جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 4 از 4 مجموع

موضوع: تشخیص افتراقی بیماری رینیت آلرژیک

 1. #1
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض تشخیص افتراقی بیماری رینیت آلرژیک

  بیماری رینیت آلرژیک مشکل شایعی هست.ولی چون بیماریهای زیادی هستند که با این مشکل از نظر علائم شباهت دارند لازم هست که دقیقا تک تک آنها بررسی شوند و یک به یک کنار گذاشته شوند چون مسیر درمانی متفاوت دارند و اگر تشخیص اشتباه باشد قائدتا کلیه اقدامات بعدی هم غیر مفید و حتی مضر خواهد بود

  آبرزش شفاف بینی , احتقان بینی , حملات عطسه , خارش چشم و بینی گوش ها و کام از علائم بارز بیماری هستند.این علائم ممکن است فصلی یا دائمی باشند.ملتحمه قرمز همراه با ترشح آبکی و تورم پلک ها است. در موارد مزمن , یک چین عرضی اغلب بر روی پل بینی دیده می شود( چین آلرژیک ) که ناشی از مالش بینی برای رفع انسداد و خارش بینی است. تیره شدن پوست ناحیه زیر چشم ( کبودی آلرژیک ) نیز ممکن است وجود داشته باشد. معاینه بینی ممکن است طبیعی و یا نشانگر ترشح موکوسی ابکی در سطح اپیتلیوم باشد. مخاط معمولا ادماتو بوده و ممکن است یک نمای قهوه ای مایل به آبی در موارد شدید ادم مخاطی وجود داشته باشد. این نمای مخاطی برای رینیت آلرژیک اختصاصی نیست زیرا تظاهر رینیت های غیر آلرژیک هم اغلب
  به همین صورت است. شاخک های تحتانی متورم اغلب در اثر ادمی که دارند پولیپوئید به نظر می رسند. تست حساسیت پوستی و تست های جذب ماده رادیو اکتیو (RAST )مفیدترین تست های تشخیصی بای تعیین وجود آنتی بادی IGE مستقیم بر ضد آلرژن های اختصاصی هستند. در گذشته گرایشی برای استفاده عمومی از تست rast وجود داشت در حالی که امروزه , بیشتر آزمایشگاه ها از روش هائی که در آن آنزیم به کار رفته ( و نه ماده رادیو اکتیو نشاندار ) استفاده می کنند. تست سیتولوژی بینی
  در بیماران مبتلا به رینیت آلرژیک معمولا ائوزینوفیل فراوان را نشان داده و سطح IGE سرم ممکن است افزایش یافته باشد

 2. #2
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض تشخیص افتراقی مشکل آبریزش حساسیتی

  من فعلا به ذکر اسامی بیماریهای اکتفا میکنم در فرصت های بعدی در باره تک تک موارد اشاره شده و نکاتی که به تشخیص افتراقی دقیق از مشکل آبریزش حساسیتی کمک می کند می پردازیم. گرچه صحبت هایی قبلا شده است

  سنوزیت حاد - سینوزیت مزمن این دو مورد از مهمترین ها هستند

  موارد کم اهمیت تر

  بیماری رینیت وازوموتور
  Gustatory rhinitis
  Rhinitis medicamentosa
  Hormonal rhinitis
  Anatomic rhinitis
  foreign body
  nasal tumor
  Immotile cilia syndrome
  Cerebrospinal fluid leak
  Nasal polyps
  Granulomatous rhinitis

 3. #3
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  چگونه آلرژي را از سرماخوردگي تشخيص دهيم


  برگ درختان زرد، قرمز و نارنجي مي‌شود، هوا سردتر مي‌شود و در همين ميان بيني شما نيز دچار آبريزش مي‌شود و چشم‌هايتان نيز خيس و پف كرده مي‌شوند و ناگهان چندين بار متوالي و به طوري مكرر در طول روز عطسه مي‌كنيد.

  به گزارش سرويس «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، اين قبيل علايم در دو صورت ممكن است، بروز كنند؛ يكي اين كه شما دچار بيماري سرماخوردگي شده باشيد و دوم اين كه ممكن است اين علايم نشان دهنده واكنش‌هاي آلرژيك فصلي باشند اما چگونه مي‌توانيد بفهميد كه با كداميك از اين مشكل‌ها مواجه شده‌ايد؟

  علايم آلرژي‌ها و سرماخوردگي‌ها مي‌توانند شبيه به هم باشند اما در اين گزارش كه در پايگاه اينترنتي مديسين نت منتشر شده متخصصان براي تشخيص اين دو بيماري از يكديگر تفاوت‌هايي را مطرح كرده‌اند كه به قرار زير است:

  - در هنگام ظهور علايم سرماخوردگي اين علايم اغلب نوبت به نوبت بروز مي‌كنند. به اين منظوركه فرد سرماخورده اول شروع به عطسه كردن مي‌كند پس از مدتي دچار آبريزش بيني مي‌شود و سپس با گرفتگي مجاري تنفسي فوقاني و حالت زكام مواجه مي‌شود اما در مورد آلرژي فصلي تمام اين علايم به طور همزمان و با هم بروز مي‌كند.

  - دوره سرماخوردگي اغلب بين هفت تا 10 روز به پايان مي‌رسد اما دوره آلرژي تا زماني كه فرد با عامل آلرژي‌زا در تماس باشد، ادامه دارد.

  - در سرماخوردگي ميزان عطسه كردن كمتر از آلرژي است اما در حالت آلرژيك تعداد عطسه‌ها بيشترست و معمولا دو تا سه عطسه در هر نوبت پشت سر هم صورت مي‌گيرد.

  - فصل سرماخوردگي در طول سال اغلب زمستان است، در حالي كه فصل آلرژي اغلب در بهار و پاييز به دليل گرد افشاني گياهان است.

  - سرماخوردگي با تب همراه است درحالي كه آلرژي معمولا تب ندارد.

 4. #4
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض سرما‌خوردگی یا آلرژی بینی؟

  در بسیاری از فرهنگ‌ها، الرزی را در اصلاح، سرماخوردگی به حساب می‌آورند و حتی نام دیگر الرژی بینی را ”زکام تابستانه“ نامیده‌اند. شناسائی این دو از یکدیگر برای همه مردم، مفید می‌باشد.

  شباهت‌ها : هر دو، آب ریزش بینی عطشه، گرفتگی بینی و سرفه، گلودرد و خستگی دارند؛ سوزش بینی در هر دو دیده می شود.

  ● تفاوت‌ها :

  ۱) علامت‌های بالینی :

  تب و درد عمومی بدن، مخصوص سرما خوردگی می‌باشد و به هیچ وجه در آلرژی دیده نمی‌شود. درگیری چشم‌ها در آلرژی بینی، بسیار بیشتر ازسرماخوردگی است. خارش بینی در سرماخوردگی دیده نمی‌شود.

  ۲) سیر بالینی:

  سرماخوردگی به طور معمول ۳ تا ۷ روز می‌باشد و به ندرت به ۱۰روز می‌کشد؛ ولی الرژی بینی به طور آلرژی به طور معمول بعد از ۲ تا ۳ هفته جدی می‌شود و بیمار به پزشک مراجعه می‌کند؛ یعنی در سرما‌خوردگی، بیمار سریع‌تر دنبال درمان می‌گردد. علامت‌های سرماخودگی در تمام شبانه روز، یکسان می‌باشد. ولی الرژی بینی، حالت حمله‌ای دارد و در اوایل صبح و غروب بیشتر می‌باشد . بین حمله‌ها، بیمار بدون نارو، نرمال است سرماخوردگی، یک بیمار حاد محسوب می‌شود ولی الرژی بینی، مزمن می‌باشد.

  ۳) عوارض:

  سرماخوردگی به طورمعمول عارضهٔ خاصی ندارد، هر چند اضافه شدن عفونت در گوش یا سینوس به دنبال سرماخوردگی، ممکن است پیش آید که آن هم در افرادی با زمینهٔ آلرژی یا انحراف یا نقص سیستم ایمنی و..مطرح است.اصطلاح‌هائی چون سرماخوردگی مزمن یا سرماخوردگی مکرر، معنادار نمی‌باشند و در صورتی که در بیمار، عوارض سینوزیت باعث مزمن شدن علائم گردد. دیگر سرماخوردگی نیست و همان سینوزیت می‌باشد، افرادی که آلرژی بینی دارند، آلرژی به سینوس، حلق، حنجره و گوش میانی توسعه می‌یابد. در مواردی نیز آسم در این افراد ایجاد می شود.

  ۴) عوامل:

  سرماخوردگی به علت ویروس ایجاد می‌شود و ویروس‌ها قابل شناسائی هستنند و حتی قابلیت تکثیر شدن در محیط آزمایشگاهی را دارند و نوعی موجودات زنده محسوب می‌شوند، ولی علت آلرژی بینی، ”آلرژن ها“

  هستنند که زنده نمی‌باشند و قابل تکثیر هم نیستند. از بافت و ترشح‌های بینی در سرماخوردگی می‌توان ویروس‌ها را جدا کرد، ولی ”آلرژن‌ها“ قابل جدا کردن از این بافت نمی‌باشند.

  ۵) مسری بودن:

  سرماخوردگی بسیار مسری می‌باشد و به سرعت همه در خانواده، مبتلا می‌شوند؛ ولی آلرژی بینی، ممسری نمی‌باشد و اگر هم به علت ارثی بودن فرد دیگری مبتلا شود، حالت‌ها و علامت‌های بیماری با یکدیگر فرق می‌کنند.

  ۶)فصل:

  سرماخوردگی به طور معمول در پائیز و زمستان بیشتر است، ولی آلرژی بینی در تمام فصل‌ها شایع می‌باشد.

  ۷) سابقه:

  تماس با افرادی سرماخورده در یکی دو روز گذشته، برای شروع سرماخوردگی کافی است.مواجه شدن با گرده گیاهان با خوردن غذای خاص با استفاده از عطر مواد شیمیائی در فاصله چند ساعت قبل از شروع علائم در آلرژی بینی، کمک کننده می‌باشد. افراد دچار آلرژی بینی، ممکن است سابقه علائم مشابه در همین مواقع در سال قبل داشته است و یا سابقه کهیر، اگر ما و یا اسم در دوره‌ای از عمر خود داشته باشند.

  ۸) تصور بیمار:

  احساس بیمار در موارد سرماخوردگی و آلرژی بینی با هم متفاوت می‌باشد. این احساس، ناشی از تجربهٔ افراد از بیماری‌های قبلی نیست.

  ۹) سرماخوردگی با استراحت خوب می‌شود . ولی استراحت در در درمان آلرژی بینی نقشی ندارد. درمان‌های خانگی سرماخوردگی بر آلرژی بینی اثری ندارد. آنتی هیستامین‌ها در آلرژی بینی، به طور کامل علامت ها را کنترل می کنند؛ولی در سرماخوردگی اثر محسوسی ندارد. استامینوفن ( مسکن‌ها )، غرغرهٔ آب نمک یا عسل و آب لیمو که در سرما‌خوردگی موثر می باشد، در آلرژی بینی موثر نیست. اسپری کیومولین و کورتون (استیروئید) در سرماخوردگی جائی ندترند.

  ۱۰) پیشگیری:

  شست و شو دست ها و ماسک زدن و دوری کردن از افراد سرماخورده درسرماخوردگی، بسیار موثر است؛ ولی دوری از ”آلرژن‌ها“ سخت تر است.

  و همیشه امکان پذیر نمی‌باشد. واکسن ضد آنفلوانزا برای ویروس‌های آنفلوانز تاد حدودی موثر می باشد، ولی بر ویروسهای سرما خوردگی و با آلرژی بینی اثری ندارد.


  دکتر هدایت اکبری

  فوق تخصص اسم و الرژی

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت