جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 4 از 4 مجموع

موضوع: کلیه مصنوعی / خبر

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض کلیه مصنوعی / خبر

  ساخت يك کلیه مصنوعی که بدون باتری تا 10 سال کار می کند

  یک دانشمند هندی کلیه مصنوعی را ساخته است که می تواند به ارگانیسم پیوند زده شود و بدون باتری تا 10 سال عمل کند.


  «شوو روی» دانشمند هندی که در دانشگاه کالیفرنیا کار می کند این کلیه مصنوعی را ابداع کرده است.
  به گزارش خبرگزاری مهر، این کلیه قابل پیوند تاکنون در آزمایشگاه و بر روی پستانداران کوچک آزمایش شده است. برای استفاده از این اندام مصنوعی، اکنون درخواست آزمایش فاز 1 بالینی بر روی انسان ارائه شده است.
  این کلیه، دستگاهی به بزرگی یک فنجان قهوه است که می تواند عملکردهای اصلی مثل فیلترکردن مواد سمی، تنظیم فشار خون و تولید ویتامین d را انجام دهد.
  مزیت این دستگاه نسبت به نمونه‌های مشابه، علاوه بر کوچکی اندازه، عملکرد بدون باتری آن است که می‌تواند بدون باتری حداقل تا 10 سال به عملکرد خود ادامه دهد.
  به گفته این محقق، کلیه مصنوعی با سایر بافتها تماس نزدیک برقرار نمی کند و در آن خطر رد پیوند وجود ندارد. درصورتیکه این کلیه در آزمایش‌های بالینی موفق باشد، ساخت آن خبری مسرت‌بخش برای میلیونها بیماری خواهد بود که زندگی آنها به دیالیز وابسته است.
  آخرین ویرایش توسط دکتر نادر در تاریخ 07-Jun-2013 انجام شده است
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض اولین کلیه مصنوعی قابل پیوند زدن ظرف ۵ تا ۷ سال آینده کاربرد بالینی پیدا می کند

  محققان دانشگاه کالیفرنیا در سانفرانسیسکو کشور آمریکا اولین نمونه آزمایشی یک کلیه مصنوعی قابل پیوند زدن را توسعه داده اند که می تواند ظرف ۵ تا ۷ سال آینده کاربردهای بالینی آن آغاز شود.

  به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، آنان اعلام کردند که با همکاری گروههای تحقیقاتی سایر دانشگاهها اولین نمونه آزمایشی کلیه مصنوعی پیوند زدنی را توسعه داده اند.

  به گفته این دانشمندان، این نمونه آزمایشی می تواند ظرف ۵ تا ۷ سال آینده در عرصه بالینی مورد استفاده قرار گیرد.

  محققان در این خصوص اظهار داشتند: “این دستگاه برای کسب مزایای بسیاری طراحی شده است.

  در موقعیتی که در آن همه ساله تعداد محدودی اهداکننده کلیه وجود دارد، بیشتر بیماران کلیوی مجبورند از دیالیز استفاده کنند اما برپایه پروتکلهای کنونی، سه بار در هفته در یک دوره زمانی بین سه تا پنج ساعت دیالیز پیش بینی می شود.

  این درمان تنها ۱۳ درصد از عملکرد کلیه را انجام می دهد و در دراز مدت عواقب وخیمی بر روی وضعیت سلامت بیمار برجای می گذارد.”

  این درحالی است که این سیستم جدید دارای دو سکو است. در سکوی اول، فیلترهای نانویی ویژه ای برای فیلتر کردن سموم متابولیکی از خون استفاده می شوند و در سکوی دوم در داخل یک راکتور زیستی، سلولهای لوله ای کلیوی رشد می کنند و می توانند عملکرد کلیه را در موازنه الکترودها، متابولیتها و آب تقلید کنند.

  به این ترتیب، این دستگاه قادر خواهد بود عملکردهای بیولوژیکی مختلف یک کلیه سالم طبیعی را انجام دهد.

  در فاز اول این پروژه، بر روی توسعه فناوریهای لازم برای ایجاد دستگاهی در ابعاد سازگار برای پیوند زدن به یک ارگانیسم زنده و آزمایش عملکرد قسمتهای مختلف آن بر روی مدلهای حیوانی تمرکز شد.

  اکنون این دانشمندان در حال کار بر روی کوچکتر کردن ابعاد این دستگاه و آماده کردن آن برای پیوند آزمایشی بر روی انسان هستند.

  نمونه بزرگتر این دستگاه که قابل پیوند زدن نیست بر روی بیماران با مشکلات کلیوی حاد با موفقیت آزمایش شده است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض كليه مصنوعي ساخته شد

  دانشمندان كليه مصنوعي ساخته اند كه با دستگاه گردش خون كار مي كند و مي تواند نخستين ابزار كاشتني براي جايگزيني كليه هاي پيوندي و دياليزي در بيماران كليوي باشد.

  به گزارش ايرنا، 10 گروه مختلف تحقيقاتي به سرپرستي پژوهشگري از دانشگاه كاليفرنيا از نمونه اوليه اين كليه مصنوعي رو نمايي كردند. اين نسخه اوليه كه به اندازه يك اتاق است اميد بخش بيماران كليوي است.

  استفاده از فرايندهاي توليد در ساخت تراشه هاي سيليكوني مي تواند براي ساخت ابزارهاي كوچكي به اندازه يك فنجان قهوه بكار گرفته شود.اين ابزار جديد مي تواند هزاران نفر را از دستگاه هاي دياليز و يا قرار گرفتن در فهرست انتظار دريافت كليه هاي اهدايي نجات دهد.

  اين گروه نخستين كساني هستند كه از اين فناوري كه قابليت كوچك سازي و تبديل به يك ابزار قابل پيوند را دارد، رونمايي كردند.اين سامانه دو مرحله اي، شامل هزاران فيلتر نانومقياس است كه در يك بيوكارتريج قرار داده شده و مي تواند مواد سمي را از خون پالايش كند.

  يك زيست راكتور هموكارتريج ساخته شده از سلول هاي مهندسي شده توبولي كليوي، مي تواند نقش متابوليكي و تعادل آب يك كليه واقعي را تقليد كند. اين سامانه از فشار خون بيمار براي تصفيه خون بدون كاربرد پمپ استفاده مي كند.

  در حال حاضر پيوند و دياليز تنها راه هاي درمان نارسايي كليه است. يك ابزار كاشتني مي تواند راه حل بهتري باشد اما تا كنون دانشمندان نتوانسته اند سامانه اي ارائه كنند كه بتواند همه توانايي هاي كليه را تقليد كند.

  اين سامانه جديد با استفاده از پيشرفت هاي اخير در فناوري نانو و توليد بافت ابداع شده است و محققان اميدوارند از فناوري ساخت سيليكون براي ساخت ابزاري كوچك و قابل پيوند به بيماران استفاده كنند.

  ساخت چنين كليه كوچك و قابل پيوندي مي تواند بطور چشمگيري از بروز ميليون ها مورد نارسايي كليوي در سراسر جهان و هزينه هاي درمان اين بيماري بكاهد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  گام جديد دانشمندان در مهندسي بافت کليه

  پژوهشگران به ساختن کليه در آزمايشگاه با استفاده از روش‌هاي مهندسي بافتي يک گام نزديکتر شده‌اند...


  پيشرفت در حوزه مهندسي بافت مي‌تواند منجر به درک بهتر بيماري‌هاي کليه، ابداع روش‌هاي درماني جديد و کمک موثر به بيماران مبتلا به نارسايي کليه شود. محققان در حال حاضر مي‌توانند بافت‌هايي مشابه کليه نابالغ با استفاده از سوسپانسيون‌هاي سلول‌هاي جنيني کليه ايجاد کنند اما در ايجاد بافت‌هاي بالغ‌‌تر کليه در آزمايشگاه موفق نبوده‌اند، زيرا واحدهاي پيچيده تصفيه خون در کليه (نفرون) بدون حمايت رگ‌هاي خوني شکل نمي‌گيرند. به گزارش مديکال نيوز، پژوهشگران ايتاليايي در موسسه پژوهش داروشناختي ماريو نگري براي نخستين بار از سوسپانسيون سلول‌هاي منفرد کليوي «اندام‌واره‌هايي» ساخته‌اند که مي‌‌توانند با بدن حيوان زنده ادغام شوند و کارکردهاي کليه شامل تصفيه خون و بازجذب مولکول‌ها را انجام دهند. کليد موفقيت اين پژوهشگران خيساندن اين اندام‌واره‌ها در يک محلول حاوي مولکول‌هاي تحريک‌کننده شکل‌گيري رگ‌هاي خوني و نيز تزريق‌ مولکول‌ها به بدن حيوانات پذيرنده پس از کاشتن اين کليه‌ها بوده است. اين اندام‌واره‌ها 3 تا 4 هفته پس از کاشته‌شدن در بدن حيوانات به بالغ شدن ادامه دادند و داراي کارکرد بودند.

  به گفته اين پژوهشگران توانايي توليد بافت کليوي داراي کارکرد از سوسپانسيون‌هاي سلول‌هاي منفرد بيانگر پيشرفت مهمي به سوي هدف مهندسي کردن بافت‌هاي کليوي مناسب براي پيوند است همچنين ترتيبي براي کاربردهاي تحقيقاتي و درماني بر روي کليه‌ها فراهم مي‌آيد. براي مثال مي‌توان ژن‌هاي مربوط به بيماري‌ها کليوي را به درون اين اين اندام‌واره‌ها وارد کرد تا سازوکار بيماري‌هاي پيچيده کليوي مورد بررسي قرار گيرد يا مي‌توان آزمايش‌هاي مقدماتي داروهاي جديد براي درمان آنها را بر روي اين اندام‌واره‌ها انجام داد. نتايج اين پژوهش در جورنال جامعه نفرولوژي آمريکا (jasn)‌ منتشر شده است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت