آيا ايدز با استخر عمومي و نيش حشرات منتقل مي‌شود؟


ايدز بيماري است كه توسط ويروسي به نام hiv منتقل مي‌شود. اين ويروس به تدريج قدرت دفاعي بدن را ضعيف مي‌كند به طوري كه فرد به انواع عفونت‌ها و سرطان‌ها مبتلا شده و در نهايت منجر به مرگ مي‌شود.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، از زماني كه فرد به ويروس مولد ايدز (hiv) مبتلا مي‌شود تا شروع بيماري ايدز ممكن است بيش از 10 سال طول بكشد. در اين مدت فرد سالم بوده، مي‌تواند به كار و فعاليت خود ادامه دهد ولي احتمال انتقال ويروس به ديگران وجود دارد. ابتلا به hiv از ظاهر فرد مشخص نمي‌شود.

Hiv چگونه وارد بدن مي‌شود؟

-تماس جنسي حفاظت نشده با فرد مبتلا

- استفاده مشترك از وسايل تزريق و يا ساير ابزار تيز و برنده مثل تيغ و سوزنه خالكوبي

- انتقال خون و فرآورده‌هاي خوني آلوده

- از مادر مبتلا به نوزاد در طي حاملگي، زايمان و شيردهي

شايع‌ترين راه ابتلا به hiv در جهان تماس جنسي نامطمئن و در ايران، استفاده مشترك از وسايل تزريق در بين مصرف كنندگان مواد مخدر تزريقي است.

چه عواملي خطر ابتلا را در تماس جنسي بيشتر مي‌كند؟

- تماس‌هاي جنسي حفاظت نشده

- وجود يك بيماري آميزشي درمان نشده

- مصرف مواد مخدر، الكل، اكستاسي (قرص x) و ... قدرت تصميم گيري فرد را براي پرهيز از رابطه جنسي حفاظت نشده مختل مي‌كند.

آيا لازم است افراد آلوده از سايرين جدا شوند؟

ويروس مولد ايدز از طريق تماس‌هاي معمولي مانند دست دادن، در آغوش كشيدن، روبوسي كردن، عطسه و سرفه كردن، استفاده از توالت و حمام مشترك، استفاده از ظروف و وسايل غذاخوري مشترك، استفاده از استخر عمومي و نيش حشرات منتقل نمي‌شود. افراد مبتلا و بيمار نياز به حمايت و همدلي جامعه دارند. آنچه افراد را در معرض خطر قرار مي‌دهد رفتارهاي پرخطر است، نه زندگي در كنار افراد مبتلا

از كجا بدانيم مبتلا شده‌ايم يا نه؟

بر اساس اعلام مركز مديريت بيماري‌هاي واگير وزارت بهداشت، ابتلا به ويروس مولد ايدز فقط از طريق آزمايش خون مشخص مي‌شود. از زماني كه ويروس وارد بدن فرد شده تا زماني كه در آزمايش خون مشاهده شود ممكن است چند ماه طول بكشد. بهتر است قبل از انجام آزمايش با يك مشاور صحبت شود.

اگر از ابتلاي خود يا همسر خود به hiv نگران هستيد، مي‌توانيد به مراكز مشاوره بيماري‌هاي رفتاري مراجعه كنيد. در اين مراكز علاوه بر آموزش، مشاوره و ارايه وسايل پيشگيري، آزمايش hiv به صورت رايگان با حفظ رازداري انجام شده و افراد مبتلا يا بيمار تحت مراقبت و درمان قرار مي‌گيرند. آدرس مراكز مشاوره را از مراكز بهداشتي درماني منطقه خود سوال كنيد.

آيا ايدز درمان دارد؟

در حال حاضر درمان قطعي كه ويروس را از بين ببرد وجود ندارد. درمان‌هاي موجود مي‌توانند طول عمر بيمار را افزايش داده، كيفيت زندگي را بهتر كنند.

چگونه خود را در برابر ابتلا به hiv حفاظت كنيم؟

با خويشتن‌داري در زمان تجرد، وفاداري به همسر، پرهيز از مصرف مواد مخدر يا محرك، خودداري از مصرف تزريقي مواد مخدر، عدم استفاده از وسايل تيز و برنده مانند تيغ اصلاح، سوزن خالكوبي، وسايل تزريق و ... به صورت مشترك مي‌توان خود را در برابر ابتلا به hiv حفاظت كرد.

همچنين هر يك از افراد مي‌توانند با حفاظت از خود و ديگران در برابر ايدز، صحبت با ديگران در مورد hiv/ايدز، تلاش براي پذيرفته شدن و حمايت افراد مبتلا به hiv/ايدز در جامعه و محله و دعوت از بزرگان محله، مربيان، همكاران، همكلاسان و اطرافيان به مشاركت در اطلاع رساني براي hiv/ايدز شهر و كشور را در برابر همه‌گيري hiv حفاظت كنند.