جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 5 از 5 مجموع

موضوع: درمان بیماری روده تحریک پذیر- داروی ضد افسردگی

 1. #1
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض درمان بیماری روده تحریک پذیر- داروی ضد افسردگی

  داروهای ضد افسردگی علاوه بر اثرات بالا برنده خلق بیمار ,چند اثر فیزیولوژیک نیز دارند که ممکن است در این بیماری سودمند باشد. در مبتلایان به نوعی از بیماری روده تحریک پذیر با غلبه اسهال , ضد افسردگی سه حلقه ای ایمی پرامین , پیشرفت عبور کمپلکس حرکتی جابجا شونده را در روده کند می کند و انتقال از دهان تا انتهای روده را به تاخیر می اندازد که نشانگر اثر مهاری دارو بر حرکت می باشد. همچنین داروهای سه حلقه ای ممکن است کارکرد اعصاب آوران احشائی را تغییر دهند

  ضد افسردگی سه حلقه ای ممکن است در بعضی از مبتلایان به بیماری روده تحریک پذیر موثر باشد. در یک مطالعه 2 ماهه در مورد دزیپرامین درد شکمی در 86 % از بیماران بهبود یافت ولی این میزان در مورد دارو نماها 59% بود. در مطالعه دیگری
  در مورد دزیپرامین در 28 بیمار مبتلا به بیماری روده تحریک پذیر در دفعات دفع مدفوع , اسهال , درد و افسردگی بهبودی مشاهده شد. بهبودی عمدتا در بیماران با غلبه اسهال دیده شد و در مبتلایان به یبوست هیچ گونه بهبودی ملاحظه نگردید. به نظر میرسد اثرات مفید ترکیبات سه حلقه ای , مستقل از اثر ضد افسردگی آنها است. اثرات درمانی آنها بر روی علائم روده ای زودتر و با دوز کمتر رخ می دهد. کارآمدی سایر دسته های ضد افسردگی در درمان روده تحریک پذیر کمتر مورد ارزیابی قرار گرفته است

  یکی از داروهای مهار کننده انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI ) به نام پاروکسیتین موجب تسریع انتقال از دهان تا سکوم می شود که احتمال مفید بودن این دسته داروئی را در بیماران با یبوست غالب بالا می برد.SSRI دیگر بنام سیتالوپرام درک اتساع رکتوم را کاهش می دهد و دامنه پاسخ گاستروکولونیک را در داوطلبان سالم کاهش می دهد. یک مطالعه با شاهد دارونما در مورد سیتالوپرام نشان داد که درد را در بیماران دچار روده تحریک پذیر کاهش می دهد.

  یک مطالعه در مورد میانسرین نشان داد که این دارو در مقایسه با دارونما موجب کاهش درد , دیسترس و ناتوانی کارکردی می شود.

  علی رغم این مطالعات مقدماتی , کارامدی SSRI دردرمان IBS نیازمند تائید بیشتری می باشد.

  مقاله های انگلیسی در همین مورد جهت علاقه مندان
  http://www.ibsgroup.org/forums/index...howtopic=58895
  http://www.medhelp.org/forums/gastro/archive/4637.html
  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3545719

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  داروهای ضدافسردگی سه‌حلقه‌ای: یک مطالعه تصادفی دوسوکور بر روی داروهای سه‌حلقه‌ای نشان داد این داروها در بهبود علایم سندرم روده تحریک‌پذیر بر دارونما برتری دارند. این گروه داروها در مبتلایان به درد شکمی ‌و اسهال و سندرم روده تحریک‌پذیر با الگوی مختلط، بیشترین اثربخشی را داشته‌اند. البته باید بیماران را نسبت به عوارض ناخواسته این گروه داروها که اغلب در شروع درمان مشاهده شده و با پیشرفت درمان برطرف می‌شوند، آگاه کرد (مانند خشکی دهان و خستگی)

  داروهاي ضدافسردگي: مصرف اين داروها علاوه بر بهبود خلق بيمار درibs نيز سودمند است، ولي اثرات مثبت دارو بيشتر در بيماران دچار اسهال ديده مي‌شود.

  داروهای ضد افسردگی برای بهبود علایم ibs بخصوص در بیماران افسرده بسیار کمک کننده هستند. بعضی داروهای ضدافسردگی برای درمان درد هم مناسب هستند حتی اگر افسرده نباشید.

  اين داروها غير از تأثير بر اختلالات خلق مي توانند در کاهش درد بيمار بسيار مؤثر باشند و ممکن است در کاهش علائم مربوط به نفخ ، اسهال يا يبوست هم نقش بسزايي داشته باشند ، البته انتخاب نوع دارو کاملاً به تجربه پزشک معالج و بر اساس علامت غالب بستگي دارد

  دو داروی ضدافسردگی سودمند در درمان سندرم روده تحریك پذیر


  محققان بر استفاده از داروهای ضد افسردگی برای درمان عارضه ای موسوم به سندرم روده تحریك پذیر تاكید كردند چند تن از پژوهشگران دانشگاه های علوم پزشكی قم ، تهران و زاهدان 60 بیمار مبتلا به سندرم روده تحریك پذیر را از نظر تاثیر دو داروی ضد افسردگی آمی تریپتیلن و نورتریپتیلن در درمان آنان ، بررسی كردند . براساس این بررسی كه مشروح آن در مجله علمی سازمان نظام پزشكی جمهوری اسلامی ایران منتشر شد ، داروهای آمی تریپتیلین و نورتریپتیلن هر دو به یك اندازه در درمان سندرم روده تحریك پذیر موثرند . به گفته محققان ، حدود یك چهارم مراجعه كنندگان به متخصصان گوارش به سندرم روده تحریك پذیر مبتلا هستند . سندرم روده تحریك پذیر ، یكی از مشكلات شایع دستگاه گوارش است كه با درد شكم ، نفخ ، یبوست و اسهال مشخص می شود .
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض كاهش درد روده تحريك پذير با داروهاي ضدافسردگي

  به نظر مي رسد دوزهاي كم داروي آمي تريپتيلين در كاهش علايم سندرم روده تحريك پذير (ibs) موثر است. تصويربرداري از مغز نشان داده است طي تورم دردناك انتهاي روده بزرگ در افراد مبتلا به ibs منطقه اي در مغز كه مربوط به درد و احساسات است ، فعاليت غيرطبيعي وجود دارد. به گزارش مدلاين پلاس ، محققان تاثير دوزهاي اندك آمي تريپتيلين را در كاهش اين فعاليت مورد بررسي قرار دادند. همچنين به دليل آن كه استرس عامل مهم تحريك كننده سندرم روده تحريك پذير است ، اين گروه اثرات دارو را طي استرس روحي مورد مطالعه قرار دادند. با بررسي بيماران ibs كه آمي تريپتيلين مصرف مي كردند در مقايسه با افرادي كه پلاسبو به آنها داده شد ، مشخص شد طي دو هفته درمان ، ميزان درد كاهش يافت و اين تاثير در طي استرس بيشتر بود. به گفته محققان آمي تريپتيلين علايم سندرم روده تحريك پذير را كاهش مي دهد و اين مرطوب به تاثير دارو بر سيستم عصبي مركزي است. دارو با كاهش ادراك درد يا به وسيله كاهش حالت تهاجمي نشانه هاي مربوط به استرس عمل مي كند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  مهارکننده‌های اختصاصی بازجذب سروتونین: داروهای ضدافسردگی سه‌حلقه‌ای و مهارکننده‌های اختصاصی بازجذب سروتونین با اثر بر حساسیت احشایی، پاسخ‌دهی درمانی را به دنبال دارند. همان‌طور که می‌دانیم یکی از مکانیسم‌های ایجاد سندرم روده تحریک‌پذیر، افزایش حساسیت احشایی است.
  در واقع، تغییر در ارتباط عصبی میان مغز و روده موجب افزایش احساس درد می‌شود.
  عوارض جانبی مهارکننده‌های بازجذب اختصاصی سروتونین، کمتر از ضدافسردگی‌های سه‌حلقه‌ای است، در نتیجه در مبتلایان به سندرم روده تحریک‌پذیر، انتخاب مناسب‌تری هستند. مطالعه‌ای روی ۲۳ بیمار نشان داد که اثر سیتالوپرام در کاهش درد شکم و نفخ، پس از شش هفته درمان، از دارونما بیشتر است. این دارو در گروه c تقسیم‌بندی داروها در دوران بارداری قرار دارد.

  تاثیر داروهای ضدافسردگی در تسکین روده تحریک پذیر

  جام جم آنلاین: بنظر می رسد درمان با داروهای ضد افسردگی ssri ناراحتی های روده ای راتسکین داده منجر به بهبود مبتلایان به سندرم روده تحریک پذیر ibs می شود.
  به گزارش مدلاین پلاس ، دکتر جان تاک از دانشگاه لون بلژیک می گوید می توان این داروها را برای بیماران ibs که به روشهای درمانی رایج پاسخ مناسبی نمی دهند ، در نظر گرفت.
  داروهای ssri اغلب برای درمان این بیماری مورد استفاده قرار می گیرند اما شواهد زیادی از تاثیر آنها در دست نیست لذا این محققان تاثیر داروی سیتالوپرام را با یک ماده بی اثر در این بیماران مقایسه کردند و دریافتند پس از سه تا شش هفته درمان ، سیتالوپرام اثر قابل ملاحظه ای را در رفع درد شکم ، نفخ و بهبود کلی بیماران اعمال کرد.
  ظاهرا توانایی این دارو برای تخفیف علائم سندرم روده تحریک پذیر به اثرات آن بر افسردگی یا اضطراب ندارد زیرا بیماران افسرده از مطالعه فوق خارج شدند و بین تغییرات خلقی و بهبود نشانه های سندرم روده ارتباطی مشاهده نشد.
  ستالوپرام دارویی است که سرعت تاثیر آن زیاد است و بیماران اغلب آن را تحمل می کنند و اثرات جانبی داروهای ضدافسردگی سه حلقه ای را نیز به دنبال ندارد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  گزارشی از دانشگاه هاروارد در باره تاثیر داروهای ضد افسردگی بر بیماری روده تحریک پذیر

  دوز کم داروهای ضد افسردگی از گروه سه حلقه ای ها مثل ایمی پرامین یا نور تریپتیلین که یک ساعت قبل از خواب استفاده شود می تواند درد شکم این بیماران را کاهش دهد. بعضی مشاهدات نشان داده است که این داروها بیشتر برای بیمارانی که مبتلا به اسهال هستند مفید است.عوارض معمول دارو شامل احساس خستگی , خواب آلودگی , خشکی دهان و یبوست است.مکانیزم دقیقی که مفید بودن این داروها رو نشان دهد وجود ندارد ولی حدس زده می شود حساسیت به درد را کاهش دهند. گروه دیگر داروهای ضد افسردگی بنام مهار کننده های اختصاصی بازجذب سروتونین (SSRI) هم ادعا شده می تواند مفید باشد ولی فعلا مفید بودن اونها برای ما ثابت نشده است... با اینحال گفته می شود اگر بیمار , هم افسردگی دارد هم روده تحریک پذیر این داروها بهتر است.مثل فلوکسیتین , سرترالین ,پاروکسیتین ,سیتالوپرام .

  health.harvard.edu

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت