يك فوق تخصص خون:
ورزش در جلوگيري از پيشرفت پوكي استخوان مبتلايان به تالاسمي مفيد است


يك فوق تخصص خون گفت: ورزش براي جلوگيري از پيشرفت پوكي استخوان در مبتلايان به تالاسمي بسيار مفيد است و وضعيت روحي آنان را ارتقا مي‌دهد.

دكتر مينا ايزديار در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا افزود: چند نفر از مبتلايان به اين بيماري در ايران كه توجه كافي به وضعيت جسماني خود كرده‌اند به صورت حرفه‌اي ورزش مي‌كنند و حتي در سطح استاني به مقام دست يافته‌اند.

وي با بيان اينكه پدران و مادران كودكان سالم از ورزش كردن فرزندان خود مي‌ترسند، گفت: آنان سعي مي‌كنند به هر بهانه‌اي از پزشك گواهي مبني بر ممنوعيت فرزندشان از ورزش بگيرند اما اين كار كاملا اشتباه است چون نه تنها پدران و مادران كودكان سالم بايد فرزندانشان را به ورزش كردن تشويق كنند بلكه بيماران هم بايد بر حسب شرايط جسماني خود به اين كار ترغيب شوند چرا كه ورزش اثرات مفيدي بر بدن دارد.

رييس بخش خون و اطفال مركز طبي كودكان ابراز اميدواري كرد: مسئولان بايد نوع مرغوب و مطابق با استانداردهاي بين‌المللي داروي آهن زدا را در اختيار بيماران تالاسمي قرار دهد تا آنان مجبور به استفاده از داروهاي ناشناخته نشوند. بيماران نيز دستورات پزشك را به طور مرتب در منزل اجرا كنند تا آهن بدن آنها بيش از حد مجاز افزايش نيابد و اين ماده در قلب آنان رسوب نكند و بيمار دچار مشكل قلبي نشود چون بيماران در صورت مبتلا نشدن به بيماري قلبي مي‌توانند ورزش كنند.

وي درباره ورزش مبتلايان به تالاسمي مينور گفت: مينورها هم مشكلي براي ورزش كردن ندارند و نفس نفس زدن آنها در روزهاي اول انجام حركات ورزشي طبيعي است چون حتي نفس يك ورزشكارهم پس از يك هفته كم تحركي، هنگام ورزش به شماره مي‌افتد بنابراين بدن بايد به ورزش كردن عادت داشته باشد تا مشكل تپش قلب پيدا نكند.

ايزدياردر پايان اظهار كرد: حياط اغلب مدارس كوچك است و از دانش آموزان خواسته مي‌شود زياد فعاليت نكنند تا دچار آسيب ديدگي‌هايي مانند شكستگي دست و پا نشوند. همچنين آنان معمولا حد فاصل خانه تا مدرسه را با خودرو طي مي‌كنند در اين شرايط كودكان كم تحرك شده و چاق مي‌شوند.