دبيرانجمن بررسي ومطالعه درد:
به كارگيري تكنيك صحيح، درد بيماران را پس ازعمل كاهش مي‌دهد
كنترل درد بيمارهنگام جراحي برعهده متخصصان بيهوشي است


دبير انجمن بررسي و مطالعه درد ايران با بيان اينكه كنترل درد بيمار هنگام عمل جراحي و پس از آن به عهده متخصص بيهوشي است، گفت: دستورالعملهاي روش كاهش درد پس از عمل جراحي بايد به صورت مكتوب در اختيار متخصصان بيهوشي قرار گيرد تا آنان اين دستورات را در اختيار پرستاران و ديگر كاركنان بيمارستانها قرار دهند.

دكتر مهران كوچك در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا، افزود: در همايشهاي انجمن بررسي و مطالعه درد تلاش مي‌كنيم دستورالعمل‌هاي بين‌المللي را در فضاي اتاق عمل، مشاوره‌هاي پيش از عمل و ويزيت‌هاي پس از عمل جراحي را به پزشكان آموزش دهيم البته هرچه قدرهم جراحي به درستي انجام شود، تحمل درد پس از آن اجتناب ناپذير است اما در صورت به كارگيري تكنيك صحيح، درد بيمار پس از عمل كاهش مي‌يابد.

اين متخصص بيهوشي تاكيد كرد: با وجود تلاشهاي صورت گرفته در دانشگاه‌ها براي اجرايي كردن روشهاي كاهش درد پس از عمل جراحي،‌ اين دستورالعمل در ساير مراكز درماني به ويژه در نقاط دور دست عملي نشده يا بر اجراي صحيح آن‌ها نظارتي صورت نگرفته است.

كوچك با بيان اينكه در صورت اصلاح فرهنگ رانندگي سطح بروز صدمات ناشي از سوانح رانندگي كاهش مي‌يابد، گفت: افرادي كه از سوانح رانندگي جان سالم به در مي‌برند دچار درد شديدي مي‌شوند كه براي كاهش آن بايد اقدامات درماني انجام داد.

وي درباره شايعترين دردهاي ناشي از اعمال جراحي در جهان گفت: دردهاي ناشي از سزارين و اعمال جراحي انجام شده براي درمان التهاب كيسه صفرا وعفونت دندان‌ها شايع هستند و اين اعمال جراحي به صورت روزمره انجام مي‌شوند اما متاسفانه درد پس از اعمال جراحي، بخوبي كنترل نمي‌شوند چون تصور مي‌شود كه بايد درد را تحمل كرد اين در حاليست كه به دردهاي شايع بايد توجه بيشتري ‌شود.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي درباره راه‌هاي پيشگيري از ابتلا به درد اظهار كرد: دردها به دو دسته‌ حاد و مزمن تقسيم مي‌شوند كه نوع پيشگيري از آنها متفاوت است. گاهي اوقات برخي دردها مانند درد ناشي از التهاب آپانديس، حاد است و قابل كنترل نيست اما درد پس از عمل جراحي آپانديس بايد به درستي كنترل شود.

وي با اشاره به برخي دردهاي مزمن گفت: رفتارهاي بهداشتي صحيح براي پيشگيري از ابتلا به سردرد و كمر درد مزمن لازم است البته اگر به اين بيماريها مبتلا شديم بايد با مراجعه به پزشك، درد را به طور منظم كنترل كنيم چون درد بيماريهاي مزمن، تبعات روحي و اجتماعي دارد.

كوچك با اشاره به دردهاي حاد اظهار كرد: دردهاي دهاني و دنداني جزو دردهاي حاد هستند كه براي پيشگيري از ابتلا به آن‌ها بايد بهداشت دهان و دندان را رعايت كرد. بيماريهاي قلبي و عروقي از جمله بيماريهايي است كه براي پيشگيري از ابتلا به آن‌ها بايد فعاليت ورزشي مناسب و تغذيه صحيح داشت.

وي با بيان اينكه از اكتبر 2010 تا اكتبر 2011 به عنوان سال جهاني مبارزه با درد حاد نام گذاري شده است، گفت: دردهاي حاد به دردهاي پس از اعمال جراحي، درد زايمان و دردهاي ناشي از حوادث يا تروما گفته مي‌شود كه حوادث شامل مواردي مانند سقوط از ارتفاع،‌ تصادفات رانندگي و سوختگي حاد مي‌شود.

دبير انجمن مطالعه و بررسي درد ايران افزود:‌ در سال جاري بر دردهاي پس از عمل جراحي تاكيد مي‌شود چون در هر كشوري تعداد اعمال جراحي در طول يك سال زياد است.

كوچك در پايان با بيان اينكه اعمال جراحي بر اساس شدت درد به سه دسته كوچك،‌ متوسط و بزرگ تقسيم مي‌شوند، گفت: درد اعمال جراحي كوچك، خفيف است اما درد ناشي از اعمال جراحي متوسط و بزرگ شديد است كه اعمال جراحي در سطح شكم، قفسه سينه و اعمال جراحي ارتوپدي از جمله جراحي‌هاي بزرگ و سزارين يك عمل جراحي متوسط محسوب مي‌شود.