جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 2 از 2 مجموع

موضوع: کبد مصنوعی / خبر

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض کبد مصنوعی / خبر

  موفقيت در رشد دادن کبدهاي مينياتوري در آزمايشگاه

  دانشمندان توانسته‌اند در آزمايشگاه کبدهاي مينياتوري داراي کارکرد را رشد دهند و مي‌گويند موفقيت آنها يک پيشرفت مقدماتي اما بسيار مهم در مسير رشد دادن کبدهاي انساني جايگزين در آزمايشگاه است...

  به گزارش هلث‌دي نيوز، رييس اين پروژه شاي سوکر، استاد پزشکي باززايي در مرکز پزشکي باپتيست دانشگاه ويک فارست در آمريکا در اين‌باره مي‌گويد:‌ «ما از امکاناتي که اين پژوهش در اختيار مي‌گذارد، هيجان‌زده هستيم اما بايد تاکيد کرد هنوز در مراحل اوليه هستيم و پيش از آنکه بيماران بتوانند از اين شيوه استفاده کنند، بايد بر موانع فني بسياري غلبه کرد.»

  پژوهشگران در اين بررسي با استفاده از يک ماده پاک‌کننده ملايم همه سلول‌ها را از کبدهاي حيوانات خارج کردند‌ به طوري که تنها «اسکلت» کلاژني يا ساختار پشتيبان آنها باقي بماند. بعد به جاي سلول‌هاي اصلي دو نوع از سلول‌هاي انساني را در اين چارچوب قرار دادند؛ سلول‌هاي «پروژنيتور» که سلول‌هاي کبدي نابالغ هستند و سلول‌هاي «آندوتليومي» که پوشش داخلي عروق خوني را تشکيل مي‌دهند.

  اين اسکلت کبد با سلول‌هاي جديد درون يک رآکتور زيستي، ابزاري که جريان مداومي از مواد مغذي و اکسيژن را براي اندام فراهم مي‌آورد، قرار داده شد. در طول يک هفته تشکيل پيشرونده بافت کبدي و کارکرد مربوط به کبد مشاهده شد. به گفته دانشمندان قدم بعدي در اين پژوهش، مشخص کردن اين امر است که آيا اين کبدهاي ساخته شده با مهندسي ژنتيک پس از پيوند به درون بدن حيوان به کارکرد خود ادامه خواهند داد يا نه. سوکر و همکارانش يادآور شدند کبدهاي ساخته شده با مهندسي ژنتيک علاوه بر ارايه راه‌حلي براي رفع کمبود کبدهاي اهدايي، مي‌توانند براي ارزيابي ايمني داروها – که در کبد تجزيه مي‌شوند- نيز به کار روند.

  سلامت ایران
  آخرین ویرایش توسط دکتر نادر در تاریخ 07-Jun-2013 انجام شده است
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  گام دیگری برای ساخت كبد مصنوعی
  امیدی تازه برای درمان ۵۰۰ میلیون بیمار كبدی در دنیا

  گروهی از محققان موفق به شناسایی تركیباتی شدند كه به رشد سلول های كبد در خارج از بدن انسان كمك می كند. این موضوع گامی بزرگ برای ساخت كبد مصنوعی و درمان ۵۰۰ میلیون بیمار كبدی در جهان شناخته شده است.

  به گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا درحال حاضر بیمارانی كه نیاز به پیوند كبد داشته باشند این عضو را از یك افراد تازه فوت شده آن هم با شرایط خاص دریافت می كند.
  منابع خبری بین المللی از مرگ ومیر ۵۰۰ هزار نفر در سال به علت بیماری های كبدی در جهان خبر می دهند.
  كبد یكی از مهمترین اندام بدن است كه آگاهی اكثر افراد از این گنجینه بسیار اندك است. این عضو در سمت راست شكم قرار دارد و قفسه سینه از آن محافظت می كند. وظیفه اصلی آن كمك به هضم و جذب غذاست. خون قبل از جریان در رگ ها، بوسیله كبد تصفیه می شود.
  به طور كلی می توان وظایف اصلی كبد را به چهار دسته سم زدایی، متابولیسم انرژی، سنتز پروتئین و تولید صفرا تقسیم بندی كرد.
  كبد یكی از اندام هایی است كه قادر به ترمیم بافت خود است؛ یعنی سلول های آن مدام در حال رشد و ترمیم هستند. ولی چالش اصلی برای ساخت كبد مصنوعی، رشد نكردن سلول ها در خارج بدن انسان است.
  به گزارش پایگاه 'ساینس'،محققان دانشگاه 'mit' در آمریكا این مشكل را حل كردند و موفق به شناسایی تركیبی شدند كه نه تنها به حفظ سلول های كبدی در خارج از بدن انسان و محیط آزمایشگاهی كمك می كند بلكه ظرفیت آن برای تولید بافت جدید چند برابر است.
  سلول های رشد كرده از این طریق می توانند منجر به توسعه بافت مهندسی شده كبد، برای درمان بیماری های كبدی باشند. این ماده شیمیایی با استفاده از سلول های فیبروبلاست تولید می شود و به رشد سلول های كبد كمك می كند.
  طبق آخرین آمار، درحال حاضر بیش از ۵۰۰ میلیون نفر در سراسر جهان به بیماری های مختلف كبد از جمله سرطان و هپاتیت مبتلا هستند، بنابراین نیاز به راههای جدید ترمیم كبد آسیب دیده ضروری است.
  چندی پیش با استفاده از فناوری نانو، محققان موفق به ساخت داربستی برای كبد شدند. این داربست با بدن انسان كاملاً سازگار است و منجر به حفظ شكل طبیعی كبد می شود. رشد سلول های كبد در خارج از بدن انسان نیز گام دیگری در این جهت است كه امكان ساخت كبد مصنوعی را محقق می سازد
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت