اين روزها کمبود تخمک باعث شده دولت بريتانيا تصميم بگيرد به درمانگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها اجازه دهد به زنان اهدا‌کننده تخمک، پوند (معادل دلار) به علاوه هزينه اياب و ذهاب و خدمات پزشکي بپردازند...


در حال حاضر درمانگاه‌ها در بريتانيا اجازه ندارند از تخمک‌هاي اهدايي براي تحقيقات علمي استفاده کنند، مگر آنکه تخمک محصول جانبي باروري خارج از رحم يا نازايي باشد.


قاچاق تخمک

پژوهشگران سلول‌هاي بنيادي مي‌گويند براي پيشبرد تحقيقات خود به تخمک‌هاي زيادي نياز دارند ولي شبکه کنوني عرضه، پاسخگوي اين نياز نيست. سلول‌هاي پايه، سلول‌هايي هستند که مي‌توان به کمک آنها هر نوع بافت و اندام بدن را ساخت يا ترميم کرد. اين کمبود باعث شد دانشمندان بريتانيايي به سراغ تخمک حيوانات بروند و به کمک آن، سلول‌هاي جنيني بنيادي توليد کنند. اين تحول بدون جنجال نبود. براي توليد سلول‌هاي پايه، دانشمندان تخمک زني را مي‌گيرند و هسته آن را خالي مي‌کنند. سپس سلول بيماري را برمي‌دارند و محتواي دي.ان.اي آن را بيرون مي‌کشند و اين سلول را درون تخمک بدون هسته مي‌گذارند. آنها اجازه مي‌دهند جنين حاصل تا ?? روز رشد کند و بعد سلول‌هاي بنيادي آن را جدا مي‌کنند. طرفداران ترغيب زنان به فروش تخمک مي‌گويند با بهره‌برداري از مازاد تخمک‌ها، مي‌توان براي عارضه‌هاي قلبي، ناباروري، ديابت، آلزايمر و پارکينسون درمان يافت. اما مخالفان بيم دارند اين طرح موج تازه‌اي از قاچاق زنان به راه افتد که برخلاف فحشا، به عملي شرافتمندانه بدل شود. به گفته آنها پوند انگيزه‌اي قوي و کافي است تا زنان و دختران اروپاي شرقي به سمت بريتانيا سرازير شوند. گروهي از دانشمندان ايتاليايي مي‌گويند اهداي تخمک به آساني اهداي اسپرم نيست و زناني که تخمک اهدا مي‌کنند، به دليل مصرف داروهاي قوي، با خطرهاي بزرگي مواجه هستند. مثلا ممكن است به نشانگان تحريک مفرط تخمدان دچار شوند که هنگام بيرون کشاندن تخمک پديد مي‌آيد و مي‌تواند به نازايي يا حتي مرگ نيز منجر شود. ولي پژوهشگران نيازمند تخمک معتقدند اين خطرها نبايد زنان را از کمک به يافتن درمان بيماري‌هاي جانکاه دلسرد کند.


پول در برابر تخمک

بيشتر تقاضا براي دريافت تخمک از سوي زناني است که نمي‌توانند بچه‌دار شوند. تقاضاي فزاينده پژوهشگران و زنان نيازمند باعث شده در اسپانيا، بلژيک و يونان در اروپا و آمريکا بازار سياه تخمک رونق بگيرد. مثلا در آمريکا که مادران ميانسال بيشتري تصميم مي‌گيرند بچه‌دار شوند ولي بدنشان توانايي توليد تخمک را از دست داده است، به زنان فروشنده تخمک بين 5 تا هزار دلار پرداخت مي‌شود. وزارت بهداشت ايالات متحده آمريکا اعلام کرده است در سال فقط 3 هزار تخمک در راستاي برنامه‌هاي تحت نظارت دولت فدرال اهدا شد. اين رقم در سال به بيش از هزار تخمک رسيد. زنان آمريکايي براي تهيه تخمک به اروپا مي‌‌روند زيرا با وجود هزينه پرواز، اقامت و درمان، باز يک دهم هزينه خريد تخمک در وطن خود را مي‌پردازند.

منبع: Independent،guardian

هفته نامه سلامت