پژوهشهاي جديد حاكي از آن است كه ميليونها انساني كه به حساسيت‌هاي مزمن مبتلا هستند، در سنين بالا در معرض خطر بيشتري براي ابتلا به بيماري پاركينسون قرار دارند.

به گزارش روز شنبه پايگاه اينترنتي "تايمز آنلاين" ، پژوهشي كه توسط دانشمندان آمريكايي انجام شده نشان داده است افرادي كه به حساسيت "رينيت" (ورم غشاء مخاط بيني) دچار هستند و همواره احساسي شبيه سرماخوردگي دارند، ظاهرا با خطر بيشتري براي ابتلا به زوال شرايط عصبي روبه‌رو هستند.

اين تحقيق كه ارتباط احتمالي بين شرايط منجر به التهاب و از بين رفتن سلول‌هاي مغز را مورد بررسي قرار داده ، مشخص كرد كه احتمال مرگ سلولهاي مغزي در افراد مبتلا به حساسيت مخاط بيني بيشتر است .

اين در حالي است كه شمار موارد ابتلا به انواع مختلف آلرژي در انگليس در سالهاي اخير افزايش يافته است، بطوريكه تقريبا از هر سه نفر يكي به نوعي از آلرژي مبتلا است.

در حدود پنج ميليون تن از مردم انگليس به حساسيت‌هاي هميشگي مخاط بيني دچار هستند كه در بيشتر موارد از به دليل وجود گرد و غبار در فضا يا تماس با پوست و كرك حيوانات خانگي ايجاد مي‌شود. در حدود سه ميليون تن ديگر از مردم انگليس به حالتي از آلرژي كه بين آلرژي دائمي و فصلي قرار دارد، مبتلا هستند.

پژوهش جديد اين احتمال را مطرح كرده است كه تورم و التهاب ناشي از آلرژي منجر به ترشح و آزاد شدن مواد شيميايي خاصي در مغز شود كه اين مواد موجب مرگ سلولهاي مغزي مي‌شوند.

دانشمندان آمريكايي در عين حال تاكيد كرده‌اند كه تحقيق جديد ، بروز بيماري پاركينسون را به دليل آلرژي‌ها ثابت نكرده است، بلكه تنها نشان داده كه بين اين دو ارتباطي وجود دارد.

تحقيقات پيشين نشان داده بود احتمال ابتلاي افرادي كه از داروهاي ضد تورم و التهاب مانند "ايبوپروفن" استفاده مي‌كنند، به پاركينسون كمتراست.

علائم بيماري پاركينسون عموما پس از سن ‪ ۵۰‬سالگي ظاهر مي‌شود ، اما در مواردي اين علائم در افراد سنين پايينتر نيز مشاهده مي‌شود.