پایین بودن میزان پروتئین “بتا آمیلوید ۴۲ ” در خون با ابتلا به آلزایمر در سالهای بعد ارتباط دارد


پژوهشگران علوم پزشکی با کشف پروتئینی در خون که موجب زوال عقل در افراد مسن می شود آزمایش خونی را ارائه کرده اند که می تواند خطر ابتلا به این بیماری را سالها پیش از بروز آن نشان دهد.
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از لایو ساینس ، محققان دانشگاه کالیفرنیا دریافتند افراد مسن که میزان پروتئین “بتا آمیلوید ۴۲ ” در خون آنها پایین است بیشتر مستعد کاهش قوای ادارکی طی ۹ سال آینده هستند.
اما دکتر کریستین یافه مجری این تحقیقات می گوید: یک آزمایش خون ساده برای مشخص شدن میزان پروتئین بتا آمیلویید ۴۲ می تواند به شناسایی خطر زوال عقل و تجویز داروهای مناسب کمک کند .
این محققان ۹۹۷ فرد مسن با میانگین سنی ۷۴ سال را مورد بررسی قرار دادند.
محققان دریافتند در بین کسانی که میزان این پروتیین در خونشان پایین بود، کاهش قوای ادراکی در افرادی که سواد بالاتر و تحصیلات بیشتری داشتند یا فاقد ژن apoe e4 بودند کمتر مشهود بود. ژن APOE e4 با افزایش خطر زوال عقل مرتبط شناخته شده است. محققان این دسته از عوامل را “اندوخته ادراکی” می نامند.
این محققان گفتند ما نشان دادیم که آزمایش خون برای تشخیص میزان پروتئین بتا آمیولید ۴۲ می تواند راه مناسبی برای شناسایی افراد در معرض خطر زوال عقل باشد.
آنها افزودند: همچنین برای نخستین بار نشان دادیم اندوخته ادارکی ( میزان عمومی ترمیم پذیری و مقاومت در مغز) می تواند این خطر را در کهنسالی تغییر دهد.
به گفته محققان در حال حاضر هیچ شیوه مطمئنی برای پیش بینی زمانی که فرد ممکن است به زوال عقل مبتلا شود وجود ندارد. اما یک آزمایش خون ساده می تواند گام مهمی در این زمینه باشد.
محققان می گویند ممکن است بتوانیم خطر زوال عقل را پیش از بروز آن کاهش دهیم.
آنها بر این باروند که افرادی که میزان این پروتئین در خون آنها کم است اما هنوز نشانه های زوال عقل در آنها ظاهر نشده، می توانند با افزایش فعالیت های ذهنی مانند مطالعه و شرکت در کلاس های مختلف خطر این بیماری را کاهش و یا زمان بروز آن را به تعویق بیندازند.
نتایج این تحقیقات در نشریه انجمن پزشکی آمریکا منتشر شده است.