جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 9 از 9 مجموع

موضوع: بیماری پارکینسون - جراحی (اخبار)

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض بیماری پارکینسون - جراحی (اخبار)

  جراحی زندگی مبتلایان به پارکینسون را بهتر می‌کند


  یک بررسی جدید نشان می‌دهد که مبتلایان به بیماری پارکینسون در صورتی که تحت عمل جراحی تحریک عمقی مغز قرار گیرند، کیفیت زندگی بهتری خواهند داشت.

  به گزارش هلث دی بیمارانی که در این جراحی الکترودهایی برای تحریک عمقی در مغز آنها کار گذاشته شده بود، یک سال بعد از این عمل کیفیت بهتر زندگی و بهبود توانایی برای جابه‌جایی و انجام فعالیت‌های معمول روزانه را در مقایسه با بیمارانی که تنها از دارو استفاده می‌کردند، گزارش کردند.

  نتایج این بررسی در 29 آوریل در نسخه آنلاین ژورنال The Lancet Neurology منتشر شده است.

  نویسندگان این بررسی یادآور شده‌اند که با اینکه جراحی می‌تواند منافع قابل‌توجهی برای بیماران داشته باشد، خطر عوارض وخیم به دنبال آن هم وجود دارد.

  در روش تحریک عمقی مغز، تکانه‌های الکتریکی به درون مغز فرستاده می‌شود تا نواحی از مغز که مسئول کنترل حرکات هستند، تنظیم شوند.

  این پژوهشگران می‌نویسند: "جراحی احتمالا گزینه درمانی مهمی برای بیماران مبتلا به پارکینسون است، به خصوص اگر شیوه ایجاد مناقع درمانی از طریق تحریک عمقی مغز بهتر درک شود، اگر استفاده از این روش با قراردادن و تنظیم بهتر الکترودها به حد مطلوب برسد، و اگر بتوان بیمارانی که بیشترین از این روش را می‌برند، بهتر مورد شناسایی قرار داد."
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  تاثیر تحریک تالاموس بر پردازشهای زبانی و حافظه در بیماران پارکینسون  ● هدف:
  تحریک عمقی هسته VLتالاموس به عنوان روش درمانی موفقی برای بعضی اختلالات حرکتی در بیماران پارکینسونی مقاوم به دارو گزارش شده است. این امر مشارکت مدارهای قشری - زیر قشری را در کنترل حرکت تایید می‌کند. در خصوص مشارکت این مدارها در کارکردهای شناختی و بویژه زبان تحقیقات کمی انجام شده و اختلاف نظر وجود دارد. هدف این پژوهش تعیین میزان اثر تحریک عمقی تالاموس چپ و راست، بر پردازشهای زبانی و حافظه می‌باشد.
  ● روش بررسی:
  تحقیق حاضر از نوع چند مورد پژوهی است که طی آن پردازشهای زبانی و حافظه ۶ بیمار پارکینسونی مقاوم به دارو پس از عمل جراحی تحریک عمقی (Deep Brain Stimulation)هسته VLتالاموس، (دو بیمار تالاموس راست، دو بیمار تالاموس چپ، دو بیمار دو طرفه)، در دو وضعیت دستگاه خاموش و روشن با حداقل فاصله زمانی ۴۰ روز بین دو آزمون، مورد بررسی و مقایسه قرار گرفتند. ابزار تحقیق و روش جمع ‌آوری داده ها شامل پرسشنامه (تاریخچه بیماری)، آزمون حافظه وکسلر، زیر آزمون درک دستوری و جمله ‌سازی آزمون BAT (Bilingual Aphasia Test) و روانی کلامی بود.
  ● یافته‌ها:
  بر اساس نتایج آزمونها، نمره آزمون حافظه و کسلر در گروه تالاموس چپ در حالت تحریک در مقایسه با عدم تحریک افزایش جزیی و درگروه تالاموس راست کاهش جزیی نشان داد. نمره درک جملات پیچیده در هر دو گروه، در حالت تحریک تالاموس در مقایسه با وضعیت عدم تحریک افزایش نشان داد. در نمره روانی کلامی و جمله سازی در حالت تحریک تالاموس در مقایسه با حالت عدم تحریک در هر دو گروه شاهد کاهش نمره بودیم.
  ● نتیجه‌گیری:
  با توجه به یافته‌های این پژوهش به نظر می‌رسد، تحریک عمقی تالاموس باعث بهبود مهارت درک دستوری و کاهش روانی کلامی و ساخت جمله در هر دو گروه شده است که از نظریه مشارکت دو طرفه تالاموس در پردازشهای زبانی حمایت می‌کند و مغایر با تحقیقاتی است که این تغییر را فقط در اثر تحریک تالاموس چپ گزارش کرده اند.به نظر می رسد تفاوت اثر تحریک عمقی تالاموس چپ نسبت به راست در نمره حافظه تاییدی بر سوبرتری تالاموس چپ باشد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  افقي اميدبخش در درمان پاركينسون/
  يافته‌هاي نورولوژيست ايراني نشان داد:
  بهبود چشمگير علائم پاركينسون با كاشت الكترود در مغز!


  براساس نتايج بزرگترين آزمايشي كه تاكنون روي تحريك اعماق مغز صورت گرفته، كاشت الكترود‌هاي درمانگر در مغز تاثير شاياني در درمان پاركينسون داشته و علائم بهبودي در اين گروه از بيماران به ميزان قابل توجهي بيش از بيماراني است كه تنها با دارو تحت درمان قرار مي‌گيرند.

  به گزارش سرويس «پژوهشي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اين پژوهش كه به مدت شش ماه روي بيماران صورت گرفته، اميدوار كننده‌ترين خبر مربوط به درمان پاركينسون تا اين زمان توصيف شده است.

  با اين تكنيك جديد ميزان لرزش‌ها، انعطاف ناپذيري و تكان خوردن‌هاي غير ارادي دستها و پاها كاهش پيدا مي‌كند و بيماران امكان مي‌يابند، حداقل به مدت پنج ساعت بيشتر در روز آزادانه حركت كنند؛ اين تحقيق در عين حال نشان دهنده خطرات بيش از حد انتظار اين روش است؛ براي مثال حدود 40 درصد از بيماراني كه اين الكترودهاي مغزي را دريافت مي‌كنند، با عوارض جانبي جدي مانند افتادن‌هاي مكرر كه منجر به آسيب ديدگي مي‌شود مواجه بوده‌اند.

  به گفته محققان،‌ بيماران آنقدر احساس بهبودي مي‌كنند كه گاهي يادشان مي‌رود پاركينسون دارند. براي تحقيق روي اين تكنيك دپارتمان جراحي اعصاب در بيمارستان «نيوهاون» در «ييل»، يك تا دو جراحي dbs را در هر ماه روي بيماران مبتلاء به پاركينسون انجام دادند.

  برنامه dbs با همكاري و رياست مشترك دكتر بهمن جباري ــ استاد نورولوژي و رييس برنامه پاركينسون بيمارستان نيوهاون ييل ــ و دكتر كنت وايوز ــ استاديار جراحي اعصاب در ييل انجام شد.

  دكتر جباري درباره اين تكنيك جديد، مي‌گويد: اكثريت بيماران كه در اين بيمارستان عمل كاشت الكترود در مغز آنها انجام شد به ميزان قابل توجهي از بهبودي در مشكلاتي همچون عدم انعطاف پذيري ماهيچه‌يي و كندي حركتها بهره‌مند شدند.

  وي افزود: تقريبا تمام اين بيماران توانستند دوز داروي مصرفيشان را كاهش دهند.

  استاد جباري در عين حال تاكيد كرد كه استفاده از اين روش بايد بسيار با دقت صورت گيرد و براي اطمينان از صحت كار وضعيت بيماران بايد مرتبا ارزيابي شود.

  براساس بررسي‌ها، بيماراني كه تحت جراحي پيوند الكترود قرار گرفته بودند، مي توانستند روزانه پنج ساعت بيشتر حركت داشته باشند.

  يكي از بيماران كه تحت جراحي قرار گرفته بود، دوباره مزيت كاشت الكترود مي‌گويد: دارو براي چهار تا پنج سال كارايي خوبي دارد، اما پس از آن لرزش دستها شديدتر مي‌شود.

  به گزارش ايسنا، محققان مي‌گويند: تعداد كمي از افرادي كه جراحي مي‌شوند، حالشان وخيم تر مي‌شود. هزينه جراحي براي كاشت الكترود 60 هزار دلار است در حالي كه هزينه تهيه دارو براي اين بيماري در سال پنج هزار دلار مي‌شود.

  پس از جراحي نياز به مصرف دارو تا 23 درصد كاهش مي‌يابد.

  يك چهارم از افراد تحت پژوهش بالاي 70 سال داشتند.

  در حال حاضر براي بيماري پاركينسون، درمان خاصي وجود ندارد و طبق آمار، بيش از يك ميليون آمريكايي به اين بيماري مبتلا هستند. علت لرزش شديد و انعطاف پذيري شديد دستها و پاها توقف توليد دوپامين در مغز است. اين ماده شيميايي براي حركت بدن مورد نياز است.

  دكتر جباري مي‌گويد: در تحقيق جديد بيماران جراحي شده مسن‌تر توانستند حركت‌هاي خود را بهتر كنترل كنند، اما جوانترها بيشتر از اين روش بهره مي‌برند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  تحريک شديد مغز افراد مبتلا به پارکينسون عملکردهاي فيزيکي و کيفيت زندگي اين افراد را بهبود مي بخشد
  تحريک مغز به بهبود افراد مبتلا به پارکينسون کمک مي‌کند


  به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، نتايج اين تحقيق که در مجله انجمن پزشکي آمريکا منتشر ‏شد، بيان مي کند که اين روش از درمان هاي دارويي موجود بهتر است گرچه در بعض افراد خطراتي را به دنبال دارد.‏

  تحريک شديد مغز به اين شکل انجام مي شود که جريان الکتريسيته از طريق سيم هاي بسيار نازک به مغز انتقال داده مي شود.‏

  هم افراد مسن و هم جوان‌ترها مي توانند از اين روش بهره ببرند اما افراد مسن تر بيشتر مستعد ابتلا به اثرات نامطلوب آن هستند. ‏

  گفتني است، اين تحقيق روي ۲۵۵ فرد مبتلا به پارکينسون انجام گرفت که پس از شش ماه اثرات مطلوبي روي اين افراد مشاهده شد
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  موارد جراحی در بیماری پارکینسون

  موارد جراحی دز بیمارانی که به درمان های داروئی پاسخ نمی دهند یا دچار عوارض غیر قابل تحمل داروئی شده اند اغلب مفید است.درمان جراحی در مواردی در بیماران نسبتا جوانی که عمدتا دچار لرزه و سفتی اندام یک طرفه هستند و به درمان داروئی پاسخ نداده اند مفید است. جراحی ناحیه تالاموس در درمان لرزه و جراحی ناحیه پالیدوم در درمان سستی و کندی حرکات مفید است. اختلال عروقی منتشر یا زوال عقلی از موار منع درمان جراحی هستند. میزان عوارض عمده پس از جراحی ناحیخ پالیدوم یا تالاموس یک طرفه کمتر از 5% است اما پس از جراحی دوطرفه به 20% یا بیشتر بالغ می شود و به همین جهت از جراحی دوطرفه باید اجتناب نمود

  تحریک عمقی مغز
  تحریک الکتریکی تالاموس با فرکانس بالا در بهبود لرزه پارکینسون مفید است. تحریک پالیدوم یا هسته ساب تالامیک در درمان تمامی علائم پارکینسون مفید است و زمان دوره های خاموشی در مبتلایان به نوسانات پاسخ درمانی را کاهش می دهد. مزایای این روش قابل برگشت بودن , عوارض کمتر نسبت به اعمال جراحی تخریبی ( به خصوص موارد دوطرفه ) و تخریب اندک بافت مغز می باشد. این روش درمانی در مبتلایان به پارکینسون غیر معمول و یا زوال عقلی ممنوع است


  عضو تيم جراحي كارگذاري الكترود در هسته زير تالاموس براي بيماران پاركينسوني در ايران

  تاكنون 29 عمل با موفقيت به انجام رسيده است

  دكتر غلامعلي شهيدي، در گفت وگو با خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، با اين توضيح كه تحريك الكتريكي و شارژالكترودهاي كار گذاشته شده در هسته زير تالاموس (stn) توسط باطري انجام مي‌شود، اظهار كرد: 15 ميليون تومان فقط هزينه تامين باطري شارژكننده الكترودهاي مغزي است كه برخلاف باطري‌هاي قلبي تحت پوشش هيچ بيمه‌اي نيستند. وي، با اشاره به سودمندي و اثربخشي بالاي درمان جراحي پاركينسون در بهبود علايم بيماري گفت: نخستين عمل در سال 83 به كمك يك تيم خارجي و سپس در سال‌هاي 84، 85 و 86 در كشور به انجام رسيد. عضو تيم جراحي كارگذاري الكترود در هسته زير تالاموس بيماران پاركينسوني با بيان اين‌ كه درمان جراحي پيشرفت بيماري را براي سال‌ها به تعويق مي‌اندازد، افزود: هم اكنون به مدد درمان دارويي و جراحي، طول عمر بيماران پاركينسوني و كيفيت زندگي آنان افزايش يافته است. دكتر شهيدي، با تاكيد بر اين‌ كه بيش از 60 درصد از 29 بيمار تحت درمان جراحي در كشور زير 50 سال عمر داشته‌اند، يادآور شد: امروزه بر اساس يافته‌هاي نوين توصيه مي‌شود جراحي در پنج سال نخست درمان انجام شود. عضو تيم جراحي كارگذاري الكترود در هسته زير تالاموس براي بيماران پاركينسوني در تعريف اين بيماري گفت: در پاركينسون سلول‌هاي نواحي از مغز واقع در بالاي ساقه مغز معروف به جسم سياه ، مسئول ترشح دوپامين مختل مي‌شود. اين متخصص مغز و اعصاب، با بيان اين ‌كه با از بين رفتن اين سلول‌ها حركت بيمار مختل مي‌شود، افزود: در اثر فقر دوپامين علايم حركتي بيمار تظاهر مي‌يابد. به گفته وي، با تجويز داروي لودوپا اين ماده در مغز به دوپامين تجزيه مي‌شود كه در درمان جراحي الكترود اثرات فيزيولوژيكي مشابه دوپامين در مدار بندي بخش حياتي مغز را ايجاد مي‌كند. عضو تيم جراحي كارگذاري الكترود در هسته زير تالاموس بيماران پاركينسوني، لرزش اندام از جمله دست، پا، حتي چانه و زبان را از علايم بيماري برشمرد و افزود: سفتي عضلات و متعاقب آن كندي و فقر حركتي از علايم بيماريست. دكتر شهيدي، با بيان اين ‌كه بيمار در مراحل پيشرفته از انجام فعاليت‌هاي اوليه روزانه خود ناتوان است، يادآور شد: درمان دارويي تا حدودي در جبران علايم موثر است. اين در حاليست كه اين درمان دارويي در اثر مصرف روزانه 35 قرص است. وي، ادامه داد: نخستين بيماري كه در سال 83 در كشور تحت درمان جراحي قرار گرفت به مدت شش سال براي كنترل لرزش ناچار به مصرف روزانه چهار هزار ميلي‌گرم دارو (35 قرص در روز) بود كه لرزش شديد مانع از خواب شبانه آن مي‌شد. عضو تيم جراحي كار گذاري الكترود در هسته زير تالاموس بيماران پاركينسوني با تاكيد بر اين ‌كه اين عمل از حساسيت و ظرافت بالايي براي كارگذاري الكترود در هسته‌هاي زير تالاموس برخوردار است، گفت: در يكي از موارد جراحي محاسبات و هدف گذاري به علت وجود فلزات در دندان به درستي انجام نشد. اين متخصص مغز و اعصاب، در ادامه توضيح داد: براي انجام اين عمل براي بيمار بايد روز پيش از عمل از طريق mri اعدادي از مختصات و محاسبات حاصل ‌شود تا هدف گيري هسته الكترودها به درستي انجام شود.
  به گفته وي، شيوع پاركينسون در ايران، 150 مورد در يكصد هزار نفر جمعيت كشور (15 مورد در ده هزار نفر) است كه با به كارگيري درمان جراحي اثر بخشي فراواني در كاهش لرزش و افزايش طول عمر و كيفيت زندگي حاصل خواهد شد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  تزريق مستقيم ماده جديد درون مغز براي درمان پارکينسون


  محققان علوم پزشکي در لندن اعلام کردند: درمان طولاني مدت با ماده اي به نام « جي دي ان اف » سبب بهبود علائم بيماري پارکينسون مي شود و ممکن است سبب کارکرد بهتر سلولهاي مغزي و ترميم آنها شود .
  به گزارش پايگاه خبري يورکالرت در اينترنت ، محققان با استفاده از يک لوله اين ماده را که مخفف « فاکتور رشد دهنده عصبي » گرفته شده از سلولهاي گليا است به طور مستقيم به درون مغز بيماران پارکينسوني تزريق کردند .

  بعد از يک دوره دو ساله درماني ، بيماران به داروي کمتري نياز داشتند و علايم بيماري در 40 درصد از آنان بهبود يافت .
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 7. #7
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  عضو تيم جراحي الكترودگذاري بيماران پاركينسوني:
  ازهر10هزار ايراني 15نفر مبتلا به پاركينسون هستند
  باطري‌هاي گران‌قيمت مغزي تحت پوشش هيچ بيمه‌اي نيستند

  عضو تيم جراحي كارگذاري الكترود در هسته زير تالاموس براي بيماران پاركينسوني در ايران، با بيان اين ‌كه تاكنون 29 عمل با موفقيت به انجام رسيده است، گفت:‌ اين شيوه درماني مورد تاييد f.d.a آمريكاست كه از سال 83 در ايران در حال انجام است.

  دكتر غلامعلي شهيدي، در گفت وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، با اين توضيح كه تحريك الكتريكي و شارژالكترودهاي كار گذاشته شده در هسته زير تالاموس (stn) توسط باطري انجام مي‌شود، اظهار كرد: 15 ميليون تومان فقط هزينه تامين باطري شارژكننده الكترودهاي مغزي است كه برخلاف باطري‌هاي قلبي تحت پوشش هيچ بيمه‌اي نيستند.

  وي، با اشاره به سودمندي و اثربخشي بالاي درمان جراحي پاركينسون در بهبود علايم بيماري گفت: نخستين عمل در سال 83 به كمك يك تيم خارجي و سپس در سال‌هاي 84، 85 و 86 در كشور به انجام رسيد.

  عضو تيم جراحي كارگذاري الكترود در هسته زير تالاموس بيماران پاركينسوني با بيان اين‌ كه درمان جراحي پيشرفت بيماري را براي سال‌ها به تعويق مي‌اندازد، افزود: هم اكنون به مدد درمان دارويي و جراحي، طول عمر بيماران پاركينسوني و كيفيت زندگي آنان افزايش يافته است.

  دكتر شهيدي، با تاكيد بر اين‌ كه بيش از 60 درصد از 29 بيمار تحت درمان جراحي در كشور زير 50 سال عمر داشته‌اند، يادآور شد: امروزه بر اساس يافته‌هاي نوين توصيه مي‌شود جراحي در پنج سال نخست درمان انجام شود.

  عضو تيم جراحي كارگذاري الكترود در هسته زير تالاموس براي بيماران پاركينسوني در تعريف اين بيماري گفت: در پاركينسون سلول‌هاي نواحي از مغز واقع در بالاي ساقه مغز معروف به جسم سياه ، مسئول ترشح دوپامين مختل مي‌شود.

  اين متخصص مغز و اعصاب، با بيان اين ‌كه با از بين رفتن اين سلول‌ها حركت بيمار مختل مي‌شود، افزود: در اثر فقر دوپامين علايم حركتي بيمار تظاهر مي‌يابد.

  به گفته وي، با تجويز داروي لودوپا اين ماده در مغز به دوپامين تجزيه مي‌شود كه در درمان جراحي الكترود اثرات فيزيولوژيكي مشابه دوپامين در مدار بندي بخش حياتي مغز را ايجاد مي‌كند.

  عضو تيم جراحي كارگذاري الكترود در هسته زير تالاموس بيماران پاركينسوني، لرزش اندام از جمله دست، پا، حتي چانه و زبان را از علايم بيماري برشمرد و افزود: سفتي عضلات و متعاقب آن كندي و فقر حركتي از علايم بيماريست.

  دكتر شهيدي، با بيان اين ‌كه بيمار در مراحل پيشرفته از انجام فعاليت‌هاي اوليه روزانه خود ناتوان است، يادآور شد: درمان دارويي تا حدودي در جبران علايم موثر است. اين در حاليست كه اين درمان دارويي در اثر مصرف روزانه 35 قرص است.

  وي، ادامه داد: نخستين بيماري كه در سال 83 در كشور تحت درمان جراحي قرار گرفت به مدت شش سال براي كنترل لرزش ناچار به مصرف روزانه چهار هزار ميلي‌گرم دارو (35 قرص در روز) بود كه لرزش شديد مانع از خواب شبانه آن مي‌شد.

  عضو تيم جراحي كار گذاري الكترود در هسته زير تالاموس بيماران پاركينسوني با تاكيد بر اين ‌كه اين عمل از حساسيت و ظرافت بالايي براي كارگذاري الكترود در هسته‌هاي زير تالاموس برخوردار است، گفت: در يكي از موارد جراحي محاسبات و هدف گذاري به علت وجود فلزات در دندان به درستي انجام نشد.

  اين متخصص مغز و اعصاب، در ادامه توضيح داد: براي انجام اين عمل براي بيمار بايد روز پيش از عمل از طريق mri اعدادي از مختصات و محاسبات حاصل ‌شود تا هدف گيري هسته الكترودها به درستي انجام شود.

  به گفته وي، شيوع پاركينسون در ايران، 150 مورد در يكصد هزار نفر جمعيت كشور (15 مورد در ده هزار نفر) است كه با به كارگيري درمان جراحي اثر بخشي فراواني در كاهش لرزش و افزايش طول عمر و كيفيت زندگي حاصل خواهد شد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 8. #8
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  روش جديدبراي بيماران پاركينسون

  پژوهشگران علوم پزشكي اعلا‌م كردند بر اساس يافته‌هاي جديدمي توان به بهبودي بيماران مبتلا به پاركينسون اميدوار بود .
  اين پژوهشگران گفته اند با استفاده‌ازروش جراحي و كار گذاشتن الكترودهاي تحريك كننده ظريف در مغز و سپس ورزش منظم ومصرف غذاهايي همچون ميوه‌و سبزيجات مي‌توان به بهبودي بيماران مبتلا به پاركينسون اميد داشت.

  به گزارش خبرگزاري رويترز از نيويورك‌, دكتر ديويد هايدريخ گفت: به‌اين روشها بايد تكنيك ريلكسيشن را نيز افزود0نتايج اين بررسي در كنگره پاركينسون در واشنگتن مطرح شده است.

  پاركينسون از جمله بيمارسهاي مغز و اعصاب در سنين بعد از شصت سالگي‌است از هر 100 نفر بالاي 60 سال يك نفر به پاركينسون مبتلامي شوندالبته اين بيماري گاه در افراد جوانتر هم ديده مي شود كه پنج تا 10درصد بيماران را تشكيل مي دهند.

  بعد از الزايمر پاركينسون شايع ترين بيماري مخرب اعصاب به حساب‌مي‌ايد پاركينسون بيماري مزمن و پيشرونده اي است كه در ان سلولهاي‌ترشح كننده دوپامين در جسم سياه در مغز ميميرند و در فقدان دوپامين‌حركات بدن نامنظم مي شود.

  پاركينسون بر اساس دو علامت يا بيشتر از چهار علامت اصلي بيماري‌مشخص مي شود ارتعاش و لرزش دست و پا در حالت استراحت , كندي حركات‌,سختي و خشك شدن دست و پا و بدن و نداشتن تعادل اين چهار علامت اصلي‌را تشكيل مي دهد در مراحل اوليه بيماري‌, ارتعاش اندام ملايم ومعمولا در يك طرف بدن وجود دارد و احتياجي نيز به درمان ندارد امابا پيشرفت بيماري فردي كه دست لرزان خود را در جيب يا پشت خود پنهان‌مي كرد يا چيزي را براي كنترل ارتعاش مدام در دست مي گرفت ديگر قادربه پنهان كردن لرزشهاي شديد اندام به ويژه به هنگامي كه مي خواهدتمركز بيشتري به خود دهد نيست.

  لرزش معمولا بيش از هر محدوديتي تاثير منفي بر روان بيمار دارد .

  كم كم تكه كردن غذا ,لباس پوشيدن‌, اصلاح و استحمام وقت زيادي از اومي گيرد .

  حركات بيمار مثل نشستن و برخاستن از صندلي و راه رفتن او اهسته‌مي‌شود و بيمار حالت قوز پيدا مي كند , صداي او يكنواخت و نگاه اوخيره و بدون احساس مي شود.

  پيشرفت پاركنيسون معمولا تدريجي است و سرعت ان از فردي به فرد ديگرفرق مي كند .

  هدف از درمان بيماران با داروي ال دوپا جلوگيري از ناتوان شدن و ازكار افتادگي او است .

  اغلب اين بيماران نيازمند دريافت داروهاي اعصاب و روان نيز هستند .
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 9. #9
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  بهره‌گيري از سلولهاي شبكيه چشم براي كاهش علايم بيماري پاركينسون


  به تازگي تحقيقات مقدماتي در زمينه كاشت سلول‌هاي توليدكننده لودوپا شبكيه در مغز بيماران مبتلا به پاركينسون انجام شده است.

  به گزارش خبرگزاري رويترز هلث، كاشت سلول‌هاي شبكيه در مغز مبتلايان به پاركينسون شدت علائم اين بيماري را تقليل مي‌دهد.

  دانشمندان دانشگاه آلتباما در بيرمنگام كه به دنبال يافتن درمان موثري براي بيماري پاركينسون هستند دريافتند با كاشت سلول‌هاي توليد كننده لوودوپا شبكيه در مغز مي‌توان منبع ثابت و دائمي از دوپامين فراهم كرد.

  كاشت سلول‌هاي اپيتليال رنگي شبكيه كه لوودوپا ترشح مي‌كنند در مغز موش‌ها و ميمون‌ها بدون هيچ آثار مضري باعث كاهش علايم بيماري پاركينسون شد.

  كشت ‪ ۲۵۰‬ميكروليتر (حدود ‪ ۳۲۵‬هزار سلول ) از سلول‌هاي رنگي اپيتليال با روش جراحي در ناحيه پوتامن مغز شش بيمار مبتلا به درجات پيشرفته پاركينسون با يك حامل ژلاتيني انجام شد.

  اين سلول‌ها در پوتامن نيمكره مقابل طرف آسيب ديده بدن كاشته شد.

  در همه بيماران در مدت ‪ ۱۲‬ماه بهبودي چشمگيري در نشانه‌ها و علايم بيماري ديده شد.

  مشروح اين مطالعه در نشريه "‪ "archive of neurology‬به چاپ رسيده است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت