شغل انسان در چگونگی ابتلا به بیماری زوال عقل تاثیرگذار است

ارتباط بیماری زوال عقل با شغل افراد

پژوهشگران علوم پزشکی در تحقیقات جدید خود در آمریکا و اروپا دریافتند؛ شغل انسان در چگونگی ابتلا به بیماری زوال عقل تاثیرگذار است. آنان اعلام کردند افرادی که در مشاغل پراسترس و تنش کار می‌کنند، دو برابر دیگران احتمال دارد که به بیماری‌ها و اختلالات روانپزشکی، مانند اضطراب و افسردگی دچار شوند.
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، دانشمندان در این مطالعه علمی اعلام کردند؛ تحقیقات نشان می دهد، در بیماری زوال عقل، هجوم بیماری در بخشی از مغز است که فعالیت ندارد یا فعالیت آن بسیار اندک است، در نتیجه نوع مشاغل می تواند در چگونگی ابتلا به زوال عقل موثر باشد.

براساس این تحقیق، در برخی از مشاغل نظیر شغل تدریس یا مدیریت اجرایی که شخص بیشتر با مهارت های زبانی سروکار دارد، بیشترین هجوم بیماری زوال عقل به سمت راست مغز است زیرا مهارت های زبانی با این بخش از مغز ارتباط ندارد اما در مشاغلی نظیر خلبانی یا نقاشی بیشترین هجوم بیماری به سمت چپ مغز است.

محققان کالج «کینگز» در لندن، اعلام کرده‌اند افرادی که حجم کارشان زیاد است و نمی‌توانند مهلت انجام کارهایشان را تمدید کنند، ساعت‌های کار طولانی دارند یا حساسیت و اهمیت کارشان بسیار بالاست، نزدیک به ۴۶ درصد بیشتر از بقیه در معرض خطر بیماری‌های روانی هستند.

این نتایج از بررسی گروه‌های مختلف شغلی به دست آمده، از جراح مغز و خلبان هلی‌کوپتر گرفته تا رفتگر و هنرپیشه و خبرنگار و پلیس.

در این مطالعه مشخص شده ۱۰ درصد مردان و ۱۴ درصد زنان، در مشاغل گوناگون، مشخصه‌های یک شغل پرتنش را دارند و بنابراین در معرض خطر افسردگی و اضطراب هستند.

مکانیسم احتمالی، احتمالا ترشح بیش از حد هورمون‌های مربوط به استرس، کم‌خوابی و کم گذاشتن از زمان مربوط به روابط خانوادگی و اجتماعی است.

نتایج این تحقیق در نشریه «روانپزشکی» منتشر شده است .