جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 5 از 5 مجموع

موضوع: عمل آندوسکوپی سینوس بینی

 1. #1
  shap آفلاین است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  May 2009
  ارسالها
  1

  پیشفرض عمل آندوسکوپی سینوس بینی

  با سلام ، من سنوزیت دارم و دکتر بهم گفته که باید عمل آندوسکوپیک انجام بدم میخواستم اطلاعاتی راجع به این عمل بدست بیارم و اصلا عوارضی داره یا نه؟

 2. #2
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض آندوسکوپی سینوس چیست ؟

  نوشته شده توسط Dr.Goli
  پیشرفت تازه در درک علل سینوزیت و اهمیت دهانه سینوسها در ایجاد و تداوم بیماری ، همگام با پیشرفت های حاصل شده در اپتیک آندوسکوپی ، استفاده از تجهیزات و سی تی اسکن باعث شده تا جراحی آندوسکوپیک سینوس برای سینوزیت مزمن و سایر اختلالات مرتبط با سینوسهای اطراف بینی به سرعت مقبولیت پیدا کند .البته از بسیاری جهات روش های قدیمی تر جراحی سینوس و تکنیک های آندوسکوپیک یکدیگر را تکمیل می کنند .

  بطور کلی اندوسکوپی سینوس 2 کابرد دارد :
  الف : تشخیص بیماریها

  ب : درمان بیماریها  - آندوسکوپی تشخیصی :

  متخصص گوش و حلق و بینی توسط وارد کردن لنز آندوسکوپ داخل بینی و مشاهده دهانه سینوسها می تواند بیماریهای بینی و سینوس را تشخیص دهد . در صورت رؤیت ترشحات چرکی در دهانه سینوس ، سینوزیت چرکی مزمن تشخیص داده می شود . و نیز در صورت وجود ضایعه مادرزادی انحراف استخوان تیغه وسط بینی با استخوانهای اطراف دهانه سینوس ، آنها را تشخیص دهد .

  گاهی نیز توسط آندوسکوپی بینی و سینوس می توان مکان خون ریزی های بینی را در خون ریزی های مزمن بینی تشخیص داد . در مواردی که بینی دچار انسداد شده باشد . می توان با مشاهده مستقیم داخل بینی به بررسی علل احتمالی انسداد پرداخت . هم چنین برای موارد پیگیری و بررسی عود بیماریها یا تومورهای بینی و سینوس می توان از آندوسکوپ استفاده گرفت .  - آندوسکوپی درمانی :

  تا به امروز بیماریهای مختلف بینی و سینوس و بیماریهای ساختمانهای اطراف بینی و سینوس توسط آندوسکوپی درمان می شوند .

  شایع ترین بیماری ، سینوزیت مزمن می باشد که توسط آندوسکوپ درمان می شود . در بیماری سینوزیت مزمن ، با توجه به اینکه امروزه نقش اختلال در دهانه سینوس ها در ایجاد بیماری به اثبات رسیده است ، جهت درمان قطعی سینوزیت می بایست علت اصلی سینوزیت درمان شود تا ترشحات سینوسها به راحتی بتوانند وارد بینی شوند و در اثر محصور شدن در سینوس ها دچار عفونت مزمن نگردند.

  جهت حرکت ترشحات در هر سینوس به سمت دهانه آن می باشد . در روش های قدیمی بدلیل آنکه تخلیه ترشحات سینوسها از طریق غیر از دهانه سینوس صورت می گرفت و دهانه سینوس باز نمی شد بیمار مجدداً دچار عود علائم می گردید .

  آندوسکوپی سینوس هم چنین در بیمارانیکه به عفونت های حاد عود کننده سینوس مبتلا هستند نیز بکار می رود . کسانی که سه تا چهار بار در سال دچار عفونت حاد سینوس می شوند برای جراحی آندوسکوپی معرفی می گردند .

  بیماران مبتلا به پولیپ های بینی ناشی از آلرژی بینی ممکن است از سر درد ، انسداد بینی ، اختلال در بویایی ، خون ریزی بینی و یا درد صورت شکایت داشته باشند . اینها بعد از آنکه آلرژی آنها با درمان طبی کنترل شد ، کاندید جراحی آندوسکوپی سینوس محسوب می شوند .

  جراحی آندوسکوپی سینوس هم چنین برای نمونه برداری از توده ها یا تومورهای بینی جهت تشخیص بافت شناسی با حداقل آسیب به بینی و سینوس بکار میرود . هم چنین این روش برای برداشتن درمان کننده قطعی تومورهای بینی و سینوس عمدتاً تومورهای خوش خیم و بعضی موارد تومورهای بد خیم کاربرد دارد .

  سایر اعمال آندوسکوپی سینوس ، کنترل خون ریزی بینی می باشد . خون ریزی بینی بطور عمده در قسمت جلوی بینی اتفاق می افتد اما گاهی شریانی که در قسمت عقب حفره بینی قرار دارد و دچار خون ریزی می شود که با پانسمان های معمولی کنترل نمی شوند که در این حالت متخصص گوش و حلق و بینی توسط اندوسکوپی سینوس ، محل شریان آسیب دیده را شناسایی می کند و سپس خون ریزی از شریان کنترل می کند .

  توسط آندوسکوپی بینی و سینوس می توان اجسام خارجی را که داخل بینی و یا سینوس رفته باشند پس از مشاهده مستقیم آنها بدون آسیب به اطراف برداشت .

  تکنیک آندوسکوپیک را می توان برای اعمال جراحی خارج از بینی و سینوس نیز بکار برد . به عنوان مثال در اعمال جراحی چشم پزشکی با همکاری متخصص گوش و حلق و بینی برای برای بیمارانیکه دچار آب ریزش چشم بدلیل انسداد مجاری اشکی شده اند می توان توسط اندوسکوپ از داخل بینی مجرای اشکی را پیدا کرد و پس از برداشتن استخوان و بافت روی آن ارتباط مجرای اشکی را به داخل بینی مجدداً باز نمود و از برش بر روی پوست صورت خودداری کرد .

  هم چنین برای بیمارانیکه بدلیل پرکاری تیروئید مبتلا به گریوز شده اند و چشم آنها از حدقه بیرون زده شده است ، می توان با برداشتن استخوان حد فاصل بینی و حفره چشم ، فشار بر روی چشم را کم کرد .

  آندوسکوپی سینوس در جراحی نوزادان و کودکان نیز کاربرد دارد . در حالی که نوزادان با انسداد بینی به دلیل عدم باز بودن قسمت عقب بینی دچار اشکال در تنفس از طریق بینی شده اند می توان پس از تشخیص توسط جراحی آندوسکوپی سینوس به درمان آن پرداخت .

  آندوسکوپی سینوس در جراحی های قاعده جمجمه نیز کابرد دارد . در کسانی که ارتباط بین قاعده جمجمه و بینی به دلایل مانند آسیب ها و یا مادرزادی باز شده است و باعث خروج مایع مغزی نخاعی به بینی می شود ، می توان پس از شناخت مکان آسیب توسط آندوسکوپ به ترمیم آن پرداخت .

  گاهی نیز در اثر تصادفات شدید ، قطعه ای از استخوان می تواند بر روی عصب بینایی فشار وارد آمد که برداشتن آن نیاز به عمل جراحی وسیع بر روی صورت و قاعده جمجمه می باشد . این عمل می تواند توسط آندوسکوپ پس از پیدا کردن مسیر عصب بینایی ، قطعه استخوان را از روی عصب برداشت .

 3. #3
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض جراحی آندوسکوپیک سینوس

  دکتر عامری
  متخصص گوش و حلق و بینی

  درمان سينوزيت حاد ،درماني دارويي متشكل از آنتي بيوتيك و دكونژستانهاي موضعي مثل قطرهَ فنيل افرين و ضد التهاب ها است و درمان سينوزيت مزمن فقط با روش جراحي است . اما چه سينوزيتي مزمن تلقي ميشود و بايد به طريقه جراحي مداوا شود ؟ اگر انسدادي در مسير تخليه ترشحات سينوس ايجاد شود و اين انسداد باعث تغييرات مزمن مخاط مفروش كنندهَ جدار سينوس ها شود،اصطلاحاً سينوزيت مزمن تلقي ميشود و درمان آن "جراحي"است . تا قبل از دههَ ششم قرن بيستم براي جراحي سينوس جراح از طريق يك برش خاص به هر يك از سينوس هاي پيشاني ، فكي ،يا دور چشم دسترسي پيدا ميكرد و سپس با تخليه محتويات سينوس ها انتظار بهبودي سينوزيت و درمان آن مي رفت اما ا ز دهه شصت( سالهاي 1960) بود كه روش آندوسكوپي سينوس ابداع شد كه در ابتدا چندان مورد استقبال قرار نگرفت اما از سالهاي 1980 به بعد اين روش در بين جراحان بيني و سينوس طرفداران زيادي پيدا كرد و روز به روز بر دامنهَ كاري آن افزوده شد به نحوي كه نه تنها امروزه جايگزين جراحي متداول سينوس گشته است بلكه براي برداشتن بعضي از تومورهاي بيني ، تومورهاي هيپوفيز ، پوليپ بيني ، اصلاح انحراف تيغه بيني ، كاستن از فشار كاسهَ چشم و اصلاح بيرون زدگي چشم در مبتلايان به بيماري گريوز ، باز كردن انسداد مجراي اشكي و موارد متعدد ديگري نيز كاربردي اساسي دارد . در جراحي آندوسكوپيك ، به جاي اينكه روي پوست برشي بدهيم تا به سينوس دسترسي پيدا كنيم ، از طريق وارد كردن آندوسكوپ به درون بيني ما قادر خوهيم بود به تمام سينوس هاي فرونتال ( پيشاني ) ، اتموئيد ( دور چشم ) ، اسفنوئيد ( زير قاعدهَ جمجمه ) ، و ماگزيلاري ( فكي ) دسترسي داشته باشيم .


  آندوسكوپ وسيله اي است به قطر حدود 4 ميليمترو طول 20 سانتيمتر كه سر آن حاوي لنزي است كه ناحيه مورد بررسي را به وضوح روي مانيتور تلويزيون نشان مي دهد . اين لنز با زاويه هاي 0 ، 30 ، 70 ، 90 ، 120 درجه وجود دارد . علاوه بر لنزها ابزارهاي مناسبي نيز براي كار كردن داخل بيني طراحي و توليد شده است . بسته به محل بيماري و نوع آن جراح از لنز مناسب و وسايل مخصوص استفاده ميكند و بدون اينكه هيچگونه برشي روي پوست صورت بيمار داده به تمام سينوس ها و مجاري آنها دسترسي دارد . جراح پس از وارد شدن از طريق بيني و رسيدن به سينوس مورد نظر ،مجراي بسته شدهَ سينوس را باز كرده و ارتباط آن به بيني را مجدداً برقرار مينمايد و در صورت لزوم محتويات داخل سينوس را نيز از همان طريق تخليه ميكند.

  تفاوت روش قديمي جراحي سينوس و روش آندوسكوپيک

  در روش آندوسكوپيك نيازي به برش و رسيدن به سينوس مربوطه نيست.
  2-در روش آندوسكوپيك ، هدف باز كردن مجراي اصلي سينوس است ، حال آنكه در روش قديمي مبنا تخليهَ محتويات داخل سينوس است.
  3- بدليل اينكه در روش آندوسكوپيك نسج كمتر آسيب ميبيند لذا درد و تورم آن كمتر از روش متداول قبلي است .
  4-بدليل اينكه مبناي عمل آندوسكوپيك ، حفظ عملكرد سينوس است لذا نتيجه عمل موفقيت آميز تر و احتمال عود سينوزيت كمتر است .  نقش سي تي اسكن در آندوسكوپي سينوس
  بطور معمول در معاينه باليني امكان اينكه ما بتوانيم مجاري سينوس ها را ببينيم وجود ندارد . لذا قبل از عمل ، سي تي اسكن سينوس ها در نماهاي مختلف تهيه مي شود كه ارزش تشخيصي بسيار زيادي دارد يعني اصولاً با مشاهده سي تي اسكن است كه ما ميتوانيم دريابيم كه آيا بيمار مبتلا به سينوزيت مزمن و انسداد مجاري سنيوس ها هست و يا خير و اينكه مسير جراحي ما و موانع احتمالي در مسير جراحي كدامند . به عبارت ساده تر سي تي اسكن سينوسها قبل از عمل جراحي مثل چراغي است كه در شب هنگام مسير جاده را براي ما روشن مي كند.  مراحل اقدام عملي
  پس از بررسي هاي كامل باليني و راديوگرافي و مسجل شدن ضرورت جراحي آندوسكوپي سينوس ، به سئوالات مختلف بيمار در مورد ضرورت اين جراحي و اهداف آن ، عوارض احتمالي ، هزينه جراحي ، محل جراحي و ... پاسخ داده خواهد شد . روز عمل ،حدود يك ساعت قبل از عمل بيمار در حالت ناشتا بستري خواهد شد . اين عمل با نيمه بي هوشي وهمينطور با بيهوشي عمومي نيز قابل انجام است . عمل حدود 2 تا 3 ساعت طول ميكشد و حدوداً چند ساعت بعد از عمل كه كاملاً اثر داروهاي بيهوشي بر طرف شده باشد، بيمار بدون درد و كبودي و تورم از مركز جراحي مرخص ميگردد . گاهي براي بيمار تامپون گذاشته ميشود كه در اين صورت 2 روز بعد تامپون را از بيني وي خارج خواهيم كرد. بعد از عمل ، لخته هاي خون خشك شده ، داخل بيني را مي بندد لذا توصيه ميكنيم بيمار به مدت ده روز از اسپري كلرور سديم جهت مرطوب كردن داخل بيني استفاده كند. حدود يكي دو ماه طول ميكشد تا وضعيت تنفسي كاملا به حالت نرمال برگردد. بهتر است بيمار به مدت يك هفته فين نكند و حتي الامكان تا يك هفته بعد از عمل به هنگام خواب بالشت زير سرش بلندتر از حد معمول باشد . بيمار سه هفته بعد از عمل جهت بررسي آندوسكوپيك داخل بيني و تخليه لخته هاي خشك شدهَ احتمالي كه در بيني مانده باشد بايد به مطب مراجعه كند.  آندوسكوپي سينوس در بچه ها
  بدليل اينكه اكثر سينوس ها در هنگام تولد تشكيل نشده اند و بعد از آن به تدريج تشكيل شده و بزرگ ميشوند و اين افزايش حجم سينوس ها تا سن بلوغ نيزادامه مي يابد ، بهتر است كه حتي الامكان تا بعد از بلوغ ، عمل جراحي سينوس اعم از روش متداول قبلي و يا آندوسكوپيك را به تاخير انداخت .  عوارض
  عمل جراحي آندوسكوپي سينوس مثل هر عمل جراحي ديگري ممكن است با عوارضي همراه باشد كه به طور مثال ميتوان از خونريزي ، عفونت ، عود سينوزيت ، و عوارض چشمي نام برد.

 4. #4
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض آندوسکوپ بینی

  آندوسکوپ بینی، لوله فلزی ظریف و باریکی است که داخل آن دستگاهی دقیق شامل عدسی ها و منشورهای مختلف تعبیه شده است. یک طرف آن داخل بینی یا سینوس می شود و طرف دیگر آن، مقابل پزشک یا دستگاهی قرار می گیرد که مناظر معاینه شده را روی صفحه نمایش نشان می د هد.

  آندوسکوپ همچون تلسکوپ عمل می کند و از ساختمان های داخل بینی و سینوس منظره و دیدی عالی به جراح می دهد. آندوسکوپی بینی و سینوس با دو هدف انجام می شود. هدف اول تشخیص است که در این موارد آندوسکوپی با بی حسی ساده صورت می گیرد و حتی در کودکان نیز قابل انجام است. هدف دوم، درمان بیماری های بینی و سینوس است. در این موارد، عمل جراحی آندوسکوپی بینی و سینوس در اتاق عمل و تحت مراقبت های ویژه انجام می گیرد.

  عمل با بی حسی کلی، توسط آندوسکوپ با گذر از راه های طبیعی، حفره های بینی (که همزمان در صفحه ویدئو قابل مشاهده است) انجام می شود. بدین طریق جراح، سینوس ها را قبل از گشاد و بزرگ کردن از وجود چرک خالی می کند.

  در این روش بیمار نیازی به بستری شدن ندارد و اگر صبح عمل جراحی انجام شود، بیمار عصر همان روز مرخص می شود. جراحی با این روش بسیار ظریف و حساس است. جراحی سینوس های فکی فوقانی آسان تر از سینوس های موجود در ناحیه پیشانی است. برعکس سینوس های اتموئیدال که در ناحیه نزدیک به چشم قرار دارند و نیز سینوس های اسفنوئیدال که نزدیک به مغز هستند، نیاز به جراح مجرب و ماهرتری دارند.آندوسکوپی تشخیصی بینی و سینوس، معاینه دقیق و تمام عیار وضعیت داخل بینی و سینوس ها است. در آندوسکوپی تشخیصی، پزشک به کمک آندوسکوپ، ابتدا کف بینی و آن گاه حفره بینی را بررسی می کند.

  در این میان مشکلات زیر شاخک پایین بینی کاملاً قابل تشخیص خواهد بود. برای مثال در برخی موارد مشاهده شده است شاخک پایینی بینی در قسمت پشتی بسیار متورم است و راه تنفس را می بندد. در هنگام آندوسکوپی بینی، لوزه سوم را می توان به طور دقیق و مستقیم مشاهده و میزان بزرگی و نقش آن را در گرفتگی راه تنفس ارزیابی کرد، سپس از مسیر بالاتر در مجاورت شاخک میانی، وضعیت سینوس هایی را که دوردست تر هستند (مانند سینوس اسفنوئید) بررسی کرد.

  همچنین در هر قسمتی از مسیر، وضعیت تیغه بینی از نظر وجود انحراف قابل ارزیابی است. برخی از انحراف های تیغه بینی در لابه لای شاخک های بینی پنهان شده، که تنها با آندوسکوپ قابل مشاهده است.سومین و مهمترین مسیر آندوسکوپی، راهی است که به سوی ساختمان های زیر شاخک میانی منتهی می شود. این قسمت که به اختصار omc یا استئوماتال ممپلکس (مجموعه گذرگاه های سینوسی) نامیده می شود، مسوول تخلیه ترشحات اکثر سینوس ها است؛ یعنی سینوس های پیشانی، فکی و اتموئید قدامی همه به این ناحیه کلیدی تخلیه می شوند. بنابراین هر اختلالی در این ناحیه، می تواند به درگیری منفرد یا همراه با هم این سینوس ها منجر شود.

  در آندوسکوپی تشخیصی، با ارزیابی دقیق ناحیه omc می توان تشخیص داد آیا در این ناحیه ضایعه یی غیرقابل برگشت وجود دارد یا خیر؟ برای مثال، وجود ترشحات چرکی نشانه سینوزیت است و به احتمال زیاد به درمان طبی پاسخ می دهد، اما وجود پولیپ های وسیع در ناحیه زیر شاخک میانی حکایت از آن دارد که باید از جراحی آندوسکوپی بینی کمک گرفت

 5. #5
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  مقاله کامل انگلیسی برای علاقه مندان
  What Is Endoscopic Sinus Surgery?
  http://www.ehealthmd.com/library/end...ss_whatis.html

  Frequently Asked Questions
  http://www.ehealthmd.com/library/endosinus/ESS_faq.html

  آندوسكوپی (مقالات و گزارشات)
  آندوسكوپی (مقالات و گزارشات)

  تاپیک مرتبط
  کیست های سینوس بینی و آندوسکوپی سینوس ها
  کیست های سینوس بینی و آندوسکوپی سینوس ها

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت