نگاه عكاس مبتلا به شيزوفرني به اورست

استوارت بيكر براون به منظور جلب توجه مردم به عملكرد مردم مبتلا به بيماري‌هاي رواني با پاي پياده به اورست رفته و عكس‌هايي از مناظر طبيعي گرفته كه در حال حاضر نمايشگاهي از اين عكس‌ها را در انگليس راه‌اندازي كرده است.

به گزارش ايسنا بيكر براون در اين باره به بي.بي.سي گفت: برايم سخت است كه خود را يك هنرمند معرفي كنم، من تنها يك فرد مبتلا به بيماري شيزوفرني هستم.

وي افزود: به من گفته بودند شايد هرگز نتوانم به كارم برگردم. تمام زندگي‌ام مبارزه با بيماري‌ام بود.

هزينه‌ي سفرش به قله‌ي هيماليا نيز در نوامبر سال 2003 از سوي مركز خيريه وينستون چرچيل پرداخت شده است.

وي قبل از رفتن به هيماليا يك دوربين ديجيتالي با كيفيت خوب براي خود خريداري كرد، آنگاه سعي كرد كار كردن با آن را بياموزد.

به رغم عدم تجربه‌ي كافي در امر عكاسي، نتايج خوب اين عملكرد بيانگر چشم تيزبين‌اش در اين زمينه بود. نمايشگاه وي در گالري خانه‌ي ايمان در بخش دورست انگليس شامل عكس‌هايي از مناظر كوهستاني و چهره‌هاي افرادي است كه در راهش با آنها ديدار داشته است.

برخي از اين عكس‌ها بيانگر توجه اين عكاس به مذهب بودايي است.

وي در اين باره گفت: به نظر مي‌رسيد مردم اين منطقه من را با شرايطم كاملا پذيرفته بودند، همين امر باعث آرامش من مي‌شد. در كوهستان همه چيز با صلح و آرامش است.

بيكر براون در سال 1996 مبتلا به بيماري شيزوفرني شد. وي مي‌خواست با عكاسي و سفر ديگران را از مشكلات افراد مبتلا به بيماري شيزوفرني آگاه سازد.

وي معتقد است، رفتار افراد مبتلا به شيزوفرني اغلب با خشونت همراه است. اين در حالي است كه در حقيقت اكثريت اين افراد زندگي‌شان را دوست دارند.