جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 3 از 3 مجموع

موضوع: نانوپزشکی چیست؟

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض نانوپزشکی چیست؟

  به جز پیشرفت هایی که در علم پزشکی مدرن، در قرن اخیر صورت گرفت، پزشکی جدیدتری ظهور کرده است که بیش از اینکه یک علم باشد، یک هنر وابسته به ابزار است. در پنجاه سال اخیر، دانش پزشکی بررسی بیماری ها را در ابعاد مولکولی به پیش برده است. از دیدگاه مولکولی، پزشکی مدرن هنوز در ابتدای راه خود قرار دارد. مثلاً امروزه از داروهایی استفاده می کنیم که شامل ساختار محدودی از مولکول ها هستند. این ملکولها برای درمان یک بیماری خاص به کار می روند. به کمک نانوپزشکی، محصولات دارویی می توانند مثل ماشین های هوشمند برنامه ریزی شوند. آنها به حسگرهایی مجهزند که می توانند قدرت تصمیم گیری و تأثیرپذیری از محیط را برای ماشین فراهم کنند. این ماشین ها می توانند جلو عوارض جانبی و واکنش های حساسیت زا را بگیرند. داروهای جدید خود را با بدن سازگار می کنند و تنها با رسیدن به مقصد نهایی عمل اختصاصی خود را (که در واقع همان درمان است) انجام می دهند. آنها می توانند قبل از فعال شدن دارو از آزاد شدن مقدار بیشتر از حد آن جلوگیری کنند و مانع بروز مسمومیت شوند.

  ● نانوپزشکی چیست؟

  درمان و پیشگیری بیماری ها از قابلیت های خوب فناوری نانو به شمار می رود. این فناوری با استفاده از نانوابزارها و نانوساختارهای مهندسی شده، اعمالِ ساخت، کنترل، دیدن و ترمیم سیستم زیستی انسان در مقیاس مولکولی را انجام می دهد. ابزارهای بسیار ابتدایی نانوپزشکی می توانند برای شناسایی بیماری و توزیع دارو، و همچنین توزیع هورمون در بیماری های مزمن و نقص های سیستم بدن به کار روند. ابزارهای بسیار پیشرفته تر، از قبیل نانوروبات ها هستند که به عنوان جراحان کوچک داخل بدن عمل می کنند. (نانوروبات ها، روبات هایی هستند که اندازه ی آنها در حد نانومتر باشد.)

  چنین ماشین هایی می توانند با ورود به داخل سلول ها ساختار آسیب دیدهٔ آنها را تغییر دهند و درصدد تعمیر آنها برآیند. آنها قادرند خود را تکثیر کنند یا نواقص ژنتیکی را با جابه جا کردن یا دستکاری مولکول های DNA برطرف سازند. (DNA ماده ی اصلی سازندهٔ موجودات زنده و وارث ژنتیکی موجود زنده شناخته می شود.)

  ● توانمندی های نانوپزشکی

  دانشمندان معتقدند با پیشرفت هایی که در مهندسی ژنتیک، فناوری نانو و پزشکی ایجاد شده و درک عمیقی که از اعمال سلولی حاصل گردیده است، می توان ماشین های میکروسکوپی نیرومند و متخصص را برای مبارزه با بیماری ها طراحی کرد و توسط آنها در ابعاد سلولی به تعمیرات فیزیولوژیکی پرداخت.

  در تشخیص بیماری ها نمی توان به نتایج آزمون های آزمایشگاهی و تاریخچه ی بیماری متکی بود. اما با جا دادن نقشه ی ژنتیکی انواع عوامل بیماریزا در بانک اطلاعاتی نانوروبات، می توان حملات باکتریایی را نابود کرد. بدین ترتیب، با انجام عملیات ترمیمیِ قابل برنامه ریزی برای اصلاح بیماری های سلولی ناشی از افزایش سن، جلوگیری از پیری و درمان آن به یک واقعیت علمی تبدیل می شود.

  محققان قادرند با حرکت دادن مولکول ها، موتورهایی در ابعاد نانو بسازند.

  اولین شرکت تخصصی نانوتکنولوژی، شرکت Zyvex (http://www.zyvex.com/nano) است که در سال ۱۹۹۷ با هدف ساخت ابزارهای کلیدیِ ایجاد فناوری نانومولکولی آغاز به کارکرد. محصولات این شرکت، با تلاش گسترده ی گروه های مختلف تا ده سال آینده قابل استفاده خواهد شد؛ اگرچه ممکن است این پیشرفت، بعد از تجاری شدن نانوروبات های پزشکی صورت بگیرد.

  ▪ مثال هایی از کاربرد نانوفناوری در پزشکی

  ۱) هدف گیری و ارسال دارو به نقاط غیر قابل دسترس بدن با تجهیزات نانومتری

  ۲) تولید بافت های مصنوعی سازگار با بدن

  ۳) تولید سیستم های هوشمند برای شناسایی بیماری های در حال ایجاد در بدن

  ۴) درمان برخی از بیماری های صعب العلاج مانند سرطان، ایدز و هپاتیت.

  ۵) مراقبت بهداشتی بهتر با استفاده از تجهیزات نانومتری در داخل بدن

  ● آینده اندیشی در مورد نانوپزشکی

  مطمئناً رشته ی نانوپزشکی برای توسعه به چندین دهه زمان نیاز دارد. شاید پیش از اینکه ما به تخیلمان اجازه دهیم تا آزادانه در مورد قول های داده شده توسط نانوپزشکی خیالپردازی کند، بهتر است توانایی هایی را در نظر بگیریم که حقیقتاً قابل اجرا هستند. وقتی به نحوهٔ حل مسائل مختلف توجه کنیم، متوجه می شویم بسیاری از مسائلی که امروزه دشوار به نظر می آیند راحت خواهند شد. چه بسا مسائلی که ساده تر جلوه می کنند، اما سخت تر از حد انتظار ظهور می یابند. زمانی فلج، واگیردار و علاج ناپذیر بود و امروزه به سادگی قابل پیشگیری است. سیفلیس زمانی انسان را تا حدّ دیوانگی و مرگ پیش می برد و اکنون با یک تزریق، خوب می شود و به نظر می رسد در آینده، قصهٔ نانوفناوری در پزشکی، به قصهٔ توسعهٔ کنترل جراحی در ابعاد مولکولی تبدیل شود.  سازمان آموزش و پرورش استان خراسان
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  نانو پزشكي

  خلاصه :
  علم پزشكي اگر چه تاكنون بسياري از مشكلات جسمي بشر را بر طرف ساخته است با اين حال هنوز مسائل حل نشدة بسياري در زمينه درمان بيماريها وجود دارد. نانوتكنولوژي اين قابليت را دارد كه با استفاده از تكنولوژي ملكولي اقدام به شناسايي و رفع اين مشكلات كند. از جمله اين ابزارها، نانوروبات ها هستند كه پيش بيني مي شود با ساخت آنها در آينده امكان درمان بسياري از بيماريها از جمله ، كهولت سن ، آرتريت ، ناراحتي هاي عضلاني و ايدز فراهم شد.

  نانو پزشكي

  الهام اميدواري

  بدن انسان از ساختارهاي مولكولي فعال و پيچيده اي ساخته شده است و زماني كه اين ساختارها دچار آسيب شوند، سلامتي انسان تهديد مي شود .روشهاي متفاوتي براي تشخيص بيماريها وجود دارند .به عنوان مثال يك پزشك مي تواند از طريق سوالاتي كه از بيمار مي پرسد يا عكس گرفته شده با اشعه x و يا جراحي ، به علل يك بيماري پي ببرد .پزشكان قادر به تشخيص بيماريهاي مختلفي هستند ولي تاكنون بيماريهاي بسياري نيز ناشناخته و مرموز باقي مانده اند .شناخت يك بيماري به معناي داشتن اطلاعاتي كامل راجع به آن نيست .مثلا پزشكان مي توانند قبل از اينكه در مورد نوع ميكروب اطلاعاتي داشته باشند، عفونت را تشخيص دهند .بدون در نظر گرفتن درمانهايي از قبيل ماساژ دادن و پرتوافكني ، جراحي و مصرف داروها دو نوع اصلي درمان هستند .
  جراحي روشي مستقيم براي برطرف كردن ناراحتيهاي بدن است كه امروزه توسط متخصصان مجرب و آموزش ديده انجام مي شود .جراحان به منظور درمان ، براي برداشتن غدد سرطاني ، برطرف كردن انسداد رگها و حتي جايگزين كردن اعضاي مختلف ، پوست و بافت بدن را برش مي دهند .اين روش مي تواند خطرات بسياري در برداشته باشد .به هوش نيامدن ، مقاومت بدن در برابر عضو جديد و از بين رفتن سلولها، نمونه اي از اين خطرات هستند .جراحان كنترل دقيق بر عمل جراحي ندارند .بدن انسان توسط ماشينهاي مولكولي كه اكثرا داخل سلولها هستند، فعاليت مي كند .جراحان قادر به ديدن مولكولها و در نهايت ترميم آنها نيستند .بنابراين علم كنوني قادر به درمان كامل بيماريها و يا حتي تشخيص بسياري از بيماريها نيست .پزشكان همواره سعي كرده اند كه به بدن كمك كنند تا خود عمل درمان و التيام بخشي را انجام دهد .در ابتدا اين عمل روند كندي داشت ولي با به كارگيري متدها و تجهيزات جديدي كه امروزه وارد عرصه پزشكي شده اند، سرعت زيادي به خود گرفته است .در آينده اي نه چندان دور، بيماريهاي مهلكي چون ايدز و سرطان ، قابل پيشگيري و درمان خواهند شد .اگر تصور چنين مساله اي برايتان غير ممكن است ، به پيشرفتهاي جهان پزشكي توجه كنيد .در زمان قديم تصور بريدن بدن انسان به وسيله كارد آن هم بدون احساس هيچ گونه دردي ، ناممكن بود .وجود بيماريهاي لاعلاج بسياري كه در دوران قديم وجود داشته اند و اكنون داروهايي براي درمان آنها كشف شده است ، اين اميد را براي ما زنده نگه مي دارد كه در آينده اي نزديك تمام بيماريها قابل پيشگيري و درمان خواهند بود .
  قابليتها و توانمنديهاي نانوپزشكي اين نكته را گوشزد مي كند كه مي توان به زندگي و زنده بودن اميدوار بود .امروزه ممكن است در عنفوان جواني حمله قلبي يا سرطان ناگهاني و غير منتظره به سراغ مان بيايند .اما به راستي بيماران در حال مرگ چگونه مي توانند از فوايد تكنولوژيهاي آتي پزشكي بهره جويند‚ چگونه مي توان از ساختار فيزيكي بدن محافظت كرد تا پيشرفتهاي تكنولوژي پزشكي در آينده ، سلامتي را به بيماران باز گرداند .
  موضوعي خارق العاده در علم پزشكي مطرح شده است مبني بر اينكه بيماران در حال مرگ را مي توان منجمد كرد و سپس به مدت چندين دهه يا حتي چندين قرن در نيتروژن مايع نگهداري كرد تا زماني كه تكنولوژي پزشكي به حدي پيشرفت كند كه قادر به بازگرداندن سلامتي آنها شود.
  نانوتكنولوژي ، تكنولوژي برتر قرن بيست و يكم است كه امكان ساخت ماشين هاي مولكولي پيچيده را در اختيار ما قرار مي دهد .نانوپزشكي فن به كارگيري تدابير نانوتكنولوژي است و راه حلي است براي پايان دادن به بحرانهاي جهاني مراقبتهاي پزشكي .
  نانوتكنولوژي قادر به پيشگيري و معالجه بيماريهاست .البته اين مبحث هنوز در حال گذراندن مراحل اوليه خود است ولي توان متغير ساختن علم پزشكي قرن بيست و يكم را داراست .ابتدايي ترين تجهيزات نانوپزشكي را مي توان در تشخيص بيماريها به كار گرفت .
  در كنار تمام داروها وتجهيزات پزشكي كه نانوتكنولوژي براي علم پزشكي به ارمغان آورده است ، نانوروباتهاي ساخته شده مي توانند تا بدانجا توسعه داده شوند كه بدون هيچ آسيب و ناراحتي وارد بدن شوند و به تشخيص بيماريها و درمان آنها بپردازند .نانوروباتها قادر به ترميم سلولها، بافتها و اعضاء هستند .بيماريهايي چون سرطان ، هموفيلي ، آرتروز، رماتيسم ، ايدز و برخي از بيماريهاي ذهني توسط آنها كنترل مي شود و در نهايت از بين مي رود .نانوروباتها به قدري كوچكند كه مي توانند به راحتي از ميان رگها عبور كنند .اين روباتها طور ي طراحي شده اند كه توسط سرنگ به بدن انسان تزريق مي شوند و سپس از طريق رگها و ديگر مسيرهاي سلولي در بدن انسان گردش مي كنند .نانوروباتها يا نانوماشين ها مي توانند اعضاي داخلي بدن و چگونگي كاركرد آنها را تنظيم كنند و به قدري پيشرفته اند كه در جراحي پلاستيك نيز به كار گرفته مي شوند .با وجود نانوروباتها، انسانها قادرند فرم بدن خود را از نو بسازند و حتي جنسيت خود را تغيير دهند .اين نانوروبات ها در زمينه هاي پزشكي همچون موارد زير نيز كاربردهاي فراوني دارند:
  تغيير شكل دادنdna
  مستحكم كردن استخوانهاي شكسته
  تغيير رنگ مو، چشم و پوست
  با تزريق نانوماشين ها به ماهيچه مي توان توانايي انسان را افزايش داد .نانوماشين ها مي توانند جايگزين گلبولهاي خون نيز شوند و خوني بسازند كه قابليت نقل و انتقال وترميم سلولهاي مختلف بدن را داشته باشد و موجب حيات ابدي شود .خون ساخته شده ارزان قيمت خواهد بود و از لحاظ كارآيي همانند خون معمولي است و بدون در نظر گرفتن گروه خوني قابل تزريق به همه انسانها نيز هست .
  نانوماشين هاي نانوپزشكي به وجود آورنده مرحله جديدي از تكامل انساني هستندكه سبب بقاء بشر مي شوند .نانو ماشين ها طوري طراحي شده اند كه قادر به ساخت اتم ها و در نتيجه درمان بسياري از بيماريهاي مزمن امروزي هستند .
  تصلب شرائين يكي از اين بيماريهاست .در اثر اين بيماري ، كلسترول در ديواره هاي داخلي رگها رسوب مي كند و سبب تنگ شدن رگها مي شود .زماني كه شاهرگهاي قلب نيز بر اثر اين بيماري تنگ شدند، آن گاه خطر احساس مي شود .هنگامي كه جريان خون محدود مي شود، بافتهايي كه توسط رگها تغذيه مي شوند، خواهند مرد .اولين نشانه هاي گرفتن رگها در قلب ، بروز آنژين است .اگر بيماري پيشرفته شود، ماهيچه هاي قلب مي ميرند و سبب حمله قلبي مي شود .بدين منظور نانوماشين هايي طراحي و برنامه ريزي شده اند كه قادر به جستجو، يافتن و برطرف كردن رسوبات كلسترول و در نتيجه باز كردن مجدد رگها هستند .با كمك نانو ماشين هاي ترميم كننده سلولها، مي توان مشكلات مربوط به سلولها و بافتها را برطرف كرد .بدين منظور ماشين هاي ترميم كننده سلولها به ابزارها و گيرنده هاي حسي در ابعاد مولكولي احتياج دارند .اندازه اين ماشين ها با اندازه باكتريها و ويروسها برابر است .ماشين هاي ترميم كننده سلولها مي توانند در مسير جريان خون حركت كنند و همان گونه كه ويروس ها داخل سلولها مي شوند، به سلولها وارد شوند .نانوماشين ها با تست كردن محتوا و فعاليت سلولها، مشكلات موجود را مشخص مي كنند .نانوماشين ها برحسب مشكل تشخيص داده شده ، تعيين مي كنند كه آيا سلول بايد ترميم شود و يا اينكه از بين برود .براي درمان سرطان نيز از اين روش استفاده مي شود .در ضمن ، كنترل اين نانوماشين ها توسط نانوكامپيوتر صورت مي گيرد .
  از آنجايي كه تمام ناراحتي ها و مشكلات فيزيكي انسان در اثر تغيير آرايش اتمها صورت مي پذيرد، ماشين هاي ترميم كننده سلولها، اتمها را به محل صحيح خود باز مي گردانند و مشكل را برطرف مي كنند .با وجود جالب بودن اين موضوع ، بايد در نظر داشت كه برطرف كردن ناراحتي هاي فيزيكي به تنهايي نمي تواند مشكل اصلي را رفع كند .به عنوان مثال اگر فردي دچار ضربه مغزي شود، بافتهاي آسيب ديده او ترميم مي شوند اما اطلاعاتي كه در سلولهاي مغز ذخيره شده بودند از بين مي رود .يكي از مواردي كه توسط نانوتكنولوژي قابل درمان نيست مربوط به سلامتي ذهن است .با اين وجود برخي از تواناييهاي ذهني از طريق بازيابي سطوح هورموني و شيميايي مغز، درمان مي شوند .
  مشكل كهولت نيزتوسط نانوماشين ها برطرف مي شود .ناتوان شدن استخوانها، چروك شدن پوست ، كاهش فعاليت آنزيمها، التيام كند و آهسته زخمها، ضعيف شدن حافظه و تمامي مشكلات ناشي از كهولت در اثر آسيب مولكولها، موجب عدم توازن شيميايي و تغيير ساختارهاي مولكولي مي شوند.اگر ماشين هاي ترميم كننده سلولها بتوانند سلولها و ساختارهاي آسيب ديده را ترميم كنند، روند كهولت خيلي آرامتر طي خواهد شد .
  درنتيجه پيشرفت نانوتكنولوژي و نانوپزشكي ، ممكن است ميانگين عمر انسان زماني به صدها تا هزاران سال برسد.
  به نقل از نشرية وب شمارة 17

  پزشکی نانو
  http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%BE%...A7%D9%86%D9%88
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  نانوپزشکی چیست؟
  درمان و پیشگیری بیماریها از قابلیت‌های خوب فناوری نانو به شمار می‌رود. این فناوری با استفاده از نانوابزارها و نانوساختارهای مهندسی‌شده، اعمالِ ساخت، کنترل، دیدن و ترمیم سیستم زیستی انسان در مقیاس مولکولی را انجام می‌دهد. ابزارهای بسیار ابتدایی نانوپزشکی می‌توانند برای شناسایی بیماری‌ و توزیع دارو، و همچنین توزیع هورمون در بیماریهای مزمن و نقص‌های سیستم بدن به کار روند. ابزارهای بسیار پیشرفته‌تر، از قبیل نانوروبات‌ها هستند که به عنوان جراحان کوچک داخل بدن عمل می‌کنند. نانوروبات‌ها، روبات‌هایی هستند که اندازه‌ی آنها در حد نانومتر باشد.

  نانوروبات‌ها
  بعنوان جراحان کوچک داخل بدن
  چنین ماشین‌هایی می‌توانند با ورود به داخل سلول‌ها ساختار آسیب‌دیده آنها را تغییر دهند و درصدد تعمیر آنها برآیند. آنها قادرند خود را تکثیر کنند یا نواقص ژنتیکی را با جابه‌جا کردن یا دستکاری مولکول‌های DNA برطرف سازند. (DNA ماده‌ی اصلی سازنده موجودات زنده و وارث ژنتیکی موجود زنده شناخته می‌شود.

  بعنوان موتورهای درمانگر و دارورسان
  کنترل رگهای بدن با استفاده از نانوروبات‌های هوشمند؛ در تشخیص بیماریها نمی‌توان به نتایج آزمونهای آزمایشگاهی و تاریخچه‌ بیماری متکی بود. اما با جا دادن نقشه‌ی ژنتیکی انواع عوامل بیماریزا در بانک اطلاعاتی نانوروبات، می‌توان حملات باکتریایی را نابود کرد. بدین ترتیب، با انجام عملیات ترمیمیِ قابل برنامه‌ریزی برای اصلاح بیماری‌های سلولی ناشی از افزایش سن، جلوگیری از پیری و درمان آن به یک واقعیت علمی تبدیل می‌شود. محققان قادرند با حرکت دادن مولکول‌ها، موتورهایی در ابعاد نانو بسازند.

  اولین شرکت تخصصی نانو تکنولوژی، شرکت Zyvex است (http://www.zyvex.com/nano) که در سال 1997 با هدف ساخت ابزارهای کلیدیِ ایجاد فناوری نانومولکولی آغاز به کارکرد. محصولات این شرکت، با تلاش‌ گسترده‌ی گروه‌های مختلف تا ده سال آینده قابل استفاده خواهد شد؛ اگرچه ممکن است این پیشرفت، بعد از تجاری شدن نانوروبات‌های پزشکی صورت بگیرد.


  توانمندیهای نانوپزشکی
  دانشمندان معتقدند با پیشرفتهایی که در مهندسی ژنتیک، فناوری نانو و پزشکی ایجاد شده و درک عمیقی که از اعمال سلولی حاصل گردیده است، می‌توان ماشینهای میکروسکوپی نیرومند و متخصص را برای مبارزه با بیماریها طراحی کرد و توسط آنها در ابعاد سلولی به تعمیرات فیزیولوژیکی پرداخت.


  مثالهایی از کاربرد نانوفناوری در پزشکی
  1. هدف‌گیری و ارسال دارو به نقاط غیر قابل دسترس بدن با تجهیزات نانومتری (دارورسانی به سلول‌ها)
  2 - تولید بافتهای مصنوعی سازگار با بدن
  3. تولید سیستم‌های هوشمند برای شناسایی بیماریهای در حال ایجاد در بدن
  4. درمان برخی از بیماریهای صعب‌العلاج مانند سرطان، ایدز و هپاتیت.
  5. مراقبت بهداشتی بهتر با استفاده از تجهیزات نانومتری در داخل بدن


  آینده ‌اندیشی در مورد نانوپزشکی
  مطمئناً رشته‌ نانوپزشکی برای توسعه به چندین دهه زمان نیاز دارد. شاید پیش از اینکه ما به تخیلمان اجازه دهیم تا آزادانه در مورد قول‌های داده‌شده توسط نانوپزشکی خیال‌پردازی کند، بهتر است تواناییهایی را در نظر بگیریم که حقیقتاً قابل اجرا هستند. وقتی به نحوه حل مسائل مختلف توجه کنیم، متوجه می‌شویم بسیاری از مسائلی که امروزه دشوار به نظر می‌آیند راحت خواهند شد. چه بسا مسائلی که ساده‌تر جلوه می‌کنند، اما سخت‌تر از حد انتظار ظهور می‌یابند. زمانی فلج، واگیردار و علاج‌ناپذیر بود و امروزه به‌سادگی قابل پیشگیری است. سیفلیس زمانی انسان را تا حدّ دیوانگی و مرگ پیش می‌برد و اکنون با یک تزریق، خوب می‌شود و به نظر می‌رسد در آینده، قصه نانوفناوری در پزشکی، به قصه توسعه کنترل جراحی در ابعاد مولکولی تبدیل شود.


  دانشنامه رشد
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت