نتايج تازه‌ترين تحقيقات درباره بيسفنول A
تاثير عابربانک بر اسپرم مردان

به تازگي 2 تحقيق در رابطه با بيسفنول A منتشر شده است...

تحقيق‌هاي پيشين نشان داده بود كه اين ماده - که در ساخت ظروف پلاستيكي كاربرد وسيعي دارد - سبب بروز اختلالاتي در كاركرد غدد درون‌ريز مي‌شود اما تحقيقات اخير نشان داده‌اند كه اين ماده از پوست هم مي‌گذرد و مي‌تواند سبب كاهش كيفيت اسپرم مردان شود. جالب‌تر اينکه کاربرد بيسفنول A به ظروف پلاستيکي محدود نمي‌شود و ردپاي اين ماده را مي‌توان حتي در رسيدهاي چاپي عابربانک‌ها، صندوق فروشگاه‌ها و حتي دستگاه‌هاي خودپرداز هم سراغ گرفت.


بيسفنول A، تركيبي شيميايي است كه در بسياري از توليدات و بسته‌بندي محصولات غذايي به كار برده مي‌شود. بيسفنول A خاصيت «زنواستروژني» دارد؛ يعني مي‌تواند آثار استراديول را كه هورموني زنانه است، كاهش دهد و سبب بروز اختلال در كاركرد غدد درون‌ريز شود. بيسفنول A يك سم قوي نيست؛ بلكه مولكولي هزار تا 10 هزار برابر غيرفعال‌تر از استراديول است. با اين حال، تحقيقات نشان داده‌اند که بيسفنول A حتي در دوز پايين، مي‌تواند سبب بروز مشكلاتي در حيوانات شود.


نتايج تحقيقات درباره بيسفنول A

بيشتر تحقيقاتي كه در اين رابطه انجام شده، نشان داده است موش‌ها و خرگوش‌هايي كه در دوران جنيني و بعد از تولد با بيسفنول A مواجه بوده‌اند يا مادرانشان در دوران بارداري با آن تلاش داشته‌اند، دچار اختلالات كاركردي غدد درون‌ريز شده‌اند. طبق بررسي‌‌هايي كه در سال 2003 انجام شد، 5 درصد از ميزان بيسفنول A كه مادر در دوران بارداري با آن مواجه است، به جنين منتقل مي‌شود. موضوعي كه بسيار توجه محققان را به خود جلب كرده، دانستن اين موضوع است كه آيا بيسفنول A حتي در مقادير جزيي هم مي‌‌تواند مضر باشد يا نه؟ براي رسيدن به پاسخ اين سوال، محققان فرانسوي بررسي‌هايي را به مدت 2 سال روي حيوانات آغاز كردند. اين گروه به دنبال بيسفنول A در منابعي غير از منابع تغذيه‌اي مي‌گشتند و به اين نتيجه رسيدند كه رسيد چاپي عابربانك‌ها، صندوق فروشگاه‌ها و دستگاه‌هاي خودپرداز در يك سمت حاوي بيسفنول A است و تقريبا دست تمام مردم با اين رسيدها در تماس است.


تحقيقي درباره جذب پوستي بيسفنول A

محققان براي اينكه متوجه شوند آيا بيسفنول A از طريق پوست نيز قابل جذب است يا خير آن را روي گوش خوك آزمايش كردند و متوجه شدند نيمي از بيسفنول A در مواجهه با پوست جذب مي‌شود. بعد از برش‌هاي كوچك پوست انسان براي آزمايش استفاده كردند و متوجه شدند 40 درصد از مولكول‌هاي بيسفنول A مي‌تواند از پوست بگذرد. سرعت عبور آن نيز بسيار بالاست. مواجهه 2 ساعته مواجهه پوست با بيسفنول A باعث مي‌شود طي 24 ساعت آتي همچنان بيسفنول A از طريق پوست وارد خون شود. همچنين نتايج بررسي‌هاي محققان آمريكايي نيز نشان داد ميزان بيسفنول A در خون افرادي كه به طور مرتب با رسيدهاي صندوق در تماس هستند مانند مسوول صندوق بسيار بالاست.

چطور بيسفنول A از طريق پوست جذب مي‌شود؟

نگاهي دقيق‌تر به اين تركيب شيميايي مي‌اندازيم. بيسفنول A به 2 صورت پليمريزه مي‌شود؛ از يك سو از آن پلي‌كربنات تهيه مي‌كنند كه در بسياري از بطري‌هاي آب و شيشه‌هاي پلاستيكي شير كاربرد دارد. پلي‌كربنات‌ها وقتي گرم مي‌شوند، پليمر آزاد مي‌كنند و همين جنبه از آنها مضر است. از بيسفنول A در توليد نوعي رزين به نام آپوكسي هم استفاده مي‌شود كه در داخل قوطي‌هاي نوشيدني و كنسروها وجود دارد و در واقع، باعث مي‌شود داخل ديواره كنسرو يك لايه به رنگ لاك سفيد ببينيد. امكان اينكه پليمرهاي اين رزين شكسته و وارد غذا شوند نيز بسيار بالاست. در مورد رسيدهاي چاپي بايد گفت روي اين برگه‌ها پودري وجود دارد كه يك‌هزارم وزن كل كاغذ را دارد و از بيسفنول A آزاد يعني غير پليمريزه تهيه شده و برخلاف بيسفنول A موجود در بسته‌بندي مواد غذايي به محض تماس با دست جذب مي‌شود. در واقع، ما در تمام روز با دوز پايين بيسفنول A در تماس هستيم و در حال حاضر محققان به دنبال يافتن اين موضوع‌اند كه مواجهه دايمي با بيسفنول A در طولاني‌مدت مي‌تواند سبب بروز چه مشكلاتي شود. تحقيقات پيشين نشان داده بود كه بيسفنول A اگر از طريق غذا وارد بدن شود مي‌تواند مشكلاتي نظير سرطان دستگاه گوارش و اختلال كاركرد غدد درون‌ريز را پيش آورد. 2 تحقيق اخير نيز نشان داده است كه بيسفنول A مي‌تواند بر باروري‌ مردان تاثيرگذار باشد. در اولين تحقيق، 514 كارگر چيني به مدت 5 سال زير نظر گرفته شدند. نتايج بررسي‌ها نشان داد كساني كه در ادرارشان بيسفنول A بيشتري وجود دارد، كيفيت اسپرم پايين‌تري دارند. تحقيق دوم نيز نشان داد مرداني كه با دوز بالاي بيسفنول A در محل كار مواجه هستند تمايلات جنسي كمتري دارند. اما هنوز كاملا مشخص نشده كه بيسفنول A جذبي از طريق پوست چه مضراتي خواهد داشت. به هر حال به زنان باردار توصيه مي‌شود تا جاي ممكن از دست زدن به اين نوع رسيدها خودداري كنند.

منبع: future

هفته نامه سلامت