سوال : با سلام لطفا درباره مواد غذایی مفید برای درمان بیماری سینوریت توضیح دهید.
پاسخ : با سلام
عفونت یا التهاب مخاط های پوشاننده این فضاها را "سینوزیت" می‌گویند.

اگر شما دچار سینوزیت مزمن هستید، حتما می ‌دانید که در این فصل باید مراقب باشید تا سینوزیت شما عود نکند، چون این بیماری‌ با سرماخوردگی و آلرژی فصلی دوباره فعال می‌شود.

تغذیه در بیماران سینوزیتی

هنگام ابتلاء به سینوزیت توجه به توصیه های پزشکی اهمیت دارد . متعاقب عفونتی که سبب ایجاد سینوزیت شده است بیماریهای مثل آسم ، برونشیت ، لارنژیت ، و ذات الریه نیز ممکن است بروز کند .

چه غذاهایی برای رفع سینوزیت مفید است ؟

گام نخست مصرف غذاهایی است که سیستم ایمنی را تقویت کند اگر مشکل سینوزیت ناشی از واکنش آلرژیک به غذای خاص است آن باید از رژیم غذایی حذف گردد . این امر با همکاری متخصص آلرژیک و متخصص رژیم درمانی انجام می گیرد .

× غذاهای دریایی ، گوشت قرمز ، نان سبوس دار مثل نان سنگک ، انواع مغزها مثل گردو ، فندق ، بادام و پسته انواع دانه های روغنی مثل آفتابگردان و کنجد منابع خوب روی هستند .

× این ماده معدنی برای فعالیت طبیعی و صحیح سیستم ایمنی ضروری است رژیم غذایی غنی از روی به بدن کمک می کند تا با عفونتهایی که سبب سینوزیت می شود به خوبی مبارزه کند .

× توت فرنگی ، توت سیاه ، پرتغال ، نخودفرنگی ، فلفل دلمه ای ، سیب زمینی ، جعفری ، شوید و به طور کلی سبزی جات برگ تیره ، دارای مقادیر خوب ویتامین c هستند این ویتامین به سلولهای دفاعی بدن برای رسیدن و بلوغ کمک می کند و فعالیت آنتی بادی را بهبود می بخشد .

× هویچ – اسفناج – انواع کلم - مثل کلم بروکلی و سایر منابع گیاهی به ویژه انواع گیاهان رنگ سبز و زرد دارای بتاکاروتن هستند ، فقدان بتاکاروتن در رژیم غذایی فرد را مستعد به کمبود ویتامین a می کند و سبب تغییر شکل در سلولهای مجاری تنفسی می شود و احتمال عفونت را بالا می برد .

ویتامین a از پیش ساخته شده در لبنیات ، زرده تخم مرغ ، کره و برخی ماهی های چرب مثل .............. یافت می شود .

× دانه سویا ، کنجد ، آفتابگردان ، بادام زمینی دارای کلسیم هستند . این غذاهای غیر لبنی منابع غذایی مهمی برای افراد دچار سینوزیت ناشی از حساسیت به شیر می باشند .

× منابع غذایی اسیدهای چرب امگا 3 – مثل کیلکا – قباد- شیر – حلوا و اوزون برون در رفع التهاب ناشی از سینوزیت نقش دارند .
چند نکته :
نوشیدن مایعات داغ به تسهیل جریان مخاط کمک می کند و سبب رفع احتقان و فشار در سینوسها می شود

3 مصرف ویتامین c با دوز 100 میلی گرم در روز سیستم دفاعی را تقویت
می کند .

3 پرهیز از هوای آلوده و سنگین ، چون هوای آلوده فشار سینوسها را زیاد
می کند.

*عسل برای درمان سینوزیت مزمنبررسی محققان کانادایی دانشگاه اوتاوا نشان داده است عسل ممکن است برای درمان سینوزیت مفید باشد.

به گفته محققان عسل حاوی نوعی ملکول ضدمیکروبی است که به باکتری‌های مسبب بسیاری از عفونت‌ها حمله‌ور می‌شود.

نزدیک به صدها سال است که پزشکان سنتی از عسل برای درمان بیماری‌های عفونی استفاده می‌کرده‌اند.

بر اساس این تحقیق که نتایج آن در ۲۳ سپتامبر در نشست آکادمی متخصصان گوش و حلق و بینی آمریکا شیکاگو ارائه شد،.

محققان در بررسی در آزمایشگاه بر روی کشت‌های باکتری‌های عامل سینوزیت مزمن نشان دادند که این ملکول موجود در عسل بسیار قوی‌تر از آنتی‌بیوتیک‌های معمول عمل می‌کند، به ویژه که هم اکنون که بسیاری از باکتری‌ها در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم شده‌اند.

سایت تبیان