جستجو در سایت توسط گوگل

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج 1 تا 10 از 16 مجموع

موضوع: علائم بالینی ام اس

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض علائم بالینی ام اس

  علائم حرکتی
  به صورت ضعف و بی‌قوتی اندام‌هاست.  مشكلات حركتي :
  كنترل تمام اعمال و حركات توسط مغز صادر و از طريق نخاع به دست و پا منتقل مي شود لذا اگر در اين مسير ضايعه اي ايجاد شود سبب مشكلات حركتي و ضعف در دست وپا مي شود . ضعف دست و پا در بيماري m s ممكن است محدود به يك دست و يا دست و پاي يك سمت و يا هر دو پا باشد از خصوصيات ديگر ضعف است

  مشكلات حركتي نيز از علايم ديگر اين بيماري است و از آنجايي كه كنترل تمام اعمال و حركات توسط مغز صادر و از طريق نخاع به دست و پا منتقل مي‌شود، لذا اگر در اين مسير ضايعه‌اي ايجاد شود، سبب مشكلات حركتي و ضعف در دست و پا مي‌شود، ضعف دست و پا در بيماري ام اس ممكن است، محدود به يك دست و يا دست و پاي يك سمت و يا هر دو پا باشد، از خصوصيات ديگر ضعف ناشي از بيماري ام اس ايجاد سفتي در دست و پا است ، بعضا اگر بيمار بخواهد دست و پا را شل كند، دست و پا هنوز سفت است و به سختي حركت مي‌كند .
  آخرین ویرایش توسط دکتر نادر در تاریخ 18-Sep-2009 انجام شده است
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض اختلالات حس بیماران ام اس

  علائم حسی
  به صورت کاهش حس یا احساس سوزن‌سوزن شدن یا کرختی در اندام می‌باشد.


  مشكلات حسي بيماري ms بعلت ايجاد ضايعه اي در مسير الياف منتقل كننده حس از دست و پا به مغز رخ مي دهد كه اين ضايعه ممكن است در نخاع يا در مغز باشد و يا گاهي اوقات بصورت ايجاد احساسات كاذبي مثل سوزش ، سوزن – سوزن شدن و خواب رفتن دست و پا باشد. گاهي اوقات نيز مشكلات حسي بصورت دردهاي تير كشنده در دست و پا است
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض علائم درگیری مخچه در ام اس

  اختلال تكلم و اختلال بلع :
  براي صحبت كردن و بلعيدن غذا نيز عضلات زبان و حلق بايد هم قدرت كافي براي انقباض داشته باشند و هم با يكديگر كاملاً هماهنگ عمل كنند ، لذا اگر اختلالي در اين موضوع ايجاد شود سبب تغيير تن صدا و مشكل در صحبت كردن روان و همينطور مشكل در بلع غذا و مايعات مي شود .

  مشكلات تعادلي :
  يكي از مشكلات شايع در بيماري m s مشكل در حفظ تعادل موقع ايستادن و راه رفتن و يا مشكل در انجام كارهايي مثل خياطي است براي انجام هر كاري بايد انقباض عضلات و حركت دست و پا كاملاً هماهنگ باشد . مركزي كه مسئول اين هماهنگي است مخچه است . اگر ضايعه اي در مخچه ايجاد شود عدم تعادل درانجام كارها و راه رفتن ولرزش در دست ايجاد مي شود.


  لرزش : همه بيماران ms ، لرزش را تجربه كرده اند. اكثراً لرزش ها خوب به دارو پاسخ مي دهند. در لرزش مخچه اي كه عمدتاً همراه عدم تعادل است ، هنوز درمان قطعي ودرستي براي آن يافت نشده است .


  علائم مخچه‌ای
  بـه صورت لـرزش شدید، حرکات لرزشی در چشم‌ها(نیستاگوموس)، اختلال تکلـم، بی‌مهارتـی در انجــام
  حرکات پیچیده و اختلال تعادل.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض نشانه ها و علائم بالینی ام اس

  ● نشانه های ms
  اما چه كسانی ms دارند؟ به عبارت بهتر ms در افرادی كه به آن مبتلایند چگونه بروز می كند؟
  دكتر مسعود رحمت جیرده، متخصص بیماری های مغز و اعصاب در این باره می گوید: «هنگامی كه در ابتدا فرد دچار حمله می شود یا بیماری عود می كند امكان دارد علائمی مانند تارشدن مقطعی چشم ها یا تعادل نداشتن بدن ظاهر شود كه با درمان یا بدون درمان فروكش می كند. این گونه نیست كه بیمار همان ابتدا دچار ms شود و در تمامی زمان دنبالش باشد.
  پس از فروكش كردن حمله اولیه امكان دارد حمله بعدی چند ماه یا چند سال بعد رخ دهد. در حمله دوم امكان دارد بیمار علاوه بر علائم حمله اول به یك علامت دیگر نیز دچار شود. مثلاً چشمان شخص در ابتدا تار می شده و پس از مراجعه به چشم پزشك بهبود یافته است. حالا پس از چند ماه یا چند سال این بار دچار بی تعادلی می شود. این بار به فیزیوتراپ مراجعه می كند و باز هم بهبود می یابد و باز هم در مقطع زمانی دیگر حمله دیگری رخ می دهد. این كه گفته می شود فرد مبتلا به ms مدام دچار حمله می شود و به سرعت فلج می شود، كاملاً بی ربط است. امكان دارد حملات مكرر بیمار مبتلا به ms با فاصله زمانی چند سال رخ دهد و درصد بسیار پائینی از این افراد دچار معلولیت می شوند.
  نشانه های ms عبارتند از: تاری چشم، دوبینی و انحراف چشم، سرگیجه، بی تعادلی، سوزن سوزن شدن بدن، احساس خارش، اختلال های حركتی، مختل شدن دستگاه دفع ادرار (مانند بی اختیاری كامل یا ناقص) البته كسانی كه چنین علائمی دارند الزاماً به بیماری ms مبتلا نیستند و نباید بترسند. افرادی كه چنین علائمی دارند باید به پزشك مراجعه كنند
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  علائم
  ▪ نشانه ها ، شدت و دوره بیماری ام.اس بسته به محل پلاک ها و حد دی میلینیشن متفاوت است.
  ▪ نوریت و دیگر مشکلات چشمی از علائم بیماری ام.اس هستند.
  ▪ نوریت چشمی (التهاب اعصاب چشم) در ۱۶ درصد بیماران روی می دهد. در این حالت بینایی معمولا در یک چشم تار می شود.
  ▪ درد یا نیستاگموس (حرکت یا انقباض غیر ارادی چشم) ممکن است رخ دهد. در بسیار ی از بیماران این اولین نشانه ام.اس است.
  ▪ در ۲۰ درصد افراد ی که دچار این مشکل می شوند، ام.اس در عرض دو سال پس از شروع پیشرفت می کند. در ۴۵ تا ۸۰ درصد افراد، این بیماری طی مدت ۱۵ سال ایجاد می شود.
  ▪ خستگی از دیگر علائم بیماری ام.اس است که به هنگام عصر بیشتر می شود و ممکن است با افزایش درجه حرارت بدن همراه باشد.
  ▪ تغییر در حس های دست و پا نشانه دیگری از بیماری است. بیماران ممکن است سنگینی ، ضعف یا ناتوانی در دست و پا ، سوزش و یا بی حسی بویژه در پا را تجربه کنند.
  ▪ عدم هماهنگی اعضای بدن با یکدیگر نیز از علائم بیماری است.
  ▪ نشانه لرمیت: یک حس الکتریکی که به طرف پایین و پشت پاها ایجاد می شود و با خم کردن گردن به جلو ایجاد می شود.
  ▪ حالت اسپاسم و انقباض در اعضای بدن و بالاخره اختلال در کار مثانه از دیگر علائم مالتیپل اکلروزیس هستند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  علائم و نشانه هاي بيماري ms
  بيماري ms يكي از بيماريهاي مغز – نخاع و عصب بينايي است كه به علت آسيب غلاف دور عصب كه اصطلاحاً به آن ميلين مي گويند بوجود مي آيد .

  در اثر آسيب ميلين هدايت امواج الكتريكي در مسير اعصاب مختل مي شود . در سيستم عصبي تمام اطلاعات از طريق همين الياف عصبي جابجا مي شود، درنتيجه اگردر هدايت امواج اختلالي ايجاد شود سبب علائم ونشانه هايي مي شود كه دربيماري ms ديده مي شود .

  هر قسمتي از مغز انسان مسئول يك عمل خاصي است ، يكجا مسئول شناسايي حس ها و يك جا مسئول حركت دست و پا و محل ديگر مسئول بينايي است .
  نخاع همانند شاهراه است كه اين اطلاعات از مغز به دست و پا مي رود و از دست و پا به مغز فرستاده مي شود .اگر آسيبي در اين نواحي ايجاد شود سبب اختلالات مختلفي از جمله اختلال حسي – مشكل حركتي و بي اختياري مي شود
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 7. #7
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  سير باليني : بيماري اكثراً حمله اي و دوره اي است . در دوره هايي عود مي كند با ضعف پاها ، عدم تعادل ، سرگيجه ، استفراغ ، دوبيني، گزگز دست ها و صورت . همه علائم بيماري مربوط به عود نيست . حمله يا عود ، بروز يكسري مشكلات در بيمار است كه براي پزشك قابل شناسايي باشد و حداقل ۲۴ h يا ۴۸ h ادامه پيدا كند . اگر علائم تنها چند دقيقه باشد و بعد رفع شود ، عود نيست و ممكن است بطور طبيعي در هر بيماري رخ دهد.

  علائم و نشانه‌ها
  بیماری ام.اس یکی از بیماری‌هایی است که تنوع در علائم آن وجود دارد و بروز نشانه‌های بالینی در همه مبتلایان به ام. اس یکسان نیست و نوع، شدت و زمان بروز آن متفاوت است، مثلاً یک بیمار به صورت خواب‌رفتگی و سوزن‌سوزن شدن یک عضو و بیمار دیگر با تاری دید مراجعه می‌کند. بروز علائم بالینی در ام. اس بسته به محل ضایعه در سیستم عصبی مرکزی دارد که بر اساس آن نشانه‌های ام. اس را می‌توان به علائم حرکتی، حسی، بینائی، مخچه‌ای، ساقه مغز و علائم روحی روانی و شناختی و علائم دستگاه خودکار بدن تقسیم کرد.

  علائم
  علائم این بیماری در افراد مختلف متفاوت است و نیز بستگی به بخش آسیب دیده دارد.
  علائم ابتدایی بسیار خفیف هستند، از قبیل بی حسی اعضای بدن نظیر دست و پا، خستگی و ضعف، عدم تعادل و سرگیجه، سوزش موضعی در اندام ها، نقص در بینایی و درد شدید در ناحیه صورت.
  با پیشرفت این بیماری علائم شدیدتر نیز بروز می کند از جمله دردهای مزمن کمر و ماهیچه ها، اسپاسم یا گرفتگی ماهیچه ها، فلج، ناتوانی جنسی، اختلال در صحبت کردن، مشکل در بلع، مشکل در حافظه، از دست دادن بینایی و نابینایی کامل.
  علائم اولیه بسیار خفیف بوده و امکان دارد در ابتدا تشخیص داده نشود اما با پیشرفت این بیماری، علائم نیز شدت می یابد و به قدری می رسد که فرد کاملاً فلج می شود و حتی نمی تواند از خود مراقبت کند. مرگ افراد مبتلا به این بیماری عموماً در اثر شرایط سخت ناشی از فلج آنهاست. همچنین از دیگر عوامل مرگ بروز زخم های بستری و در نتیجه بروز عفونت، ذات الریه، آمبولی ریوی، گرفتگی رگ های تغذیه کننده ریه ها توسط لخته های خونی و خودکشی اشاره کرد
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 8. #8
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  مسائلي كه بيمار ms بايد بداند :
  ۱. فعاليت شديد كه باعث افزايش درجه حرارت بدن شود ، نبايد انجام دهيد . گرما ، هدايت عصب را مختل مي كند . لازم است بيمار همواره خودش را خنك نگه دارد .
  ۲. حمام آب داغ نگيريد.
  ۳. استرس و فشار روحي و جسمي نداشته باشيد.
  ۴. وزن متعادل داشته باشيد .
  ۵. پياده روي و نرمش و ورزش و شنا در آب ملايم داشته باشيد. اما ورزشي كه دما را زياد بالا ببرد و يا سونا ممنوع است . ورزش هاي هوازي انجام دهيد.
  ۶. خواب خوبي داشته باشيد .
  ۷. منتظر عود حمله و عوارض بيماري نباشيد.
  ۸. Ms يك بيماري تنها نيست . مكانيسم بيماري و اثرات آن در هر فرد متفاوت است . هر كس بيماريش مختص خودش است . يكسري معيارها براي پيشگويي است ولي قطعي نيست .
  ۹. آرامش داشته باشيد.
  ۱۰. به پزشك خود اعتماد كنيد.
  ۱۱. سوالاتي كه داريد از پزشك خود بپرسيد.
  ۱۲. هميشه اميدوار باشيد ، شايد روزي به تنهايي بتوانيد ms را از پاي در آوريد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 9. #9
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  علائم بیماری ms چیست ؟

  بیشتر بیماران در سنین ۴۰-۲۰ سال متوجه علائم بیماری ms می شوند. نوع این علائم و چگونگی پیشرفت آنها نیز بستگی به محل پلاکها در دستگاه عصبی مرکزی بیمار دارد. آسیب میلین مربوط به اعصابی که پیام عصبی را به ماهیچه ها می برند باعث ایجاد علائم حرکتی می شود ولی درگیری اعصابی که باعث انتقال حس می شوند سبب اختلال حواس مربوطه می شود. علائم معمولاً با خستگی غیر قابل توضیح و گنگ شروع می شود و بدنبال آن ضعف کلی بدن ایجاد می شود. البته این ضعف ممکن است فقط در یک پا و یا یک دست رخ دهد. بعضی از بیماران دچار تاری دید و یا دیددوگانه ( دود بینی ) می شوند. همچنین علائمی مثل کرختی و سوزن سوزن شدن صورت، دستها و پاها، بدن، اختلال تعادل ، لرز گیجی، اختلال در بلع و یا اختلال در صحبت کردن، از بین رفتن کنترل مثانه هم در بیماری ms مشاهده می شود.

  بیماران زیادی که مبتلا به ms می باشند، دچار درد مزمن هم هستند و گروه کمی از این بیماران دردهای حاد را نیز تجربه می کنند که این دردهای حاد، ناگهانی و شدید بوده و اغلب در صورت و یا ناحیه کمر ایجاد می شوند.

  روند بیماری ms کلاً غیر قابل پیش بینی است. این بیماری دارای مرحله علامتدار و فعال و مرحله نهفته می باشد. بعضی از بیماران پس از مرحله علامتدار و فعال بیماری وارد یک مرحله نهفته طولانی می شوند که در آن علائم بسیار خفیف می باشد. ولی بعضی دیگر با وارد شدن در هر مرحله فعال، طول مدت مرحله نهفته آنها کوتاهتر و کوتاهتر می شود و یا کلاً وارد مرحله نهفته نمی شوند. این بیماران که فاز نهفته کوتاهی دارند به احتمال بیشتری دچار ناتوانی های دائمی مثل فلج

  می شوند. گرما و استرس هم می توانند باعث بدتر شدن علائم بیماری شوند. بسیاری از بیماران مبتلا به ms، افسرده هم می شوند گرچه محققان مطمئن نیستند که آیا افسردگی از علائم این بیماری است و یا فقط پاسخی به یک بیماری مزمن به شمار می رود. بیماری ms بطور کلی تأثیری بر روی طول عمر بیمار ندارد
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 10. #10
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  علائم بیماری
  در بیماری مذكور طیفی از علائم خفیف تا شدید بروز می كند. در اكثر موارد افراد با علائم ضعیف بیماری مواجه هستند. لطفی در این راستا تشریح كرد: « ms عموماً با این علائم بروز می كند: مشكلات بینایی (تاری دید، دوبینی و...)، اختلالات حسی (كرختی و بی حسی اندام ها و...)، گرفتگی عضلات، اختلالات مخچه ای (عدم تعادل، لرزش اندام و...) مشكلات ادراری، گفتاری، ناتوانی های جنسی و...
  البته در افراد مختلف علائم متفاوتی بروز می كند حتی در كشورهای مختلف با علائم متفاوتی روبه رو هستیم ولی حدود شصت درصد افراد با اختلالات بینایی مراجعه می كنند.» وی در ادامه افزود: «از خصلت این بیماری راجعه بودن علائم است. شاهد فازهای بهبودی و عود بیماری هستیم، ممكن است فردی بعد از سی سال مشكلی نداشته فرد دیگری در مدت سه ماه وارد فازهای شدید بیماری شود. در دوسوم بیماران فاز بیماری و بهبودی به صورت دوره ای بروز می كند و در ده درصد موارد وضعیت بیمار بد و بدتر شده فاز بیداری و نهفته مشاهده نمی شود. ممكن است بین حمله اول بیماری تا حمله بعدی هفته ها یا حتی سال ها فاصله بیفتد و طی این مدت مریض هیچ گونه علائمی نداشته باشد. گاهی بیماری سال ها حتی ۳۰ سال علائمی ندارد و بیمار دیگری طی ۳ ماه وارد فازهای شدید بیماری می شود. پزشكان معتقدند افرادی كه فازهای فراز و نشیب دارند در نهایت وارد فاز بدتر شدن شده كه فراز و نشیب نداشته و فاز دوم نامیده می شود. بیماری ms مرگ و میر چندانی ندارد. علت فوت در بیشتر موارد به دلایل حاشیه ای نظیر عفونت، زخم بستر و... است. Ms كشنده نیست محدودكننده است. در ایران ماهیت این بیماری اكثریت موارد خوش خیم بوده و شبیه نوعی است كه در اروپا وجود دارد.»
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت