جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 2 از 2 مجموع

موضوع: سيگاري‌ها به هوش باشند، آلزايمر در كمين آنها است

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض سيگاري‌ها به هوش باشند، آلزايمر در كمين آنها است

  سيگاري‌ها به هوش باشند، آلزايمر در كمين آنها است

  محققان مي‌گويند سيگاري‌هاي قهار بيشتر در معرض خطر ابتلا به آلزايمر هستند.

  بر اساس مطالعات تازه سيگاري‌هاي قهاري كه سنين ميانسالي هستند بيشتر در عرض خطر ابتلا به بيماري‌ آلزايمر يا ساير بيماري‌هاي زوال عقل هستند. به گفته محققان افرادي كه به مقدار زيادي سيگاري مي‌‌كشند تا بيش از صد درصد خطر بيماري‌ آلزايمر و زوال عقل مرتبط با مشكلات عروقي را افزايش مي‌دهد. طبق شواهد سيگار هم به مغز و هم به قلب آسيب‌هاي فراواني مي‌زند. نتايج اين تحقيقات در نشريه آرشيو پزشكي داخلي 25 اكتبر درج شده است. به منظور تاييد اين نظريه محققان 21 هزار و 123 فرد را در فواصل سال‌هاي 1978 تا 1985 كه 50 تا 60 سال سن داشتند مورد مطالعه قرار دادند.در مدت 23 سال پيگيري محققان دريافتند 25 درصد با زوال عقل تشخيص داده شدند. زوال عقل و آلزايمر به دليل آسيب‌هاي شرياني در مغز ايجاد مي‌شود. در مقايسه با غيرسيگاري‌ها افرادي كه بيش از 2 بسته در روز سيگار مي‌كشيدند به طور قابل توجهي در معرض خطر آلزايمر و زوال عقل (دمانس) قرار داشتند. 157 درصد افزايش خطر آلزايمر و 172 درصد افزايش خطر دمانس‌هاي عروقي. سيگاري‌هاي قهاري كه از قبل سيگار مي‌كشيدند و افرادي كه كمتر از نصف پاكت در روز سيگار مي‌كشيدند كمتر در معرض خطر بودند. ارتباط بين سيگار و زوال عقل حتي بعد از كنار گذاشتن عوامل مخدوش‌كننده مثل جنس، فشارخون بالا، كلسترول بالا و حملات قلبي، سكته و وزن تغييري نداشت. سيگار كشيدن يك عامل خطر بسيار مهم براي سكته است و احتمال دمانس عروقي به دليل ايجاد لخته‌هاي كوچك در مغز افزايش مي‌يابد. سيگار كشيدن همچنين سبب ايجاد التهاب در عروق مغزي شده و در بروز آلزايمر عامل مشاركت‌كننده و تسريع‌كننده است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  سیگار خطر ابتلا به آلزایمر را تا بیش از دو برابر افزایش می دهد


  خطر ابتلای افراد میانسال سیگاری به آلزایمر و سایر بیماری های روانی، در مقایسه با افراد غیر سیگاری دو برابر بیشتر است.

  با وجودی که دانشمندان، سیگار کشیدن را یکی از عوامل خطرناک سکته قلبی و سایر نارسایی های قلبی و مغزی قلمداد می کنند، اما ارتباط بین استعمال دخانیات با خطر ابتلای به آلزایمر و دیگر انواع بیماری های روانی در دوران سالمندی چندان روشن نبود زیرا بیشتر افرادی که در دوران میانسالی بیش از یک بسته سیگار می کشند، بر اثر ابتلای به بیماری های دیگری به جز آلزایمر می میرند.

  دکتر مینا روزانن، پژوهشگر دانشگاه شرق فنلاند و همکارانش اطلاعات مربوط به ٢١ هزار و ١٢٣ تن از ساکنان کالیفرنیا را بین سال های ١٩٧٨ و ١٩٨٥ تحلیل کردند.

  شرکت کنندگان به هنگام شروع این آزمایش پژوهشی، بین پنجاه تا شصت سال سن داشتند و در یک دوره ٢٣ ساله تحت نظر محققان قرار گرفته بودند.

  نتایج تحقیق پژوهشگران حاکی از آن است که ٥٣٦٧ تن از شرکت کنندگان یا ٢٥ درصد از آن ها به انواع بیماری های ذهنی، ١١٣٦ نفر به بیماری آلزایمر و ٤١٦ تن به بیماری های قلب و عروق مبتلا شده بودند.

  دانشمندان تاکید کرده اند افرادی که بیش از روزی دو بسته سیگار می کشیدند، بیش از دو برابر افراد غیرسیگاری در معرض ابتلا به بیماری های آلزایمر و سایر انواع بیماری های مغزی مربوط به دوران سالمندی قرار داشتند.

  آن ها همچنین دریافته اند که میزان استعمال دخانیات شرکت کنندگان با روند و سرعت پیشرفت اختلالات حافظه و تفکر این افراد ارتباط مستقیم دارد.

  راشل ویتمر، پژوهشگر و دانشمند دپارتمان تحقیقاتی کایزر در مرکز اوکلند در کالیفرنیا گفته است : « نتایج این تحقیق نشان می دهد که مغز از پیامدهای بلند مدت مصرف بسیار زیاد دخانیات مصون نیست. ما از اثرات مخرب سیگار کشیدن بر فشار خون و عروق بدن و افزایش احتمال لخته خون در قلب و مغز آگاهیم و می دانیم که سلامت عروق بدن نقش مهمی در خطر ابتلای افراد به بیماری آلزایمر دارد. »

  کلود مسیر، استاد دانشگاه روانشناسی دانشگاه اتاوا در مورد نتایج این پژوهش گفته است اگر یک فرد سیگاری در دوران میانسالی هنوز به بیماری قلب و عروق و سرطان مبتلا نشده است، اما احتمال از دست دادن حافظه و ابتلای به بیماری های روانی و به ویژه آلزایمر در دوران سالخوردگی حتمی ست.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت