جستجو در سایت توسط گوگل

صفحه 1 از 4 123 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج 1 تا 10 از 36 مجموع

موضوع: زردی نوزاد / مقاله و خبر

 1. #1
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض زردی نوزاد / مقاله و خبر

  بیماری همولیتیک نوزادان.. یکی از علل شایع یرقان نوزادی است ولی بسیاری از نوزادان بدون وجود شواهدی از همولیز
  به علت کامل نبودن مسیر متابولیسم بیلی روبین دچار یرقان میشوند.یکی از تستهائی که برای نوزاد دچار زردی انجام میشه
  درخواست سنجش بیلی روبین کل و بیلی روبین کونژوگه و غیر کونژوگه است.اگر کبد کارشو بخوبی انجام نده.. ویا اینکه تولید
  بیلیروبین غیر کونژوگه به دلایل مختلف بالا بره.. میزان کونژوگه ها بالا رفته..ولی اگه کبد کارشو بخوبی انجام بده و غیر کونژوگه ها رو بخوبی به کونژوگه تبدیل کنه.. اما کبد و دستگاه دفعی اون نتونن بخوبی کونژوگه ها رو دفع کنن.. کونژوگه ها بالا میرن.. congugated noncongugated

  علل غیر کونژوگه های غیر مستقیم
  شایع همولیز:
  ناسازگاریهای گروه های خونی.. مثل ABO RH KELL DUFFY
  عفونت
  نادر های همولیز:
  کمبود آنزیم های گلبولهای قرمز: گلوکز-6-فسفات دهیدروژناز و پیرووات کیناز
  اختلالات غشای گلبولهای قرمز: اسفروسیتوز, اوالوسیتوز
  هموگلوبینوپاتی: تالاسمی
  شایع عدم هولیز:
  یرقان فیزیولوژیک-یرقان ناشی از شیر مادر-خونریزی داخلی-پلی سیتمی- نوزادان مادران دیابتی
  ناشایع همولیز:
  کمبود گلوکورونیل ترانسفراز( سندرم کریگلر نجار) - استنوز پیلور- کم کاری تیروئید- ترومبوسیتوپنی ایمنی- بیماری ژیلبرت


  علل زردی ناشی از افزایش بیلی روبین غیر کونژوگه
  هیپر بیلی روبینمی مستقیم را باید بر اساس گروه های تشخیصی ارزیابی نمود( که در پائین توضیح ما نوشته شده است). بیلی روبین
  مستقیم که عمدتا از بیلی روبین کونژوگه تشکیل شده است.. به اعصاب نوزاد صدمه ای نمیزند... ولی بیانگر وجود عارضه وخیمی است که منجر به به کلستاز یا آسیب سلول کبدی شده است.

  علل شایع زردی کونژوگه
  کاستاز در اثر هیپر المانتاسیون- عفونت ناشی از CMV- سایر عفونتهای پری ناتال یا مادرزادی- صفرای غلیظ در اثر همولیز دراز مدت- هپاتیت نوزادی- سپسیس یا عفونت خونی
  علل ناشایع زردی کونژوگه
  انفارکتوس کبدی-اختلال مادرزادی متابولیسم( گالاکتوزومی, تیروزینوز)-فیروز کیستیک-آترزی صفراوی- کیست کلدوک- کمبود آلفا-یک-آنتی تریپسین.... بیماری ذخیره آهن نوزاد- سندرم alagille( دیسپلازی آرتروهپاتیک)- بیماری byler

  ناسازگاري‌ Rh / مقاله و خبر
  آخرین ویرایش توسط دکتر نادر در تاریخ 18-Jun-2013 انجام شده است

 2. #2
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  60 درصد نوزادان به زردي مبتلا مي‌شوند
  .:Iran Salamat
  زردي در نوزادان
  .:Iran Salamat
  خانواده ها در مورد زردي نوزادان هشيار باشند
  .:Iran Salamat
  از خوردن داروهاي خوراكي و سنتي به نوزادان دچار زردي پرهيز شود
  .:Iran Salamat
  ؛نكات باريكتر از مو درباره زردي نوزادان
  .:Iran Salamat
  آخرین ویرایش توسط دکتر نادر در تاریخ 18-Jun-2013 انجام شده است

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  زردی نوزاد، والدین را نگران می‌کند

  زردی یکی از بیماری‌های شایع نوزادان است، به طوری که نیمی از نوزادان سالم و 80 درصد نوزادان نارس‏ دچار زردی شده و باعث نگرانی و تشویش والدین خود در نخستین روزها و هفته‌های عمرمی‌شوند.

  زردی نوزاد

  اما چرا نوزادان به زردی مبتلا می شوند و نشانه ها و روش های درمان آن چیست؟

  هموگلوبین موجود در گلبول های قرمز بدن در نهایت تبدیل به رنگدانه زردرنگی به نام «بیلی روبین» می شود که کبد مسئول دفع این ماده از طریق صفرا به خارج از بدن است.

  بالا بودن میزان بیلی روبین خون می تواند ارثی یا نشانه ای از بیماری های کبدی باشد.

  به تدریج و با افزایش عدد «بیلی‏روبین» مناطق دیگر پوست مانند شکم و اندام‏ها زرد می‏شود. بنابراین تشخیص زردی بر اساس مشاهده زردی در پوست و چشمان نوزاد است.  گاهی در نوزادان، زردی فیزیولوژیک اتفاق می افتد. این زردی شرایط خاصی دارد و حتما باید با تشخیص پزشک معالج باشد. عوارضی هم ندارد و در صورتی که نوزاد تحت نظر پزشک باشد، نیاز به بستری نیست.  گاهی نیز زردی ناشی از شیر مادر است که در هفته اول تولد نوزاد ایجاد شده و به علت کم بودن شیر مادر و تغذیه ناکافی نوزاد به وجود می‏آید. این نوع زردی ربطی به ترکیبات شیر مادر ندارد، در این نوع زردی درمان بر اساس تغذیه مکرر و بیشتر شیر مادر است.

  البته در مواردی زردی مربوط به ترکیبات نامطلوب در شیر مادر است که پس از هفته اول ایجاد می شود و تشخیص این نوع زردی فقط با مشاوره با پزشک متخصص اطفال امکان‏پذیر است.  گاهی نیز زردی ناشی از ناسازگاری‏های خون است و در صورت تطابق نداشتن گروه خونی مادر و نوزاد این نوع زردی به وجود می‏آید.

  به طور معمول در مادرانی که گروه خونی o دارند، اگر نوزادشان گروه خونی a یا b داشته باشد، احتمال این نوع زردی وجود دارد. البته این حالت در تمامی مادران که گروه خونی o دارند اتفاق نمی‏افتد. این نوع زردی شدید بوده و حتما از سوی متخصص اطفال نیاز به بستری و درمان دارد.
  نور آفتاب یا نور مهتابی های معمولی هیچ‏گونه تاثیری در کاهش زردی نوزاد و درمان آن ندارد

  البته در موارد دیگر نیز زردی ناشی از rh است، یعنی در صورتی که rh مادر (فاکتور موجود در گلبول قرمز خون) منفی و rh نوزاد مثبت باشد، احتمال ایجاد این نوع زردی وجود دارد. هم اکنون با تزریق آمپول «روگام» از ایجاد این نوع زردی در حاملگی بعدی جلوگیری می‏کنند.  فاویسم یا زردی ناشی از پرخونی نوزاد، معمولا در نوزادانی که مادران شان دیابتی یا نوزادان دچار تاخیر رشد داخل رحمی در زمان بارداری باشند، دیده می‏شود که این زردی به ویزیت متخصص و درمان نیازدارد.  زردی ناشی از کم کاری تیروئید نیز وجود دارد که این نوع زردی به علت کاهش هورمون تیروئید در بدن نوزاد ایجاد می‏شود و با تشخیص به موقع و درمان کم‏کاری تیروئید، می‏توان این نوع زردی را معالجه کرد.  عوامل خطر

  اما از میان علل بروز زردی که بگذریم، وزن کم نوزاد در زمان تولد، نارس بودن، جنس پسر، نوزاد مادر دیابتی، سابقه زردی در نوزاد اول، عدم تطابق گروه خونی و rh مادر و نوزاد، تغذیه ناکافی نوزاد بخصوص در روزهای اول زایمان به روش سزارین همگی از عواملی است که می‏تواند خطر بروز زردی در نوزادان را بیشتر کند.  زردی و عوارض آن

  در صورتی که مقدار بیلی‏روبین از حد مجاز تجاوز کند ممکن است عوارض جبران‏ناپذیری برای نوزاد در پی داشته باشد. از جمله آنها، عوارض مغزی و شنوایی است.

  هر نوزاد زرد باید حتما از سوی پزشک اطفال ویزیت و معاینه شود و در صورت صلاحدید پزشک، آزمایش بیلی‏روبین خون انجام و بر اساس آن تصمیم‏گیری برای درمان انجام گردد.


  زردی نوزاد

  چه موقع درمان انجام می‏ شود؟

  در مورد درمان زردی، تاکید متخصصان اطفال به تمام خانواده ‏ها این است که ظاهر نوزاد ملاکی برای تشخیص زردی نیست و در صورت احتمال زردی مراجعه به پزشک الزامی است. با این حال یکی از اصول درمان استفاده از لامپ‏های مخصوص به نام لامپ فتوتراپی است.  طول موج این لامپ نور سفید است که با مکانیسم های پیچیده‏ای سبب کاهش زردی می‏شود. البته توصیه می‏کند که بهتر است فتوتراپی در بیمارستان و تحت نظر کادر درمان انجام شود تا از عوارض احتمالی پیشگیری شود.  نورهای مهتابی تاثیری ندارند

  نور آفتاب یا نور مهتابی های معمولی هیچ‏گونه تاثیری در کاهش زردی و درمان آن ندارد.

  همچنین در مورد نوع تغذیه مادر، مصرف غذاهای گرم مانند ادویه یا خرما تاثیری در زردی نوزاد ندارد.  تنها عامل موثر در کاهش زردی، تغذیه مکرر نوزاد با شیر مادر و افزایش دفع ادرار نوزاد است. البته در زردی شیر مادر، پزشک ممکن است استفاده از شیر مادر را به طور موقت قطع و شیر خشک را جایگزین کند، اما ترنجبین و شیر خشت بیشتر سبب افزایش دفع مدفوع شده و تاثیر بسزایی در کاهش میزان زردی ندارد و هیچ گاه نباید نوزاد را صرفا با این مواد تحت درمان قرار داد و حتما باید با پزشک مشاوره شود.
  تعویض خون نوزاد در صورتی که میزان بیلی‏روبین از حد مجاز بالاتر باشد، با تشخیص پزشک انجام می‏ شود

  راه پیشگیری نیز تغذیه مکرر نوزاد با شیر مادر پس از تولد است. حتی در روزهای اول تولد که شیر مادر کم است نیز تغذیه مکرر نوزاد در پیشگیری از زردی موثر است.  در انتخاب رنگ لباس نوزاد هم از طیف زرد استفاده نشود، چون تشخیص زردی را از سوی والدین به تاخیر می‏ اندازد.  نوزاد را حجامت کنیم؟

  اما در مورد انجام حجامت در نوزاد برای کاهش زردی، به هیچ عنوان این کار توصیه نمی‏شود، چون حجامت برای افراد بزرگسال کاربرد دارد و در نوزادان با عوارض زیادی همراه است.  تعویض خون نوزاد در صورتی که میزان بیلی‏روبین از حد مجاز بالاتر باشد، با تشخیص پزشک انجام می‏ شود، چون تعویض خون عارضه خاصی برای نوزاد در پی ندارد، اما انجام ندادن آن عوارض جبران‏ ناپذیری مانند عقب‏ ماندگی ذهنی یا کاهش شنوایی یا سایر عوارض عصبی را احتمالا به دنبال خواهد داشت.

  بخش سلامت تبیان
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  انواع زردی نوزادان و درمان آن

  کارشناس مراقبت از کودکان مرکز بهداشت خوزستان گفت: اغلب نوزادان از روز دوم نوزادی به زردی مبتلا می‌شوند. زردی در طی روزهای سوم تا پنجم تولد به حداکثر خود می‌رسد و تا روزهای هفتم تا دهم کاهش می‌یابد و از بین می‌رود. به این نوع زردی، زردی فیزیولوژیک گفته می‌شود.

  دکتر مژگان فطورچی در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خوزستان، اظهار کرد: این نوع زردی ناشی از نارس بودن گلبول‌های قرمز نوزاد است. در جریان این عارضه، گلبول‌های نارس رفته‌رفته از گردش خون حذف می‌شوند و بیلی‌روبین موجود در ساختمان گلبول قرمز در پوست بدن نوزاد رسوب کرده و موجب بروز زردی می‌شود.

  وی افزود: این زردی ناشی از عفونت نیست و با تغذیه با شیر مادر و دفع مکرر مدفوع، بیلی‌روبین‌های اضافی از بدن حذف می‌شوند و کودک بهبود می‌یابد.

  کارشناس مراقبت از نوزادان مرکز بهداشت خوزستان گفت: در صورتی که زردی طی 24 ساعت اول تولد ظاهر شود و مقدار بیلی‌روبین نوزاد بالاتر از حد انتظار باشد به این نوع از زردی، زردی پاتولوژیک گفته می‌شود. در این شرایط نیاز است که کودک بستری شود و در صورت عدم درمان مناسب، عامل زردی در مغز رسوب کرده و موجب عقب ماندگی نوزاد خواهد شد.

  وی ادامه داد: در نوزادانی که کمتر از 2.5 کیلوگرم وزن دارند یا زودتر از 37 هفتگی به دنیا می‌آیند، به دلیل نارس بودن احتمال زردی بالا است. همچنین در صورتی که مادر دارای rh منفی و پدر دارای rh مثبت باشد نوزاد در معرض ابتلا به زردی پاتولوژیک است.

  فطورچی تصریح کرد: یکی از روش‌های درمانی زردی، نوردرمانی است. این کار در بیمارستان به وسیله لامپ‌هایی با فرکانس مشخص انجام می‌شود. این نوع لامپ‌ها با لامپ‌های مهتابی معمول متفاوت است و استفاده از مهتابی در منزل برای نوزاد، خطر گرم شدن بیش از حد بدن و از دست رفتن آب بدن نوزاد را در پی دارد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  کودکانی که رنگ پاییز می گیرند

  پوست اغلب نوزادان در دو یا سه روز پس از تولد اندکی به زردی می گراید، ولی در برخی موارد، گسترش و مانایی آن به حدی است که تا اندکی بیش از یک هفته بعد نواحی شکم و پاهای او را نیز در بر می گیرد. این رنگ زرد ماندنی و پیشرونده در ناحیه مذکور بخصوص اگر کودک نارس نیز به دنیا آمده باشد، از اولین علائم و نشانه های ابتلا به زردی یا یرقان در کودک است که باید برای حفظ سلامت و جلوگیری از گسترش بیماری، او را تحت معاینه پزشکی قرار داد.

  ● دلایل بروز

  زردی ناشی از افزایش سطح بیلی روبین خون است. بیلی روبین ماده ای شیمیایی است که در پی تخریب سلول های قرمز تولید می شود و از آنجا که معمولا نوزاد در بدو تولد گلبول های قرمز بیشتری با وظیفه حمل اکسیژن دارد و کبد هم هنوز به طور مناسبی شکل نگرفته، بیلی روبین اضافه به درستی متابولیزه نمی شود و یرقان با گستراندن رنگ زرد خود بر پوست از گردن به سمت قفسه سینه تا پاها پیشروی می کند و در صورت کوتاهی در درمان، به آلوده کردن غشاهای مخاطی می رسد یا به مراحلی شدیدتر و خطرناک تر همچون کرن ایکتروس می انجامد.

  یرقان مختص کودکان نیست. بزرگسالان هم ممکن است به آن دچار شوند، اما نوزادان بسیار بیشتر در معرض ابتلا به آن قرار دارند. گاهی نیز این بیماری نه به سبب افزایش بیلی روبین، بلکه به دلایلی چون نارسایی شدید کبد، ابتلا به هپاتیت، انسداد مجاری صفرا و وجود سنگ در کیسه صفرا یا حتی ناسازگاری خونی مادر و فرزند هم رخ می دهد. هپاتیت مسری است و باید در قبال آن درمان و رعایت بهداشت را جدی تر پیگیری کرد.

  ● آزمایش خانگی

  افزون بر رنگ زرد سفیدی چشم، لثه و پوست، گاهی درد شکم​ نیز می تواند علامت و نشانه ابتلا به زردی باشد. در منزل می توان از طریق بررسی زرد شدن سفیدی چشم و لثه و همچنین اندکی فشار دادن انگشت بر قفسه سینه کودک در روشنایی روز (خیلی ملایم، نرم و آرام) به رنگ پوست دقت کرد و در صورت دیدن لکه زرد و دیر محو شدن ته رنگ آن در ناحیه فشرده شده به احتمال وقوع زردی در کودک پی برد، اما تشخیص دقیق از سوی پزشکان و با معاینه دقیق تر و آزمایش میزان استاندارد یا فراتر از حد معمول بیلی روبین امکان پذیر است. کسانی که عادت به خوردن بیش از اندازه هویج دارند نیز ممکن است رنگ پوستشان اندکی به زردی بکشد، اما این زردی، بیماری یرقان نیست. معمولا در بزرگسالان ادرار هم رنگی متفاوت تر از حالت معمول به خود می گیرد و زردتر می شود یا حتی بیشتر به رنگ چای شباهت پیدا می کند. در کودکان رنگ ادرار و مدفوع نیز حالتی متفاوت از حالت معمول می گیرد.

  با دقت بر تفاوت گروه خونی پدر و مادر از قبیل گروه منفی در مادر و گروه مثبت در پدر یا گروه o در مادر و گروه a یا b در پدر نیز می توان احتمال ابتلا به زردی نوزاد را هنگام تولد به ذهن آورد و آزمایش های دقیق تر انجام شود.

  بی حالی و تب همراه با نخوردن شیر یا تکان دادن مداوم دست و پا، وزن کمتر از ۵/۲ کیلوگرم یا لاغری شدید هم نشانه غیرطبیعی بودن موارد و احتمال بروز یرقان است.

  ● اقدامات درمانی

  به طور معمول کودکانی که به زردی مبتلا می شوند پس از پوشاندن نواحی تناسلی و چشم ها، در دستگاه محافظت شده ای گذاشته می شوند تا زیر نور پیوسته اشعه uv و فتوتراپی بهبود یابند. این اشعه در صورت تابش به بدن نوزاد باعث از بین رفتن بیلی روبین اضافه خون شده، با دفع آن از طریق کبد، یرقان هم آرام آرام از بین می رود. با این حال ممکن است دلیل بروز زردی، ناسازگاری خونی مادر و فرزند باشد که اگرچه نسبت به زردی معمول​ بندرت اتفاق می افتد، اما برای درمان آن خون نوزاد باید به طور کامل عوض شود. البته معمولا هنگام آزمایش موسوم به رزوس یا rh خون در زمان بارداری مشخص می شود که آیا خون مادر با نوزاد سازگار است یا خیر؛ در صورت ناسازگاری، مشکل در همان زمان پیش از زایمان با تزریق آمپول آنتی روگام به توصیه و تشخیص پزشک معالج برطرف می شود.

  توصیه شده در کودکانی که مرحله نوزادی را پشت سر گذاشته، به دوره ای رسیده اند که مواد خوراکی غیر از شیر مادر هم می خورند، برای از دست نرفتن آب بدن، به گونه ای پیاپی مایعات داده شود.

  در بزرگسالان یا حتی کودکان التهابات و نارسایی های کبدی هم چنان که ذکر شد، مسبب وقوع یرقان است. اگر دلیل رخداد زردی پس از طی کردن آزمایش های لازم، چنین نارسایی هایی باشد، به بیمار بویژه در بزرگسالان دستور پیروی از رژیم غذایی کم چرب و پرکربوهیدرات داده می شود.  رشید حسام
  روزنامه جام جم
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  آنچه مادران باید از زردی نوزادان بدانند

  زردی در یك كودك سالم زمانی اتفاق می‌افتد كه سطح «بیلی‌روبین» در خون بالا می‌رود. بیلی‌روبین ماده شیمیایی است كه در اثر تخریب طبیعی سلول‌های قرمز پیر تولید می‌شود.

  نوزادان سطح بیلی‌روبین بالاتری دارند؛ چون تعداد گلبول‌های قرمز حامل اكسیژن در آنها زیادتر است و كبد جوان آنها نمی‌تواند بیلی‌روبین اضافی را متابولیزه كند.

  هر چه سطح بیلی‌روبین از سطح نرمال بالاتر می‌رود، زردی از سر به پایین به سمت گردن و سپس به قفسه سینه پیش می‌رود تا این‌كه در موارد شدید در نهایت به پنجه پا می‌رسد.

  البته معمولا خطری برای سلامت شیرخواران سالم و رسیده (9 ماهه متولد شده) محسوب نمی‌شود.

  باورهای غلطی وجود دارد كه پدر و مادرها كارهایی را برای درمان زردی نوزاد خود انجام می‌دهند كه یا نوزاد خوب می‌شود یا حال او به وخامت می‌رود؛ یكی ازاین باورهای غلط؛ رژیم مادر است.

  مادر از موادی استفاده كند كه گرمی یا سردی باشد، آیا گرمی زردی را تشدید می‌كند؟ باید بگوییم میزان گرمی تأثیر چندانی در درمان زردی نوزاد ندارد و مادر باید غذای روزانه را بخورد. برخی از مادران تصور می‌كنند، اگر بچه زردی دارد او را زیر مهتابی بگذارند.

  گذاشتن بچه در زیر لامپ مهتابی معمولی، بسیار مضر است. اگر نوزاد بدون لباس باشد ممكن است سرما بخورد و اگر لباس داشته باشد نور از لباس عبور نمی‌كند.

  برخی نیز می‌گویند برای درمان زردی، آب قند به نوزاد بدهیم. بهتر است بدانید كه دادن آب قند یا نبات نه‌تنها زردی را كم نمی‌كند، بلكه تشدید هم می‌كند.

  منبع: جام جم آنلاین
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 7. #7
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  يك متخصص اطفال:
  «شيرخشت» و «ترنجبين» تاثيري در درمان زردي نوزاد ندارد

  تغذيه نوزاد با شير مادر سطح زردي خون را كاهش مي‌دهد

  يك متخصص اطفال گفت: تغذيه نوزاد با شير مادر در برابر زردي نوزاد اثري محافظتي دارد و سبب مي‌شود سطح زردي خون كاهش يابد.

  دكتر فرشيد فروزنيا در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) - منطقه يزد، گفت: زردي يكي از مشكلات شايع و اغلب خوش خيم در نوزادان است و به دو نوع مستقيم و غيرمستقيم تقسيم مي‌شود كه نوع غيرمستقيم اين بيماري شايع‌تر است.

  وي ادامه داد: اين وضعيت در هفته اول عمر نوزاد ايجاد مي‌شود و معمولا مشكل خاصي ايجاد نمي‌كند و خوش خيم است. علت زردي رنگ پوست، تجمع رنگدانه‌اي بنام «بيلي روبين» است كه اين رنگدانه در اثر شكستن گلبول‌هاي قرمز در خون ايجاد مي‌شود و در اغلب موارد كبد نوزاد نارس است و قدرت جذب اين رنگدانه و دفع آن را ندارد. در نتيجه اين رنگدانه در خون افزايش و در پوست تجمع مي‌يابد.

  دكتر فروزنيا، پرخوني نوزاد، بيماري‌هاي خوني، عفونت، كاهش دماي بدن نوزاد، كم كاري تيروئيد و مصرف برخي از داروها توسط مادر در زمان بارداري و كم اكسيژني نوزاد در بدو تولد را از عوامل افزايش زردي خون عنوان كرد.

  وي اضافه كرد‌: احتمال بروز زردي نوزاد در نوزادان پسر، نوزادان نارس و نوزاداني كه مادر مبتلا به ديابت دارند بيشتر است و اگر اجابت مزاج در نوزادان ديرهنگام آغاز شود، امكان بروز زردي بيشتر است.

  فروزنيا درباره نوع مستقيم زردي گفت: اين نوع زردي مشكل ساز است و از همان بدو تولد، رنگ پوست كودك زرد است. نوع مستقيم زردي به علت انسداد سيستم صفراوي كودك بوجود مي‌آيد اما قابل بررسي و درمان است.

  وي تصريح كرد: بيماري زردي خود به خود محدود شونده است و درمان‌هاي خانگي و مصرف داروهاي گياهي مانند شيرخشت يا ترنجبين و عرقيجات در درمان زردي موثر نيست.

  اين متخصص اطفال درباره فيزيوتراپي در نوزدان نيز گفت: فيزيوتراپي يكي از روش‌هاي درمان زردي است كه بايد زير نظر پزشك انجام شود؛ چرا كه برخي از خانواده‌ها بدون مشورت پزشك از اين دستگاه براي درمان استفاده مي‌كنند و باعث مشكلاتي در چشم نوزاد مي‌شوند. همچنين گرماي شديد اين دستگاه موجب تب در نوزاد مي‌شود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 8. #8
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  زردی سم مغز است و بر هوش نوزاد تاثیر منفی می‌گذارد

  یك متخصص اطفال گفت: علت افزایش زردی در نوزادان بالا رفتن بیلی‌روبین در خون نوزاد است كه اگر از حد مجاز بالاتر باشد خطرناك است. زردی سم مغز است و بر هوش نوزاد تاثیر منفی می‌گذارد.

  ناصر بهرامی در گفت‌وگو با فارس، در مورد علل شایع زردی در بدو تولد نوزادان اظهار داشت: در اكثر موارد اگر زردی نوزاد پایین‌تر از 10 میلی‌گرم در سطح سرم باشد بی‌ضرر است و به مرور دفع خواهد شد ولی خانواده‌ها نباید از روی رنگ و چهره سطح زردی نوزاد را تعیین كنند و قضاوت را در مورد زردی نوزاد باید به پزشكان واگذار كنند و خودسرانه تصمیم نگیرند.

  *استفاده از خاكشیر در بارداری تاثیری بر زردی نوزاد ندارد

  بهرامی در پاسخ به این پرسش كه اغلب مادران فكر می‌كنند كه با استفاده از غذاهایی با طبع خنك مانند خاكشیر در ماه‌های پایانی بارداری می‌توانند جلوی زردی نوزاد را بگیرند گفت: علت افزایش زردی در نوزادان بالا رفتن بیلی‌روبین در خون نوزاد است بنابراین تغذیه مادر در ماه‌های پایان بارداری تاثیری ندارد و این باور نادرست است.

  * خوراندن آغوز و شیر مادر بهترین درمان است

  وی افزود: همچنین باور نادرستی كه متأسفانه به خاطر دید سنتی از قدیم جا افتاده این است كه بزرگترها از دادن آغوز (شیر اولیه) شیر مادر به نوزاد در ساعت‌های ابتدای تولد به دلیل رنگ زرد آغوز جلوگیری می‌كند و فكر می‌كنند كه اگر نوزاد آن را بخورد زردی می‌گیرد. در صورتی كه آغوز عصاره ایمنی بدن مادر است و بیشترین خاصیت درمانی و غذایی برای نوزاد در آغوز نهفته است.

  * زایمان زودرس و كم وزنی عامل دیگر زردی

  بهرامی درباره اینكه گفته می‌شود عمل‌های سزارین كه طی آن نوزاد 2 تا 3 هفته زودتر به دنیا می‌آید و هنوز كبد او كامل نشده كه بتواند بیلی‌روبین را دفع كند توضیح داد: نمی‌توان قطعاً این نظریه را تایید كرد و نمی‌توان آن را رد كرد ولی در هر صورت نوزادانی كه به هر علتی نارس به دنیا می‌آیند بیشتر در معرض زردی قرار می‌گیرند و همین‌طور نوزادان زودتر از 38 هفته.

  *ترنجبین زردی نوزاد را پایین نمی‌آورد

  وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: نوزادانی به علل پزشكی زودرس، نارس و كم‌وزن به دنیا می‌آیند بیشتر مستعد ابتلا به زردی هستند و اگر بخواهیم درمانی برای آنها در نظر بگیریم تنها باید نظر پزشك را بخواهیم نه اینكه با باورهای سنتی غلط مانند قطع شیر مادر، دادن آب‌قند یا خوراندن داروهای گیاهی مانند ترنجبین كه بسیار شایع است جلوی بهبود نوزاد را بگیریم. چرا كه اگر زردی نوزاد بالا باشد سم مغز است و بر هوش نوزاد تاثیر منفی می‌گذارد. بهتر است به جای خوراندن چیزهای بی‌فایده مادر مكرر به فرزند شیر داده تا زردی از راه مدفوع دفع شود.

  * نور فلورسنت بیمارستانی با نور مهتابی در منازل متفاوت است

  این پزشك متخصص كودكان و اطفال گفت: نوع پوشش نوزاد و همین‌طور رنگ نوری كه در منزل استفاده می‌شود هیچ ربطی به زردی نوزاد ندارد. اغلب خانواده‌ها فكر می‌كنند كه اگر از نور زرد استفاده كنند نوزاد زرد و اگر از نور فلورسنت سفید استفاده كنند جواب مثبتی برای درمان زردی نوزاد می‌گیرند. غافل از اینكه نوزادانی كه در بیمارستان زیر نورهای سفید قرار می‌گیرند از لامپ‌هاب فلورسنت مخصوص كه اشعه خاصی ساطع می‌كنند استفاده می‌شود كه با انتقال از راه پوست نوزاد بیلی‌روبین را از بین می‌برد.

  *زردی نوزاد ناشی از ناسازگاری گروه خونی و Rh مادر و نوزاد

  بهرامی یك از علل شایع زردی را نبود تطبیق گروه خونی مادر و گروه خونی نوزاد عنوان كرد و افزود: مثلاً مادری كه دارای گروه خونی O است و فرزندش یكی از گروه‌های خونی A، B، AB است احتمال بروز زردی بیشتری دارد كه به آن می‌گوییم زردی‌های ناشی از ناسازگاری گروه خونی مادر و نوزاد.

  وی یكی دیگر از عوامل بروز زردی را تفاوت RH خونی مادر و نوزاد عنوان كرد و گفت: مثلاً مادر با RH منفی كه فرزندش RH مثبت دارد معمولاً فرزندش دچار زردی می‌شود. ولی در این مورد به خاطر مراقبت مادران در دوران بارداری و استفاده از آمپول رگام این مشكل خیلی شایع نیست.

  این پزشك متخصص اطفال بیماری‌های عفونی را هم از دیگر علل بروز زردی برشمرد كه ممكن است رنگ نوزاد را زرد كند و گفت: در این موراد نور فلورسنت مخصوص بیمارستانی جوابگو نیست و نوزاد باید بستری شده و با آنتی بیوتیك‌های مخصوص درمان شود.

  بهرامی به مشكل دیگری اشاره كرد و گفت: كمبود آنزیم G6P كه به‌طور مادرزادی در بدن نوزاد پایین است و به آن كمبود آنزیمی می‌گویند باعث می‌شود كه نوزاد دچار فاویسم می‌شود در این شرایط نوزاد زرد می‌شود. همچنین در روزهای ابتدایی تولد چون شیر مادر كم است و مادر اصرار دارد نوزاد از شیر او تغذیه كند، به دلیل كمبود شیر از طریق مدفوع نوزاد دفع نشده و نوزاد زرد می‌شود. ولی در نهایت با ذكر تمام این موارد هنوز علت 50 درصد زردی‌ها نامعلوم است و به زبانی دیگر از لحاظ پزشكی هنوز علت آن تشخیص داده نشده است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 9. #9
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  نور مهتابی تأثیری در بهبودی زردی نوزاد ندارد

  استاد دانشگاه علوم‌پزشكی شهید بهشتی گفت: قرار دادن نوزاد مبتلا به زردی زیر لامپ مهتابی نه تنها تأثیری در بهبود زردی ندارد بلكه عوارضی را برای چشم نوزاد به وجود می‌آورد.

  محمدحسین سلطانزاده در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: به زرد شدن پوست نوزادان به علت افزایش "ببلی‌روبین " خون اعم از مستقیم و یا غیر مستقیم زردی می‌گویند.

  وی گفت:‌ بیلی‌روبین ماده‌ای شیمیایی است كه در اثر تخریب طبیعی سلول‌های قرمز پیر تولید می‌شود؛ در نوزادانی كه سطح بیلی‌‌روبین بالاتری دارند تعداد گلبول‌های قرمز حامل اكسیژن در آنها بیشتر و از آنجایی كه كبد آنها تازه است این بیلی‌روبین اضافه را قادر نیستند متابولیزه كنند.

  *زردی شایع‌ترین مشكل در نوزادان

  این فوق‌تخصص اطفال شایع‌ترین مشكل در دوران نوزادی را "زردی نوزادی " دانست و افزود: تقریباً همه نوزادان در طی هفته نخست تولد انواع خفیف زردی را تجربه می‌كنند، نیمی از آنها قابل مشاهده است؛ همین مسئله منجر به نگرانی و اضطراب خانواده و پزشكان می‌شود.

  سلطانزاده با اشاره به اینكه زردی دارای 2 نوع فیزیو‌لوژیك و پاتولوژیك است، ادامه داد: در زردی فیزیولوژیك كه به آن زردی طبیعی می‌گویند، از روز سوم یا چهارم تولد شروع و 7 تا 10 روز از بین می‌رود؛ این نوع از زردی خطری برای نوزاد ندارد و میزان حداكثر زردی فیزیولوژیك بر اساس تغذیه نوزاد (شیرخشك و شیر مادر،‌ نژاد، منطقه جغرافیایی زندگی) متفاوت است.

  وی در ادامه این مطلب افزود: اكثر نوزادان نارس دچار زردی می‌شوند و واژه زردی فیزیولوژیك برای نوزادان نارس كاربردی ندارد چرا كه مقادیر نسبتاً پایین‌تر این بیماری برای آنها خطرناك و نیاز به درمان‌های اساسی‌تری دارند.

  *عدم درمان زردی پاتولوژیك مغز را دچار مشكل می‌كند

  استاد دانشگاه علوم‌پزشكی شهید بهشتی زردی پاتولوژیك را خطرناك دانست و ادامه داد: اگر زردی در 24 ساعت نخست تولد ظاهر شود و سطح بیلی‌روبین خون بالاتر از 12 میلی‌گرم در دسی لیتر باشد و بیش از 7 روز به طول انجامد زردی پاتولوژیك می‌گویند؛ در صورتی كه این نوع از زردی به موقع تشخیص و درمان نشود بر روی مغز كودك تأثیر سوء خواهد گذاشت.

  *نحوه تشخیص زردی در نوزادان

  این فوق‌تخصص بیماری‌های كودكان در مورد نحوه تشخیص زردی در نوزادان اظهار داشت: در معاینات معمولی بالینی زردی نوزادان بررسی می‌شود، برای معاینه ابتدا با فشار انگشت، ناحیه‌ای از پوست را از خون خالی كرده و با این كار مشاهده رنگ پوست و بافت زیر جلدی در این منطقه صورت می‌گیرد.

  وی در ادامه این مطلب تأكید كرد: نكته مهم در خصوص معاینه تشخیص زردی در نوزادان این است كه در محل معاینه نور كافی مناسب و ترجیحاً نور طبیعی وجود داشته باشد البته در بعضی از موارد ممكن است تخمین شدت زردی از طریق معاینه گمراه‌كننده باشد به همین دلیل در نوزادانی كه رنگ پوست تیره دارند بهتر است برای تشخیص شدت زردی فتوتراپی به عمل آید.

  *اجتناب از معاینات بالینی برای تشخیص زردی

  سلطانزاده بیان داشت: در صورت مشاهده بالینی زردی در 24 ساعت اول تولد، باید بیلی‌روبین خون نوزاد اندازه‌گیری شود و از تخمین شدت زردی با معاینات بالینی اكیداً اجتناب شود.

  وی در ادامه این مطلب افزود: اگر از زردی خیلی شدید جلوگیری شود از بسیاری از عوارض ناشی از این بیماری پیشگیری می‌شود برای این منظور اندازه‌گیری بیلی‌روبین در صورت وجود عوامل خطرزا باید مورد توجه بیشتری قرار گیرد و پزشكان باید اقدامات لازم را در این راستا انجام دهند.

  این فوق تخصص كودكان در خصوص عواملی كه می‌تواند زردی را خطرساز كند، اظهار داشت: مشاهده زردی در 24 ساعت نخست تولد، ناسازگاری‌های گروه‌های خونی، آنزیم كم، سن بارداری كمتر از 37 هفته كه نوزاد كمتر از این زمان متولد شود، خون‌مردگی‌های وسیع، كاهش وزن نوزاد، نژاد آسیایی شرقی از جمله فاكتورهای خطرزا در زردی نوزادان به شمار می‌رود.

  وی به عوامل كم خطرزا بودن بر زردی نوزادان اشاره كرد و گفت: افزایش مختصر زردی قبل از ترخیص نوزاد، سن بارداری 37 تا 38 هفته، مشاهده زردی قبل از ترخیص، وجود زردی در دیگر فرزندان، نوزادان با وزن سنگین و مادران دیابتی از جمله این عوامل به شمار می‌رود.

  * زردی در نوزادان پسر بیشتر دیده می‌شود

  این فوق تخصص بیماری‌های كودكان با بیان اینكه زردی در نوزادان پسر بیشتر دیده می‌شود، گفت: متأسفانه بسیاری از بیمارستان‌ها با رعایت نكردن نكاتی در خصوص زردی نوزادان مسائلی را به وجود آورده و والدین و نوزاد را دچار مشكل می‌كنند؛ یكی از این مشكلات این است كه در كشور ما ترخیص نوزادان زود انجام می‌شود و هنگام ترخیص اندازه‌گیری زردی صورت نمی‌گیرد.

  وی در ادامه این مطلب اضافه كرد: در بیمارستان و زایشگاه‌های كشور نوزاد را كمتر از 24 ساعت پس از تولد مرخص می‌كنند این كار باعث شده كه نوزاد مورد اندازه‌گیری دقیق زردی قرار نگیرد.

  سلطانزاده با اشاره به اینكه تشخیص زردی در نوزادان از اهمیت زیادی دارد، در خصوص زمان توصیه شده برای معاینه نوزادان اظهار داشت: اگر زمان ترخیص نوزاد قبل از 24 ساعت پس از تولد باشد باید در 3 روزگی نوزاد معاینه شود، اگر ترخیص بین 24 تا 48 ساعت پس از تولد بود طفل باید در 4 روزگی و ترخیص نوزاد 48 تا 72 ساعت پس از تولد باید جهت اندازه‌گیری میزان زردی به پزشك مراجعه شود.

  *دیابت مادر از عوامل ابتلای نوزاد به زردی

  این فوق تخصص بیماری‌های كودكان در خصوص عوامل ایجاد زردی در نوزادان اظهار داشت: دیابت مادر سبب افزایش زردی در نوزادان می‌شود همچنین زردی در نوزادانی كه مادران آنها زایمان اول و سن بالا دارند، بیشتر دیده می‌شود.

  استاد دانشگاه شهید بهشتی فشار خون بالای مادر، ‌خونریزی در 3 ماهه نخست بارداری و كاهش سطح "روی " پلاكتی خون مادر را از دیگر عوامل ابتلای نوزادان به زردی بیان كرد و گفت:‌ نوزادان نژاد آسیایی، اسكیمویایی و سرخپوستان بیشتر دچار زردی می‌شوند البته سابقه خانوادگی، فاكتورهای مؤثر در حین زایمان و مصرف "آكسی توسین " كه برای تسریع زایمان به مادران داده می‌شود و وزن پایین از دیگر عوامل زردی در نوزاد به شمار می‌رود.

  وی ادامه داد: خوب تغذیه نشدن نوزاد و كاهش شدید وزن نوزاد باعث بروز زردی می‌شود همچنین كمبود آنزیم، ناسازگاری‌های خونی، اختلالات ساختمانی گلبول قرمز، تالاسمی و ناسازگاری‌هایrh ، كم‌كاری تیروئید عفونت‌های باكتریال در بروز زردی نقش دارد.

  *باورهای غلط به وجود آمده در خصوص زردی نوزادان

  استاد دانشگاه علوم‌‌پزشكی شهید بهشتی در خصوص باورهای غلطی كه در مورد زردی نوزاد به وجود آمده است، اظهار داشت: یكی از این باورها این است كه آغوز شیر مادر موجب زردی نوزاد می‌شود این درحالی است كه "آغوز " نخستین قطره شیر مادر بوده و این قطره یكی ارزنده‌ترین مواد موجود در شیر مادر به شمار می‌رود چرا كه آغوز نخستین واكسیناسیون برای نوزاد محسوب می‌شود همچنین این ماده ارزشمند حاوی عوامل ایمنی‌زا برای نوزاد بوده و طفل را در برابر بیماری‌‌های میكروبی، ویروسی و قارچی مصون نگه می‌دارد.

  وی دادن آب قند به نوزادان مبتلا به زردی را یكی دیگر از باورهای به وجود آمده در خصوص این بیماری دانست و افزود: این اقدام زردی در نوزاد را شدت و موجب بالا رفتن كالری بدن نوزاد می‌شود.

  این فوق تخصص اطفال در ادامه به قرار دادن نوزاد مبتلا به زردی زیر لامپ مهتابی اشاره كرد و بیان داشت: متأسفانه این اقدام كه از سوی والدین انجام می‌شود از دیگر باورهای غلط به وجود آمده است؛ توصیه این كار توسط پزشكان نیز هم كار اشتباهی است چرا كه این اقدام نه تنها تأثیری در بهبود زردی ندارد بلكه عوارضی را برای چشم به وجود می‌آورد.

  وی در پاسخ به این پرسش مبنی بر اینكه دادن شیر خشت به نوزاد مبتلا به زردی می‌تواند در بهبود این بیماری كمك‌ كننده باشد، گفت: متأسفانه این كار یكی دیگر از باورهای غلط به وجود آمده در خصوص این بیماری است؛ این اقدام تنها به كار افتادن شكم نوزاد كمك می كند و اثری در بهبود زردی نوزاد نخواهد داشت.

  استاد دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی در ادامه این مطلب تصریح كرد: بعضی از افراد بر این باورند كه خوردن برخی از مواد غذایی و خوراكی‌ها كه به اصطلاح گرمی می‌گویند در بروز زردی نقش دارد؛ این باور غلط است و هیچ تأثیری در ابتلا نوزاد به زردی ندارد.

  *زردی شدید بر روی نواحی مغز تأثیر می‌گذارد

  استاد دانشگاه علوم‌پزشكی شهید بهشتی ادامه داد: در صورتی كه زردی شدی به موقع درمان نشود نوزاد مبتلا به "كرنیكتروس " می‌شود؛ این عارضه تغییرات پاتولوژیك خاص در سیستم عصبی مركزی ایجاد می‌كند كه در واقع نشان‌دهنده مسمومیت سلول مغزی به دلیل زردی شدید است.

  سلطانزاده در پاسخ به این پرسش مبنی بر اینكه عارضه "كرنیكتروس " كه ناشی از تشخیص و درمان به موقع زردی در نوزادان به وجود می‌آید چه تأثیری بر نواحی مغز می گذارد، اظهار داشت: این عارضه گانگیون‌های بازل، ناحیه هیپوكامپ،گلبوس‌پالیذوس، هسته‌های ساب‌تالامیك، مخچه و بر روی هسته‌های ساقه‌های مغز را دچار مشكل می‌كند.

  وی در خصوص علائم بالینی "كرنیكتروس " گفت: این علائم شامل سه مرحله است نخست آنكه در چند روز اول نوزاد لتارژیك یعنی بی‌حالی پیدا كند طوری كه دستش را می گیریم می افتد و قادر به شیرخوردن نیست.

  این فوق‌تخصص اطفال در ادامه این مطلب افزود: اواخر هفته نخست تولد فاز دوم كرنیكتروس شروع می‌شود كه خود را با افزایش "تونیپیتر " یعنی سفت شدن دست و پا و بروز تب و گریه با صدای ریز نشان می‌دهد؛ در مرحله سوم كه معمولاً پس از یك هفتگی است سفت‌شدن دست و پا كاهش یافته و دوباره شروع می‌شود كه به همین دلیل مشكلات مغزی مزمن در طفل باقی می‌ماند.

  *نوزاد مبتلا به زردی باید به خوبی تغذیه شود

  سلطانزاده خاطرنشان كرد: توصیه می‌شود مادران نوزاد مبتلا به زردی را به طور مرتب شیر بدهند و اگر زردی نوزاد 24 تا 48 ساعت پس از تولد برطرف نشد مرتباً با پزشك در تماس باشند و تا یك ماهگی طفل را برای معاینه نزد آن ببرند.

  استاد دانشگاه علوم‌پزشكی شهید بهشتی در خصوص نحوه درمان زردی در نوزادان خاطرنشان كرد: اگر زردی در درجه پائین قرار داشت نیاز به درمان خاصی ندارد و به خودی خود برطرف می شود اما اگر شدت زردی بالا بود نوزاد باید فو‌توگرافی شود البته اگر درجه زردی 25 باشد باید خون كودك تعویض شود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 10. #10
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  از کجا بفهمیم نوزاد یرقان دارد؟
  یرقان، زرد شدن رنگ پوست،‌یک عارضه شایع در میان نوزادان است که ناشی از تجمع ماده‌ای شیمیایی به نام بیلی‌روبین در خون است.
  به گزارش همشهری آنلاین اغلب موارد یرقان نوزادی به درمانی نیاز ندارد و خود به خود فروکش می‌کند. اما در صورت وجود این نشانه‌های هشداردهنده باید با متخصص اطفال‌ تماس بگیرید:

  اگر پوست نوزاد به طور پیشرونده‌ای زرد می‌شود.
  اگر پوست روی ساق‌های پا، بازوها یا شکم نوزاد زرد شود.
  اگر سفیدی چشم نوزاد زرد شده باشد.
  اگر نوزاد بیش از حد تحریک‌پذیر و ناآرام است.
  اگر نوزاد برای بیش از سه هفته زرد باقی بماند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

صفحه 1 از 4 123 ... آخرینآخرین

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت