سميه مقصودعلي
چـهـره هـاي مـبـارزه بـا ايـدز

تعداد مبتلايان به ويروس ايدز روز‌به‌روز بيشتر مي‌شود. در اين ميان مشاهير نيز هيچ مصونيتي ندارند و بسياري از آنها يا اطرافيانشان به اين بيماري مبتلا شده‌اند. برخي بيماري را مخفي نگاه داشته و برخي شجاعانه آن را اعلام کرده‌اند و به الگويي براي مبارزه با اين بيماري بدل شده‌اند...

برخي هم براي مبارزه با اين بيماري پيشگام شده‌اند و با برپايي خيريه‌هاي متعددي، سعي در مبارزه با اين بيماري دارند. آنها معتقدند بايد آموزش‌هاي لازم درخصوص اين بيماري فراگير شود تا آمار مبتلايان کاهش پيدا کند.

25 ميليون آفريقايي به ايدز مبتلا هستند و تابو بودن اين مساله، مشكل اصلي سر راه ريشه‌كن كردن آن است. طي سال‌هاي اخير، بسياري از وزرا و حتي خود رييس‌جمهور در مالاوي به اين مساله اشاره كرده‌اند كه اطرافيان و افراد خانواده‌شان بر اثر ايدز فوت كرده‌اند. سخنگوي پارلمان نيز به‌طور رسمي اعلام كرده 29 نفر از نمايندگان اين پارلمان مبتلا به ايدز هستند. به‌نظر مي‌رسد اقدام ماندلا نقشي اساسي در تشويق سياستمداران در اين حوزه دارد.


آفريقا، ايدز و «بنياد نلسون ماندلا»

نلسون‌ماندلا در سال 1999 بنيادي به نام «نلسون‌ماندلا» تاسيس كرد كه هدف آن در درجه اول مقابله با اپيدمي ايدز و بعد از آن بهبود وضعيت تحصيل در آفريقاي‌جنوبي و در سراسر جهان بود. اين بنياد در تلاش است تا تمام ديدگاه‌هاي ماندلا در زمينه‌هاي مقابله با فقر، آزادي، مقابله با بيماري‌ها و ستم را ترويج دهد. مسوولان اين بنياد معتقدند همكاري با جوامعي كه معمولا ناديده گرفته مي‌شوند، مي‌تواند در درك بهتر اين مساله كه چه مناطقي به آموزش بيشتري نياز دارند، مثمرثمر باشد. در ضمن هدف نهايي بنياد نلسون ماندلا، فقط آگاهي دادن به مردم نيست چون براي مقابله با مشكلاتي نظير ايدز بايد شرايط زندگي مردم از همه لحاظ بهتر شود. يادآوري ارزش‌هاي انساني، كمك به جوامع فقير و بهبود وضعيت زندگي در اين راه مي‌تواند مفيد باشد.

نلسون‌ماندلا در سال 2002 ميلادي سكوت را شكست و در روزنامه «جنوب‌آفريقا» اعلام كرد كه 3 نفر از بستگانش يعني دخترخاله و 2 فرزند پسرخاله او در اثر ابتلا به ايدز فوت كرده‌اند. وي در يك كنفرانس مطبوعاتي در حياط منزلش اعلام كرد که در سال‌هاي اخير، پسرش هم در اثر ابتلا به ايدز مرده است. او در مورد ايدز مثل يك بيماري معمولي مانند سل يا سرطان صحبت كرد. بعد از آن، طي
3 سال ماندلا تلاش كرد از طريق بنيادش، كمك‌هايي را براي مقابله با ايدز جمع‌آوري كند.


«فردي مرکوري» و فاش?گويي در آخرين روز زندگي

«فردي مركوري»، خواننده راك و رهبر گروه «كوبين»، يكي از مشاهيري است كه سعي كرد ابتلاي خود به ايدز را به همه مردم اعلام كند. وي پس از چند ماه جار‌وجنجال روزنامه‌ها، در روز 23 نوامبر 1991، در اوج شهرت خود و گروهش اعلام كرد كه به ايدز مبتلاست و فرداي آن تاريخ، درگذشت. علت مرگ او ذات‌الريه ناشي از ايدز عنوان شد. او در سال 1987 براي اولين‌بار به هم‌خانه خود گفت كه مبتلا به ايدز است ولي چون هنوز نمرده، علاقه‌اي به يادآوري اين مساله به خود ندارد و دوست دارد باقي عمرش را خوش بگذراند. هيچ‌کس نمي‌داند چه چيزي باعث شد تا درنهايت او اين موضوع را اعلام كند. برخي‌از اعضاي گروه او مي‌گويند که او 5 سال پيش از فوت از بيماري خود آگاه بود.


«راک هادسون» و تلاش براي تغيير نگرش جامعه آمريکا به اچ‌آي‌وي

«راك هادسون»، هنرپيشه آمريكايي اولين كسي است كه با بيان ابتلاي خود به ايدز، سعي در هوشياري و جلب توجه عموم مردم داشت. او از اين اتفاق بد استفاده كرد تا آثار مثبتي در جامعه به جاي بگذارد. 25 ژوييه 1985، هادسون در بيمارستاني در پاريس بستري شد و در گفت‌وگو با مطبوعات از ماهيت بيماري خود پرده برداشت. او در اوايل دهه 80 به بيماري قلبي دچار شد و پس از انجام آزمايش?هاي مختلف بود که متوجه شد به اچ‌آي‌وي هم مبتلاست. در سال 1985 گرچه 2 سال از شناسايي ويروس ايدز گذشته بود و به طور رسمي اعلام شده بود كه 12 هزارنفر در آمريكا به اين بيماري مبتلا هستند اما هنوز خيلي?ها، از اين مساله بي‌خبر بودند. ايدز ترس بسياري ايجاد كرده بود زيرا مردم فكر مي‌كردند ويروس ايدز از طريق بزاق يا ارتباط ساده فرد با فرد منتقل مي‌شود. او در همان سال درگذشت.


«اليزابت تيلور» و استفاده از شهرت براي مبارزه با ايدز

مرگ راك هادسون در سال 1985 مبدايي براي آغاز بسياري از فعاليت‌ها در مقابله با ايدز شد. «اليزابت‌تيلور»، يكي از نزديكان و دوستان اين بازيگر، فعاليت‌هاي خيرخواهانه خود را پس از مرگ او آغاز کرد.

«تيلور» از چهره‌هايي است كه متوجه شد مي‌تواند از شهرت خود براي مقابله با ايدز كمك بگيرد. وي در مصاحبه‌اي اعلام كرد كه دوست داشته از بازنشستگي خود استفاده و كمي استراحت كند اما چون هيچ كجا از مزاحمت‌هاي خبرنگاران در امان نيست، از اين فرصت براي مقابله با ايدز كمك گرفته است. وي در اواخر سال 1985 در تاسيس «بنياد تحقيقات ايدز» شركت‌ و بعد از آن بنياد «اليزابت‌تيلور» را افتتاح كرد. او در بيانيه‌اي رسمي از ثروتمندان خواست به او كمك كنند. حتي شخصا با رييس‌جمهور وقت آمريکا، «رونالد ريگان» تماس گرفت و از وي خواست در كنفرانسي كه در بنياد او برگزار مي‌شد، شركت كند. وي «جورج بوش پدر» را متهم كرد كه در زمينه مقابله با ايدز تلاش‌هاي كمي انجام داده است و در سال 1986 در يک برنامه تلويزيوني حاضر شد تا توجه عموم مردم را به خود و اين برنامه جلب كند.

او در سال 1989 سفري به تايلند كه شيوع ايدز در آن بالا بود، داشت و از بيمارستان‌ها بازديد كرد. در جريان يکي از اين بازديدها، با يكي از بيماران مبتلا به ايدز دست داد و عكس يادگاري گرفت تا به همگان يادآوري كند كه دست دادن، بوسيدن و عكس گرفتن نمي‌تواند باعث انتقال ايدز شود. اليزابت تيلور در اجراي تعهد خود مصر بود و در تمام جلسه‌هاي مربوط به مقابله با ايدز شركت مي‌كرد و ابايي از بيان مسايلي مانند لزوم استفاده از كاندوم براي پيشگيري از انتقال ويروس hiv نداشت. در سال 1991 وي عكس‌هاي عروسي خود با شوهر هشتمش «لاري فوتنكسي» را به قيمت يك ميليون دلار فروخت و به بنياد تحقيقات ايدز كمك كرد. از شهرت جهاني فيستوال كن كمك گرفت تا با برگزاري بازارچه خيريه و ميهماني شام بتواند كمك‌هايي براي بنيادش جمع كند. در سال 1995 با فروش پيراهني كه با آن اسكار بهترين فيلم در سال 1969 را دريافت كرده بود، توانست 167 هزار دلار به مقابله با ايدز كمك كند. او تا پايان عمر از شهرت و انرژي خود براي آنچه خود «تعهدي براي زندگي» مي‌ناميد، استفاده كرد. آمار نشان داده است كه اين خانم حدود 50 ميليون دلار براي مقابله با ايدز هزينه كرده است.

هفته نامه سلامت