جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 2 از 2 مجموع

موضوع: سزارین با بیحسی ا ز طریق نخاع - کمردرد

 1. #1
  marzie.j آفلاین است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Jan 2009
  ارسالها
  14

  Smile سزارین با بیحسی ا ز طریق نخاع - کمردرد

  سلام پزشکم به من پیشنهاد داده اند که در صورت انجام سزارین از روش بیحسی نخاعی استفاده می شود . من شنیدم که این روش بیهوشی باعث کمردرد می شود که باعث نگرانی من شده است. اطلاعاتی در این زمینه می خواستم

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  با سلام


  شكايت از كمردرد بعد از بي حسي نخاعي جهت سزارين، يک يافته شايع به حساب مي آيد. چاقی، سابقه زايمانهاي مكرر و سن بالاي بارداري احتمال كمردرد را بيشتر می کند، حال آنکه استفاده از سوزنهاي باريك اين احتمال را كاهش مي دهد. كمردرد گذرا بعد از بي حسي نخاعي و اپيدورال يک عارضه شايع مي باشد که معمولا بعد از چند روز بر طرف مي گردد. گاهی اوقات بر طرف شدن التهاب اطراف استخوان مهره 2 تا 3 هفته طول مي كشد


  طبق تحقيقات انجام شده بر روي 500 بيمار 16 تا 60 ساله در اصفهان، كمردرد بعد از عمل جراحي را به عواملي همچون وسيع بودن عمل جراحي، بي حسی نخاعي، طاقباز بودن بيمار حين عمل منوط دانسته اند و فراوانی آن را حدود 4/27% گزارش نموده اند


  بررسي شيوع كمر درد بدنبال بي حسي نخاعي در اعمال جراحي سزارين در بيمارستان جواهري تهران، 1383

  دكترهلن هميري، دكتر آزاده بهپورنيا *

  * گروه بيهوشی، بیمارستان جواهری، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد پزشكي تهران
  http://www.iau-tmuj.ir/HTML_Files/page4/4.htm

  منابع انگلیسی برای علاقه مندان
  http://www.nda.ox.ac.uk/wfsa/html/u12/u1208_01.htm
  http://www.nda.ox.ac.uk/wfsa/html/u12/u1208_07.htm
  http://www.frca.co.uk/article.aspx?articleid=100589
  Spinal Anaesthesia - a Practical Guide
  http://www.nda.ox.ac.uk/wfsa/html/u12/u1208_01.htm

  براساس نتايج يک پژوهش:
  استفاده از بي حسي نخاعي در سزارين در ارتقاي سلامت نوزاد موثر است

  يافته هاي يک بررسي حاکي است: آپگار نوزاداني که مادرانشان با بي حسي نخاعي سزارين شده‌اند بيش از نوزاداني است که مادرانشان بيهوشي عمومي دريافت کرده اند.

  به گزارش سرويس پژوهشي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) علوم پزشکي تهران، اين پژوهش با هدف تعيين اثر بيهوشي عمومي و بي حسي نخاعي بر آپگار نوزادان متولد شده به روش سزارين توسط دکتر افسانه نوروزي، استاديار و متخصص بيهوشي دانشکده پزشکي دانشگاه علوم پزشکي اراک انجام شده است.

  در اين بررسي کارآزمايي باليني، 168 خانم باردار کانديد عمل سزارين در دو گروه بي حسي نخاعي و بيهوشي عمومي مورد مطالعه قرار گرفتند.

  نتايج اين پژوهش نشان مي دهد آپگار دقيقه اول نوزادان که مادران آنها تحت بي حسي نخاعي قرار گرفته بودند بيشتر از نوزاداني بود که مادران آنها بيهوشي عمومي داشتند.

  زايمان سزارين 25 درصد کل زايمان ها را تشکيل مي دهد که اداره صحيح زايمان و روش بيهوشي جهت ايجاد بي دردي و همچنين سلامت مادر و جنين طي عمل سزارين يک مسئله بسيار مهم است.

  بيهوشي عمومي و بي حسي نخاعي از روش هاي ايجاد بي دردي در زايمان سزارين هستند؛ اما از آن جا که تقريباً تمام داروهاي بيهوشي اثر تضعيف کنندگي بر روي دستگاه عصبي مرکزي دارند و به علت خواص فارماکولوژيک خود از جفت عبور مي کنند مي توانند موجب دپرسيون نوزاد شوند.

  محققان اين طرح پس از بررسي آپگار دقيقه اول نوزادان متوجه شدند آپگار دقيقه اول در نوزادان متولد شده به روش بي حسي نخاعي بالاتر از نوزاداني است که مادرانشان بيهوشي عمومي دريافت کرده بودند و به اين جهت استفاده از اين روش را توصيه مي کنند.

  نتايج مطالعات نشان مي دهد که در روش بي حسي نخاعي داروي کمتري هم به مادر و هم به جنين مي رسد.

  به گفته اين محقق، استفاده از روش بي حسي نخاعي علاوه بر کاسته شدن عوارض حين عمل براي مادر، موارد مطلوبي مانند کاهش آمبولي ريوي، فاصله زماني کوتاه تا شير دهي، کاهش خونريزي پس از عمل را نيز در پي دارد.

  آپگار، روش ساده و موثري است براي ارزيابي سلامت نوزاد و اينكه آيا نوزاد نياز به تمهيدات درماني سريع دارد يا خير. اين ارزيابي شامل بررسي ضربان قلب، تنفس، سفتي عضلات، رفلكس هاي نوزادي و رنگ پوست نوزاد در اولين و پنجمين دقيقه پس از تولد است.

  زایمان بدون درد (اخبار و گزارشات)
  http://forum.iransalamat.com/showthread.php?t=6173
  سزارین (مجموعه مقالات)
  سزارین (مجموعه مقالات)
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت