وقتی قرار است فرزندتان یک عمل جراحی انجام دهد، سوالات زیادی برایتان پیش می‌آید که خیلی از آنها درمورد بیهوشی است. دوست دارید بدانید که فرزندتان حین عمل درد خواهد کشید یا نه، می‌فهمد حین عمل چه اتفاقاتی برای او می‌افتد، اگر حین عمل بیدار شود و بترسد چه می‌شود و یا اگر بعد از عمل حالش خوب نبود چه.

اینکه فرزندتان بیهوش خواهد شد و حس همه بدنش را از دست می‌دهد مسئله‌ای نگران‌کننده است مخصوصاً اینکه برای سلامت فرزندتان به شخص دیگری اعتماد کرده‌اید. اما جای نگرانی نیست چون این روزها بیهوشی کاملاً ایمن است و برخلاف بیهوشی‌های قدیم که پزشکان جز اتر و گوشی پزشکی چیزی استفاده نمی‌کردند، بیهوشی جدید در بیمارستان‌ها و مراکز جراحی توسط متخصصین بسیار کارآمد که از انواع و اقسام داروها و تجهیزات استفاده می‌کنند انجام می‌شود.

چه عمل جراحی فرزندتان عملی جزئی باشد که نیاز به بستری شدن در بیمارستان نداشته باشد و چه عملی جدی که نیاز به ریکاوری در بیمارستان را داشته باشد، خیلی مهم است که حامی خوبی برای فرزندتان باشد. هرچه آماده‌تر و آرام‌تر باشید و به جراحی و بیهوشی اطمینان بیشتری داشته باشید، این تجربه هم برای شما و هم فرزندتان ساده‌تر خواهد شد.

فرزندتان از چه خواهد ترسید

سن و سطح رشد فرزندتان نقش مهمی در این مسئله دارد که چه چیز در بیهوشی ممکن است برای او وحشت‌آور باشد. بعضی از بچه‌ها مخصوصاً بچه‌های خردسال، از اینکه باید از والدینشان جدا شوند واهمه دارند. به همین دلیل حضور پدرومادر در اتاق بیهوشی تا زمانیکه کاملاً بیهوش شوند باعث می‌شود احساس امنیت و اطمینان بیشتری داشته باشند.

اما بچه‌های بزرگتر، ترس‌های پیچیده‌تری ممکن است داشته باشند: قرار گرفتن بدنشان در معرض جراحی، بریدن و بخیه زدن بدنشان، بیدار شدن موقع جراحی، از دست دادن کنترل، درد بعد از جراحی و حتی مرگ.

یکی از نگرانی‌های اصلی بچه‌ها، چه کوچک باشند و چه بزرگ، این است که آیا سوزن در بدنشان فرو می‌رود و اگر اینطور است آیا درد دارد یا نه. می‌توان برای از بین بردن درد آمپول، نوعی کرم موضعی مخصوص بیهوشی روی ناحیه مورد نظر مالید. اینکار معمولاً ترس از آمپول را در بیمار کاهش می‌دهد. و برحسب نوع جراحی و بیهوشی، در بسیاری از موارد بچه‌ها می‌توانند برای ریلکس شدن و خواب‌آلود شدن قبل از بیهوشی کامل و رفتن به اتاق جراحی از داروهای مخصوص استفاده کنند.

حرف زدن با فرزندتان درمورد بیهوشی

اگر قبل از انجام بیهوشی و جراحی با فرزندتان درمورد آنچه که پیش خواهد آمد حرف بزنید به او کمک خواهید کرد با استرس و عدم‌اطمینان خود کنار بیاید. در زیر به چند نکته مهم در این زمینه اشاره می‌کنیم:

- به فرزندتان بگویید که حین عمل شما کجا خواهید بود. به فرزندتان اطمینان دهید که موقع عمل وی شما در یک اتاق نزدیک اتاق جراحی خواهید ماند و وقتی می‌خواهد از بیهوشی بیرون بیاید هم نزدیک او خواهید بود. همچنین می‌توانید قبل از اینکه به بیهوشی کامل برود، کنار او بنشینید. دراین مورد حتماً با متخصص بیهوشی مشورت کنید. به فرزندتان توضیح دهید که خیلی زود به خانه برخواهد گشت. درصورتیکه بعد از عمل نیاز به بستری شدن کودک وجود داشته باشد هم به او اطمینان دهید که باز جای نگرانی نیست چون یکی از والدین می‌توانند کنار او در اتاقش بمانند.

- اطلاعاتی مناسب با سن و سطح رشد فرزندتان در اختیار او قرار دهید. مثلاً درمورد کودکان کم‌سن‌تر، اطلاعات کمتر بهتر از اطلاعات زیاد است. این به این معنی نیست که به او دروغ بگویید، منظور این است که فقط اطلاعات کافی و مناسب با سن او را در اختیارش قرار دهید. ارائه توضیحات پر از جزئیات ممکن است این تجربه را برای او وحشت‌آورتر کند. البته کودکان مختلف با هم متفاوت هستند.

مثلاً می‌توانید بگویید، "دکتر متخصص به تو یک دارو می‌دهد که باعث می‌شود بخوابی تا موقعی که عملت می‌کنند دردی احساس نکنی".

یا می‌توانید برای او توضیح دهید که تنها کاری که لازم است انجام دهد این است که نفس بکشد (اگر تحت بیهوشی عمومی قرار بگیرد یا بااستفاده از ماسک عمل نشسته انجام دهد). در بسیاری از موارد، IV، لوله‌های تنفس و مانیتورها بعد از بیهوش شدن نوزاد آورده می‌شوند و قبل از بهوش آمدن او هم برداشته می‌شوند به همین دلیل نمی‌دانند که کارهای ترسناک دیگری هم قرار است روی آنها انجام شود.

اما به کودکان بزرگتر و نوجوانان باید اطمینان داده شود که حین عمل بهوش نمی‌آیند.

- از بکار بردن زبان وحشت‌آور خودداری کنید. بعنوان مثال، نباید بگویید، "آنها به تو گاز می‌دهند" یا "تو را به خواب می‌برند". ممکن است کودک این گاز را با گاز سمی و خطرناکی که می‌تواند موجب مرگ شود اشتباه بگیرد و به‌جای اینکه بگویید تورا به خواب می‌فرستند می‌توانید بگویید "تو یک چرت کوتاه می‌زنی". همچنین اگر فرزندتان از آمپول یا سوزن واهمه دارد یا با پزشکان همراهی نکرد نباید به هیچ وجه به او بگویید که به او آمپول خواهند زد یا موقع عملش از سوزن استفاده می‌کنند.

- سوالات او را صادقانه پاسخ دهید. اگر قادر به پاسخگویی به سوالی نیستید، حتماً به کودک اطمینان دهید که از پزشکش خواهید پرسید.

- توضیح دهید که بیهوشی باعث می‌شود هیچ دردی موقع عمل احساس نکند.

- برای کودک توضیح دهید که ممکن است بعد از بیهوشی کمی درد احساس کند اما دکترها برای از بین دردش به او دارو خواهند داد. خیلی مهم است که کودکان بفهمند که لازم نیست بعد از عمل سعی کنند که شجاع باشند یا با وجود درد صدایشان درنیاید. برای او توضیح دهید که باید هر دردی که دارد را به دکترش بگوید تا دکتر به او کمک کند.

- برای کودک توضیح دهید که کاملاً طبیعی است که بعد از عمل یک حس خاص و عجیب داشته باشد. بااینکه این تجربه برای افراد مختلف متفاوت است اما ممکن است کودک بعد از بیهوشی احساس سردرگمی، سرما، حالت‌تهوع، ترس، نگرانی یا حتی ناراحتی کند. همه اینها کاملاً طبیعی هستند. می‌توانید به فرزندتان بگویید، "وقتی بیدار می‌شوی یک حس خنده‌داری داری اما اشکالی ندارد. خیلی زود این حس از بین می‌رود."

- اطمینان یابید که هرچه که به فرزندتان می‌گویید با حرفهایی که دکتر به شما گفته است، همخوان باشد. اطلاعات غلط به فرزندتان ندهید چون اگر اتفاقی غیر از آنچه که برای کودکتان توضیح داده‌اید بیفتد، باعث می‌شود که کودک حسابی بترسد.

- به فرزندتان بگویید که کاملاً طبیعی است که هیچ چیز از عمل خود را به یاد نیاورد. این یکی از مهمترین جنبه‌های بیهوشی عمومی است.

- فرزندتان را تشویق کنید درمورد نکات ایمنی بیهوشی مطالعه کند و بعد اطلاعات به دست آورده خود را در اختیار خانواده هم قرار دهد.

آرامش خود را حفظ کنید

وقتی می‌خواهید درمورد بیمارستان و عمل جراحی با فرزندتان حرف بزنید، یادتان باشد که از اشارات غیرکلامی برای اطمینان بیشتر فرزندتان استفاده کنید: تُن صدایتان، حالت چهره، حرکات و زبان اندام می‌توانند پیام‌آوران قدرتمندی باشند. اگر به نظر برسد که ترسیده‌اید، فرزندتان هم با وجود حرف‌هایی که برای توضیح دادن مسائل به او می‌زنید، خواهد ترسید. به همین دلیل خیلی مهم است که سعی کنید به هیچ وجه گریه نکنید یا قبل و بعد از عمل جلو کودکتان احساسی نشوید. اگر فکر می‌کنید باید احساساتتان را تخلیه کنید، حتماً از اتاقی که فرزندتان در آن است بیرون بروید تا فرزندتان شما را نبیند.

اگر آرامش، قوی و آرامش‌بخش باشید، تجربه عمل چه برای شما و چه فرزندتان بسیار ساده‌تر خواهد شد.

kidspersia.com