يك استاد دانشگاه هاروارد:
سن مهمترين عامل مرتبط با آلزايمر است
آلزايمر منشا ژنتيكي ندارد


يك استاد دانشگاه هاروارد ضمن اشار به انجام تحقيقات برروي ساخت و اكسن آلزايمر توسط بسياري از مراكز پژوهشي- درمان دنيا گفت: اميد است واكسن آلزايمر تا 10 سال آينده توليد و وارد بازار جهاني شود.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا، دكتر زماني در حاشيه هجدهمين كنگره نورولوژي و الكتروفيزيولوژي ايران و در جمع خبرنگاران درباره درمان آلزايمر اظهار كرد: هنوز به طور دقيق مشخص نيست كه چرا بعضي افراد به آلزايمر دچار مي‌شوند و برخي ديگر خير.

وي افزود: پژوهش‌هاي بسياري در اين زمينه صورت گرفته است مانند اين كه چه موادي در مغز به هنگام بروز اين بيماري توليد مي‌شوند. اين يافته‌ها، براي ساخت داروها و آنتي بادي‌هايي كه از بروز آلزايمر جلوگيري مي‌كنند گام موثري بوده است.

وي اضافه كرد: در حال حاضر سن، مهمترين عاملي است كه با آلزايمر در ارتباط است. در كشورهاي غربي، از هر سه نفر كه بالاي 85 سال سن دارند يك نفر به آلزايمر گرفتار مي‌شود.

دكتر زماني دمانس يا زوال عقلي را يكي از مهمترين مشكلاتي دانست كه در آينده جوامع پيشرفته را درگير خواهد كرد.

استاد دانشگاه‌ هاروارد ضمن اشاره به اين موضوع كه آلزايمر منشا ژنتيكي ندارد، بيان كرد: البته به عنوان مثال شانس ابتلاي فردي كه مادرش به آلزايمر دچار بوده بيشتر است اما نمي‌توان ميزان آن را به طور دقيق مشخص كرد. داروهايي كه هم اكنون براي درمان آلزايمر مورد استفاده قرار مي‌گيرند، تنها پيشرفت بيماري را كند مي‌كنند و قادر نيستند آن را به طور كامل درمان كنند.

وي در پايان گفت: بيماران آلزايمري به طور متوسط از زمان شروع بيماري هشت سال بيشتر عمر نمي‌كنند و اين داروها تنها مي‌توانند طول زندگي فرد را افزايش دهند.