استاد دانشگاه ماستريخت هلند:
تكنيك «zen» در كنترل استرس رواني متخصصان بيهوشي موثر است

استاد دانشگاه ماستريخت هلند گفت: كارشناسان و متخصصان بيهوشي به دليل نوع و ماهيت شغلي كه دارند مدام تحت استرس و فشار رواني هستند كه اين استرس مي‌تواند به بيماران منتقل شود. با استفاده از تكنيك «zen» مي‌توان اين استرس را كنترل كرد و من درباره تاثير اين روش تحقيقاتي داشته‌ام.

دكتر "فرانك كوئينتن" در حاشيه برگزاري يازدهمين كنگره بين‌المللي بيهوشي و مراقبت‌هاي ويژه در اهواز، در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا منطقه خوزستان، اظهار كرد: متخصصان بيهوشي مدام تحت استرس و فشار رواني هستند كه لازم است اين استرس به گونه‌اي كنترل شود. درغيراين صورت به بيماران منتقل مي‌شود و تاثير نامطلوب بر روند درمان خواهد داشت. من چند سال بر روي روش استفاده از تكنيك zen در كنترل استرس رواني متخصصان بيهوشي كار كرده‌ام كه نتايج تحقيقاتم را در اين كنگره ارائه مي‌دهم.

وي افزود: نوع حرفه بيهوشي به گونه‌اي است كه يك متخصص بيهوشي بايد مدت زماني طولاني را در اتاق عمل سپري كند و اتاق‌ عمل هم داراي فضايي بسته و محدود است درنتيجه يك متخصص بيهوشي روز خود را در فضايي پر از استرس و جدا از فضاي بيرون مي‌گذراند كه به تدريج موجب تشديد استرس او مي‌شود. zen تكنيكي است كه در مقابله با استرس متخصصان بيهوشي بسيار كمك ‌كننده است.

استاد دانشگاه شهر ماستريخت هلند تصريح كرد: لازم است متخصصان بيهوشي به گونه‌اي استرس خود را مديريت كنند و روش‌هاي متعددي براي انجام اين كار وجود دارد، ولي روش zen كه نوعي روش مديتيشن است، بسيار تاثير مثبت دارد و من در مطالعاتم متوجه شدم كه اگر متخصصان بيهوشي در زمان استراحت خود از اين روش استفاده كنند در هنگام عمل جراحي بعدي بسيار آرام‌تر خواهند بود و در نتيجه آرامش رواني بيمار نيز افزايش مي‌يابد.

كوئينتن ادامه داد: Zen چهار مرحله دارد كه در اين مراحل با استفاده از تكنيك‌هاي مختلف، فرد ابتدا استرس خود را مي‌پذيرد و سپس با استفاده از روش‌هاي مختلف استرس خود را كاهش مي‌دهد.