بيماري پارکينسون براي اولين بار توسط دانشمند بريتانيايي دکترجيمز پارکينسون در سال ???? ميلادي توصيف شد. او نام اين بيماري را «فلج‌لرزان» ناميد که امروزه آن را تحت‌عنوان بيماري پارکينسون مي‌شناسند. بيماري پارکينسون يک بيماري دستگاه عصبي مرکزي در بزرگسالان مسن‌تر است که مشخصه آن سفتي عضلاني پيشرونده تدريجي، لرزش و از دست رفتن مهارت‌هاي حرکتي است. اين اختلال هنگامي رخ مي‌دهد که نواحي خاصي از مغز توانايي خود در توليد دوپامين (يکي از ناقلان عصبي در مغز) را از دست مي دهند...

اما اينکه اين بيماري چه ربطي به صفحه چهره و رسانه دارد را در اين بيابيد که در ادامه اسامي هنرمنداني مي‌آيد که متاسفانه به اين بيماري مبتلا بودند:

ميشائيل چي فاکس

(متولد 9 جون 1961) بازيگر سينما و تلويزيون

از نقش‌هاي مشهوري که او بازي کرده است مي‌توان به مارتي مک‌فلاي در فيلم بازگشت به آينده و الکس پي ليتن در فيلم خانواده‌ تايز و مايک فلاهرتي در فيلم spin city اشاره کرد. فاکس در ادمنتن آلبرتاي کانادا به دنيا آمد. او به همراه بازيگر مقابل‌اش در سريال کانادايي لئوومن در سال 1979 در سن 18سالگي براي دنبال کردن بازيگري به صورت حرفه‌اي به شهر لس‌آنجلس نقل مکان کرد. در سال 1991 معلوم شد فاکس به بيماري پارکينسون مبتلا شده است و در سال 1998 ابتلا به بيماري‌اش براي طرفداران‌اش آشکار شد. در سال 2000 با بدتر شدن علايم بيماري‌‌اش خود را از حرفه‌ بازيگري بازنشسته کرد.

جيمز دوهان مونتکمري

3 مارچ 1960 تا 20 جولاي 2005 بازيگر کانادايي و دوبلر

مشهورترين بازي‌اش در نقش اسکاتي در تلويزيون و مجموعه فيلم استار ترک است. به دنبال موفقيت‌اش در استار ترک او درآمد و شهرت‌اش بين طرفداران‌اش را با حضور در جمع‌هاي عمومي تضيمن کرد. علاوه بر بازي در نقش اسکاتي او دوبله خيلي از صداهاي بازيگرهاي مهمان در سري فيلم‌ استارترک را انجام داده است از جمله: مارگون در «بازگشت به خدا»، ام فايو در «کامپيوتر نهايي» و اراسل در «براي دنيايي که پوچ است ومن آسمان را لمس کرده‌ام». دوهان از بيماري‌هاي پارکينسون و ديابت و التهاب بافت لنفي رنج مي‌برد و در سال 2004 هم معلوم شد که به بيماري آلزايمر مبتلا شده است.


دبورا کر

(30 سپتامبر 1921 تا 10 اکتبر 2007) بازيگر

او جايزه ساراسيدنز را براي بازي‌اش در نقش «چايي و هم‌دردي» دريافت کرده و جايزه گلدن گلاب را براي فيلم «شاه و من». همچنين او دريافت‌کننده جايزه‌هاي افتخاري از آکادمي بافتا و فستيوال فيلم کن بوده است. اولين بازي‌اش را در فيلم‌ انگليسي «قاچاق» در سال 1940 انجام داده است و در سري فيلم‌هاي ديگري نيز مثل: قلعه هاتر (1942) در مقابل روبرت نيوتن و جيمز ماسن ايفاي نقش کرده است. او از سال 1992 تا زمان مرگ‌اش به علت بيماري پارکينسون حامي جامعه هواي پاک و دوستدار طبيعت بود.


جرج روي هيل

(20 دسامبر 1921تا 27 دسامبر 2002) نويسنده و بازيگر

او سال‌هاي سال تنها کارگرداني بود که دو فيلم‌‌اش در فهرست 10 فيلم اول پرفروش دنيا بود. در سال 1964 فيلم‌هاي «پتير يلرز» و «جهان هنري اورينت هيل. او را در هاليوود بسيار مطرح کرد ولي فيلم «هاوايي» در سال 1966 براي او يک شکست بود. اگر چه او با ساخت فيلم‌هاي موفق ديگري دوباره شهرت‌اش را به دست آورد. جرج سرانجام به علت مسايلي که بيماري پارکينسون براي او ايجاد کرده بود دست از کار کشيد و سال 2002 در خانه درگذشت.

والتر لرد

(8 اکتبر 1917 تا 19 مي 2004) نويسنده

شهرت‌اش به علت فيلم مستندش «شبي براي يادآوري» درباره غرق شدن کشتي تايتانيک بوده است. لرد 12 جلد کتاب موفق نوشته بود ولي بيشترين شهرت‌اش براي فروش خارق‌العاده کتاب «شبي براي يادآوري» در سال 1955 درباره غرق شدن کشتي تايتانيک بود. لرد براي تهيه اين کتاب، داستان‌هاي 60 نفر از نجات يافته‌هاي اين کشتي را جمع‌آوري کرده است. او هم از بيماري پارکينسون رنج مي‌برد.

آنانيگل

(20 اکتبر 1904 تا 3 جون 1986) بازيگر سينما و خواننده

شهرت‌اش به علت زيبايي‌اش و ايفاي نقش در قهرمانان زن واقعي زندگي انگليسي بوده است. او عاشق تئاتر بود تا حدي که وقتي واقعا در فيلم‌هاي سينمايي موفق بود هنوز بر صحنه‌هاي تئاتر فعاليت مي‌کرد.بازي‌هاي او در انگليس مورد توجه هاليوود قرار گرفت و او براي بازي در اولين فيلم آمريکايي‌اش به آمريکا رفت. او در ميانسالي دچار بيماري‌ پارکينسون شد.

اردشير محصص و پارکينسون

اردشير محصص، کاريکاتوريست وطراح هم مبتلا به بيماري پارکينسون بود. اين هنرمند پرآوازه ايراني 18 شهريور 1317 از مادري ‌شاعر و پدري قاضي‌ در رشت به دنيا آمد. اردشير 3 ساله بود که به همراه‌ برادر بزرگ‌ترش‌ به تماشاي‌ سريال‌ مشهور «بلاي جان نازي‌ها» رفته بود ، زماني‌ که‌از سينما برگشت در منزل‌ از او درباره‌ داستان فيلم‌ سوالاتي کردند و چون او نمي‌توانست ماجراي‌ فيلم‌ را شرح دهد آنچه‌ را ديده بود روي‌ کاغذ طراحي کرد. اين‌ اولين طراحي محصص بود و آغاز راهي‌ که بعدها او را به مشهورترين طراحان ايران‌ و جهان مبدل ساخت‌. او بعد از تحمل يك دوره بيماري پاركينسون، 18 مهر 1387 در نيويورک درگذشت البته علت مرگ او سكته قلبي اعلام شد.