نگاه دوم/ معصومه صالحي/مديرعامل انجمن آلزايمر ايران
5 نکـتـه‌اي که بايـد دربـاره آلـزايـمـر بـدانـيـد

نتايج بررسي‌ها نشان داده‌اند داشتن چند عادت در زندگي مي‌تواند زمينه بروز آلزايمر را افزايش دهد و در مقابل برخي عادت‌ها باعث مي‌شود احتمال ابتلا به اين بيماري كاهش يابد، بنابراين تاكيد بر اين 5 نكته مهم است:...

1.روش زندگي انسان تاثير بسزايي در سلامت زيستن او دارد. اگر افراد عادت‌هاي غلط زندگي (کشيدن سيگار و مصرف مشروبات الکلي) را ترک کنند و به انجام ورزش‌هاي هوازي و منظم بپردازند، تا حد زيادي به سطوح بالايي از سلامت دست خواهند يافت. مصرف غذاهاي سرخ‌شده،‌ چرب، کنسروشده و نوشابه‌هاي گازدار معمول نيز از عوامل افزايش بروز خطر هستند، بنابراين به جاي آنها بايد از غذاهاي حاوي فيبر، ميوه، سبزي‌هاي تازه، لبنيات کم‌چرب و نان‌هاي سبوس‌دار استفاده کرد و ميزان سلامت جسم خود را افزايش داد. اين عادت‌ها مي‌توانند ضمن افزايش سلامت جسم و روان تا حد زيادي باعث پيشگيري از بروز ابتلا به آلزايمر شوند.

2.ضربه‌هايي که باعث از دست دادن هوش و حواس يا ايجاد خونريزي در نواحي‌اي از داخل جمجمه مي‌شوند، امکان ابتلا به آلزايمر را افزايش مي‌دهند، بنابراين بهتر است از ابتداي کودکي و نوجواني تا حد امکان با استفاده از کلاه‌ ايمني هنگام دوچرخه‌سواري و کمربندايمني، خود و فرزندتان را از مواجهه با خطر ضربه‌ها مصون نگه داريد زيرا اين‌گونه ضربه‌ها مي‌توانند باعث خونريزي در جمجمه شوند يا در اثر از دست دادن هوش و حواس و نرسيدن اکسيژن لازم به سلول‌هاي مغز، امکان صدمه به قسمت‌هايي از مغز و ريسک ابتلا به آلزايمر را در سنين سالمندي افزايش مي‌دهند.

3.براساس پژوهش‌هاي انجام‌شده جهاني، ابتلا به آلزايمر در خانم‌ها 5 تا 6 درصد بيشتر از آقايان است. اين امر مي‌تواند دلايل زيادي داشته باشد؛ مانند بالا بودن اميد به زندگي در خانم‌ها، نداشتن فعاليت‌هاي اجتماعي، حضور بيشتر خانم‌ها در منزل و پايين ‌بودن سطح تحصيلات آنها.

4.اصولا شيوع بيماري آلزايمر در کشورهاي در حال توسعه با توجه به رشد سريع جمعيت سالمند بيشتر از جوامع ديگر است و در ايران هم با رشد سريع تعداد اين قشر در جامعه، احتمال ابتلا به دمانس افزايش بيشتري خواهد داشت.

5.آخرين تخمين‌هاي مربوط به هزينه‌هاي درمان بيماران مبتلا به دمانس و آلزايمر در جهان، حدود 604 ميليارد دلار (يعني 1 درصد درآمد سرانه ملي جهان) است که از اين مقدار حدود 80 درصد آن در کشورهاي پيشرفته مصرف مي‌شود. با توجه به برآورد انجام شده و بنا به گفته مسوولان کشورمان، حدود 60 درصد هزينه بهداشت و درمان کشور ما نيز صرف سالمندان مي‌شود، بنابراين، اين بيماري هزينه هنگفتي را به سيستم بهداشتي، جامعه و خانواده تحميل مي‌کند. البته مسوولان کشور و به‌خصوص وزارت بهداشت و درمان با قرار دادن طرح ملي دمانس در برنامه‌هاي خود مي‌توانند با تشخيص زودهنگام بيماري، علاوه بر ارتقاي کيفيت زندگي بيماران، زمينه‌اي فراهم کنند تا خانواده‌ها از نظر اقتصادي-اجتماعي و بهداشتي وضعيت بهتري داشته باشند.