جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 3 از 3 مجموع

موضوع: آمار آلزایمر ایران و جهان/اخبار

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض آمار آلزایمر ایران و جهان/اخبار

  جهان ۳۶ میلیون بیمار مبتلا به آلزایمر دارد و این تعداد تا سال ۲۰۵۰ به ۱۱۵ میلیون بیمار می رسد  آلزایمر اغلب بسیار دیر تشخیص داده می‌شود. سه‌چهارم مبتلایان خود از این ابتلا آگاهی ندارند. پژوهشگران کالج کینگ لندن در گزارش آلزایمر در سال ۲۰۱۱ از دولت‌ها خواسته‌اند دست به اقداماتی برای تشخیص به‌موقع بزنند.

  به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از دویچه وله ، آلزایمر سفری خاموش به وادی فراموشی است. «سفری را شروع کرده‌ام که به غروب زندگی‌ام می‌انجامد.» این جمله‌‌را رونالد ریگان بر زبان آورده بود. رئیس جمهور پیشین آمریکا زمانی که مطلع شد مبتلا به آلزایمر است با گفتن این جمله این خبر را به اطلاع عموم رسانده بود.

  اما همه‌ی بیماران از این شانس بهره‌مند نیستند که در همان مراحل اولیه به بیماری خود پی ببرند. گزارش جهانی آلزایمر در سال ۲۰۱۱ که روز سه‌شنبه (۱۳ سپتامبر/ ۲۲ شهریور) از سوی کالج کینگ لندن منتشر شده، حاوی همین موضوع است.

  در این گزارش گفته می‌شود که ۲۸ میلیون نفر از مردم جهان مبتلا به آلزایمر هستند، بی‌‌آنکه خود از این موضوع آگاه باشند. این رقم معادل سه‌چهارم کل مبتلایان به آلزایمر است. کل مبتلایان به آلزایمر بالغ بر ۳۶ میلیون نفر می‌شود.

  عدم آگاهی از ابتلا به آلزایمر باعث می‌شود که بیمار درمان را به موقع آغاز نکند، اطلاعات کسب نکرده و راهنمایی نشود.

  در سال‌های گذشته پیشرفت‌‌ در زمینه‌ی درمان آلزایمر چشمگیر نبوده است، اگر چه بشر بیش از هر زمان دیگر به چنین پیشرفتی نیاز دارد.

  بر پایه‌ی این گزارش، در کشورهای صنعتی ۲۰ تا ۵۰ درصد بیماران از تشخیص درست بهر‌ه‌مند می‌شوند. اما در کشورهای در حال توسعه این رقم بالغ بر حدود ۱۰ درصد از بیماران می‌شود.

  پژوهشگران کالج کینگ لندن به این نتیجه رسیده‌اند که تشخیص آلزایمر اغلب دیرهنگام است. دیسی آکوستا، رئیس انجمن بین‌المللی آلزایمر (adi) که از سوی کالج نامبرده مأموریت ارائه این گزارش را یافته بود، می‌گوید: «تشخیص دیرهنگام آلزایمر به معنای از دست دادن امکانات برای بهبود کیفیت زندگی میلیون‌ها انسان است.»

  نویسندگان گزارش یاد شده می‌گویند: «حقیقت ندارد اگر تصور کنیم که تشخیص زودهنگام آلزایمر بی‌معنا است و فرقی در درمان به وجود نمی‌آورد.»

  به باور آنها، اقدامات مثتبی وجود دارد که در صورت انجام آنها در مراحل اولیه‌ی آلزایمر، می‌توان روند پیشرفت بیماری را کند کرد.

  ۲۴ هزار یورو در سال برای درمان مبتلایان به آلزایمر

  تشخیص به‌موقع آلزایمر به اقتصاد کشورها هم کمک می‌کند. پژوهشگران می‌گویند تشخیص زودهنگام، بار مالی سیستم‌های بهداشت و درمان را کاهشی قابل ملاحظه می‌دهد. تشخیص به‌موقع در کشورهای صنعتی به معنای صرفه‌جویی ۷۵۰۰ یورو برای هر بیمار است.

  هزینه‌ی متوسط درمان بیمارهای آلزایمری در کل جهان ۲۴ هزار یورو در سال محاسبه شده است. نویسندگان این گزارش معتقدند که دولت‌ها باید «اکنون خرج کنند تا در آینده پس‌انداز کرده باشند.»

  مارتین پرینس، نویسنده‌ی اصلی گزارش نامبرده، معتقد است که نمی‌توان یک استراتژی مشترک برای همه‌ی کشورها تدوین کرد. هر کشوری در زمینه‌ی تشخیص به‌موقع آلزایمر استراتژی خود را دارا است.

  اما برخی اقدامات می‌تواند در همه‌ی کشورها جوابگوی این نیاز باشد. برای نمونه می‌توان به برپایی کلینیک‌های تخصصی تشخیص آلزایمر، آموزش پزشکان و بهبود تبادل اطلاعات میان بخش‌های مختلف سیستم‌های بهداشت و درمان اشاره کرد.

  ۱۱۵ میلیون بیمار آلزایمری در سال ۲۰۵۰

  پژوهشگران در دو گزارش ‌بین‌المللی مربوط به بیماری آلزایمر در گذشته، پیش‌بینی کرده بودند که شمار مبتلایان به این بیماری در هر ۲۰ سال دو برابر می‌شود. بر همین اساس، شمار اعلا‌م‌شده در سال جاری یعنی ۳۶ میلیون مبتلا به آلزایمر می‌تواند تا سال ۲۰۵۰ به ۱۱۵ میلیون‌نفر برسد.

  دلیل این مدعا آن است که متوسط طول عمر در حال افزایش است. از آن جا که بیماری‌های دمانس (زوال عقل/اختلال حواس) و آلزایمر در سنین بالا دیده می‌شود می‌توان نتیجه گرفت که شمار مبتلایان به این بیماری‌ها هم افزایش خواهد یافت.

  هزینه‌ی درمان بیماری آلزایمر معادل یک‌درصد تولید ناخالص جهانی است. به نوشته‌ی نویسندگان گزارش آلزایمر در سال ۲۰۱۱، اگر این بیماری «یک کشور می‌بود، این کشور هجدهمین اقتصاد بزرگ دنیا به حساب می‌آمد.»

  بیماری آلزایمر یک بیماری تحلیل برنده و پیش رونده سیستم عصبی مرکزی انسان است که باعث زوال قوای عقلانی می‌شود.

  منشاء این بیماری دقیقا معلوم نیست و علاجی هم برای آن فعلاً در دسترس نیست.

  بیماری آلزایمر بخشی از روند طبیعی پیری نیست و چنانچه علائم فوق دیده شود باید به پزشک متخصص مغز واعصاب مراجعه کرد. یک ارزیابی کامل می تواند تعیین نماید که این علائم مربوط به بیماری دیگری است یا آلزایمر سبب آن می شود.

  علت اصلی بیماری آلزایمر همان‌ طور که اشاره شد ناشناخته است. با این حال عواملی چون سن و پیشینه خانوادگی را به آن بی‌ربط نمی دانند. این عوامل همیشه و صد در صد موجب بیماری نمی‌شوند ولی می توانند به آن مرتبط باشند.

  سن اکثریت افرادی که به بیماری آلزایمر مبتلا می‌شوند، بیشتر از ۶۵ سال دارند و هر چه سن بیشتر باشد، احتمال ابتلا به این بیماری افزایش می‌یابد. با این حال افرادی هستند که در سنین ۴۰ یا ۵۰ سالگی گرفتار آلزایمر شده‌اند.

  افرادی که یکی از والدین برادر و یا خواهرشان مبتلا بوده‌اند شانس بیشتری برای گرفتن این بیماری را دارند تا افرادی که هیچگونه پیشینه‌ای ندارند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  آمار نگران‌کننده ازمبتلایان به آلزایمر درایران

  مدیرعامل انجمن آلزایمر ایران گفت: بیش از 400 هزار نفر در ایران به آلزایمر مبتلا هستند.


  معصومه صالحی در گفت و گو با پانا با بیان اینکه معمولا در دنیا بین 5 تا 7 درصد از سالمندان به بیماری آلزایمر مبتلا هستند اظهار داشت: معمولا افراد بالای 65 سال به این بیماری مبتلا می شوند که آثار تبعات متفاوت و سختی را برای آنها به وجود می آورد.

  وی ادامه داد: با گذشت هر 5 سال این آمار دو برابر شده و به جرات می توان گفت 50 درصد مردان و زنان بالای 85 سال به آلزایمر مبتلا می شوند.

  خانم صالحی در ادامه با بیان اینکه در ایران هنوز برای به دست آوردن تعداد مبتلایان به آلزایمر آمارگیری صورت نگرفته است اظهار داشت: بر اساس تخمین های جهانی بیش از 400 هزار نفر در هر جامعه به این بیماری مبتلا می شوند و این آمار در ایران نیز صدق می کند.

  به اعتقاد رییس انجمن آلزایمر ایران هنوز عامل دقیقی برای ابتلای افراد به این بیماری مشخص نشده است و شیوع آن در جوامع به عوامل متفاوتی از قبیل میزان استرس افراد، تغذیه، آلودگی هوا و ... بستگی دارد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  پنج درصد جمعیت 65 ساله و بالاتر به بیماری آلزایمر متوسط تا شدید مبتلا هستند

  پنج درصد جمعیت 65 ساله و بالاتر به بیماری آلزایمر متوسط تا شدید مبتلا هستند و این در حالیست كه 10 تا 15 درصد سالمندان در همین گروه سنی از بیماری آلزایمر خفیف رنج می برند.

  دبیر علمی انجمن آلزایمر ایران ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: بیماری آلزایمر نوعی اختلال مغزی است كه در آن آسیب دیدگی و مرگ سلول های مغزی سبب بروز اختلال در حافظه، تفكر، قضاوت، زبان و سایر كاركردهای عصبی و در پی آن تغییر در رفتار و شخصیت فرد می شود.
  دكتر مهشید فروغان در خصوص انواع بیماری آلزایمر گفت:‌ نوع تك گیر این بیماری بیشتر افراد 65 ساله و بالاتر را مبتلا می كند، عامل وراثت در آن نقش چندان مهمی ندارد و شایعترین نوع این بیماری به شمار می رود همچنین نوع فامیلی كه عامل وراثت در آن نقش تعیین كننده دارد و معمولاً مستقیماً از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود معمولاً در سنین پایین تر دهه های چهار و پنج عمر شروع می شود و شیوع كمتری دارد.
  وی با اشاره به این كه هر زوال عقلی بیماری آلزایمر نیست تصریح كرد: زوال عقل بیش از صد علت دارد كه بیماری آلزایمر شایعترین، آنهاست و برخی از علل كم و بیش درمان ناپذیر زوال عقل،‌ بیماری آلزایمر و اختلالات وابسته، بیماری پاركینسون، سكته و ضایعات عروقی مغز، ضربه مغزی، ایدز و مصرف دراز مدت برخی از داروها مانند الكل است.
  دبیر علمی انجمن آلزایمر ایران در خصوص علائم ونشانه های این بیماری را به سه مرحله ابتدایی، میانی و متوسط و پایانی و شدید تقسیم كرد و گفت: افراد مبتلا به این بیماری در مرحله ابتدایی یك سئوال را بارها و بارها تكرار می كنند، در نام بردن وسایلی كه به طور روزمره با آن سر وكار دارند دچار اشكال می شوند، نام نزدیكان را فراموش می كنند،‌ گاهی راه خانه را گم می كنند،‌ موقعیت زمان و مكان را تشخیص نمی دهند و آداب اجتماعی را رعایت نمی كنند.
  دكتر فروغان ادامه داد:‌ در مراحل میانی و متوسط، اختلال حافظه شدیدتر می شود مثلا نام فرزندان یا همسر را فراموش می كنند، در انجام فعالیت های عادی و روزمره مانند غذا خوردن ، شستشو و لباس پوشیدن مشكل دارند و گاه بی اختیاری ادرار پیدا می كنند و به اختلالات رفتاری مانند عصبانیت ، بیقراری ، پرخاشگری و مسایلی مانند سوء ظن، توهم و بیخوابی دچار می شوند.
  وی همچنین درباره مرحله پایانی بیماری آلزایمر ابراز داشت:‌ در این مرحله فراموشی به قدری شدید می شود كه حتی هویت خود را فراموش می كنند، قدرت تكلم را از دست می دهند، كنترل ادرار و مدفوع را از دست می دهند، قدرت حركت را از دست می دهند، مشكلات بلع پیدا می كنند،‌ زخم بستر پیدا می كنند و به علت عفونت و نارسایی دستگاه های حیاتی بدن فوت می كنند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت