جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 3 از 3 مجموع

موضوع: ارزیابی کفایت تخمدان ( مقاله جامع)

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض ارزیابی کفایت تخمدان ( مقاله جامع)

  ترجمه ویرایش و تایپ : جعفر پاک نیت ( همکاری افتخاری)

  علاقه مندان برای مطالعه جدول های پیشنهاد شده به لینک مقاله مراجعه کنند
  http://www.ivf.com/ovarianreserve.html  مروری بر ابزار ، آزمون و فنون

  1. ذخیره تخمدان : زمانی که خبر ناخوشایند است
  2. ذخیره تخمدان چیست؟
  3. روش های بررسی مقایسه ای ذخیره تخمدان
  4. موجودی محدود تخمک
  5. اثر سن مادر درذخیره تخمدان
  6. آزمایش ذخیره تخمدان غیر فعال : اندازه گیری FSH و LH
  7. آزمایش ذخیره تخمدان غیر فعال : اندازه گیری استرادیول
  8. آزمایش ذخیره تخمدان غیر فعال : اندازه گیری پروژسترون
  9. آزمایش ذخیره تخمدان غیر فعال : اندازه گیری Inhibin-B
  10. آزمایش ذخیره تخمدان غیر فعال : سونوگرافی ترانس واژینال
  11. آزمایش دینامیکی ذخیره تخمدان : آزمایش چالش سیترات کلومیفن
  12. آزمایش دینامیکی ذخیره تخمدان : آزاد کردن هورمون گنادوتروپین - آزمایش تحریک آگونیست
  13. ارزش مدارک پزشکی
  14. خلاصه
  15. منابع


  ذخیره تخمدان : زمانی که خبر ناخوشایند است نتایج آزمایش ذخیره تخمدان ، معمولا توسط بیماران به عنوان، خبر خوب یا بد قلمداد میشود. خبر بد برای بیمارانی که ذخیره تخمدانی پایین دارند، این است که میزان لانه گزینی عموما ضعیف و احتمال حاملگی موفقیت آمیز، بسیار اندک است. مواجهه با چنین خبرهائی اغلب برای زوجها مخرب است. آنها ممکن است واکنش های مختلف داشته باشند از جمله ، خشم ، عدم پذیرش و یا افسردگی ، که همه آنها عادی ، طبیعی و بیان ناراحتی.

  وقتی که زوج ها گزارش تشخیص، مبنی ذخیره تخمدانی ضعیف دریافت میکنند، اغلب برای آنها مفید است که برای گذراندن وقت به صحبت با یکدیگر بپردازند ، نیاز به داشتن فرزند را بررسی کنند. ممکن است بخواهند از خودشان بپرسند،" مهمترین چیز برای ما در مورد داشتن یک خانواده چیست؟ آیا فرصتی برای ابراز محبت و سرپرستی یک کودک است؟ آیا داشتن پیوند ژنتیکی ضرورت دارد؟ آیا تجربه دوران بارداری و زایمان مهم است ؟ آیا زندگی بدون بچه یک انتخاب واقع بینانه است؟ " با پاسخ به این سوالات ، زوجین برای ارزیابی گزینه های دیگر موقعیت بهتری خواهند داشت. بسیاری از بیماران توسط گروه های پشتیبانی ، درمانگران ، پزشکان دلسوز، در این زمان بسیار مهم، مورد کمک قرار میگیرند. صرفنظر از نتیجه ، بیماران دریافت کننده چنین اخبار تکان دهنده ای، برای تاسف خوردن این نقصان و پیدا کردن راهی به سوی پذیرش واقعیت، به زمان نیاز دارند.

  ذخیره تخمدان چیست؟ بعنوان یک زن مسن، تولید تخمک در او به تدریج در طول زمان کاهش تا زمانی که تخمک در یائسگی پایان می یابد. اگر چه ما از تخمدان در پیری انتظار خاصی نداریم ولی بعضی از مواقع آنچنان که پیش بینی میشود رفتار نمی کنند. به همین دلیل غربالگری برای ذخیره تخمدان یک بخش اساسی از ارزیابی اولیه برای درمان بیماران نابارور در هر سنی است.

  اصطلاح "ذخیره تخمدان" اشاره به تخمک موجود زن در حال حاظر است، و با پتانسیل باروری بسیار ارتباط دارد. به طور کلی ، هرچه تعداد تخمک موجود بیشتر باشد، شانس آبستنی بیشتر است. در مقابل ، ذخیره تخمدان کم، تا حد زیادی شانس بیمار را برای آبستنی کم میکند.

  بررسی مقایسه ای روش های ذخیره تخمدان چون سن تقویمی زن تنها مهم ترین عامل در پیش بینی پتانسیل باروری زوجین است ، اغلب، سن گزینه ای است برای هدایت درمان ناباروری. با این حال ، سن به تنهائی تمام ماجرا نیست. در نتیجه ، محققان موفق به ایجاد (و در حال ایجاد) روش های تصحیح شده تری برای پیش بینی واکنش به درمان زوجین نازا هستند. برخی از ابزارهای پیچیده تر برای تشخیص پتانسیل باروری عبارتند از اندازه گیری FSH ، LH ، استرادیول ، و inhibin-B (جدول 1). علاوه بر این ، چون بیماران به انجام تمام آزمایشات مقید نیستند، تصمیمات در خصوص استفاده از روش (ها) بستگی به تجربه هدایت پزشک دارد.

  اگرچه چندین ابزار پیشرفته برای اندازه گیری ذخیره تخمدان وجود دارد ، اما اغلب کاهش مختصر حساسیت و ویژگی ایده آل را در نظر میگیریم. همچنین، از آنجایی که تجربه بالینی این آزمایشات هنوز هم در حال تحول است، در نحوه تفسیر بهتر آزمایش ذخیره تخمدان، اختلاف نظر وجود دارد. با این حال ، بیشتر بیماران نابارور باید قبل از پیگیری و هر نوع درمان باروری پیشرفته، به صورت دوره ای برای بررسی احتمال اختلال ذخیره تخمدان مورد ارزیابی قرار بگیرند.

  موجودی محدود تخمک ها حتی قبل از تولد، تخمکهای زن شروع به کم شدن تعداد میکنند. در طول هفته 20 حاملگی، جنین زن حاوی حدود هفت میلیون تخمک است. در بدو تولد ، تعداد تخمک به حدود 200،000 کاهش می یابد. تعداد تخمک زن همچنان به به کاهش ادامه میدهد تا اینکه هیچ تخمکی باقی نمی ماند (یائسگی).

  خوشبختانه ، زنان به طور طبیعی به ذخیره فراوانی از تخمک اضافی مجهز هستند. تعداد تخمک زن در هنگام تولد بسیار بالاتر از متوسط تعداد سیکل قاعدگی در طول عمر او است. بنابراین ، هنگامی که زنان تحت درمان باروری برای افزایش تولید تخمک قرار می گیرند، خطر یائسگی زودرس آنها هیچ تفاوتی با زنان دیگر نمیکند

  تاثیر سن مادر درذخیره تخمدان، قسمت 1 سیکل های قاعدگی که در نزدیک پایان عمر تخمدان رخ می دهد با پیرتر بودن تخمک از لحاظ کیفیت کمتر، مرتبط است. به طور کلی ، سن تخمدان مشابه سن تقویمی است. اما از آنجا که همیشه چنین نیست ، برای پزشکان بسیارمهم است که ذخیره تخمدان بیمار در درمان ناباروری، مورد ارزیابی قرار بگیرد. این حالت مخصوصا برای زنان بیش از 35 سال صادق است.

  بارداری و زایمان در زنان سن بالا همیشه نادر است. این واقعیت از ابتدای ثبت تاریخ بشر شناخته شده است . بعدها ، به دنبال انجام مطالعات در جوامع اشتراکی به شواهد قابل اطمینانی در ارتباط با کاهش باروری زنان مسن تر پی برده شد . بیشتر اقدامات اخیر، این یافته ها را تائید میکند . در هر حال ، به نظر می رسد که سن پدر، تنها تاثیر اندکی در باروری دارد

  اثر سن مادر در ذخیره تخمدان، قسمت 2 اثر سن مادر در باروری، موضوع پژوهش قابل توجه ای بوده است. در یکی از این مطالعات، میزان موفقیت بارداری در نتیجه تلقیح بهنگام (تلقیح داخل رحمی ؛ IUI) بر حسب سن مادر مورد ارزیابی قرار گرفت. ضعیف ترین نتایج بطور ثابت در میان زنان 36 ساله یا بالاتر دیده می شد . این مشاهدات توسط پژوهش در یک لقاح آزمایشگاهی (لقاح خارج رحمی) تائید کرد که زنان 37 ساله و یا مسن تر با نرخ 9 ٪ در مقایسه با زنان کمتر از 30 سال با نرخ 26 ٪ ، باردار بوده اند

  اثر سن مادر در ذخیره تخمدان، بخش سوم در عمل، درمان لقاح خارج رحمی شامل زنان 40 ساله یا مسن تری میشود که در هر دوره با تخمک اووسیت کمتر ، استرادیول (E2) کم در روز با تجویز hCG همراه و بطور قابل توجهی در مقایسه با زنان 32 ساله و جوانتر، از لانه گزینی کمتری برخوردار بوده اند. حتی اگر نشانی از بارداری در زنان 40 ساله یا مسن تر رخ بدهد، پر خطر است و نتایج نامطلوبی بدنبال دارد. در اغلب موارد همزمان با افزایش سن مادر، و احتمال ناهنجاریهای جنینی کروموزومی، سقط جنین اتفاق می افتد .

  تجربه ما در دوره اهدای تخمک ، شواهد زیادی ارائه میدهد که ناباروری و میزان تولد زنده، به طور جدی از سن تخمکهای اووسیت تأثیر می پذیرد. معمولا در دوره اهداء تخمک، از تخمکهای جوان اووسیت افراد اهدا کننده ای استفاده می شود که زیر سن 35 سال سن دارند. این اقدام تا حد زیادی باعث بهبود در نتیجه تولید مثل میشود در حالی که سن گیرنده تاثیرات منفی بر روی نرخ لانه گزینی ندارد، با اینحال ظاهرا تاثیرات محدود هستند. در واقع ، حتی اگر گیرنده بیش از 40 سال داشته باشد و از دهنده تخمک (جوانتر) استفاده شود، میزان حاملگی بالینی نزدیک به 59 ٪ میشود .
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض قسمت دوم مقاله

  آزمایش ذخیره تخمدان غیر فعال : اندازه گیری FSH و LH ، قسمت 1

  ارزیابی روش های ذخیره تخمدان در دو گروه طبقه بندی می شوند آزمایش فعال و آزمایش غیر فعال. هدف از هر دو رویکرد، ارائه اطلاعات در مورد کیفیت و کمیت تخمک اووسیت است. این بخش با بررسی روش های آزمایش فعال آغاز خواهد شد.
  همانطور که پزشکان در سال 1980 از لقاح خارج رحمی تجربه کردند، آشکار شد که در اوایل فاز فولیکولی، سطح FSH در نتایج حاملگی نقش مهمی دارد. به زودی مشخص شد که روز سوم FSH (اندازه گیری توسط یک آزمایش خونی) می تواند در پیش بینی واکنش به تحریک تخمک گذاری و لقاح خارج رحمی بسیار مفید باشد.

  همانند سن زن ، میزان FSH در تلاش برای افزایش توان تخمدان پیر به منظور انجام واکنش، بالا میرود. با این حال ، مکانیزم دقیق مسئول به این واکنش انطباقی هنوز نامعلوم است. افزایش در اوایل فاز فولیکولی FSH نیز با یک کاهش در کیفیت تخمک اووسیت همراه است و برخی از پژوهشگران بالا بودن FSH را به اختلالات جنینی نسبت میدهند . در حقیقت ، استدلال شده است که افزایش نامحسوس ولی قابل اندازه گیری FSH در برخی از زنان، یائسگی را پنج سال جلو می اندازد

  آزمایش ذخیره تخمدان غیر فعال : اندازه گیری FSH و LH ، قسمت 2 آیا چون FSH چنین ارزش پیش بینی بالائی دارد، باید همیشه اندازه گیری می شود؟ و اگر چنین است ، چه ارزش هائی مهم هستند؟ ایجاد ارزش های مطلقی که نحوه سطح بالای FSH را بتواند مشخص کند و روش دستیابی به بارداری به علت تغییرات در ارزیابی آزمایشگاهی و روشهای درمان، هنوز دشوار است. دیگر بلاتکلیفی این واقعیت است که هیچ اطلاعاتی وجود ندارد که الگوهای FSH را در یک جمعیت " شاهد " زنان بارور، توصیف کند

  در انجام مطلق آزمایش روز سوم FSH برای همه زنان (حتی آنهائی که سابقه ناباروری ندارند) اختلاف نظر وجود دارد ، و می تواند نتایج سردرگم کننده ارائه دهد. به این دلیل برخی از پزشکان در عدم سودمند بودن غربالگری گسترده FSH، تردید دارند. ما بر این عقیده هستیم که غربالگری ذخیره تخمدان، باید یک بخش جدایی ناپذیر در آزمایشات تشخیصی هر بیمار برای درمان ناباروری باشد.

  آزمایش ذخیره تخمدان غیر فعال : اندازه گیری FSH و LH ، بخش سوم در حالی که تنها اتکا به یک آزمایش کامل ارزیابی ذخیره تخمدان، غیر عاقلانه است، اطلاعات قابل توجهی وجود دارد که برخی از دستورالعمل های کلی در مورد مهمترین ارزشهای FSH را فراهم می کند . در یک مرکز، زنان تحت لقاح خارج رحمی با FSH روز سوم کمتر از mIU/ml 15 ، دو برابر نسبت به زنان با ارزش FSH بین mIU/ml 24.9 و 15، احتمال حاملگی داشتند . محققان دیگر این نتایج را تایید کردند، و ارزش های FSH را ارجحتر از سن مادر به عنوان یک روش برای تعیین نتیجه باروری در لقاح خارج رحمی معرفی کردند . در واقع ، یک سری از محققان گزارش دادند، هنگامی که در روز سوم، سطح FSH از IU/L 20 تجاوز کند میزان حاملگی به شدت کاهش میابد.

  آزمایش ذخیره تخمدان غیر فعال : اندازه گیری FSH و LH ، قسمت 4 به طور سنتی ، پزشکان برای کمک به ارزیابی عملکرد تخمدان، روی نتایج آزمایش FSH روز سوم تاکید دارند. اما ، از آنجا که FSH در طول روزهای 2 تا 5 کمی نوسان دارد، آزمایش نباید دقیقا در چرخه روز سوم انجام شود. آزمایش بسیار منعطف FSH احتمالا فراتر از این تاریخ ها انجام می شود .

  در حالی که ارزش های FSH احتمالا از روز 2 تا 5 ، در داخل یک چرخه معین به میزان قابل توجهی تغییر نمی کند، نوسانات روز سوم FSH از چرخه تا چرخه، برای تشخیص مهمتر هستند. زمانی که FSH نوسان داشته باشد، چرخه قاعدگی بعدی به احتمال زیاد با کیفیت متفاوتی تخمکهای اووسیت تولید خواهد کرد. این اصل به عنوان یک عقیده اساسی در فیزیولوژی تولید مثل، در انسان وجود دارد . بیمارانی که FSH کمی دارند، (اشاره به ذخیره رضایت بخش تخمدان) به طور کلی حداقل نوسان را نشان میدهند، در حالی که افراد با سطوح FSH بالاتر، محدوده گسترده تری دارند. نوسانات گسترده FSH ماه به ماه " مثل هدف در حال حرکت" مشکلی را برای ارزیابی آزمایشگاهی نشان میدهد. در چنین مواردی ، دشواری کار در دقت برآورد ذخیره تخمدان است.

  آزمایش ذخیره تخمدان غیر فعال : اندازه گیری FSH و LH ، قسمت 5 تنها اندازه گیری FSH روز سوم، احتمالا ذخیره واقعی تخمدان را نشان ندهد. هنگامی که آزمایش FSH را بالا نشان بدهد ، این نتیجه در دوره بعدی تایید خواهد شد. با این حال ، در تفسیر نوسانات دوره های متعدد، اختلاف نظر وجود دارد. در میان بیمارانی با مجموعه ای از ارزشهای FSH روز سوم که شامل حداقل یک آزمایش FSH نامطلوب (بالا) هستند، یک واکنش ضعیف با تحریک تخمک گذاری مشاهده شده است [27]. تجزیه و تحلیل های دیگر نشان داده است که، بیماران مبتلا به هر دو ارزش بالا و پایین FSH در سراسر دوره های متعدد، واکنش های ضعیف در طی لقاح خارج رحمی نشان داده اند . با این حال ، محققان دیگر، توجه متفاوتی به نتایج متغیر FSH دارند. برخی معتقدند تقریبا ارزش پائین FSH روز سوم، برای لقاح خارج رحمی یا درمان های دیگر باروری در طول دوره، نسبتا کم است. داده های اولیه نشان می دهد که اگر سطح FSH در آزمایش ماه قبل پس از یک سطح غیر طبیعی (بالا) به سطح "عادی" برگردد، تصور میشود میزان لقاح خارج رحمی، احتمالا برای بیماران زیر 40 سال ، در حدود 35 ٪ باشد .

  آزمایش ذخیره تخمدان غیر فعال : اندازه گیری FSH و LH ، قسمت 6 اندازه گیری LH نیز احتمالا برای ذخیره تخمدان ارزش پیش بینی دارد ، ولی بنظر میرسد FSH نشانه بهتری از رسیدن به یائسگی است ، افزایش FSH ، زودتر و به طرز چشمگیری بیشتر از LH صورت میگیرد. احتمالا به منظور برآورد ذخیره تخمدان، مکانی برای ترکیب آزمایشاتFSH + LH وجود دارد، چون برخی از محققان معتقد به افزایش FSH هستند: احتمالا LH ، افزایش FSH را به تنهایی پیش بینی می کند.

  آزمایش ذخیره تخمدان غیر فعال : اندازه گیری استرادیول ، قسمت 1 محققان در ابتدا تصور میکردند استرادیول (E2) نشانه مشخص تری برای ذخیره تخمدان نسبت به FSH و یا LH خواهد بود. متاسفانه ، پژوهش بعدی رابطه ضعیفی بین E2 و واکنش تخمدان به درمان های باروری نشان دادند. بررسی دوره روز سوم E2 در لقاح خارج رحمی بیماران، هیچگونه ارتباطی بین E2 و نتیجه درمان نشان نداد .

  در جمعیت بیماران لقاح خارج رحمی، بدون حذف پیش درمانGnRH-a ( برای مثال Lupron ) ، دوره روز سوم E2و FSH ، برای نتیجه تولید مثل، مورد مقایسه قرار گرفتند. محققان مشاهده کردند حتی زمانی که ارزش FSH کمتر از 20mIU/mL بوده و E2 روز سوم، بیشتر از75pg/mL بوده، هیچ حاملگی رخ نداده است . این نتیجه در زنان 38-42 ساله که E2 روز سوم آنها کمتر از80pg/mL بوده است و سطح FSH طبیعی داشته اند، توسط افرادی که شاهد نتایج بهتری بودند، تائید شد . از این مطالعات ، به نظر میرسد که ارزیابی FSH و E2 در پیش بینی ذخیره تخمدان، بهتر از تنها اندازه گیری است.

  آزمایش ذخیره تخمدان غیر فعال : اندازه گیری استرادیول ، قسمت 2 سطح پایین E2 در روز سوم ، به همراه FSH نرمال ، با بهبود میزان تحریک وا کنش و بارداری بیشتر ، و حذف کاهش دوره، ارتباط داشته است . جالب توجه است که، محققان گزارش کرده اند، اندازه گیری E2 یک روز زودتر (در روز دوم دوره ) ارزش پیش بینی واکنش تخمدان را افزایش نداده است .

  بنظر میرسد میزان بالای E2 در اوایل سیکل قاعدگی، بطور نامناسبی مرحله رشد فولیکولی را پیشرفت داده است. این کار ممکن است در پیری تخمدان ، و یا وقتی کیستهای فولیکولی تخمدان از عادت ماهیانه قاعدگی باز می ماند، رخ دهد. کیستهای فولیکولی می توانند با "جذب تخمک" در دوره درمان، به طور طبیعی در واکنش به درمان ضعیف باروری دخالت کنند.

  آزمایش ذخیره تخمدان غیر فعال : اندازه گیری پروژسترون کاهش نیز در ذخیره تخمدان با فاز فولیکولی کوتاه ، در اوایل موج LH ، و افزایش پیش از موعد پروژسترون(P4) مرتبط بوده است . در ابتدا بنظر می رسد که P4 ، ابزار مفیدی برای غربالگری تخمدان است. با این حال ، انجام آزمایش روزانه E2 و P4 در افراد داوطلب با دوره های تخمک گذاری، هیچ تفاوتی را در E2 یا P4، به عنوان نقش سن نشان نمی دهد. پژوهشگران سپس توجه خود را از ارزیابی P4 "استاتیک" به مطالعه الگوهای P4 در چهار چوب آزمایش دینامیکی معطوف کردند (نگاه کنید به بخش بعدی). در این حالت ، بعضی محققان در روز دهم آزمایش چالش کلومیفن سیترات (CCCT) ، به سطوح بالای P4 (* 1.1 نانوگرم در میلی لیتر) پی بردند که با فاز فولیکولی کوتاه مدت ، کاهش ذخیره تخمدان، و کاهش بالقوه در دستیابی به حاملگی همراه بوده است. .

  آزمایش ذخیره تخمدان غیر فعال : اندازه گیری Inhibin-B ، قسمت 1 Inhibin-B یک هورمون تخمدانی است که انتشار FSH را مهار میکند. اگر چه در حال حاضر، بطور طبیعی در تخمک گذاری زنان، پس از یائسگی یافت نمی شود. در اوایل 1932 ، پژوهشگران مشکوک بودند که احتمالا یک تنظیم کننده غیر استروئیدی از ترشح FSH وجود دارد ، اما در سال 1976 این فرضیه تایید شد که واقعا اینطور نیست.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض قسمت سوم مقاله

  متاسفانه ، بدلیل فقدان روشی مناسب برای مطالعه، اشتیاق اولیه برای inhibin-B به عنوان یک ابزار غربالگری در ذخیره تخمدان، رها شد. اگر اندازه گیری توسط روش استاندارد آزاد سازی FSH صورت بگیرد ، بیش از هفت شکل فعال هورمون inhibin ، و نیز ترکیبات غیر فعال inhibin ، در سرم انسان یافت می شود . مطالعات در حال حاضر برای کشف اطلاعات بیشتر در مورد inhibin-B در دست انجام است.

  اگرچه، اندازه گیری inhibin-B به عنوان روشی در غربالگری ذخیره تخمدان، تحقیقاتی بنظر می رسد، ولی تعدادی از پیشرفت ها کمک کرده اند که اندازه گیری inhibin-B یک واقعیت بالینی را بوجود بیاورد. با این وجود برای پزشکان استفاده از inhibin-B در آزمایش ذخیره تخمدان، برای پی بردن دقیق به روش بکار برده شده و محدودیتهای قابل قبول در روشهای آزمایش، مهم است.

  آزمایش ذخیره تخمدان غیر فعال : اندازه گیری inhibin-B ، قسمت 2 inhibin-B ممکن است اثبات کند که برای ارزیابی ذخیره تخمدان، نشانگر مفیدی است، زیرا در طول عادت ماهیانه، قاعدگی نوسان دارد ، و به طور چشمگیری در زنان بالای سن 35 کاهش می یابد . یک مرکز تحقیقاطی ثابت کرد، هنگامی که inhibin-B روز سوم کمتر از 45pg/mL بود، واکنش به درمان باروری نیز پایین تر، میزان باروری نا موفق بالاتر، تعداد تخمک های اووسیت بازیابی شده کمتر، میزان حاملگی بطور قابل ملاحظه ای نسبت به مقایسه با ارزش های inhibin-B سوم روز که بزرگتر یا مساوی از 45pg/mL بوده، کاهش یافته است . در تلاش برای گسترش توان تشخیصی inhibin-B، برخی از محققان، آزمایشاتی ازجمله این آزمایش را به عنوان یکی از مؤلفه های تجربی آزمایش چالش کلومیفن سیترات پیشنهاد داده اند (نگاه کنید به بخش بعدی) .

  اگر چه گزارش های اولیه تایید کرده اند که inhibin-B می تواند ابزار موجود اندازه گیری ذخیره تخمدان را افزایش دهد، اما قبل از میزان طبیعی قابل قبول inhibin-B ، که میتواند به طور مداوم در تجارب بالینی بکار گرفته شود، اطلاعات بیشتری مورد نیاز است.

  آزمایش ذخیره تخمدان غیر فعال : سونوگرافی ترانس واژینال( از راه مهبل) ، قسمت 1 ذخیره تخمدان کاهش یافته بدان معنی است که فولیکول های کمتری برای تحریک و بکارگیری تخمک توسط داروهای باروری در دسترس باشد. با تجویز پزشک برای مشاهده و ارزیابی از تعداد فولیکولهای تخمدانها ، سونوگرافی ترانس واژینال می تواند در ارزیابی از ظرفیت تخمدان کمک کند.

  محققان قبلی اثبات کرده اند که با افزایش سن، اندازه تخمدان کاهش می یابد، صرفنظر از اینکه زن زایمان داشته است . محققان دیگر پی برده اند که هرچه حجم تخمدان کوچک تر باشد، میزان داروی باروری مورد نیاز برای تحریک تخمدان ها، بیشتر است . سونوگرافی حجم تخمدان، برای پیش بینی خطر ابتلا به سندرم تخمدان hyperstimulation نیز، استفاده شده است . با این حال ، استدلال شده است که انجام سونوگرافی از حجم تخمدان در ابتدای دوره درمان، برای پی بردن به تعداد فولیکولها در طول دوره قبل از درمان، نسبت به تعداد تخمک افزایش یافته در طول درمان ارتباط بیشتری دارد . اینکه اندازه تخمدان و تعداد فولیکولها، شاخصه بهتری برای ذخیره تخمدان است، نامشخص است. هر چه فولیکول ها بیشتر باشد ، تعداد تخمک های بازیابی شده در طول دوره درمان بیشتر است. آیا بهتر است قبل از هر گونه درمان پزشکی و یا پس از تجویز GnRH-a ، اما قبل از تزریق ماده محرک غده جنسی، اندازه گیری شود ؟ مطالعات برای روشن شدن پیش بینی مقدار نسبی از تعداد و اندازه فولیکول تخمدان، هنوز در دست انجام است.

  آزمایش ذخیره تخمدان غیر فعال : سونوگرافی ترانس واژینال ، قسمت 2 ، در میان بیمارانیکه قبل از دوره درمان،GnRH-a (Lupron) مصرف میکنند، ناهنجاری بالای سطوح E2 ، اغلب با کیستهای تخمدان بزرگ همراه است (تشخیص توسط سونوگرافی ترانس واژینال). افزایش E2 ممکن است با تداوم کوتاه مدت GnRH-a بهبود یابد. با استفاده از این رویکرد ، ادامه دوره درمان و تجزیه کیست، میتواند بارها ادامه داشته باشد. مهم است که توجه داشته باشید، مصرف اضافی GnRH-a در طول فاصله زمانی کوتاه، نه با واکنش کاهش قابل توجهی در داروهای باروری ارتباط دارد ، و نه برعکس، میزان بارداری را تحت تاثیر قرار میدهد .

  آزمایش دینامیکی ذخیره تخمدان: آزمایش چالش سیترات کلومیفن ، قسمت 1 در مقایسه با اندازه گیری های استاتیکی و ذخیره تخمدان که قبلا ذکر شد ، آزمایش چالش کلومیفن سیترات (CCCT) یک رویکرد دینامیکی است. هدف این است که در آغاز تولید تخمک در واکنش به داروی باروری بنام کلومیفن (Clomid یا Serophene) تخمدان تحریک شود. در تئوری ، CCCT برای تشخیص کمبود ذخیره تخمدانی، تنها توسط اندازه گیری FSH و / یا E2 ، طراحی شده است.

  CCCT مبتنی است بر این فرضیه که ذخیره کافی تخمدان با یک گروه سالم از فولیکولهای در حال توسعه، ارتباط دارد. این گروه از فولیکول های سالم باید قادر باشند تا برای سرکوب تولید FSH و مقاومت در برابر اثرات کلومیفن، به اندازه کافی inhibin و E2 تولید کنند.

  کلومیفن با بستن گیرنده های استروژن در هیپوتالاموس و فریب هیپوتالاموس با این تصور که بیمار استروژن اندازه کافی ندارد عمل میکند. در واکنش ، هیپوتالاموس برای وادار کردن غده هیپوفیز برای تولید بیشتر FSH و LH ، بسختی کار میکند. این عمل بطور منظم موجب رشد فولیکول اولیه میشود.

  آزمایش دینامیکی ذخیره تخمدان: آزمایش چالش کلومیفن سیترات ، قسمت 2 هنگام CCCT ، اولین قدم، اندازه گیری FSH و E2 در روز سوم و سپس تجویز 100میلی گرم از کلومیفن در روز 5 تا 9 عادت ماهیانه است ، و اندازه گیری FSH و E2 در روز 10 دوره تکرار می شود . به طور کلی ، FSH بالا در روز 10 نشان دهنده ذخیره ضعیف تخمدان است.

  در گزارش اصلی CCCT ، 18 نفر از 51 نفر، واکنش های غیر طبیعی داشته اند. از بین واکنش های غیر عادی، فقط یکی منجر به حاملگی شده است (1 از 18 یا 6 ٪). میزان بارداری در میان CCCT عادی، واکنش به مراتب بالاتر بوده است (14 از 33 ، یا 42 ٪) . تعداد دیگری از محققان ، پیش بینی مقدار خوبی از CCCT را قبل از درمان تائید کرده اند .

  ارزیابی تعداد زیادی از بیماران نابارور، گسترش 10 ٪ از واکنش غیر طبیعی در CCCT را نشان داده است . گزارش دیگری نشان داده که CCCT به تنهائی نسبت به اندازه گیری FSH روز سوم، پیش بینی بهتری از ذخیره تخمدان داشته است .

  آزمایش دینامیکی ذخیره تخمدان: آزاد کردن هورمون گنادوتروپین - آگونیست Stimulation آزمایش ، قسمت 1 آزاد سازی هورمون گنادوتروپین - آگونیست (مانند Lupron) در ابتدا، E2 را افزایش میدهد ، سپس شدیدا هر دوی FSH و LH را سرکوب میکند . گاهی اوقات "از جا در رفتن اثر" نامیده میشود. بیش از یک دهه پیش ، استدلال شده بود که ذخیره کم تخمدان، ممکن است توسط ارزیابی تفاوت های LH ، FSH ، و سطح E2 به دنبال تجویز GnRH-a در طی لقاح خارج رحمی، مشخص شود . این رویکرد بعدها به عنوان یک ابزار تشخیصی مانند آزمایش تحریک GnRH-a یا GAST به رسمیت شناخته شد.

  هدف از GAST ، ارزیابی تغییرات E2 در روز 2 و 3 دوره، بدنبال تجویز لوپرلایداستات (Lupron) است. بیماران مبتلا به افزایش E2 بیشتر، بطور مناسبی، میزان حاملگی بالاتری داشته اند. چهار الگوی GAST E2 عبارتست از :  1) افزایش سریع E2 ، سپس کاهش در روز 4 دوره
  2) تاخیر در افزایش E2 با سقوط در روز 6 دوره
  3) افزایش مداوم E2
  4) بدون واکنش E2 پس از GnRH-a


  میزان حاملگی بالینی در این گروه ها بطور چشمگیری متفاوت بود: 46 ٪ ، 38 ٪ ، 16 ٪ ، و 6 %، بترتیب در بارداری های 1 تا 4 مشاهده شد .

  به طور خلاصه ، GAST توانائی های کاربردی بهتری در پیشگویی تخمدان نسبت به FSH و یا سن دارد . از آنجا که GnRH-a پرهزینه و شامل تزریق و آزمایش خون مکرر است ، GAST را به طور گسترده در آزمایش بالینی استفاده نمی کنند.

  ارزش مدارک پزشکی پزشکان اغلب می توانند اطلاعات ارزشمندی در مورد ذخیره احتمالی تخمدان، از سوابقی که بیانگر واکنش بیمار به تلاشهای اولیه القاء تخمک گذاری بوده است، کشف کنند. بر خلاف هر یک از ابزارهای ارزیابی دیگر که توصیف شد، اطلاع از نحوه واکنشهای قبلی بیمار، نشان میدهد که عملکرد تولید مثل، فراتر از میزان ممکن است، هنگام دسترسی به سوابقی، از جمله نمونه آزمایش نهایی در مورد وضعیت دینامیکی تخمدان.

  بدیهی است ، بیمارانی که هیچگونه تلاش قبلی در تحریک تخمک گذاری نداشته اند، نمی توانند سابقه ای داشته باشند. با این حال ، در دسترس بودن سوابق تحریک قدیمی به این معنی نیست که تکرار ارزیابی ذخیره تخمدان را می تواند نادیده گرفت. سوابق قبلی تحریک، می تواند برآورد ذخیره تخمدان و انتخاب طرح درمان مناسب در عادت ماهیانه آینده را هدایت کند.

  خلاصه چندین روش به منظور برآورد سن بیولوژیکی یا کارائی تخمدان وجود دارد. از آنجایی که ذخیره تخمدان می تواند در طول زمان متفاوت باشد، هر گونه نتیجه گیری حاکی از محدودیت ذخیره تخمدان، باید توسط آزمایش های بیشتر در ماه های بعدی تایید شود. احتمالا شرایط التهابی، عفونی و یا اتوایمون (تولید پادتن مضر) در نتایج غیر طبیعی، دخالت دارند. بالقوه چنین دلایل برگشت پذیر در ذخیره پائین تخمدان، باید اصلاح شود، به خصوص در زنان جوانتر.

  هنگامی که آزمایشات دیگری، تردید در وجود ذخیره تخمدان را تائید میکنند ، مهم است اشاره شود که احتمال موفقیت درمان ناباروری کم است. چنین بیمارانی احتمالا باید گزینه های دیگری را انتخاب کنند، مانند درمان بروش اهدای تخمک. با این حال، پی برده ایم که اهدای تخمک به افرادی با ذخیره تخمدان پائین، امکان پذیر نیست.

  مشخص شده است، زمانی که ذخیره تخمدان پائین است ، بهترین اقدام پزشک دلسوز، صداقت است. از همه اینها گذشته، وقت طلاست، به محض اینکه زوجین نزد متخصصان درمان ناباروری میرسند، ایجاد امید کاذب یا ادامه مسیر بی ثمر، بسیار کم است . در عوض ، پزشکان می توانند کمک های ارزشمندی را فراهم کنند، به زوجین کمک میکند تا نیاز به فرزند را خود ارزیابی کنند و هر کدام از گزینه های دیگری که ادامه دادن آن امکان پذیر باشد را تعیین کنند. در دنیای ناباروری ، اگر برخی از درها بسته میشوند ولی درهای دیگر باز هستند. احتمال دارد دری که زوجین تصور آنرا میکردند نشان داده نشود، اما برای بسیاری از افراد، حتی چیز بهتری نشان داده میشود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت