جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 5 از 5 مجموع

موضوع: لوزالمعده مصنوعی؛ امیدی در درمان دیابت

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض لوزالمعده مصنوعی؛ امیدی در درمان دیابت

  این آزمایش اثبات کرده است که استفاده از لوزالمعده مصنوعی می تواند جلوی افت خطرناک سطح قند خون را به شکل محسوسی بگیرد

  دانشمندان دانشگاه کمبریج دریافته اند که می توان از "لوزالمعده مصنوعی" برای تنظمیم قند خون در کودکان مبتلا به دیابت نوع اول استفاده کرد.

  در آزمایش انجام گرفته توسط این دانشمندان مشخص شد که استفاده همزمان از یک حس گر (سنسور) که سطح گلوکز خون را لحظه به لحظه اندازه گیری می کنند با یک پمپ تزریق کننده انسولین، می تواند میزان قند موجود در خون را به طرز چشمگیری کنترل کند.

  این آزمایش اثبات کرده است که استفاده از این وسیله می تواند جلوی افت خطرناک سطح قند خون را به شکل محسوسی بگیرد.

  کارشناسان می گویند نتایج این آزمایش حکایت از پیشرفتی مهم در زمینه درمان دیابت دارد.

  دیابت نوع اول یک بیماری مزمن و کشنده محسوب می شود که در آن لوزالمعده قادر به تولید انسولین نیست. انسولین هورمونی است که سطح قند خون را تنظیم می کند.

  در انجام این آزمایش در مجموع ۱۷ کودک و نوجوان مبتلا به دیابت نوع اول، به مدت ۵۴ شبانه روز در یک بیمارستان حضور داشتند.

  حس گر کنترل کننده گلوکز و پمپ انسولینی که در این آزمایش از آن استفاده شد، هر دو به شکل گسترده در بازار موجود است و بیماران از آن استفاده می کنند.

  اما برای ایجاد سیستمی که به شکل یک "حلقه بسته" عمل کند و توانایی کنترل وضعیت بیمار و درمان متناسب با آن را داشته باشد، محققان فرمولی هوشمند طراحی کردند که با اندازه گیری لحظه به لحظه میزان گلوکز، قادر به محاسبه میزان انسولین تزریقی است.

  سپس دانشمندان کنترل میزان گلوکز توسط لوزالمعده مصنوعی را با پمپاژ معمولی انسولین در کودکان که به میزان از پیش تعیین شده ای صورت می گیرد مقایسه کردند.

  در مجموع نتایج حاصل از این آزمایش نشان داد که لوزالمعده مصنوعی قادر است در ۶۰ درصد موارد سطح گلوکز را در حد طبیعی نگه دارد، و در مقابل پمپاژ دائمی انسولین تنها در ۴۰ درصد موارد این سطح را در حد طبیعی تنظیم می کند.

  دکتر رومن هوورکا، مسئول این تیم تحقیقاتی می گوید: "این نخستین آزمایشی است که مزایای استفاده از لوزالمعده مصنوعی را با استفاده از حس گرها و پمپ هایی نشان می دهد که در حال حاضر در بازار موجود است".

  کارن ادینگتون، مدیر بنیاد تحقیق دیابت در نوجوانان در این باره می گوید: "لازم است با تلاش بیشتر، لوزالمعده مصنوعی را از حد یک ایده آزمایشگاهی به واقعیت زندگی کودکان و نوجوانان مبتلا به دیابت نوع اول تبدیل کنیم".
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  ساخت پانکراس مصنوعی برای سنجش خودکار میزان انسولین
  محققان آمریکایی موفق به تولید دستگاهی شدند که به صورت خودکار میزان انسولین را بدون دخالت بیمار سنجیده و مقدار مورد نیاز آن را به بدن منتقل می کند.
  این دستگاه که در مرحله آزمایش به سر می برد میزان قند خون بیماران را به صورت خودکار آزموده و انسولین مورد نیاز را وارد بدن می کند.

  دستگاه جدید که پانکراس مصنوعی خوانده می شود دارای سنسوری است که به شکم بیمار وصل می شود و به صورت مداوم در حال تست قند خون بیمار است. این سنسور اطلاعات خود را به یک برنامه پیچیده کامپیوتری فرستاده که این برنامه نیز در نهایت تعیین کننده میزان انسولین مورد نیاز بدن بیمار بوده و انسولین نیز به صورت خودکار به بدن بیمار وارد می شود.

  بر اساس گزارش cbs، بیماران دیابتی درحال حاضر برای ثابت نگه داشتن میزان قند خون خود متحمل زحمات زیادی می شوند که در صورت تصویب نهایی این دستگاه، استرس زیادی از دوش آنها بر داشته خواهد شد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  كار پيوند "پانكراس و سلولهاي جزيره‌اي" در ايران راه‌اندازي مي‌شود


  مووسس و عضو هيات امناي شبكه دانش و نوآوري ايرانيان موسوم "‪ "NIKIاز انجام مقدمات راه‌اندازي پيوند "پانكراس" و نيز "سلولهاي جزيره‌اي" در ايران خبر داد.  دكتر عليرضا حقيقي روز سه‌شنبه در مشهد به خبرگزاري جمهوري اسلامي گفت:

  پيوند پانكراس و انجام مقدمات پيوند سلولهاي جزيره‌اي جهت معالجه بيماران ديابتي، دستاورد سفر اخير گروهي از پزشكان ايراني مقيم خارج است.  وي افزود: با فراهم شدن زمينه پيوند پانكراس و نيز سلولهاي جزيره‌اي (بيماران ديابتي به دليل اختلال در عملكرد اين سلولها از لحاظ ترشح انسولين دچار مشكل هستند) قدم بزرگي در جهت معالجه بيماران ديابتي در كشور برداشته مي‌شود.  او گفت: اين اقدام با همكاري دانشگاههاي علوم پزشكي تبريز، شهيد بهشتي و شيراز انجام خواهد شد و بر اين اساس مقرر گرديده با آماده شدن مقدمات اجرايي، اعضاي گروه پيوند شبكه "‪ "NIKIدر كمترين زمان ممكن جهت انجام اين پيوندها در ايران حضور يابند.  دكتر حقيقي افزود: در سفر پزشكان مقيم خارج كشور كه اخيرا انجام شد ‪۲۴ پزشك برجسته غيرايراني و ايراني مقيم كشورهاي انگليس، فرانسه و آمريكا طي دو هفته تازه‌ترين يافته‌هاي پزشكي را در رشته‌هاي مختلف ارايه كردند.  اين پژوهشگر ارشد ژنتيك پزشكي در دانشگاه آكسفورد گفت: در اين سفر پروفسور "العبدالله" رييس بزرگترين مركز پيوند سلولهاي جزيره‌اي در كاليفرنيا، پروفسور شكوه اميري، لفتاوي و "شيدبان از برجسته‌ترين اساتيد پيوند كبد و پانكراس دانشگاههاي دنيا حضور داشتند.  وي افزود: همچنين بهترين اساتيد علم پزشكي دنيا نظير پروفسور آلن جان، پروفسور محمد فريور، پروفسور عادل عزيز، پروفسور قاسمي و هرمز آذر با اين گروه همراه بودند.  مووسس و عضو هيات امناي شبكه دانش و نوآوري ايرانيان(‪ (NIKIبيان كرد:

  آنان طي مدت حضور در ايران در دانشگاههاي علوم پزشكي اصفهان، شيراز، اراك، تبريز، شهيد بهشتي و مشهد حضور يافتند.  وي مهمترين موضوعات ارايه شده توسط اين پزشكان را در سفر امسال به ايران در زمينه پيوند ريه، كبد، پانكراس، جراحي قلب، انكولوژي، روانپزشكي، گوارش، ژنتيك، جراحي معده، جراحي اعصاب و بيماريهاي زنان عنوان كرد.  دكتر حقيقي راه‌اندازي پيوند ريه در ايران را ديگر دستاورد سفر پزشكان متخصص عنوان كرد و گفت: در اين رابطه مقدمات راه‌اندازي امكان پيوند ريه در دانشگاه علوم پزشكي شيراز با حضور پروفسور اردهالي رييس بخش جراحي توراكس دانشگاه ‪UCLA(بزرگترين مركز پيوند ريه دنيا) هم انجام شد.  وي همچنين مقدمات راه‌اندازي پيوند كبد در دانشگاههاي علوم پزشكي مشهد، تبريز و شهيد بهشتي را ديگر دستاورد سفر گروه پزشكان به ايران دانست.  او در ادامه راه‌اندازي كارگاههاي مديريت پزشكي تروما(حوادث) و همچنين مراكزي بنام "‪ "Hospiceكه جهت نگهداري و مداوي مبتلايان به بيماريهاي بدون درمان قطعي است را از ديگر برنامه‌هاي حضور پزشكان متخصص در ايران ذكر كرد.  وي همچنين گفت: در اين سفر از حضور شش متخصص ايراني مقيم خارج در رشته‌هاي غيرپزشكي شامل رايانه، بيوتكنولوژي، بيوشيمي و فيزيك نيز جهت ارايه آخرين دستاوردهاي اين علوم استفاده شد.  او افزود: حضور متخصصان ايراني مقيم خارج كشور توسط انجمن "‪ "NIKIكه كمتر از دو سال از فعاليت آن مي‌گذرد، به صورت برنامه‌ريزي شده در قالب سخنراني، نشستهاي علمي، راه‌اندازي تكنيكها و اعمال پزشكي و انتقال تجربيات به صورت عملي صورت مي‌گيرد.  وي در عين حال تاكيد كرد: حضور متخصصان در ايران با كمترين هزينه مالي براي دانشگاههاي داخل كشور انجام شده و حتي هزينه پروازهاي بين‌المللي و سفر در داخل كشور توسط خود پزشكان انجام شده است.  او در ادامه از تمامي ايرانيان دانشگاهي و متخصص جهت همكاري با انجمن ‪ NIKIدر راستاي ارتقاي سطح علمي و پژوهشي كشور دعوت كرد و افزود: در اين رابطه علاقه‌مندان مي‌توانند جهت دريافت اطلاعات بيشتر به پايگاه اينترنتي ‪ WWW.theniki.netمراجعه كنند.  مدير روابط بين‌الملل دانشگاه علوم پزشكي مشهد هم در اين خصوص به ايرنا گفت: حضور پزشكان ايراني مقيم خارج در كشور با هدف انتقال تازه‌ترين اطلاعات علم پزشكي به ابتكار دانشگاه علوم پزشكي مشهد از چند سال گذشته آغاز شده است.  دكتر حميدرضا رضيئي افزود: در ششمين گردهمايي پزشكان ايراني مقيم خارج كشور كه چندي پيش در مشهد برگزار شد، برجسته‌ترين اساتيد علم پزشكي دنيا طي سه روز در قالب حدود ‪ ۵۰برنامه شامل سخنراني، نشست علمي، عمل جراحي و بازديد از مراكز پزشكي و بيمارستانها تازه‌ترين يافته‌هاي پزشكي در رشته‌هاي مختلف را ارايه كردند.  وي يكي از اهداف مهم گردهمايي امسال پزشكان ايراني مقيم خارج را رفع چالشهاي ارتباط بين تيم جراحي پيوند دانشگاه علوم پزشكي مشهد به ويژه در زمينه پيوند كبد عنوان كرد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  يك خبر خوش براي ديابتي ها

  لوزالمعده مصنوعي ساخته شد
  ‌ مژگان كريمي

  محققان دانشگاه كمبريج يك پانكراس يا لوزالمعده‌اي مصنوعي براي كودكان طراحي كرده‌اند كه مي‌تواند در كودكان مبتلا به ديابت قند خون آنها را كنترل كند و از آسيب‌هاي ناشي از تزريقات روزانه انسولين جلوگيري نمايد. اين وسيله داراي يك سنسور و يك پمپ انسولين است كه با برنامه كامپيوتري تنظيم مي‌شود.

  اين وسيله كيفيت زندگي كودكان مبتلا به ديابت نوع اول و يا ديابت جوانان را با كنترل بهتر و كاهش خطر قند خون پايين بهبود مي‌بخشد.

  يك برنامه منظم كامپيوتري مغز اين سيستم است و طوري طراحي شده است كه در آن پمپ انسولين مقدار مناسب انسولين را در زمان معين درون خون پمپ مي‌كند بنابراين غلظت انسولين نه زياد بالا مي‌رود و نه خيلي پايين مي‌آيد.

  لوزالمعده غده اي است كه در پشت معده قرار دارد. لوزالمعده مايعاتي گوارشي توليد مي كند كه به تجزيه غذا كمك مي كنند. همچنين هورمون هاي انسولين و گلوكاگون را ترشح مي كند كه نقش مهمي را در تنظيم سطح گلوكز خون (قندي كه منبع اصلي انرژي بدن به شمار مي رود) ايفا مي كنند.

  به گفته محققان به منظور تنظيم ميزان گلوكز در حالت معمول، افراد ديابتي ميزان قند خون خود را با وسيله اي به نام گلوكومتر و يا نمونه خوني كه از بدن گرفته مي‌شود اندازه مي‌گيرند و ميزان مناسب انسولين را به بدن تزريق مي‌كنند و اين كار گاهي تا 6 بار در روز بايد انجام شود. در نتيجه اين كار براي نوجوانان و كودكان بسيار مشكل است. به خصوص جوانان به دليل تغذيه نامناسب و ورزش و سرعت سوخت و ساز بدنشان بيشتر در معرض خطر افزايش قند خون هستند. عدم موفقيت در ثابت نگاه داشتن سطح قند خون، عوارض طولاني مدت از جمله افزايش‌ ‌احتمال ابتلا به بيماري قلبي، سكته مغزي، آسيب كليه و رتينوپاتي(بيماري چشمي كه‌ ‌مي‌تواند به نابينايي بينجامد)، از پيامدهاي ديابت است. با تكميل اين لوزالمعده مصنوعي استفاده از آن براي تنظيم قند خون صحيح در افراد امكان‌پذير خواهد شد.

  تلمبه كه انسولين را به بدن مي‌رساند بر روي يك كمربند و يا تسمه به دور كمر و‌ ‌يا بازو بسته مي‌شود و از طريق يك سوزن نازك به بدن وصل مي‌شود. سنجنده، سطح قندخون را در هر لحظه نشان مي‌دهد و پيام‌هايي را به يك رايانه ارسال مي‌كند. رايانه، زمان تزريق انسولين را به تلمبه اعلام مي‌كند. كارشناسان اميدوارند در نهايت رايانه را در داخل خود دستگاه تعبيه كنند.

  اين دستگاه همچنين يك تراشه حافظه دارد كه مقدار انسولين مورد نياز بيمار براي‌ ‌دست يافتن به ميزان مطلوب قند خون را براي دستگاه تعيين مي‌كند.

  به گفته اين محققان لازم است قند خون بسيار دقيق كنترل شود و در ازاي آن ميزان انسولين نيز كنترل شده باشد تا خطر كاهش و يا افزايش قند خون و ترس والدين براي كودكان ديابتي خود و ميزان بستري شدن آنها كاهش يابد.

  اين پانكراس مصنوعي كوكان را قادر مي‌كند تا در شرايط بهتري به فعاليت‌هاي خود بپردازند و ميزان قند خون آنها را با كنترل منظم و مداوم و رها سازي به موقع انسولين هميشه در حد طبيعي نگاه‌مي‌دارد. مانند همان چيزي كه يك پانكراس سالم و طبيعي انجام مي‌دهد. اين وسيله ابتدا روي افرادي بررسي خواهد شد كه لازم است در هنگام شب و يا در خانه قند را كنترل كنند. تنظيم گلوكز در شب بسيار مهم است زيرا موجب افزايش توانايي بدن براي كنترل ميزان گلوكز در طول مدت روز خواهد شد.

  محققان مركز خيريه ديابت انگلستان مي‌گويند بسياري از افراد مبتلا به ديابت از جمله كودكان با استفاده از پمپ‌هاي خارجي انسولين موفق به كنترل قند خون خود مي‌شوند و ديگر نيازي به تزريق انسولين نخواهند داشت.

  اين ايده كه يك روز يك پانكراس مصنوعي كه تركيبي از يك سنسور گلوكز مداوم توسط يك پمپ انسولين است و مي تواند به‌طور اتوماتيك قند خون را تنظيم كند خبري بسيار خوشحال‌كننده است.

  دسترسي به يك تعادل در قند خون براي كنترل ديابت و پيشگيري از عوارض ديابت مانند كوري، قطع عضو، مشكلات كليوي و بيماري هاي قلبي بسيار ضروري است و محققان اميدوارند با كنترل قند از بسياري از هزينه‌هاي ديگر براي كنترل عوارض قند كاسته شود.

  كاربرد اين وسيله بيشتر در كودكان و نوجواناني است كه نياز به تزريق مداوم انسولين دارند و لزوم انجام كارهاي آزمايشگاهي در آنها بيشتر بوده و بايد بيشتر تحت مراقبت باشند.

  كودكان و نوجوانان اين پانكراس مصنوعي را در سه شب متوالي در شرايط كنترل شده امتحان مي‌كنند و بعد از آن مي‌توانند در خانه از آن استفاده كنند.

  دستيابي به كنترل قند خون خطرات جدي و عوارض ديابت را تا 75 درصد مي‌كاهد. تحقيقات نشان مي‌دهد حتي با كنترل خوب و دقيق قند خون توسط افراد، تعدا كمي از آنها مي‌توانند قند خون طبيعي داشته باشند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  لوزالمعده مصنوعي به كنترل قند خون بيماران ديابتي كمك مي‌كند

  دانشمندان خود را براي آزمايش يك لوزالمعده مصنوعي كه مي‌تواند براي هزاران جوان مبتلا به ديابت اميد بخش باشد آماده مي‌كنند.

  به گزارش منابع اينترنتي، گروهي از محققان در دانشگاه كمبريج اين دستگاه را كه براي افراد مبتلا به ديابت نوع اول طراحي شده است، ابداع كردند.

  افراد مبتلا به ديابت نوع اول براي كنترل قند خون خود به تزريق روزانه انسولين وابسته هستند و وضع آنها مي‌تواند به سرعت افت و خيز داشته باشد.

  به خصوص جوانان به دليل تغذيه نامناسب و ورزش و سرعت سوخت و ساز بدنشان بيشتر در معرض خطر هستند.

  عدم موفقيت در ثابت نگاه داشتن سطح قند خون، عوارض طولاني مدتي از جمله افزايش احتمال ابتلا به بيماري قلبي، سكته مغزي، آسيب كليه و رتينوپاتي(بيماري چشمي كه مي‌تواند به نابينايي بينجامد)، در بردارد.

  اين لوزلمعده جديد مصنوعي از يك سنجنده و يك تلمبه انسولين تشكيل شده است.

  كارشناسان آمريكايي نيز سرگرم مطالعه بر روي دستگاه‌هاي مشابهي هستند، اما دانشمندان انگليسي اولين گروهي هستند كه يك دستگاه مناسب براي افراد جوان ابداع كرده‌اند.

  سنجنده در خارج از بدن قرار مي‌گيرد و به يك الكترود كوچك كه در زير پوست قرار داده شده متصل مي‌شود.

  تلمبه كه انسولين را به بدن مي‌رساند بر روي يك كمربند و يا تسمه به دور كمر و يا بازو بسته مي‌شود و از طريق يك سوزن نازك به بدن وصل مي‌شود.

  سنجنده سطح قند خون را در هر لحظه نشان مي‌دهد و پيام‌هايي را به يك رايانه ارسال مي‌كند. كارشناسان اميدوارند در نهايت رايانه را در داخل خود دستگاه تعبيه كنند.

  رايانه، زمان تزريق انسولين را به تلمبه اعلام مي‌كند.

  اين دستگاه همچنين يك تراشه حافظه دارد كه مقدار انسولين مورد نياز بيمار براي دست يافتن به ميزان مطلوب قند خون را براي دستگاه تعيين مي‌كند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت