جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 2 از 2 مجموع

موضوع: تنبلي تخمدان ها

 1. #1
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض تنبلي تخمدان ها

  تنبلي تخمدان اصطلاحي عاميانه است و بسياري از زنان با اين مشکل مواجه‌ هستند. اين عارضه شامل تخمدان ‌هايي مي ‌‌شود که به دلايل مختلفي از کار افتاده ‌‌اند:

  يائسگي زودرس، توقف رشد تخمدان ‌ها و قاعدگي 2 الي 3 ماه يک ‌بار از جمله موارد تنبلي تخمدان‌ است.

  دکتر ابوطالب صارمي، فوق تخصص نازايي در گفتگو با جام ‌جم مي‌ گويد: گاهي دختران به دليل توليد نشدن محرکه‌ اي براي رشد تخمدان از سوي مغز، عادت ماهيانه نمي‌ شوند که به آن آمنوره مي ‌گويند و عده ‌اي ديگر با اين که تخمدان دارند، ولي سلول ‌هاي توليد مثل در آن ها شکل نيافته و در نتيجه اوايل بلوغ يا پس از چند سال با قطع ناگهاني قاعدگي مواجه مي‌ شوند که به آن يائسگي زودرس گفته مي ‌شود که مي ‌تواند به ‌دليل ژنتيک، جراحي يا اشعه‌ درماني باشد.

  به گفته وي اگر به تخمدان افرادي که تحت درمان اشعه‌ درماني هستند اهميت داده نشود، آن ها رو به تنبلي مي ‌روند و بعدها قطع عملکرد(توليد تخمک)‌ در آن ها رخ مي ‌دهد.

  دکتر صارمي درخصوص تخمدان ‌هاي پلي ‌کيستيک خاطرنشان مي ‌کند: تنبلي تخمدان به 2 ‌بخش تخمدان ‌هاي پلي کيستيک و تخمدان ‌هاي مولتي‌ کيستيک تقسيم مي ‌شود که در تخمدان ‌هاي پلي ‌کيستيک، قاعدگي ‌ها نامنظم و به صورت هر 2 ‌الي 3 ماه يک ‌بار رخ مي ‌دهد که چاقي و رويش موهاي زائد نيز از علائم آن محسوب مي‌ شود.

  در اين بيماري کيست‌ هاي متعدد ريز يک سانتي‌ متري همچون گردنبند مرواريدي اطراف تخمدان را احاطه کرده ‌اند.

  طبق تحقيقات صورت گرفته در جوامع شرقي به خصوص در رنگين پوست ‌ها(مثل ايراني، هندي و آريايي‌ نژادها)‌ زمينه اين بيماري بيشتر از سفيد‌ پوست‌ها است، پس شانس اين افراد نيز در ابتلا به نازايي، سرطان رحم و سينه بالا است.

  به گفته اين پزشک، دختران نيز دچار تخمدان ‌هاي پلي کيستيک مي‌ شوند و هرازگاهي خونريزي‌ هاي غيرطبيعي آن ها باعث مي ‌شود با لخته‌ هاي شديد خون مواجه شوند که به پزشک مراجعه مي‌ کنند و در اين مواقع پزشک خونريزي را قطع و تنبلي را به ظاهر تا پس از ازدواج مخفي نگه‌ مي ‌دارد و وقتي بيمار خواهان فرزند باشد، متخصص با تدابير در نظر گرفته شده از توليد کيست ‌هاي ريز توسط تخمدان ممانعت به عمل مي‌ آورد و شرايط بزرگ شدن يک کيست کوچک در اطراف تخمدان(تاول)‌ را مهيا مي ‌کند تا بيمار شرايطي همانند زن بالغ و سالمي که در روزهاي 12 الي 14 قاعدگي يکي از اين تاول‌ هاي بزرگش(کيست)‌ مي ‌ترکد و تخمک آزاد کرده و قاعده مي‌ شود، داشته باشد تا شانس حاملگي بالا برود.
  علل تخمدان ‌هاي پلي کيستيک

  دکتر صارمي درخصوص اين ‌که چرا تخمدان ‌هاي پلي‌ کيستيک به وجود مي‌ آيند، مي‌گويد: در اين باره تئوري‌ هاي فراواني وجود دارد،‌ ولي دليل صد در صدي وجود ندارد، اما مي ‌توان ژنتيک، تغذيه و تاثير محيط را از دلايل آن برشمرد.
  شرايط متفاوت دختران

  طبق بررسي‌ هاي صورت‌ گرفته، سن بلوغ در دختران متفاوت است و دختران مناطق حاره سريع ‌تر از ديگر دختران در 10 تا 11 سالگي به بلوغ مي‌ رسند، ولي در کشورهاي اسکانديناوي سن بلوغ دختران 16 تا 20 سال است.

  دکتر صارمي در اين خصوص، گرما و آفتاب را يکي از دلايل زود هنگام بلوغ ذکر مي ‌کند و مي‌ افزايد: اين سن در ايران در حد وسط قرار دارد، ولي اگر در کشوري همچون ايران دختر تا 16 سالگي به بلوغ نرسيد بايد به پزشک متخصص مراجعه کند.

  دير يا زود قاعده شدن دختران مي ‌تواند يکي از علائم تنبلي تخمدان محسوب شود. اگر دختران هنگام قاعدگي اختلال خونريزي نداشته باشند، ‌ولي دائم در حال چاق شدن باشند مراجعه به پزشک غدد يا متخصص زنان ضرورت دارد،‌ چون يکي از دلايلي که باعث ايجاد تخمدان‌ هاي پلي‌ کيستيک مي ‌شود بيماري‌ اي به نام مقاومت به انسولين است. در برخي به علت اين که انسولين آن ها فعال نيست، قند سوخته نمي ‌شود و در نتيجه به چربي تبديل مي ‌شود و چون قندي در خون شان نيست هميشه گرسنه‌ اند. اين چاقي ‌ها مقاومت نسبت به انسولين خود را با تنبلي تخمدان نشان مي ‌دهند. پس انجام آزمايش هورمون و تست قند خون ضرورت دارد.

  دکتر صارمي با اذعان اين که لکه‌ بيني نيز مي ‌تواند از علائم تنبلي تخمدان باشد، مي‌ افزايد: گاهي لکه بيني‌ ها مي ‌تواند به دليل نقص توليد پروژسترون يا جسم زرد باشد که پيش از قاعدگي رخ مي ‌دهد و از مشکلات هورموني محسوب مي ‌شود، ولي لکه‌ بيني‌ هاي پس از قاعدگي مي ‌تواند بر اثر کمبود هورمون استروژن باشد که پوليپ داخل رحم يا فيبروم را به همراه خواهد داشت.
  توصيه‌هاي پزشکي

  بهتر است دختران و زنان پس از مشاهده عدم نظم در سيکل ماهانه خود يا هنگام مشاهده رويش موهاي زائد و درد پستان هنگام قاعدگي به پزشک مراجعه کنند و وضعيت خود را کنترل کنند،‌ چرا که تنبلي تخمدان درمان قطعي ندارد و بيمار تا وقتي از دارو استفاده کند قاعدگي منظم خواهد داشت و گاهي با قطع درمان، خونريزي تا حدي مي ‌رسد که خطر مرگ را براي فرد به همراه خواهد داشت.

  قرص ‌هاي ضدبارداري مي ‌تواند بهترين درمان اين بيماري محسوب شود و اين افراد بايد تا زمان يائسگي از اين قرص‌ ها استفاده کنند.

  جام جم

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  تنبلي تخمدان

  جام جم آنلاين: نازايي يكي از مشكلاتي است كه در سال‌هاي اخير گستردگي بيشتري يافته است. اين مشكل ـ كه در صورت بروز مي‌تواند پايه‌هاي مودت را در هر خانواده‌اي بلرزاند ـ در سال‌هاي اخير به دليل بالا رفتن سن ازدواج، چاقي و استفاده روزافزون از مواد مخدر در جهان شيوع بيشتري يافته است.

  يك زوج زماني به بررسي نازايي نياز پيدا مي‌كنند كه به مدت يك سال از هيچ روش جلوگيري استفاده نكنند و مرتب نزديكي داشته باشند، اما حاملگي به هيچ شكلي اتفاق نيفتد، يعني اگر در اين يك سال يك سقط هم اتفاق بيفتد، زوج ديگر نازا تلقي نمي‌شود.

  نكته مهم اين‌كه هميشه بررسي نازايي براي هر دو نفر يعني زن و شوهر انجام مي‌شود و نمي‌توان يكي را بررسي كرد و از ديگري چشم پوشيد.

  در اين مبحث مي‌كوشيم در مورد شايع‌ترين علل نازايي در زنان توضيحاتي داده شود.

  يكي از علل مهم نازايي مشكلات تخمك‌گذاري است. اين مشكل بخصوص با بيماري تنبلي تخمدان يا PCOD همراه است.

  در اين زنان كه اغلب چاق هم هستند، سابقه تاخير پريود ديده مي‌شود. آنها گاهي با تاخير چند ماهه و در بيشتر مواقع با تاخير ده روزه عادت ماهانه مي‌شوند و اين حالت در سال بارها اتفاق مي‌افتد.

  اين افراد براي منظم شدن عادت ماهانه بايد درمان شوند، حتي اگر تمايلي به بارداري نداشته باشند، وگرنه تنبلي تخمدان طولاني‌مدت مي‌تواند عوارضي چون سرطان رحم يا ديابت يا فشار خون در سال‌هاي بعد داشته باشد.

  براي بارور شدن اين زنان هم خوشبختانه انواع روش‌هاي كمك باروري وجود دارد و امكان كمك به ايشان فراوان است.

  از مشكلات ديگر اختلال در تخمك‌گذاري، نارسايي زودرس تخمدان يا يائسگي زودرس است. در اين افراد مثل زنان يائسه، عادت ماهانه پيش نمي‌آيد و مي‌توان با بررسي هورمون‌ها به تشخيص نهايي رسيد.

  گرچه در اين حالت احتمال باروري بسيار كمي وجود دارد، ولي متاسفانه درمان خاصي براي اين بيماري وجود ندارد و در صورت نياز بايد از تخمك اهدايي فرد ديگري استفاده شود. در اين شرايط با استفاده از داروها رحم خانمي كه دچار يائسگي زودرس شده، آماده براي پذيرش جنين مي‌شود و با استفاده از تخمك اهدايي بارور شده، انتقال جنين به رحم صورت مي‌گيرد.

  از علل ديگر نازايي در زنان، اختلالات لوله‌هاي رحمي است كه به دليل چسبندگي، عفونت يا دستكاري هنگام جراحي، لوله‌هاي رحمي دچار انسداد شده و امكان انتقال تخمك از تخمدان به رحم وجود ندارد.

  اين شرايط با انجام عكس رنگي از رحم يا Hysterosalpingography تشخيص داده مي‌شود. اگر امكانات موجود باشد با جراحي بسيار ظريفي درمان انجام مي‌شود و در غير اين صورت از IVF يا كاشت جنين داخل رحم با كمك روش‌هاي بسيار پيشرفته كمك باروري استفاده مي‌شود.

  از بيماري‌هاي ديگري كه به نازايي منجر مي‌شود، اختلالات در شكل رحم به صورت مادرزادي يا مشكلات چسبندگي داخل رحم است كه اين مشكل هم با عكس رنگي از رحم يا سونوگرافي‌هاي خاص رحمي يا MRI تشخيص داده مي‌شود و درمان مناسب هريك انجام مي‌گيرد.

  دكتر ثريا عالمي - جراح و متخصص بيماري‌هاي زنان و زايمان
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت