روشی ساده برای بهبود علائم آلزایمر

جامعه > سلامت - راه رفتن آهسته می‌تواند پیشرفت بیماری آلزایمر را کند کرده و علائم این بیماری را کم‌تر کند.

دانشمندان اعلام کردند مبتلایان به بیماری آلزایمر که هر هفته حداقل 8 کیلومتر پیاده‌روی می‌کنند می‌توانند به کاهش سرعت این بیماری کمک شایانی کنند.

از مهم‌ترین نشانه‌های آلزایمر کوچک شدن اندازه مغز و کاهش قدرت حافظه مبتلایان است.
یک تیم از محققان دانشگاه پیتس‌بورگ در پنسیلوانیا مطالعاتی را روی 299 انسان سالم و 127 فرد مبتلا به مشکلات ادراکی خفیف انجام دادند. مشکلات ضعیف حافظه می‌تواند یکی از مهم‌ترین نشانه‌های اولیه ابتلا به آلزایمر در سال‌های آینده باشد.
دکتر سیروس راجی از دپارتمان رادیولوژی این دانشگاه در این باره گفت: هنوز درمانی برای بیماری آلزایمر پیدا نشده است. به همین دلیل پیدا کردن راه‌هایی که بتواند از پیشرفت این بیماری جلوگیری کرده و علائم آن را کاهش دهد بسیار مهم است.
در آخرین مطالعات در این زمینه مشخص شد هر چه قدر مبتلایان به این بیماری در طول هفته بیش‌تر راه رفته باشند به همان اندازه علائم بیماری در آن‌ها دیرتر ظاهر می‌شود و در عکس‌برداری‌های ام.آر.آی اندازه مغز آن‌ها بزرگ‌تر از دیگر بیماران است.
دکتر راجی در این باره گفت: افرادی که در شرف ابتلا به این بیماری هستند و قبلا نشانه‌های خفیفی از ابتلا به آلزایمر را از خود نشان داده‌اند باید هر هفته حداقل 8 کیلومتر راه بروند.
افرادی که هر روز راه می‌روند در طول مدت 5 سال فقط یک امتیاز در آزمایش‌های حافظه از دست داده‌ بودند، این در حالی است که افرادی که کم‌تر راه می‌روند تا 5 امتیاز در این مدت از دست دادند که این موضوع نشان می‌دهد راه رفتن نقش مهمی در پیشگیری از پیشرفت بیماری آلزایمر دارد. رعایت رژیم غذایی مناسب و سیگار نکشیدن نیز از دیگر روش‌های موثر در پیشگیری از ابتلا به بیماری آلزایمر است.