دکتر صدیقه آذری [ متخصص زنان و زایمان ]

هیچ چیزی مهمتر از محافظت کردن از اعضای خانواده نیست . اگرچه افراد مورد علاقه شما هیچگاه از حوادث یا بیماریها در امان نیستند. شما می توانید با ذخیره خون یند ناف فرزندتان آرامش خیال بیشتری داشته باشید.خون بند ناف برای درمان بسیاری از بیماریهای تهدید کننده حیات قابل استفاده است مانند سرطانهای خاص همچون لوکمی.

ذخیره خون بند ناف فرزندتان فرصتی است که فقط یک بار در زندگی او پیش می آید تا سلولهای بنیادی وی را برای مصارف پزشکی متعدد جمع آوری و ذخیره کنید. خون بند ناف منبعی غنی از سلولهای بنیادی خونساز است که جهت پیوند مورد استفاده قرار میگیرد از جمله در درمان سرطانهای لوکمی حاد و مزمن

تومور توپر پرخطر - لنفوم هوچکین و نان هوچکین - اختلالات خونی مثل بتا تالاسمی و سلول داسی و ... - اختلالات ایمنی و ایدز- اختلالات متابولیک.

امروزه خون بند ناف برای مصرف در بیماریهای رژنراتیو جهت کمک به بهبود یا ترمیم بافتها مورد بررسی قرار دارداز جمله برای درمان فلج مغزی - آسیب مغزی ناشی از ضربه - دیابت جوانان- حمله یا سکته قلبی- سرطان پستان فامیلی (پیشگیری و تشخیص و درمان) - رژنره شدن و ساخته شدن قرنیه - صدمات نخاعی- پارکینسون- آلزایمر- لوپوس-بیماری ام.اس .

بعلاوه سلولهای بنیادی موجود در خون بند ناف فرزندتان می تواند برای درمان خود شما - فرزند او - خواهر و برادر او - یا دیگر اعضای خانواده مورد استفاده قرار گیرد.

در ایران نیز بانک خون بند ناف توسط پژوهشکده رویان چند سالی است که فعالیت خود را آغاز کرده است.در این بانک والدینی که در انتظار تولد نوزاد خود هستندبا مراجعه به آن و تشکیل پرونده می توانند محتوای خون بند ناف و جفت را در این بانک نگهداری کنند.