جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 9 از 9 مجموع

موضوع: تشخیص آزمایشگاهی ایدز(اخبار و گزارشات)

 1. #1
  دکتر یاور آفلاین است عضو فعال
  تاریخ عضویت
  Jan 1970
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  451

  پیشفرض تشخیص آزمایشگاهی ایدز(اخبار و گزارشات)

  آزمایش HIV

  با توجه به اینكه از بدو ورود ویروس به بدن تا رسیدن سطح آنتی بادی به حد قابل تشخیص در آزمایش ممكن است بین ۲ هفته تا ۶ ماه طول بكشد. در افرادی كه رفتارهای پرخطر داشته اما تست منفی دارند لازم است ۳ ماه بعد و در صورت تداوم رفتار، هر شش ماه آزمایش تكرار شود.

  ● چه زمانی بعد از رفتار خطرناک بایستی آزمایش HIV دادو انواع آزمایشهای تشخیصی عفونت HIV

  با توجه به اینكه از بدو ورود ویروس به بدن تا رسیدن سطح آنتی بادی به حد قابل تشخیص در آزمایش ممكن است بین ۲ هفته تا ۶ ماه طول بكشد. در افرادی كه رفتارهای پرخطر داشته اما تست منفی دارند لازم است ۳ ماه بعد و در صورت تداوم رفتار، هر شش ماه آزمایش تكرار شود.

  ▪ انواع آزمایش های تشخیصی برای عفونت HIV عبارتند از :

  الف ) تست های سنجش آنتی بادی :

  ▪ آزمون الایزا (Elisa)

  ۱. Western blot test

  ▪ نكته :

  از آنجا كه آنتی بادی از طریق مادر آلوده وارد بدن جنین شده تا ۱۸ ماهگی در بدن باقی می ماند ،این تست ها برای تشخیص آلودگی در نوزاد مناسب نمی باشند .

  ب ) تست های سنجش آنتی ژن

  ۱. RT – PCR

  ۲. P۲۴ antigen

  DNA-PCR & RNA-PCR

  ▪ در ایران:

  ـ اولین آزمایش ۸ هفته بعد از رفتار خطرناک

  ـ تکرار آزمایش ۶ ماه بعد از رفتار خطرناک

  در ایران معمولاً دسترسی به آزمایش استاندارد HIV سهل تر است. این نوع آزمایش در ایران برای بار اول ۸ هفته بعد از رفتار خطرناک به مراجعه کنندگان توصیه می شود. ولی به دلیل اینکه سرعت و میزان تولید پادتن خون در بدن افراد متفاوت است و برای انجام آزمایش دقیقی که بتوان به نتیجه آن استنتاج کرد و جواب قطعی را ارائه داد، ۶ ماه بعد از رفتار خطرناک بایستی که آزمایش تکرار شود.

  ▪ آزمایش HIV-ELISA

  آزمایش استاندارد HIV ٬"تست الایزا" است. این تست٬ استاندارد جهانی برای استفاده در بیمارستان ها، بانک های خون و یا سازمان های انتقال خون می باشد.

  این آزمایش مستقیماً خود ویروس را جستجو نمی کند. در این روش، میزان پادتن ( آنتی بادی) هایی که بدن شخص آلوده برعلیه HIV تولید کرده، اندازه گرفته می شود.

  ELISA نسبتاً آزمایش ارزان و خیلی دقیقی است . ( اگر چه ۱۰۰٪ نیست ) در این آزمایش ( اولین آزمایشی که عموماً انجام می شود ) یک نمونه خون گرفته می شود و با دور بالا دوران داده می شود که باعث می شود سرم خون از اجزاء جامد آن مثل سلولهای خون جدا شود . هنگامیکه ماده معرف ELISA به سرم اضافه شود یک آزمایش شیمیایی که محلول را رنگی می کند وجود پادتن های HIV را مشخص می سازد .

  (وقتی که HIV وارد بدن می شود، یک ماده شیمیایی خاصی از سوی سیستم دفاعی تولید می شود که پادتن ( آنتی بادی) نامیده می شود. پادتن ها واکنش بدن نسبت به عفونت می باشند. بنابراین اگر بدن شخصی پادتن علیه HIV تولید کرده باشد، به معنای آن است که شخص به HIV آلوده شده است.)

  تولید پادتن در بدن به مدت زمان بین چند روز تا سه هفته نیاز دارد.

  آزمایشی را که بتوان به نتیجه آن اعتماد کرده و بر اساس آن شخص را نسبت به نوع سلامت خود با اطلاع کرد، دربعضی منابع بین ۶ هفته تا ۶ ماه و بعضی دیگر بین ۸ هفته تا ۶ ماه بعد از ارتباط خطرناک توصیه شده است.

  ▪ Western blot test

  به عنوان یك آزمون تأیید كننده به كار می رود. كه وجود IgG برعلیه چند نوع پروتئین ویروسی را بررسی می كند . این تست نسبت به الایزا اختصاصی تر بوده از حساسیت كمتری برخوردار است .

  از آنجا که آزمایش Western blot نسبتاً گران است وانجام آن نیز مشکل است . ندرتاً به عنوان اولین آزمایش انجام می گیرد و بیشتر در تأیید نتایج مثبت یا مشابه آزمایش ELISA بکار می رود .

  ▪ آزمایش HIV-PCR

  به زبان بسیار ساده این آزمایش مستقیماً وجود HIV در خون را جستجو می کند.

  PCR= Polymerase Chain Reaction

  تست HIV-PCR ژن ویروس (DNA ) را در خون ردیابی می کند. اگر شخصی آلوده شده باشد DNA ویروس ایدز در خون او وجود خواهد داشت. میزان اطمینان به دقت این تست ۹۵% می باشد. بعضی منابع این آزمایش را دو هفته بعد از داشتن ارتباط خطرناک (ارتباطی که به تماس مشکوک با خون منجر شود) و بعضی دیگر ابتدا ۴ هفته بعد، توصیه می کنند. معمولاً بین ۵ روز تا یک هفته طول می کشد تا نتیجه این آزمایش دریافت شود.

  از نظرهزینه این تست به طور معمول بسیار گران تر از تست HIV-ELISA می باشد.

  در طی این آزمایش اجزاء‌ مختلف ویروسی روی نوارهای خاص روی صفحه آزمایش که در سرم فرد مورد آزمایش قرار میگیرد قرار دارند .

  اگر سرم پادتن HIV داشته باشد ، به نوارهای ویروسی متصل می شوند ، که باعث تغییر رنگ آنها می شود . گر چه آزمایش HIV در حال حاضر خیلی در دسترس است . غربالگری گسترده انجام نمی پذیرد .

  بـا توجه به این كه در این آزمون ژنوم ویروس مورد مطــالعه قرار میگیرد لذا در تشخیص زودرس بیماری ویا نوزاد متولد شده از مادر آلوده مفید است . بخاطر حساس بودن زیاد ، موارد مثبت كاذب این آزمون بالا است. تشخیص مثبت با PCR درهرحال باید با تست سرولوژیك اثبات شود.

  مثبت کاذب: ،‌آزمایش درصد کمی از افراد چه با آزمایش الایزا یا وسترن بلات می تواند غلط باشد . امکان دارد تغییر رنگ اندکی در بعضی از افرادی که HIV ندارند مشاهده شود و بطور غلط به عنوان HIV مثبت شناخته شوند .

  منفی کاذب : در بعضی موارد آزمایش می تواند علی رغم وجود پادتنها نتواند تغییر رنگ نشان دهد . بنابراین کسی که آلوده به ویروس است اشتباهاً ممکن است منفی تلقی شود .

  ▪ آنتی ژن P۲۴ :

  در این روش آنتی ژن ویروس مورد بــررسی قرار می گیرد . لذا می تواند در تشخیص زود هنگام آلودگی كمك كننده باشد. البته در مراحل عفونت بدون علامت و یا درمان ضد ویروس ، با توجه به اینكه تعداد ویروس موجود در خون كم است ممكن است منفی كاذب داشته باشیم .

  با توجه به در دسترس بودن روش الایزا و وسترن بلات در ایران و همچنین اختصاصی بودن بالا (موارد مثبت كاذب كمتر)، ملاك تشخیص قطعی آلودگی یك فرد٬ مثبت بودن دو آزمایش ELISA و یك آزمایش Western blot است.  موسسه اطلاع‌رسانی طعام اسرار
  آخرین ویرایش توسط دکتر نادر در تاریخ 23-Dec-2009 انجام شده است

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  یک نکته

  متداول‌ترين آزمايش براي غربالگري ويروس اچ‌آي‌وي ـ ايدز آزمايش اليزاست كه پادتن ضدويروس را در خون گزارش مي‌كند. با توجه به اينكه از زمان ورود ويروس به بدن تا زماني كه سطح اين پادتن به حد قابل تشخيص در آزمايش خون برسد، بين دو هفته تا شش ماه زمان لازم است لذا اولين آزمايش بعد از رفتار پرخطر جنسي نبايد زودتر از دو هفته بعد از آن رفتار انجام شود
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  بررسی منفی کاذب تست elisa

  1- منفی کاذب تست الایزا نادر است
  2- اگر احتمال دهیم که علت منفی شدن.. وجود دوره پنجره است( 2 هفته تا 16 ماه) باید تا اتمام دوره پنجره و برای رد کردن
  این مسئله از تست سنجش RNA کمک میگیریم.
  3- در افرادی که اخیرا در مواجهه با ویروس بوده اند و در افرادی که آزمایش الایزای اونها منفی هست..تکرار آن 6 هفته
  و سه ماه بعد ضرورت دارد...

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  بررسی مثبت کاذب تست elisa

  آزمایش مثبت کاذب تست elisa نادر است.اما با اینحال اگر چنین تستی مثبت شد.. باید آزمایش دیگری به عنوان تائید کننده انجام بشه که western blot نام دارد.

  1-پاسخ وسترن بلات با حد اقل 2 پروتئین مختلف در HIV موئد وجود عفونت است.
  2- کسی که در معرض خطر بالای مواجهه با hiv هست.. اگر وسترن بلات واکنش نامشخص با دو پروتئین مختلف نشان داد...
  به احتمال زیاد آلودگی وجود داره... بهتره در این موارد از RNA ویروس کمک گرفته بشه..
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  آزمایش اچ.آی.وی در حاملگی
  http://www.iransalamat.com/index.php...bsectionId=666
  زني بعد از 22 سال متوجه ابتلا به ايدز خود شد
  http://www.iransalamat.com/index.php...bsectionId=666
  بسياري از مردان مبتلا به ايدز از بيماري خود بي‌اطلاع هستند
  http://www.iransalamat.com/index.php...bsectionId=666

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  تشخیص عفونت ایدز

  آنتی بادی های ضد HIV طی 2 تا 12 هفته پس از عفونت در گردش خون ظاهر می شوند. جهت بررسی آلودگی به HIV تست غربالگری , الیزا می باشد. در افرا د با خطر کم تنها در 10% مواردی که تست الیزا مثبت است عفونت ایدز تائید می شود.

  موارد مثبت کاذب الیزا عبارتند از :
  اتو آنتی بادیها , بیماریهای کبدی واکسیناسیون اخیر آنفلوآنزا و عفونت های ویروسی حاد

  در مواردی که تست الیزا مثبت یا مبهم باشد باید مجددا تکرار شود. در مواردی که 2 بار تست الیزا مثبت با مبهم باشد قدم بعدی بررسی HIV-1 به روش western blot است

  در مواردی که نتیجه تست الیزا مثبت یا مبهم باشد ولی westerb blot برای HIV-1 منفی باشد قدم بعدی آزمون ویژه الیزا برای HIV-2 است که اگر مثبت بود با HIV-2 westernblot بررسی می گردد و در صورتی که آزمون الیزا برای HIV-2 منفی بود در صورتی که از نظر کلینیکی به عفونت HIV-2 مشکوک باشیم تست را 6-3 ماه بعد تکرار می کنیم

  در مواردی که تست الیزا بار اول مثبت یا مبهم باشد ولی در دو بررسی بعدی به فاصله 3 تا 6 ماه منفی باشد نیازی به بررسی دیگری ندارد

  در مواردی که تست الیزا مثبت و تست westernblot برای HIV-1 مبهم باشد تست 4 تا 6 هفته بعد تکرار می شود و در صورت شک بالینی تست الیزا با HIV-2 نیز انجام می شود. در این موارد می توان از بررسی DNA RNA P24 نیز سود جست تست QRAQUICK RAPID نیز جهت غربالگری روی خون یا بزاق قابل انجام است. در صورت منفی بودن برای رد کردن تشخیص ایدز کافی است اما در صورت مثبت بودن باید با آزمون های سرولوژیک استاندارد تاید شود. بیشترین کاربرد تست P24 برای غربالگری عفونت hiv در بیماران مشکوک به سندرم حاد ایدز است

  به نقل از کتاب طب داخلی هاریسون 2008
  مرجع رسمی پزشکان
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 7. #7
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  از سال 2004 به بعد حداکثر دوره ی نهفتگی برای انسان سالم 3 ماه و برای افرادی که دارای سیستم دفاعی ضعیفی هستند مثل افراد سرطانی که تحت شیمی درمانی هستند حداکثر 6 ماه است و جواب تست الیزا در 3 یا 6 ماه بعد از رفتار پر خطر به قطعیت مورد قبول است . حداکثر دوره ی نهفتگی ثبت شده 8 ماه بوده و مربوط است به یک پرستار که از طریق سوزن آلوده شده آن هم در گذشته ی دور که حساسیت تست ها بسیار اندک بود

 8. #8
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  هر آنچه که در مورد آزمایشهای تشخیصی hiv باید بدانید

  در تست های hiv معمولا حضور آنتی بادی یا ماده ژنتیکی (dna.rna) آن را در خون یا سایر نمونه ها تشخیص می دهند . Hiv باعث آلودگی یک سری از سلول های سفید خون به نام سلول های cd4+ میشود که نوعی لنفوسیت هستند و در دفاع و ایمنی بدن در مقابل بیماریها نقش مهمی دارند. Hiv عامل سندروم نقص ایمنی اکتسابی (aids) میباشد.

  بعد از انتقال ویروس به بدن حدود ۲ هفته تا ۶ ماه ظهور آنتی بادی ضد آن به طول می انجامد.

  به فاصله زمانی از حین ورود ویروس به بدن تا پیدایش آنتی بادی های قابل ردیابی در خون دوره پنجره (window period) اطلاق میشود، که در این مدت نتیجه تست منفی بوده اما فرد میتواند ویروس را به دیگران منتقل نماید.
  انواع تست های hiv:

  روش ایمونولوژیک (elisa): این تست جزو اولین آزمایش هایی است که انجام میگیرد و در صورت حضور آنتی بادی مثبت میشود. در این حالت جهت حصول اطمینان تست تکرار خواهد شد. اگر نتیجه تست الایزا منفی بود اغلب نیازی به انجام باقی تست ها نیست.

  روش وسترن بلات(western blot): انجام این تست از الایزا کمی مشکل تر بوده ولیکن جهت تایید نتایج مثبت حاصل از الایزا به کار میرود.

  Pcr: در این آزمایش به دنبال ماده ژنتیکی (dna.rna) در سلول های سفید خون آلوده به ویروس هستیم. این آزمایش به طور معمول زیاد انجام نمیشود چرا که نیاز به تجهیزات گران قیمت و مهارت زیاد دارد.pcr را اغلب زمانی انجام میدهند که نتیجه الایزا مشکوک باشد.

  Ifa: تشخیص آنتی بادی های ضد hiv به مانند وسترن بلات جهت تایید نتیجه الایزاست. اما گران تر میباشد.

  انجام تست تشخیصی hiv معمولا ۶ هفته تا ۳ ماه بعد از اولین مواجهه با ویروس انجام میشود.
  تفسیر نتایج :

  نرمال: در این حالت هیچ آنتی بادی وجود ندارد و نتیجه تست منفی است . اگر تست در دوره پنجره انجام شده باشد و جواب منفی باشد قابل اعتماد نبوده و باید تکرار شود. بدن اکثر افراد در طی حداکثر ۶ ماه تولید آنتی بادی خواهد کرد پس اگر بعد از ۶ ماه نتیجه تکرار تست باز هم منفی شد عفونت hiv وجود ندارد.

  مشکوک: معمولا زمانی رخ میدهد که میزان آنتی بادی ها به طور کامل افزایش نیافته باشند و یا سایر آنتی بادی ها در نتیجه تداخل ایجاد کنند. در صورت مشکوک بودن روش الایزا از pcr استفاده میکنند تا نتایج قطعی حاصل شود.

  مثبت: حضور آنتی بادی در خون و نتیجه مثبت در الایزا و مثبت در تکرار مجدد آن، تایید به روش وسترن بلات یا ifa
  عوامل مداخله گر در نتایج تست:

  مصرف کورتیکو استرویید ها

  انجام آزمایش در مرحله پنجره

  ابتلا فرد به بیماری های اتو ایمیون (خود ایمنی)

  ابتلا به لوسمی، سیفلیس

  مصرف بیش از حد الکل

  در روش الایزا احتمال وقوع نتایج مثبت کاذب هم وجود دارد پس صرف مثبت شدن آن کافی نبوده و باید حتما تست های تاییدی انجام شوند.

  تشخیص hiv در نوزادان مشکل است چون تا ۱۸ ماهگی در بدن آنها آنتی بادی های منتقله از مادر به جنین هنوز وجود دارند، در نوزادان از روش pcr برای تشخیص استفاده میکنند.

  در آخر اینکه برای حصول اطمینان از عدم ابتلای فردی به hiv بهتر است که حدود ۶ ماه بعد از زمانی که احتمال ورود ویروس وجود داشته آزمایش انجام شود، اگرچه به طور معمول میتوان ۶ هفته تا ۳ ماه بعد از ورود اولیه ویروس هم انجام داد.

  در صورتی که تست مثبت شود سایر آزمایشات مانند شمارش سلول های cd4+ و سنجش بار عفونی ویروس باید مشخص شوند تا به زمان آغاز درمان و نحوه درمان بتوان پی برد.

  به نقل از سایت مردمان
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 9. #9
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  تفاوت بین hiv-1 و hiv-2 چیست؟

  در حال حاضر 2 گونه از hiv وجود دارد؛ hiv-1 و hiv-2.

  نوع غالب در جهان hiv-1 می باشد و هنگامی که به طور کلی و بدون مشخص کردن نوع، درباره ی hiv بحث می شود منظور hiv-1 می باشد. هر دو نوع hiv-1 و hiv-2 از طریق تماس جنسی، خون و محصولات خونی و از مادر به کودک منتقل می شوند و سبب ایدز با علائم بالینی غیر قابل افتراق از یکدیگر می شوند اما hiv-2 مشکل تر از hiv-1 منتقل می شود و فاصله ی زمانی بین آلوده شدن با hiv-2 تا ایجاد بیماری طولانی تر است.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت