جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 2 از 2 مجموع

موضوع: آيا انجماد تخمک علمي و عملي است؟

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض آيا انجماد تخمک علمي و عملي است؟

  مهديه آقازماني/پرسشي از دکتر ملک‌منصور اقصي فوق‌تخصص نازايي
  آيا انجماد تخمک علمي و عملي است؟

  تلويزيون را كه روشن مي‌كنم، متخصص زنان در مورد بهترين سن بارداري صحبت مي‌كند: «خانم‌ها بايد بدانند بهترين سن بارداري 25 سالگي است و هرچه سن زن بالاتر مي‌رود، تعداد تخمك‌ها كمتر و كيفيت آنها نيز پايين‌تر مي‌آيد.» با شنيدن اين حرف‌ها با خود فكر مي‌كنم كه من 30 سال سن دارم و هنوز ازدواج نكردم، اگر حتي 2 سال ديگر ازدواج كنم، دوست دارم چند سال بعد از ازدواج براي باردارشدن اقدام كنم...

  با اين اوصاف به 35 سالگي مي‌رسم و بارداري در آن سن راحت نخواهد بود. شنيده‌ام در يکي از بيمارستان‌ها دختران جوان مي‌توانند تخمكشان را فريزكنند تا هر زمان ازدواج كردند و خواستند بچه‌دار شوند از اين تخمك‌ها استفاده كنند. در ذهنم كلي سوال وجود دارد؛ آيا اين كار شدني است؟ عوارضي ندارد؟ اين سوالات را با دکتر ملک‌منصور اقصي فوق تخصص نازايي و استاد دانشگاه علوم‌پزشکي تهران در ميان گذاشتم که مي‌خوانيد.


  سلامت: ابتدا توضيح دهيد موضوع فريزكردن سلول‌هاي جنسي (تخمك و اسپرم) در دنيا از چه زماني مطرح شد؟

  تاريخچه انجماد سلول‌هاي جنسي انسان برمي‌گردد به بيش از 50 سال پيش؛ اما اولين بار انجماد اسپرم انجام شد (نه تخمک)، چون ميزان مايع داخل سلول‌ در اسپرم بسيار كمتر از مايع داخل تخمك است و انجماد اسپرم به مراتب ساده‌تر از انجماد تخمك‌ و جنين است زيرا انجماد اسپرم ابتدا در حيوانات براي اصلاح نژاد انجام گرفت. تا اينكه 34 سال پيش اولين باروري آزمايشگاهي موفق در انگلستان صورت گرفت. در نيمه اوايل دهه 80 بود كه پروفسوري در دانشگاه موناش در ملبورن استراليا موفق شد جنين انسان را منجمد و بعد دوباره ذوب و اولين بارداري موفق را گزارش كند. مساله انجماد تخمك هم در دهه 90 مطرح شد. از آنجا كه مايع داخلي سلول تخمك به مراتب بيشتر از اسپرم يا جنين است، انجماد آن هم مشكل‌تر است زيرا در فرايند انجماد ممكن است كريستال‌هاي يخ داخل سلول‌ ايجاد و باعث پاره‌شدن جدار سلول‌ و از بين رفتن آن شود. درنتيجه كار مشكل‌تر و به تحقيقات بيشتر نياز بود.

  سلامت: آيا فريزكردن تخمك در موارد خاصي انجام مي‌شود؟

  بله، اول در مورد خانم‌هايي كه ivf مي‌شوند و معمولا تخمك‌هاي زيادي موجود است. يك راه‌حل اين است كه جنين‌هاي اضافي آنها را منجمد كنيم و راه‌حل دوم منجمدكردن تخمك‌هاي اضافي آنهاست. مورد بعد در بيماران سرطاني است. مثلا خانمي دچار سرطان شده و حال قرار است شيمي‌درماني يا راديوتراپي شود. راديوتراپي در مواردي كه اشعه به لگن تابيده مي‌شود، مي‌تواند تخمدان‌ها را به كلي از بين ببرد اما امروزه معتقدند شيمي‌درماني تا 10 سال مي‌تواند تخمدان را پير كند. يعني تخمدان يك خانم 30 ساله با شيمي‌درماني وضعيت تخمدان يك خانم 40 ساله را پيدا خواهدكرد. در اين موارد اگر پزشك مسوول درمان سرطان اجازه دهد مثلا شيمي‌درماني براي 2 هفته به تاخير بيفتد، مي‌توانيم تخمدان را مثل موارد ivf تحريك و تخمك‌هاي خانم را فريز كنيم كه بعد از درمان سرطانش اگر خواست بچه‌دار شود، تخمك داشته باشد كه ما فعلا در چند مورد اين كار را انجام داده‌ايم.

  سلامت: مواردي كه شما از فريزكردن تخمک برشمرديد، همگي مربوط به زناني بود كه سرطان داشتند. آيا از نظر علمي زني كه سالم است، مي‌تواند تخمكش را فريز كند؟

  تا آنجا كه من اطلاع دارم، تاكنون در هيچ جاي دنيا تخمك يا نسج تخمدان خانم جواني كه ازدواج نكرده و ممكن‌است بعدها ازدواج كند و ممكن است مثلا در سنين بالا هم باشد و ديگر تخمكش كيفيت خوبي ندارد، منجمد نشده و فعلا كسي هم آن را توصيه نكرده است.

  سلامت: در كشور ما و در کل دنيا سن ازدواج و به تبع آن سن بارداري بالا رفته كه اين خود مشكل باروري يا اصلا ‌بارورنشدن را به همراه دارد. احتمالا همين مسايل زنان را به فكر فريزكردن تخمك و تخمدان مي‌اندازد.

  درست است، شانس باروري در خانم‌ها بعد از سن 35 به تدريج پايين مي‌آيد زيرا تخمك‌ها مصرف مي‌شوند يا از بين مي‌روند. چون تخمدان برعكس بيضه نمي‌تواند تخمك بسازد. در واقع نوزاد دختر با تعداد تخمك مشخصي حدود 2 ميليون، متولد مي‌شود و اين تعداد، دائم كم مي‌شوند تا در پايان يائسگي ديگر تخمكي در تخمدان نمي‌ماند. تخمك‌هايي كه در سنين بالا در تخمدان وجود دارند، صدها بار با هورمون‌هاي مغز تحريك شده‌ و آزاد نشده‌اند و از نظر كيفي بدترند. به همين دليل است كه امكان باروري در سنين بعد از 40 سال خيلي‌كم مي‌شود و امكان سقط و ناهنجاري‌هاي كروموزومي زياد است.

  بايد بدانيم در مورد مسايل علمي جديد دو ديدگاه وجود دارد؛ ديدگاه خيالپردازانه كه بيشتر به‌وسيله وسايل ارتباط جمعي و فيلم و تلويزيون به آن دامن زده مي‌شود و ديدگاه علمي كه دانشمندان با آن سر و كار دارند. ديدگاه خيالپردازانه فكر مي‌كند يك دختر خانم جوان خيلي راحت مي‌رود تخمك يا تخمدانش را فريز و هر وقت خواست در آينده استفاده مي‌كند. ديدگاه علمي مي‌گويد اين كار چقدر هزينه دارد، چقدر ريسك، چقدر موفقيت و...؟ مثلا در مورد بيماران سرطاني، هدف حفظ باروري خانم‌ها يا آقايان در آينده و بعد از سلامت است. با درمان سرطان باروري ممكن است به كلي از بين برود. در مورد اين بيماران اين كار هم از نظر اخلاقي و هم علمي به صرفه است و همه دانشمندان آن را پذيرفته‌اند و تاييدش كرده‌اند و به سمت آن حركت مي‌كنند ولي در مورد يك دختر جوان كه ازدواج نكرده، فعلا كسي اين كار را توصيه نكرده و نمي‌كند.

  سلامت: اخيرا يكي از بيمارستان‌هاي كشور طي فراخواني اعلام كرده دختران جوان مي‌توانند مراجعه و نسج تخمدانشان را فريز كنند تا هر زمان ازدواج كردند، از تخمك جوان‌ترشان استفاده شود. آيا اين كار عوارضي هم دارد؟

  برداشتن نسج تخمدان به سادگي گرفتن اسپرم و منجمدكردن آن نيست. لاپاراسكوپي يك عمل جراحي است و برداشتن نسج تخمدان هم يك عمل ديگر و طبيعي است خطرهاي با‌القوه خود را دارند. بردن يك آدم سالم زير چنين عمل جراحي‌اي كار عاقلانه‌اي به نظر نمي‌رسد. در ضمن از كجا معلوم كه حتما بعد از چند سال نسجي كه فريزشده بتوان دوباره پيوند زد و عمل موفقيت‌آميز هم باشد؟ خود پروفسور دونه هم همه مواردي كه انجام داده، موفق نبوده است. حتي تحريك تخمدان‌ها و گرفتن تخمك بدون عمل لاپاراسكوپي كه به ظاهر ساده‌تر مي‌رسد نيز ممكن است عوارضي داشته باشد؛ مثل گرفتن دو سي‌سي خون نيست كه به راحتي بتوان انجام داد. خطر تحريك شديد تخمدان و عوارض اين تحريك هميشه وجود دارد. با كنار هم قرار دادن فوايد و زيان‌هاي اين كار نتيجه اين شده و فعلا كسي در دنيا چنين كاري را توصيه نكرده است.

  سلامت: آيا اين مشكل‌ها براي زني كه ازدواج كرده ولي فعلا تمايل به بچه‌دار شدن ندارد نيز صادق است؟

  در موارد استثنايي مي‌توان به فريز تخمك‌ فكر كرد؛ مثلا در زوجي كه شوهر دچار بيماري است و فعلا نمي‌تواند بچه‌دار شود و بايد تحت درمان باشد، شايد صلاح باشد تحريك تخمك‌گذاري انجام شود و تخمك‌ها را منجمد كنيم. در تمام اين موارد بايد همه چيز را كنار هم گذاشت و عاقلانه‌ترين تصميم را گرفت.

  هفته نامه سلامت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  استفاده از تخمک منجمد براي باردار شدن موثر است

  پزشکان آمريکايي مي‌گويند استفاده از تخمک‌هاي منجمد به اندازه تخمک‌هاي تازه براي باردار شدن موثر است، اما نبايد در اين باره احتياط را از دست داد...


  به گزارش آسوشيتدپرس، منجمد کردن تخمک‌ها مدت‌هاست به عنوان روشي تجربي براي حفظ باروري مطرح است، اما اکنون جامعه طب تناسلي آمريکا مي‌گويد اين روش به طور معمول نيز مي‌تواند استفاده شود.

  بررسي‌هاي انجام?شده نشان مي‌دهد زناني که براي درمان ناباروري‌شان از تخمک‌هاي منجمد و بعد ذوب شده استفاده مي‌کنند، به اندازه زناني كه تخمک‌هاي تازه برايشان به كار مي‌رود، شانس باردارشدن دارند.

  انتظار مي‌رود پس از اظهارنظر اين گروه پزشکي با پوشش‌دادن هزينه‌هاي اين روش به‌وسيله سازمان‌هاي بيمه‌گر و افزايش شمار بانک‌هاي تخمک مانند بانک‌هاي اسپرم، زنان دچار سرطان راحت‌تر بتوانند قدرت باروري‌شان را حفظ کنند.

  اما موضوع مورد بحث، استفاده از اين روش براي زنان سالمي است که قصد دارند بارداري‌شان را به تاخير بيندازند و براي اطمينان مي‌خواهند تخمک‌هايشان را در سنين پايين‌تر ذخيره کنند تا بعدها در سنين بالاتر که ميزان تخمک‌هاي قابل‌بارور شدن کاهش مي‌يابد از آنها استفاده کنند. در حال حاضر بسياري از کلينيک‌ها اين روش گران‌قيمت را به اين منظور تبليغ مي‌کنند، اما جامعه طب تناسلي آمريکا، استفاده از تخمک‌هاي منجمد را براي به تاخيرانداختن بچه‌دارشدن تا سنين بالاتر تاييد نمي‌کند. به گفته اعضاي اين جامعه، هنوز کاملا مشخص نيست چه زناني كانديد مناسبي براي به كار بردن اين روش هستند و ممکن‌است اين روش حس امنيت کاذبي به زناني بدهد که مي‌خواهند بارداري‌شان را به تاخير بيندازند در حالي كه نمي‌توان تضمين كرد حتما با اين تخمك‌ها بارداري رخ خواهد داد.

  بر اساس اصول راهنمايي که اين جامعه پزشکي منتشر کرده است، هر خانمي كه در نظر دارد تخمک‌هايش را منجمد کند، بايد با توجه به سنش مشاوره دقيقي در مورد احتمال باروري و درصد موفقيت تلقيح آزمايشگاهي اين تخمک‌ها بگيرد.

  در حال حاضر اسپرم براي حفظ باروري و رويان‌هاي اضافي زوج‌هايي که ivf مي‌شوند، در صورتي که بخواهند از آنها در بارداري‌هاي بعدي استفاده کنند، منجمد نگهداري مي‌‌شوند.

  اما منجمد کردن تخمک، روش مشکل‌تر و ظريف‌تري است زيرا حاوي مقدار زيادي آب است و روش‌هاي اوليه منجمد و ذوب کردن باعث ايجاد بلورهاي يخي مي‌شود که به تخمک‌ها آسيب مي‌رساند يا آنها را از بين مي‌برد. در دهه گذشته، دانشمندان روش‌هاي منجمدکردن سريعي را ابداع کرده‌اند که به نظر مي‌رسد اين مشکل را برطرف کرده است.

  در چند سال گذشته، منجمد کردن تخمک به‌عنوان روشي تجربي به زنان يا دختران کم‌سن‌تري پيشنهاد مي‌شد که دچار سرطان يا بيماري‌هاي وخيم ديگري بودند که تخمدان‌هاي آنها را از بين مي‌برد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت