جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 4 از 4 مجموع

موضوع: درمان سرطان به کمک فن‌آوری‌ نانو

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض درمان سرطان به کمک فن‌آوری‌ نانو

  نقش فن‌آوری‌ نانو در درمان سرطانها پر رنگ می شود
  نانوکره‌هاي طلا، سلاحي تازه عليه سرطان!

  نانوکره‌هاي توخالي از جنس طلا که با پپتيدهاي کوچک نشان‌دار شده‌اند، مي‌توانند سلول‌هاي ملانوما را پيدا کرده، به آنها نفوذ کنند و پس از نفوذ به آنها با تابش نور مادون قرمز نزديک گرم شده، سلول‌هاي ميزبان را بسوزانند.

  به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، يک گروه تحقيقاتي به رهبري دانشمندان مرکز سرطان آندرسون دانشگاه تگزاس ، به بررسی تاثیر نانو ذرات در درمان سرطان ها پرداختند . این گروه در مقاله ای عنوان کرده اند که يکي از مهم‌ترين اهداف فن‌آوري‌ نانو در درمان سرطان، نشانه‌گيري فعالانه‌ي سلول‌هاي توموري با استفاده از نانوذرات است.

  چون لی ، نويسنده‌ اصلي مقاله گفت: با اين روش ما به اين هدف بسيار نزديک شده‌ايم. هنگامي که به کمک نور ليزر، اين نانوکره‌ها را گرم کرديم، آنها در مقايسه با نانوکره‌هاي غير نشان‌دار که در سلول‌هاي ملانوماي موش جمع شده بودند، هشت برابر بيشتر به سلول‌هاي ملانوما آسيب وارد کردند.

  آزمايش‌هاي مختلف نشان داد که تومورهايي که در معرض نور مادون قرمز بودند، در مقايسه با آنهايي که در معرض نور ماوراي‌ بنفش و يا نور مرئي قرار داشتند، ضمن هدف‌گيري دقيق‌تري که داشتند، به‌ طور بسيار مؤثرتري نابود شدند؛ چرا که نانوکره‌هاي فوق به عمق بافت تومورها نفوذ کرده بودند.

  از پديده‌ي فتوترمال albatioin براي تيمار برخي از سرطان‌ها از طريق قرار دادن فيبرهاي نوري در اطراف تومورها براي انتقال نور مادون قرمز استفاده مي‌شود.

  پروفسور ” لی ” معتقد است که نقص اين روش هنگامي برطرف مي‌شود که از جاذب نور مادون قرمز استفاده شود. البته در مورد ملانوما محدوديت‌هايي وجود دارد؛ چرا که بافت‌هاي اطراف تومور نيز گرم مي‌شوند و در نتيجه دوز استفاده‌شده و طول مدت استعمال نور مادون قرمز محدوديت دارد.

  با کمک نانوکره‌هاي طلاي توخالي در سلول‌هاي ملانوما، تابش نور ليزر با دوزي که ۱۲ درصد کمتر از دوز لازم بدون نانوکره‌هاست، موجب مرگ سلول‌هاي موش‌هاي مورد آزمايش مي‌شود.

  به عقيده‌ي پروفسور ” لی ” چنين دوزي به بافت‌هاي سالم اطراف آسيبي نمي‌زند.

  وي مي‌گويد: «اين نانوکره‌ها به‌دليل کوچک بودن نسبت به منافذ بزرگ مويرگ‌هاي خوني غير طبيعي (که تغذيه‌ي تومور را انجام مي‌دهند) عبور كرده، در تومورها جمع مي‌شوند.»

  محققان اين نانوکره‌ها را با پپتيد کوچکي پوشش مي‌دهند که ترکيبي از چند اسيد آمينه است. اين نانوکره‌هاي نشان‌دارشده به گيرنده‌ي ملانوکوتين نوع۱ (که در سطح سلول‌هاي ملانوما بسيار فراوان هستند) مي‌چسبند.

  با کمک خواص فلورسانس نانوکره‌ها مشخص شده که آنها به سلول‌هاي ملانوما وارد شده‌اند؛ در حالي که نانوکره‌هاي غير نشان‌دار نتوانستند وارد اين تومورها شوند و به همين دليل با تابش نور مادون قرمز، سلول‌هاي توموري حاوي نانوکره‌هاي نشان‌دار با نسبت بسيار بيشتري نابود مي‌شوند، همچنين مشخص شد که نانوکره‌هاي غير نشان‌دار در نزديکي مويرگ‌هاي خوني دور تومورها جمع شده و نانوکره‌هاي نشان‌دار به درون تومورها رفته‌اند.

  سدهاي زيستي زيادي در سر راه نانوذرات فوق وجود دارند كه مهم‌ترين آنها کبد و طحال است.

  Li مي‌گويد: «بدن انسان پس از دريافت ذرات خارجي آنها را به کبد و طحال منتقل مي‌کنند، تا تخريب شوند.»

  بيشتر نانوکره‌هاي نشان‌دار به سلول‌هاي توموري رفته، تعداد کمي از آنها وارد طحال مي‌شوند؛ ولي بيشتر نانوکره‌هاي غير نشان‌دار در طحال و کبد ديده شدند، اين در حالي است كه تعداد کمي در تومورها رفته بودند و همين مشاهدات به‌خوبي بيانگر نقش نشان‌دار شدگي در افزايش بازدهي نانوکره‌ها به شمار مي‌رود.

  در گروهي از موش‌ها، ۶۶ درصد از تومورها با نانوکره‌هايي نابود شدند که در معرض نور مادون قرمز بودند؛ و ۹/۷ درصد از تومورهايي که با نانوکره‌هاي غير نشاندار تيمارشده بودند، از بين رفتند.

  کروي بودن نانوکره‌ها و قطر کم آنها (۴۰-۵۰ نانومتر)، ويژگي مطلوبي براي تسهيل عبور آنها از رگ‌هاي خوني و ورود به سلول‌هاي توموري، فراهم آورده‌است.

  همچنين توانايي بالاي آنها در جذب نور در محدوده‌ي مرئي و مادون قرمز، اين نانوکره‌ها را از ديگر نانوذرات فلزي متمايز ساخته‌است.

  نتايج اين تحقيق در شماره فوريه مجله Clinical Cancer Research چاپ شده است .

  به علاوه اين نانوکره‌ها (که از طلاي خالص ساخته شده‌اند) از نظر بهداشتي هم کاملاً سالم بوده، مشکلي براي بدن ايجاد نمي‌کنند
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  استفاده از نانوذرات خودتابش براي درمان عميق تر سرطان

  روش درمان فتوديناميك (PDT) نوعي درمان سرطان است كه از تلفيق يك ماده شيميايي به نام حساس‌كننده نوري و نوعي خاص اشعه كه باعث كشتن سلولها مي شود حاصل مي‌شود. اگرچه روش PDT به طور گسترده‌اي جهت درمان سرطان پوست مورد استفاده قرار گرفته با اين حال استفاده از آن براي درمان سرطان هاي عميق تر يكي از مشكلات عمده پيش رو است چرا كه نور لازم جهت انجام PDT قادر به نفوذ به مناطق عمقي بافت‌ها نيست.


  به گزارش سرويس فن‌آوري خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، محققان دانشگاه تگزاس براي رفع اين مشكل نوع جديد PDT را عرضه كرده‌اند كه در آن نور به كمك نانوذرات درخشاني كه به آنها مواد تحريك شونده با نور متصل مي باشند ايجاد مي‌شود.


  موقعي كه تركيب نانو ذره- ماده تحريك شونده با نور به سمت يك تومور هدايت مي شوند و به كمك اشعه X يا ساير منابع تابش تحريك مي شوند، ذرات شروع به توليد نور كرده و مواد تحريك شونده با نور فعال مي‌شوند. با استفاده از اين ايده جديد درماني هيچ‌گونه نور خارجي براي فعال كردن ماده تحريك شونده با نور در درون تومورها نياز نيست و از اين رو ضخامت بافتها يك عامل محدود كننده براي استفاده از PDT نخواهد بود. از طرفي با توجه به اينكه تابش اشعه و فتوديناميك درماني با هم تلفيق شده و با هم اتفاق مي‌افتند لذا تخريب تومور به صورت موثرتري اتفاق مي افتد.


  با توجه به اينكه اشعه X قادر به نفوذ به بافتهاي عمقي است از آن مي توان براي درمان تومورهاي عمقي استفاده كرد. به اين دلايل روش مذكور، راهكاري ساده اما موثر براي درمان سرطان ارائه كرده است.


  براي دستيابي به كاربردهاي عملي، مجموعه نانو ذره – پورفيرين بايستي به كمك حامل‌هايي همچون آنتي‌بادي‌ها، پيتيدها، ليپوزوم ها و ساير ملكول‌هاي فعال به سلول‌هاي تومور انتقال داده شوند.


  به گزارش ايسنا از ستاد ويژه توسعه فن‌آوري نانو، براي طراحي اين حامل‌ها افراد بايستي به اثر آنها بر مقدار توليد اكسيژن فعال توجه داشته باشند. در اين مطالعه محققان از اسيدفوليك براي هدفگيري گيرنده هاي فولات در سلولهاي سرطاني استفاده كردند.


  نتايج آنها نشان داد كه اسيدفوليك هيچ اثري بر روي مقدار توليد اكسيژن فعال در مجموعه نانوذره ندارد. از اين سيستم به طور عملي جهت انجام روش‌هاي فعال سازي به كمك نور مي توان استفاده كرد.


  نتايج اين مطالعه در مجله Applied Physics Letters منتشر شده است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  عناصر راديواكتيو (‪ (radionuclides‬همان گونه كه سلول‌هاي سرطاني را از بين مي‌برند، موجب از ميان رفتن سلول‌هاي سالم نيز مي‌شوند.  به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از پايگاه اينترنتي نانو، دانشمندان براي رفع اين محدوديت تلاش‌هاي خود را بر روي انتقال عناصر راديواكتيو در قالب نانو ذرات به محل هدفشان متمركز كرده‌اند، چرا كه اين گونه از ذرات قابليت هدايت شدن به‌سوي تومورها را دارند.

  پژوهش “لون ويلسون” و همكارانش در دانشگاه ‪ ,Rice‬نشان مي‌دهد كه نانو لوله‌هاي كربني بسيار كوتاه، مي‌توانند ذرات آلفاي عنصر آستاتين (‪ (At۲۱۲‬را با نيمه عمري برابر ‪ ۷.۲‬ساعت، به خود جذب كنند.

  در اين پژوهش كه مقاله آن در نشريه علمي “‪ “Small‬منتشر شده است، نانو لوله‌هاي كربني بسيار كوتاهي با ‪ ۲۰‬تا ‪ ۵۰‬نانومتر طول و يك نانومتر قطر به كار رفته است. زيرا نانو لوله‌هاي با اين ابعاد، ويژگي‌هاي فيزيكي مهمي دارند كه امكان بكارگيري آنها را در درمان سرطان فراهم مي‌آورد.

  انعطاف پذيري سطح اين نانولوله‌هاي كربني موجب سازگاري آنها با بافت زنده، فراهم شدن جايگاه‌هاي اتصال براي محل‌هاي هدف ونچسبيدن آنهابه يكديگر مي‌شود.

  اين نانولوله‌ها همچنين به راحتي از غشاي سلولي عبور كرده و به سرعت در داخل سلول‌ها تجمع مي‌كنند.

  به علاوه اين نانولوله‌ها توان زيادي براي نگهداري مولكول‌هاي جذب شده در خود دارند، به گونه‌اي كه طبق آزمايش‌ها ‪ ۹۳‬درصد از (‪At۲۱۲)‬اي را كه جذب كرده‌اند، هنگام قرار گرفتن در معرض سرم انساني و شرايط فيزيولوژيك حفظ خواهند كرد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  استفاده از نانوادويه در درمان سرطان


  محققان هندي در تلاشند با بهره‌گيري از روش‌هاي دارورساني مبتني بر فن‌آوري نانو عوامل آبگريزي همچون زردچوبه را به طرز موثري در محيط‌هاي آبي وارد كرده و بر محدوديت‌هاي كاربرد تركيبات موثر اين گياه در درمان سرطان فائق آيند.  به گزارش سرويس فن‌آوري خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، خواص ضدسرطاني تركيبات موجود در زردچوبه (پلي‌فنل زردرنگي که که از ساقه زيرزميني گياه زردچوبه استخراج مي‌شود) اثبات شده با اين حال، کاربرد باليني وسيع اين عامل موثر، به دليل حلاليت کم آن در آب و در نتيجه حضور کم در سيستم‌هاي زيستي محدود مي‌شود.  يک گروه از محققان هندي با استفاده از توده‌هاي مايسلي کوپليمرهاي n -ايزوپروپيل‌آکريل‌آميد (nipaam) که داراي پيوند عرضي با n-وينيل2-پيروليدون (vp) و پلي اتيلن گليکول مونوآکريلات هستند، يک فرمولاسيون نانوذره‌يي کپسوله شده از زردچوبه-نانوزردچوبه توليد کرده‌اند.  اين نانوزردچوبه‌ها به دليل انحلال سريع در سيستم‌هاي آبي، امکان استفاده وسيع کلينيکي از اين عامل ضدسرطان را فراهم کرده‌اند.  به گزارش ايسنا از ستاد ويژه توسعه فن‌آوري نانو، با اين فرمولاسيون جديد امکان استفاده از زردچوبه در درمان سرطان يا ساير بيماري‌هايي که ممکن است زردچوبه در درمان آنها مفيد باشد، ايجاد شده است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت