بازده تحصيلي ضعيف در كودكان نشانه خطر بروز شيزوفرني در بزرگسالي


پژوهشگران هشدار دادند كه فقدان توجه و دقت در بين كودكان محصل مي‌تواند از علائم زودهنگام اختلال رواني شيزوفرني باشد.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، تحقيقات نشان مي‌دهد؛ كارآيي و بازده ضعيف در سالهاي مدرسه مي‌تواند نشان دهنده خطر فزاينده ابتلا به اين اختلال رواني در سالهاي بزرگسالي باشد.

در اين مطالعات پژوهشگران انگليسي و سوئدي بيش از 900 هزار كودك متولد شده بين سالهاي 1973 تا 1983 را مورد مطالعه و بررسي قرار دارند.

بر اساس نتايج اين تحقيق كه در مقاله‌اي در مجله «طب روانشناسي» منتشر شده، كودكاني كه نمرات بالايي در مدرسه مي‌گيرند كمتر به اين بيماري رواني دچار مي‌شوند.

شيزوفرني كه غالبا باعث مي‌شود افراد در گوش خود صداهايي بشنوند و يا گرفتار توهمات بي‌اساس و پارانويايي شوند از اواخر دوران نوجواني و يا اوائل دهه 20 سالگي بروز مي‌كند.

پژوهشگران انستيتو روانپريشي در كالج كينگ لندن و انستيتو كارولينسكا در استكهلم روي اطلاعات سوئدي درباره نتايج آزمونهاي محصلان در گروهي سني 15 يا 16 سال تحقيق كردند.

آنها سپس اطلاعات بيمارستاني را در مورد آمار مبتلايان به اختلالات رواني از جمله شيزوفرني پس از سن 17 سالگي را بررسي كردند.

آمارهاي كلي نشان مي‌دهد كه خطر ابتلا به شيزوفرني در يك فرد بالغ، هفت نفر در هر 100 هزار نفر است.

پژوهشگران دريافتند؛ افرادي كه در دوران كودكي در مدرسه بازده ضعيفي دارند به طور كلي چهار برابر بيشتر در معرض خطر ابتلا به شيزوفرني در دوران بلوغ و بزرگسالي هستند.