جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 2 از 2 مجموع

موضوع: به كمك يك پروتز نابينايان مادرزاد هم مي‌توانند ببينند

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض به كمك يك پروتز نابينايان مادرزاد هم مي‌توانند ببينند

  پيوند يك پروتز زيستي كه از بافت چشم عبور مي‌كند مي‌تواند در نهايت به روشي براي درمان بسياري از انواع نابينايي‌ها تبديل شود.


  به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، به گفته محققان با اين روش در آينده امكان بازگرداندن بينايي در افراد مبتلا به كوري مادرزادي با انجام يك پيوند در سيستم بينايي فراهم مي‌شود.


  بر خلاف بيشتر پروتزهاي بينايي در دانش پيشرفته اين روش جديد امكان درمان نابينايي راحتي در مواقعي كه كل چشم آسيب ديده است، وجود خواهد داشت.


  اگرچه اين مطالعات هنوز در مراحل اوليه وجود دارد، اما محققان در نهايت وسيله‌اي طراحي مي‌كنند كه تصاوير را از يك دوربين ديجيتال به تكانه‌هاي عصبي تبديل كرده و سپس اين اطلاعات را به سيستم بينايي مي‌رساند و در نهايت فرد مي‌تواند ببيند.


  هم اكنون محققان دانشكده پزشكي هاروارد در بوستون در تلاش براي طراحي اين پروتز چشمي هستند كه امكان بازگرداندن قدرت بينايي را فراهم مي‌كند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  روش جديدي براي بازگرداندن بينايي به چشم نابينايان آزمايش شد تهران، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۶/۰۲/۰۴‬
  علمي. پزشكي. نابينايي.

  محققان مي‌گويند قرار دادن الكترود در مغز مي‌تواند راهگشاي درمان نابينايي در كساني باشد كه در اثر بيماري چشمي و يا حوادث بينايي خود را از دست داده‌اند.

  به گزارش آسوشيتدپرس از واشنگتن، محققان "دانشكده پزشكي هاروارد" در نشريه "گزارش آكادمي ملي علوم" نوشتند، با وجود اينكه تحقيق حاضر كه بر روي ميمون‌ها انجام شده است در مراحل بسيار ابتدايي آن قرار دارد، اما اميدهايي پديد آورده است.

  توجه محققان تاكنون بر روي ساخت ايمپلنت براي شبكيه چشم معطوف بوده است. اكنون "جان اس. پزاريس" و "آر. كلي ريد" به مطالعه بخشي از تالاموس پرداختند كه پيام‌ها را از شبكيه به قشر بينايي مغز مي‌فرستد.

  آنها توانستند با ارسال يك پيام از طريق الكترودها ، مغز ميمون‌ها را وادار به ثبت يك نقطه نور كنند.

  وي گفت، به دليل عدم امكان ارتباط كلامي با ميمونها نمي‌توانند مشاهدات ميمونها را تشريح كنند، اما اين شيوه قطعا تاثير داشته است.

  پزاريس افزود، يك نقطه نور چندان چشمگير و با اهميت نيست ، اما گام بعدي تلاش براي ثبت هشت نقطه نوري در مغز است كه به محققان اجازه مي‌دهد تشكيل اشكالي به صورت خطوط افقي يا عمودي را آغاز كنند.

  در صورت موفقيت اين آزمايش، شمار نقطه‌هاي نور بيشتر و بيشتر خواهد شد.

  پزاريس همچنين ابراز اميدواري كرد امكان انجام اين آزمايش بر روي انسان‌ها فراهم شود و افزود مطالعه بر روي انسان حتي به صورت تجربي نكات بسياري را روشن خواهد كرد.

  وي گفت، آزمايش اين روش بر روي انسان‌ها هنوز چند سال ديگر زمان لازم دارد، اما اگر همه چيز به خوبي پيش برود مي‌تواند اميدي در درمان افرادي كه بينايي خود را بر اثر تصادفات، سرطان و يا بيماري‌هايي مانند آب سياه و تخريب ماكولا (لكه زرد چشم) از دست داده‌اند پديد آورد.

  پزاريس گفت، تاكنون به دليل دشواري دسترسي به بخش تالاموس در مغز اين شيوه مورد آزمايش قرار نگرفته بود. اما پيدايش تحريك عميق مغزي براي درمان بيماري پاركينسون نشانگر امكان عملي شدن شيوه است.

  در اين مطالعه محققان الكترودهايي را در بخشي از تالاموس به نام "‪ "lateral geniculate nucleus‬قرار دادند.

  اين ميمون‌ها آموزش ديده بودند تا در يك اتاق تاريك به يك نقطه نوري كه بر روي پرده قرار داشت نگاه كنند.

  در اين آزمايش ديده شد زماني كه اين نور در نقاط مختلفي قرار مي‌گرفت ميمون‌ها به آنها نگاه مي‌كردند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت