جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 2 از 2 مجموع

موضوع: ده روش فناوري‌نانو براي حفاظت از زندگي انسان

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض ده روش فناوري‌نانو براي حفاظت از زندگي انسان

  مقدمه
  در مورد فناوري‌نانو دو نوع اظهارنظر وجود دارد، يکي اين‌که فناوري‌نانو دنيا را از نابودي حفظ خوهد نمود و ديگري اين‌که حيات را به طور کلي نابود خواهد ساخت. اين دو ادعا هر دو تا حدي اغراق آميز مي‌باشند و در اين ميان آنچه که حتمي به نظر مي‌رسد اين است که نانوعلم، علمي است با محوريت زيست‌شناسي و شيمي و هم‌اکنون سطح وسيعي از انواع دستاوردها را پيش روي ما قرار داده است که هر کدام به گونه‌اي قادرند از زندگي ما محافظت نمايند. بعضي از آنها مانند اشعۀ فرابنفش که براي محافظت از لوازم آرايش و لباس کاربرد دارد، چند سالي است که به وفور در اطراف ما مشاهده مي‌شود، برخي ديگر مانند غذا داروها که قادرند باعث تأثير بيشتر مواد غذايي موجود روي بدن شوند، ورود خود به فروشگاه‌ها را آغاز نموده‌اند و نمونۀ آزمايشگاهي بعضي ديگر مانند سيستم‌هاي پيشرفته تشخيص بيماري و سيستم‌هاي رهاسازي دارو، ساخته شده است؛ اما براي تجاري شدن به چند سال زمان نياز دارند. واقعيت اين ‌است که فناوري‌نانو عامل تقويت کنندۀ علوم حياتي مي‌باشد و به عنوان ابزاري با مهارت، دنياي نانو را اداره مي‌نمايد و به زودي به‌طور فراگيري براي همگان قابل استفاده خواهد شد و سرعت اين روند نيز روز به روز در حال افزايش است.
  در ادامۀ اين موضوع به برخي از دستاوردها و شيوه‌هايي که فناوري‌نانو براي محافظت از زندگي ما ارائه نموده است، اشاره مي‌کنيم.
  1- سريع‌تر و صحيح‌تر شدن تشخيص بيماري‌ها
  مشکل: تشخيص نادرست بيماري يکي از شايع‌ترين اشتبهات پزشکي است و ميزان آن حدوداً 1.4 درصد در بافت‌برداري‌هاي سرطاني و حدود بيست تا چهل درصد در مراقبت‌هاي ويژه و ICU مي‌باشد. بر اساس بررسي‌هاي صورت گرفته براي هر بيمار، احتمال قرارگرفتن در معرض تشخيص اشتبه حدود هشت تا چهل درصد مي‌باشد.
  برخي ره‌حل‌هاي فناوري‌نانو:
  شركت Cambrios با به كارگيري فناوري نانو توانسته‌ است روشي سريع و ارزان را براي محك ايمني ارائه كند. اين روش تشخيص مبتني بر نانوپوسته‌هايي است كه با پادتن‌ها جفت شده و نور مادون قرمز نزديك را جذب مي‌كنند. از آنجايي كه طيف مادون قرمز نزديك، به درون بدن نفوذ مي‌كند، در اين روش نيازي به فراوري نمونه‌هاي خوني نيست. حساسيت اين روش با روش استاندارد محك ايمني (مرسوم به ELISA)، قابل مقايسه است، در حالي كه زمان مورد نياز براي انجام آن بسيار پايين‌تر از روش مذكور است؛ حدود ده دقيقه در مقايسه با چندين ساعت.
  اين روش به پزشكان كمك خوهد كرد تا خدمات، حملات قلبي و بسياري از امراض ديگر را به سرعت تشخيص دهند.

  روش‌هاي درماني بدون اثرجانبي بر بدن
  مشکل: تعداد بسيار زيادي از درمان‌هاي رايج و در دسترس امروزي نه تنها بر بيماري مربوطه بلکه بر کل بدن فرد بيمار اثر مي‌گذارند. به عنوان مثال تعداد کوچک اما عمده‌اي از بيماران سرطاني جان خود را نه به‌خاطر سرطان بلکه به دليل اثرات سمي و مرگ آور شيمي درماني و راديوداروها از دست مي‌دهند.
  برخي راه‌حل‌هاي فناوري‌نانو:
  رهاسازي کنترل شده و هدف‌دار داروها در بدن، مي‌تواند يکي از عوامل کليدي در پيشرفت و تسريع درمان بيماري باشد، از جمله زمينه‌هاي مورد علاقۀ محققان در مورد داروها، کپسوله نمودن آنها در حامل‌هاي نانو‌مقياسي مي‌باشد، حامل‌هايي همچون نانولوله‌هاي کربني، نانولوله‌هاي غير کربني، ساختارهاي شبيه يک ويفر سيليکوني همره با پادتن ها يا مولکول‌هاي ديگري که قادر باشند به دارو متصل شوند.
  چندين شرکت داروهاي بدون روکشي را عرضه کرده‌اند که مي‌توان آنها را به عنوان stent، دستگه تنظيم کنندۀ ضربان قلب يا ديگر وسايل پزشکي به‌کار برد. اين ابزارها به‌واسطۀ نانومغناطيس‌ها روشن شده، و اجازه مي‌دهند که مولکول‌هاي دارويي مورد نظر از ميان پليمر عبور کرده و در درون بدن منتشر شوند و پس از آزاد کردن ميزان داروي مناسب و مورد‌نظر، از كار بيفتد..
  مورد ديگر، توسعۀ نانوذراتي است که مي‌توانند وارد سلول‌هاي آسيب رسان شوند و با آزاد کردن آنزيم‌، اين سلول‌ها را از بين ببرند. اين نانوذرات که به عنوان آپوپتوسيس معروفند به وسيلۀ آزاد نمودن متناوب آنزيم‌هاي مورد نظر، قادر به ترميم سلول‌هاي آسيب ديدۀ بدن و برگرداندن آنها به وضعيت عادي‌شان مي‌باشند. زمان آزاد شدن دارو نيز مي‌تواند به وسيله غشاءهاي نانوحفره‌اي – با حفراتي صرفاَ کمي بزرگ‌تر از مولکول‌هاي داروي مربوط به خودشان مي باشند– کنترل شود. حفرات اين غشاءها به گونه‌اي است که مي‌توانند سرعت پخش مولکول‌هاي دارو را صرف‌نظر از مقدار داروي باقي‌مانده، ثابت نگه داشته و آن را کنترل نمايند.
  اين عقيده وجود دارد که تأثير و عملکرد داروها هنگامي‌که به شکل نانوذرات درآيند، بيشتر و اثرات جانبي آنها کمتر خوهد بود. همچنين امکان هدفمند کردن دارو از طريق اضافه نمودن نانوگيرنده‌ها (nanorecept OR به سطح آن نيز وجود دارد. اين پذيرنده‌ها به‌طور منحصر به فردي قادرند بافت‌هاي آسيب رسان را شناسايي و پس از حمله به آن، داروي لازم را دقيقاَ در موضع مورد نياز آزاد نمايند.
  3- MRI سالم‌تر و دقيق تر
  مشکل: پزشکان بر انجام اسکن‌هاي مغناطيسي، MRI ، به منظور به دست آوردن تصاويري با کيفيت بالا از درون بدن افراد بسيار تأکيد دارند. روش‌هاي اسکن MRI متداول، در عين صرف زمان، تصاويري غير‌واضح توليد مي‌کند، به‌ويژه در MRI قلبي و ديگر اسکن‌ها که بيماران بايد در حين آن نفسشان را حبس نمايند. ساليانه بيش از 25 ميليون بيمار در آمريکا تحت عکس‌برداري به وسيله روش‌هاي MRI قرار مي‌گيرند، در مورد حدوداً يک چهارم آنها، پزشکان استفاده از عوامل کنتراست را در دستورالعمل‌هايشان اعمال مي‌کنند. عوامل کنتراست موجب افزايش حساسيت عکس‌برداري و راحت‌تر شدن تشخيص براي پزشکان، مي‌شود، اما از سوي ديگر، اين عوامل داراي اثرات سوء بر بدن هستند. بيشترين تأثير سوء کاربرد عوامل کنتراست، مربوط به فلز سمي گادولينيم مي‌باشد.
  برخي راه حل‌هاي فناوري‌نانو:
  محققان دانشگه رايس موفق به ساخت ترکيب جديدي از عوامل کنتراست، به وسيلۀ محصور نمودن فلز گادولينيم در درون مولکول‌هاي کربن شدند. فرآيند محصور نمودن گادولينيم موجب کهش اثرات سمي اين فلز تا حد صفر مي‌شود بدون اينکه تأثير منفي در عملکرد عوامل کنتراست داشته باشد.

  در يک بررسي که در مرکز تحقيقاتي روبرت صورت گرفت، محققان نانوذرات اکسيد هن را که داراي خواص مغناطيسي هستند به‌صورت يک دارو به بدن تزريق نمودند. اين نانوذرات که به وسيله MRI قابل تشخيص مي‌باشند کمک مؤثري براي اسکن‌کننده‌هاي MRI بيمارستاني در زمينۀ تشخيص وضعيت غير عادي سلول‌ مغزي بوده و يکي از علائم بيماري MS به شمار مي‌روند.
  مرکز فعاليت‌هاي نانو در ويرجينيا، تري‌متاسفر‌هايي (Trimetasphere)– مولکول‌هايي شبيه به توپ فوتبال، متشکل از يک پوستۀ کربني که سه اتم فلزي را احاطه نموده است –توليد نمود که قادرند کيفيت تصاوير MRI را حداقل 25 برابر کيفيت تصاوير به دست آمده به وسيله عوامل کنتراست معمولي افزايش دهند. علاوه بر افزايش کيفيت تصوير برداري، کوچک‌تر شدن اندازۀ تجهيزات و ارزان‌تر شدن قيمت ماشين‌هاي MRI، مي‌توان با اصلاح شيميايي تري متاسفر‌ها و ارائه آنها به صورت محلول، به مولکول‌هاي معيني حمله نموده و سلول‌هاي سرطاني را از ميان ساير سلول‌ها تشخيص داد.
  4- حفاظت بهتر در برابر عفونت
  مشکل: وقتي که بدن ما از يک عفونت باکتريايي يا يک جراحت رنج مي‌برد، گلبول‌هاي سفيد خون خودشان را به محل عفونت يا زخم مي‌چسبانند و موجب بهبود آن مي‌شوند، اما در بيماري‌هاي بسيار خطرناکي مانند آرتريت‌ها، بيماري‌هاي قلبي يا امراض مربوط به روده و شکم، گلبول‌هاي سفيد در جايي غير از مکاني که مورد نيازند، تجمع مي‌کنند و موجب وخيم‌تر شدن بيماري مي‌شوند

  برخي‌ راه حل‌هاي فناوري‌نانو:
  دانشمندان دانشگه اوهايو پليمرهاي زيست تخريب پذيري ساخته‌اند که عملکردي همانند عملکرد گلبول‌هاي سفيد خون در شناسايي و تشخيص التهاب در ديوارۀ رگ‌هاي خوني(علامت بسياري از بيماري‌ها) دارند. محققان دريافتند که مهره‌هاي قابل تجزيۀ بيولوژيکي با پوششي از مولکول‌هاي هدف قادرند از ميان جريان خون گذشته و به‌طريق بسيار مؤثري به محل التهاب رسيده و به آن بچسبند.
  محققان سنگاپوري نيز موفق به ساخت نوعي پانسمان شفاف براي زخم، با استفاده از مواد نانوساختار شدند. اين غشاء پليمري خاص قادر است هوا و رطوبت را از خود عبور دهد، در صورتي‌که از سرايت و نفوذ باکتري‌ها و عفونت به محل جراحت کاملاَ جلوگيري نموده، دوره درمان را کوته‌تر مي‌نمايد. از ديگر امتيازات اين غشاء اين است که در دماي بدن به پوست مي‌چسبد و با سرد کردن آن به وسيلۀ يک پارچۀ مرطوب، به آساني و بدون کوچک‌ترين دردي از پوست جدا مي‌شود. به منظور تسريع روند بازسازي بافت آسيب‌ديده، سلول‌ها مي‌توانند به اين پانسمان بچسبند و نيز با تعبيۀ سيستم‌هاي رهاسازي دارو در اين گونه پانسمان‌ها مي‌توان به وسيلۀ رساندن داروهاي تقويت کننده به زخم، موجب تسريع بهبودي شد.
  شرکت دارويي Nucryst انواع مختلفي از محصولات ساخته‌شده بر اساس نانوبلور‌هاي نقره را عرضه نموده است. اين نانو‌بلور‌ها که اندازه‌اي در حد يك تا صد نانومتر دارند به علت دارا بودن دو خصوصيت ريز بودن و داشتن ساختاري نامنظم، موجب افزايش انحلال‌پذيري و نيز تقويت خصوصيت آزادسازي نانوبلور‌هاي نقره مي‌شوند. به دليل اين اثرات پيشرفته، با استفاده از اينمحافظ‌هاي ضد ميكروب، بيماران نياز به تعويض پانسمان کمتري خوهند داشت و در نتيجه متحمل درد کمتري ‌خوهند ‌شد.
  5-آنتي‌بيوتيک‌هاي قوي‌تر

  مشکل: عفونت‌هاي باکتريايي مانند استروپتوکوکوس پنمونيا، استروپتوکوکوس‌هاي گروه A وB، نايسريهاي مننژيتي، هيموفيلوس آنفولانزا، سالانه موجب کشته شدن هزار نفر در آمريکا مي‌شوند. باکتري‌ها پس از مدتي در برابر آنتي بيوتيک‌ها مقاوم مي‌شوند، به عنوان مثال 25 درصد از عفونت‌هاي پنموکوکي ديگر در برابر پني‌سيلين حساس نيستند و بيش از 15 درصد آنها در برابر سه نوع از قوي‌ترين آنتي‌بيوتيک‌هاي رايج و موجود در فروشگه‌ها مقاوم شده‌اند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض قسمت دوم مقاله

  برخي راه‌حل‌هاي فناوري‌نانو:
  رضا قديري، شيمي‌داني از مرکز تحقيقاتي اسكريپس در کاليفرنيا و يکي از اعضاي کمپاني نانوتک، نوع کاملاَ جديدي از داروهاي نانولوله‌اي ضد باکتري را ساخته است که داراي مقاومت بسيار بالايي نسبت به آنتي‌بيوتيک‌هاي متداول هستند. دکتر قديري موفق به کشف اين نکته شد که در صورت قرارگيري حلقه‌هاي هشت‌تايي آمينواسيدها (واحدهاي سازندۀ مولکول پروتئين) در مجاورت غشاء سلول، اين حلقه‌ها به شکل لوله‌هايي با قطر حدوداً سه نانومتر و طول شش نانومتر، مطابق با ضخامت غشاء سلول، آرايش مي‌يابند و بزرگي آنها به حدي خوهد بود که بتوانند غشاء سلول را به راحتي سوراخ نمايند. در نتيجۀ اين عمل، سلول کاملاً از بين مي‌رود. دانشمندان به وسيلۀ کنترل نمودن نوع پپتيد‌هاي به‌کار رفته در ساختمان حلقه‌ها قادر به طراحي نانولوله‌هايي مي‌باشند که به‌صورت انتخابي در غشاء باکتري رسوخ کند، بدون اينکه کوچک‌ترين آسيبي به سلول‌هاي بدن بزنند.
  شيمي‌دان‌هاي دانشگه فلوريداي جنوبي موفق شدند دسته‌اي از آنتي‌بيوتيک‌هاي ساختگي – اعضايي از خانوادۀ آنتي‌بيوتيک‌ها که اصطلاحاً بتالاكتام ناميده مي‌شوند- را توليد نمايند که قادر به توقف فعاليت باكتري‌ MRSA مي‌باشد. باکتريMRSA مهم‌ترين علت مقاوم شدن عفونت‌هاي بيمارستاني در مقابل آنتي‌بيو‌تيک‌هاي قوي مي‌باشد. آنتي‌بيو‌تيک‌هاي ساخته شده به طور انتخابي به باکتري حمله مي‌کنند و با تأثير بسيار زيادتري نسبت به وانکومايسين (vancomyci N – دارويي که هم‌اکنون به عنوان آخرين ره‌حل در درمان عفونت‌ به‌کار مي‌رود- در درمان عفونت‌هايMRSA عمل مي‌نمايد.
  محققان از نانو کره‌هاي پلاستيکي که عوامل شيميايي دارويي به سطح آنها متصل شده بود، براي افزايش عملکرد داروها استفاده نمودند. وجود اين نانوتوپ‌ها به طور چشمگيري موجب حل شدن دارو در آب مي‌شود. جنس اين نانوتوپ‌ها از پلاستيک بوده و داراي اندازه‌اي چندين برابر کوچک‌تر از سلول‌هاي باکتري هستند، به همين علت باکتري به‌طور ناخواسته آنها را به عنوان غذا مي‌بلعد. توپ‌ها پس از وارد شدن به سلول باکتري شروع به آزاد کردن غلظت‌هاي بالاي داروي آنتي‌بيو‌تيک مي‌کنند که اين عمل بيشترين تأثير مخرب را بر اجزاي داخلي سلول باکتري و در نتيجه نابود کردن آن دارد.
  6- افزايش دقت و کهش تخريب در عمل‌هاي جراحي
  مشکل: بنابر آماري سازمان جهاني بهداشت ارائه كرده است، در سال 2000 از تعداد چهل ميليون بيمار بستري در بيمارستان‌هاي ايالات متحده که تحت عمل جراحي قرار گرفتند، بر روي 35.5 ميليون نفر آنها عمل جراحي به‌صورت سرپايي انجام گرفت. تا امروز عمل‌هاي جراحي سرپايي عموماً در مواردي مانند آسيب‌هاي وارده به پوست، عضله و غيره انجام مي‌گيرد و زمان بهبودي از چند روز تا چند مه متغير مي‌باشد

  برخي راه‌حل‌هاي فناوري‌نانو:
  محققان روش جديد و پيشرفته‌اي را ارائه کردند که براي انجام بافت‌ برداري غدد لنفاوي؛ يعني اولين و مشکل‌ترين مرحله در تعيين موقعيت يک سرطان در حال سرايت به ساير قسمت‌هاي بدن بيمار، به‌کار مي‌رود. در روش جديد که بر اساس به‌کارگيري نقاط کوانتومي ايجاد شده است، بلور‌هايي با اندازۀ نانومتري که از خود نور مادون قرمز ساطع مي‌نمايند، را به منظور مشخص نمودن غدد لنفاوي، قبل و در طول بافت‌برداري سرطاني به‌کار مي‌برند. اين عمل به پزشکان اين امکان را مي‌دهد که به شيوۀ صحيح‌تري سلول‌هاي بيماري‌زا را تشخيص داده و تعداد برش‌ها را نيز به حداقل برسانند.
  محققان ديگري نيز روش‌هاي بافت‌برداري ليزري نانومقياسي را ارائه نمودند، که در آن از پالس‌هاي ليزر فمتو‌ثانيه‌اي براي افزايش دقت و مهارت در عمل بافت برداري، بدون ايجاد آسيب در بافت سلولي، در مقياس ميکرو يا نانومتري استفاده مي‌کنند. عملکرد ليزر شبيه يك جفت نانوقيچي بسيار ريز است که قادر به ايجاد برش در واحد‌هاي نانواندازه‌اي‌ مانند آکسون‌هاي عصبي – قسمتي از سلول‌هاي عصبي که وظيفۀ نقل و انتقال پيام‌هاي عصبي را به‌طور پيوسته ازسلول‌ها به عضلات يا از سلولي به سلول ديگر دارند- مي‌باشد. همچنين به وسيله اين فناوري مي‌توان قسمتي از پوست بدن را به منظور انجام بافت‌برداري جدا نموده و پس از اتمام کار، آن را دوباره و بدون بر جاي گذاشتن هرگونه اثر زخم يا جراحتي در محل اوليۀ خود قرار داد.
  7- آب آشاميدني سالم‌تر
  مشکل: سازمان جهاني بهداشت اعلام نموده است که در حال حاضر يک سوم جمعيت جهان از بيماري‌هاي ناشي از مصرف آب آلوده رنج مي‌برند و هر ساله حدود 13 ميليون نفر که حدود دو ميليون نفر آنها را کودکان تشکيل مي‌دهند، در اثر بيماري‌هاي عفوني منتقل شده به وسيله آب، جان خود را از دست مي‌دهند. با وجود اينکه عمده‌ترين آمار اين مرگ و مير‌ها مربوط به کشورهاي در حال توسعه مي‌باشد، اما انتقال عوامل بيماري‌زا و ساير انگل‌هاي ميکروسکوپي به وسيله آب، يکي از معضلات مهم براي کشورهاي توسعه يافته نيز مي‌باشد. به عنوان مثال در ايالات متحده، مصرف آب آشاميدني حاوي آلودگي‌‌هاي ميکروبي سالانه حدود نهصد هزار بيمار و 900 نفر کشته بر جاي مي‌گذارد و هزينۀ ساليانه‌اي که ايالات متحده به دليل اين مشکل متحمل مي‌شود حدود 19 ميليارد دلار برآورد شده است.
  برخي‌ راه حل‌هاي فناوري‌نانو:
  يکي از خطرناک ترين و سمي‌ترين آلاينده‌هاي منابع زيرزميني آب، تري‌کلرو‌اتيلن يا TCE مي‌باشد. از جمله ره حل‌هايي كه فناوري‌نانو براي حذف اين ترکيب و ساير مواد شيميايي سمي از آب‌هاي زيرزميني ارائه كرده است، استفاده از نانوذرات طلاي روکش شده با پلاتين مي‌باشد. اين ذرات بلور‌هاي بسيار مؤثري براي حذف TCE از آب آشاميدني هستند که عملکرد آنها 2200 برابر بهتر از عملکرد پالاديم به تنهايي مي‌باشد.
  اين روش تنها يکي از راه حل‌هايي است که فناوري‌نانو به جهت سالم‌سازي آب ارائه نموده است. روش ديگر، به کار‌گيري غشاء‌هاي نانومقياس است که قادرند آب را به‌طور کامل تصفيه و ناخالصي‌هاي آن را کاملاً حذف نمايند. اين غشاء‌ها به صورت برس‌هاي پليمري نانومقياسي هستند که به وسيله مولکول‌هاي خاصي پوشيده شده‌اند و قادرند آلاينده‌هايي مانند فلزات سمي، پروتئين، ميکروب‌ها و غيره را از آب حذف نمايند.
  دستاورد ديگر فناوري نانو در اين زمينه، نانومواد فوتوکاتاليزوري مي‌باشد که مي‌توانند به‌وسيلۀ اشعۀ فرا‌بنفش، ترکيباتي مانند آفت‌کش‌ها، حلال‌هاي صنعتي و ميکروب‌هاي موجود در آب را از آن جدا نمايند.
  8- مکمل‌هاي غذايي بهتر
  مشکل: در حال حاضر بيش از سه ميليارد نفر از جمعيت جهان دچار سوء‌تغذيه هستند و طبق پيش‌بيني دانشمندان، در خلال پنجه سال آينده که جمعيت جهان به حدود 12 ميليارد نفر خوهد رسيد، سرانة ميزان آب و زمين لازم براي تأمين غذا به حداقل خود خوهد رسيد.
  برخي راه‌ حل‌هاي فناوري‌نانو:
  شرکت NutraLease فناوري جديدي با نام ساختارهاي مايع خود‌آراي نانومقياس با نام اختصاري NSSL را ارائه نموده است. مي‌توان گفت اين نام تعريفي براي ماشين‌هاي نقليۀ نانومقياس مي‌باشد که در مواردي مانند آزاد‌سازي دارو در بدن به‌کار مي‌روند. اين وسايل انتقال، ريز سلول‌هاي توسعه يافته‌اي در اندازه‌هاي حدوداً 30 نانومتر مي‌باشند و قابليت استفادۀ بيولوژيکي از مواد مقوي درون يک مادۀ غذايي را افزايش مي‌دهند. اين قابليت، با استفاده از توانايي مايسل‌هاي حاوي مواد غذايي براي آزاد نمودن اين مواد در درون غشاء ميان دستگه هاضمه و خون، بدست آمده است.
  شركت Health Plus نيز با روش اختراعي خود، خط توليد يك محصول استثنايي غيرآيروژلي را ايجاد كرده است. اين محصول، ويتامين‌ها را به طور مستقيم به درون ناي پخش مي‌كند. اين امر موجب بالا رفتن ميزان ويتامين بافت‌ها مي‌شود.
  اين نانو قطرات موجب جذب سريع‌تر و يكنواخت‌تر ويتامين‌ها نسبت به قرص و كپسول‌ها مي‌شوند.
  9- محافظ‌هاي بهتر در برابر اشعة فرابنفش
  مشکل: انجمن سرطان‌شناسي آمريکا تخمين زده است که در سال جاري تعداد مبتلايان به ملانوما در ايالات متحده به بيش از 47700 مورد برسد و انتظار مي‌‌رود که 7700 نفر از اين تعداد جان خود را در اثر اين بيماري از دست بدهند.
  برخي‌ ره‌ حل‌هاي فناوري‌نانو:
  شرکت‌هايي مانند نانوفاز در زمينۀ توليد ضد آفتاب‌ها موفق به توليد اکسيد‌روي و اکسيد‌تيتانيوم در مقياس نانو شده‌اند که اين ذرات قابليت جذب بسيار زيادي در معرض نور فرابنفش، هم در مورد نور UVB و هم در مورد نورUVA دارند.
  با توليد ZnO در مقياس نانو، خواص حفاظتي اين ماده بهبود پيدا مي‌کند. از آنجا که اين ذرات به دليل کوچکي فوق العاده (کمتر از ده نانومتر)، قدرت پراکندن نور را ندارند، شفاف مي‌باشند. به همين دليل نور مرئي به راحتي از آنها عبور نموده و به پوست مي‌رسد؛ اما به‌دليل نوع ساختار شيميايي خود اشعۀ فرابنفش را جذب نموده و اجازه نمي‌دهند که اين نور به پوست برسد. برخي از توليد کنندگان لوازم آرايشي، اين ماده را به لوسيون‌هاي مرطوب‌کننده و محافظ پوست اضافه نموده‌اند.
  شرکت BASF، يک نوع نانوپوشش ماده نايلوني با پوشش نانومتري توسعه داده است که مي‌تواند سطح بدن را در برابر اشعة فرابنفش حفظ نمايد، اين پوشش‌ها را که به صورت الياف بسيار نازکي هستند مي‌توان به‌صورت مواد نازک و سبکي در پارچه‌هاي لباس‌هاي تابستاني به‌کار برد. اين مواد سريعاً خشک مي‌شوند و در برابر ساييدگي، خراش و پارگي به شدت مقاوم‌هستند.
  مرکز فناوري‌هاي سل‌ژل رژيم اشغالگر قدس براي اولين بار مواد ضد آفتاب را به‌صورت نانوکپسول‌هايي توليد نموده است. اين محصول که اصطلاحاً مرواريد‌هاي فرابنفش ناميده مي‌شود، قادر به جذب اشعة فرابنفش، بدون داشتن هر‌گونه تماس بين فيلتر‌هاي (گيرنده‌هاي) فرابنفش با پوست بدن مي‌باشد.
  10- سطوح تميز‌تر
  مشکل: روکش‌هاي پيش‌خوان‌ها، ميزها و سطوحي مانند اينها، از عمده‌ترين مکان‌هاي تجمع عوامل بيماري‌زا مي‌باشند که پاتوژن‌هاي کشنده، مثل E.Coli، سالمونلا، ويروس‌هاي آنفولانزاي مرغي و ويروس ايبولا تنها تعداد کمي از آنها مي‌باشند. بيماري مانند اسهال که از طريق تماس فرد با اين سطوح آلوده، آب، و يا تماس دست به‌دست مي‌تواند سرايت پيدا کند، ساليانه حدود 1.8 ميليون نفر را به کام مرگ مي‌کشد. باکتري‌ها و ساير عوامل بيماري‌زا به راحتي مي‌توانند در مکان‌هايي مانند بيمارستان‌ها، مراکز عمومي، کارخانه‌ها، سطوح پخت غذاي آشپزخانه‌ها، توالت‌ها، دستشويي‌ها، و دستگيره‌هاي درها پنهان شده و افراد را آلوده نمايند.
  برخي راه حل‌هاي فناوري‌نانو:
  تعدادي از شرکت‌ها در حال حاضر پوشش‌هاي ضد باکتري و ضد ميکروب بسياري را به كمك فناوري‌نانو توليد نموده‌اند. اين پوشش‌ها به وسيلۀ تعبيه کردن نانوذرات نقره و آلومينيوم در لايه‌هاي پلاستيکي بسيار نازک، ساخته مي‌شوند. استفاده از نانومواد براي اين منظور، به علت وجود خاصيتي در آنها به نام اثر نيلوفر آبي (اثر لوتوس) مي‌باشد. دليل اين نام گذاري به تقليد خاصيت دفع آب از گيه نيلوفر آبي مربوط مي‌شود. كه بر اثر آن، ميکروب‌ها، باکتري‌ها، چربي‌ها، آلودگي‌ها، چسب و حتي آب به ندرت مي‌توانند به اين سطوح بچسبند. حركت قطرات آب بر روي اين سطوح موجب كنده شدن ذرات كثيف و پاك شدن سطح مي‌شود.
  به‌طور مشابه ابزارهاي پزشکي و جراحي- چاقوهاي جراحي، وسايل بند آوردن خون، سرنگ‌ها و غيره که با پوشش‌هاي مشابه‌اي ساخته مي‌شوند، براي مدت‌هاي بسيار طولاني استريل باقي مي‌مانند و بهداشتي‌تر نيز هستند.
  جمع بندي
  روش‌هاي علمي و اصول كسب و كار كه موجب پيشبرد کاربردهاي علوم حياتي فناوري‌نانو مي‌شوند، چندان جديد نيستند؛ ولي اين موارد به شيوه‌هاي جديد آزمايش مي‌شوند. دامنۀ تحقيقات هر روز گسترده‌تر مي‌شود فارغ‌التحصيلان دانشگه، استادان، دانشمندان، مديران و کارمندان هر يک به نوبۀ خود در توسعۀ فناوري‌نانو سهيم مي‌باشند. بدين منظور، به دنبال توليد محصولات مفيدتر و ايمن‌تر هستند. همان طور که در اين مقاله ذکر گرديد، آنها در ابتداي مسير تحقق وعده‌هاي خود هستند

  nano.ir
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت