جستجو در سایت توسط گوگل

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج 1 تا 10 از 13 مجموع
Like Tree1Likes

موضوع: بيماري پمفیگوس(مقالات و اخبار)

 1. #1
  payam223 آفلاین است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Feb 2005
  ارسالها
  1

  پیشفرض بيماري پمفیگوس(مقالات و اخبار)

  من مبتلا به بيماري پمفيگوس هستم لطفا در مورد درمان اين بيماري يا توصيه هاي پزشكي اطلاعاتی بدهید.

 2. #2
  دكتر كريمي آفلاین است عضو فعال
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  شيراز
  ارسالها
  137

  پیشفرض

  با سلام
  بيماري پمفيگوس يك بيماري خود ايمني است كه بدن بر عليه يك پروتپين خاص در پوست آنتي بادي توليد ميكند و در ناحيه درگير تاول ايجاد ميشود. درمان آن با داروهاي كورتون و داروهاي پايين آورنده سيستم ايمني است. درمان بايد بصورت داپم مصرف شود و با بهبودي دارو را بطور تدريجي كم ميكنيم. شدت بيماري با استرس رابطه مستقيم دارد. در صورت عدم مصرف دارو اين بيماري متاسفانه بيمار را ناتوان ميكند ولي با مصرف منظم دارو و رعايت اصول بهداشتي بيمار مانند افراد سالم ميتواند از زندگي بهره ببرد.

 3. #3
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  در ادامه..

  پمفیگوس وولگاریس

  پمفیگوس بیماری افراد میانسال است که عمدتا در دهه 5 ام و یا 6 ام بروز میکند. اما بندرت در کودکان و افراد مسن نیز دیده می شود. هر دو جنس را به یک میزان مبتلا میکند.. هر چند که در سنین زیر 20 در زنان شایع تر است. این بیماری انتشار جهانی دارد.. با این وجود پمفیگوس ولگاریس بر خلاف پمفیگوس فولیاسه در بین یهودیان و احتمالا در نژاد های مدیترانه ای شایع تر می باشد. در بیشتر مطالعات جمعیتی شیوه پمفیگوس وولگاریس بیشتر از فولیاسه بوده است. موارد فامیلی بندرت گزارش شده است.

  در بیش از نصف بیماران مبتلا به پمفیگوس ضایعات دهانی اولین تظاهر بیماری بوده که ممکن است برای چندین ماه قبل از بروز ضایعات پوستی وجود داشته باشند. تاول سالم در دهان بندرت دیده می شود اما خراشیدگی های دردناک که ترمیم آهسته دارند
  و از قسمت محیطی خود با ریزش اپی تلیوم گسترش می یابند شایع هستند. ضایعات ممکن است به سطح خارجی لب ها گسترشیابند و کراست های شکاف دار ضخیمی روی سطح خارجی لب ها تشکیل دهند. در موارد شدید, اپی تلیوم حفره دهان بطور کامل
  دچار ضایعه شده و با درد شدید داخل دهان همراه است که بخصوص با غذا خوردن بدتر می شود.در گیری حلق و حنجره باعث اشکال در بلع و خشونت صدا میگردد. ابتلای بالینی مری در برخی موارد ممکن است وجود داشته باشد. سایر سطوح نیز ممکن است درگیر شده و زخم های اولیه در ناحیه والو یا ملتحمه می تواند موجب مراجعه اولیه بیمار به متخصص زنان یا چشم شود. ضایعات سرویکس و مخاط رکتوم نیز گزارش شده است.

  مرحله تاولی منتشر در بیشتر موارد حدود 5 ماه یا بیشتر بعد از شروع ضایعات دهانی رخ میدهد.ضایعه اصلی در پوست , تاول نسبتا شل با دیواره نسبتا نازکی است که سریعا پاره شده و منجر به تشکیل اروزیون گسترده می گردد. نواحی اروزیون با سرعت و به طور نسبی با دلمه پوشیده شده اند, تمایل اندکی برای ترمیم دارند و از طریق پیوستن به یکدیگر افرایش حجم پیدا میکنند. تاول های پمفیگوس محتوی مایع شفاف یا چرکی می باشند, و روی پوست به ظاهر نرمال به وجود می آیند. نواحی شایع عبارتند از صورت, تنه, نقاط تحت فشار, کشاله ران, وزیر بغل هستند. در این مرحله اپیدرمی را که نرمال به نظر میرسد ممکن است بتوان به وسیله فشار لغزشی یک انگشت از زیر پوست زیر ضایعه جدا نمود, هر چند که ممکن است که این پدیده در پمفیگوس فولیاسه شایع تر باشد. ترمیم ضایعه بدون اسکار بوده, اما رنگی شدن روی اسکار شایع است. ضایعات موجود در نواحی چین های پوستی ممکن است تشکیل گرانو لاسیون وژتاتیو دهند که این حالت به ویژه در طی زمان با کورتون ها بروز می نماید. بیماران مبتلا به این بیماری حال عمومی نسبتا بدی دارند.

  پمفیگویئد تاولی
  این حالت بیماری افراد مسن است و متوسط سن شروع بیماری بین 75-65 است.اما این بیماری می تواند در افراد زیر 40 سال و حتی کودکان نیز بروز کند. در زن و مرد به یک میزان اتفاق می افتد و هیچگونه تمایلی برای گروه های نژادی یا جغرافیائی
  خاصی در آن وجود ندارد.تاول ها می توانند بر روی پوست قرمز شده یا پوست سالم بروز کنند و یا همراه با ادم زیر جلدی باشند.تاول ها, سفت و گنبدی بوده قطر آنها ممکن است تا 6 سانتی متر هم برسد. تاول ها عمدتا در سطح فلکسور اندام ها و قسمت مرکزی شکم ظاهر می شوند. محتوی آنها معمولا اگزودای سفید می باشند و ممکن است برای چندین روز سالم باقی بمانند و محتوی آنها در نتیجه انعقاد فیبرین ژله مانند می شود.

 4. #4
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  تاثير استفاده از شيوه درمان پالس در بيماري پمفيگوس بيشتر است

  يافته‌هاي تحقيق چاپ شده در مجله دانشگاه علوم پزشكي نشان مي‌دهد استفاده از روش پالس نسبت به شيوه كلاسيك در درمان بيماري پمفيگوس ولگاريس موثرتر است.

  بيماري پمفيگوس ولگاريس شايع‌ترين شكل پمفيگوس در سرتاسر جهان از جمله ايران است كه در صورت فقدان تشخيص و درمان به موقع در ‪ ۱۰۰‬درصد موارد منجر به مرگ مي‌شود.

  در اين تحقيق اثر درمان كلاسيك (كورتون خواراكي همراه باايموران خوراكي) نسبت به تاثير روش‌هاي درماني پالس سيكلوفسفاميد و پالس كورتيكو استروييد در درمان بيماري مذكور مقايسه شده است.

  تحقيق فوق براساس كارآزمايي باليني شاهددار تصادفي با ماهيت طولي انجام گرفته و بيماران‌از مهر ماه ‪ ۷۵‬تا آبان ‪ ۸۱‬شمسي مورد مطالعه قرار گرفتند.

  يافته‌هاي اين تحقيق نشان مي‌دهد از ‪ ۶۰‬بيمار درمان شده به روش كلاسيك ‪۳۷‬ بيمار معادل ‪ ۶۱/۴‬درصد بهبودي كامل و ‪ ۱۶‬بيمار معادل ‪ ۲۸/۷‬درصد بهبودي نسبي حاصل كردند.

  يافته‌هاي‌اين تحقيق حاكي‌است كه همچنين از ‪۲۵‬بيمار درمان شده به روش پالس ‪ ۲۴‬نفر معادل ‪ ۹۶‬درصد بهبودي كامل داشته‌اند.

  بر اساس يافته‌هاي اين تحقيق، ميانگين مدت زمان بستري در بيماران درمان شده به روش كلاسيك با ‪ ۴۲‬روز در برابر ‪ ۱۶‬روز شيوه پالس‌تراپي ، بيشتر بوده است.

  محققان اين مطالعه نتيجه گرفته‌اند كه بكارگيري شيوه پالس‌تراپي در درمان بيماري پمفيگوس ولگاريس نسبت به‌شيوه كلاسيك درمان اين بيماري علاوه‌بر تاثير بيشتر عوارض جانبي كمتري نيز دارد.

  خبر گزاری ایرنا

 5. #5
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  پمفیگوس : پوستی که خود به خود ور می آید
  http://www.iransalamat.com/index.php...sectionId=1224
  بیماریهای تاولی Blistering disease
  http://www.iransalamat.com/index.php...sectionId=1224
  درمان پمفیگوس وولگاریس با ریتوکسیمب و ایمن‌گلوبولین داخل وریدی
  http://www.iransalamat.com/index.php...sectionId=1224

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  بیماری پمفیگوس

  پمفیگوس

  بیماری پمفیگوس یک بیماری اتوایمون تاولی پوست است . علت آن ناشناخته است . شایع ترین سن شروع علائم دهة چهارم و پنجم عمر می باشد . علت اصلی این بیماری هنوز شناخته نشده ولی همراهی آن با بعضی بیماریها نظیر میاستنی گراو و یا مصرف بعضی داروها نظیر پنی سیلامین به اثبات رسیده است . وجه مشخصه این بیماری از نظر بالینی تاول های اینترا اپیدرمال است که بعلت آکانتولیز ایجاد می شود آکانتولیز عبارتست از جدا شدن سلول های اپیدرم از هم بدلیل آسیب دیدگی یا غیر طبیعی بودن مادة بین سلولی .

  تاول بعلت از بین رفتن پیوستگی داخل اپیدرمی یا چسبندگی بین درم و اپیدرم ایجاد می شود که میتواند همراه با تجمع مایع باشد .
  *

  عوامل از بین رفتن چسبندگی بین درم و اپیدرم عبارتند از :
  اختلالات ساختمانی سلول های اپیدرم به صورت ارثی یا اکتسابی .
  تغییرات نئوپلاستیک
  عوامل شیمیایی
  واکنش های ایمونولوژیک یا لیز سلولی
  در بیماری پمفیگوس جدا شدن سلول ها از یکدیگر توسط اتو آنتی بادیهایی صورت می گیرد که بوسیله سیستم ایمنی ساخته می شوند و مستقیما علیه آنتی ژنهای پمفیگوس وارد عمل می شوند .

  *طبقه بندی :
  پمفیگوس را می توان به دو دسته پمفیگوس و لگاریس ( عمقی ) و پمفیگوس فولیاسه ( سطحی ) تقسیم کرد .
  در پمفیگوس و لگاریس تاول ها در قسمت عمق اپیدرم درست بالای لایه بازال پیدا می شوند .
  در پمفیگوس فولیاسه تاول ها در ناحیه گرانولر می باشد وضایعات به سطح پوست محدود می شود .
  گرفتاری موکوس دهان به ندرت وجود دارد و این نشانة افتراق از پمفیگوس و لگاریس است .

  *ایمونولوژی :
  وجه مشخصه پمفیگوس یافتن اتوآنتی بادی از نوع IgG بر علیه سطح سلولی کراسیتولیتها می باشد. در خون بیش از ۷۵% بیماران مبتلا به پمفیگوسIgG ضد سطح سلولهای اپیتلیال دیده می شود . یافته های ایمونوفلورسانس مستقیم و غیر مستقیم در P.V و P.F کاملا مشابه یکدیگر است . در پمفیگوس اریتماتوز که شکل لوکالیز ، P.F است در IIF در غشاء پایه منطقه ای از پوست که دچار اریتم است علاوه بر IgG ، یافت می شود .

  *روش های تشخیص :
  تزانک تست Tzanck Test دیدن آکانتولیز درسلولهای لایه اپیدرم .
  بیوپسی از پوست .
  DIو IIF دیدن IgG در خون و اپیدرم ـ رسوب ایمونوگلو بولینها دیده می شود.

  *علائم بالینی :
  ضایعات پمفیگوس و لگاریس بندرت خارش دارد ولی اغلب دردناک است . ضایعة اولیه یک تاول شل است که در هر نقطه از سطح پوست ممکن است ظاهر شود . این تاول ها شکننده بوده ، و به همین دلیل ممکن است گسترش یابند . علامت نیکو لسکی مثبت است یعنی بافشار تاول دیده میشود که ضایعه از طرف محیط به پوست ظاهرا سالم اطراف گسترش می یابد .
  اکثر بیماران در ابتدا دچار ضایعاتی در دهان می شوند که به شکل سائیدگیهای نامنظم و دردناک بوده و به سادگی خونریزی کرده و به کندی بهبود می یابد . تاول های پوستی بزرگ پاره شده و مناطق سائیده ، و دردناکی را به جا می گذارند که همراه با تراوش و ترشحات خشک شده می باشد ـ از ترشح سرم و تاول ها بوی زننده مشخصی متصاعد می شود .

  *مراقبت و درمان :
  تحت کنترل در آوردن هر چه سریعتر بیماری
  پیشگیری از دفع سرم و بروز عفونت ثانویه
  پیشبرد اپیتلیال سازی مجدد پوست ( اپی تلیزاسیون )
  کورتیکوستروئیدهای خوراکی اولین خط درمان هستند . در بعضی از انواع بیماری ، بیماری با دوز متوسط کورتیکوستروئید قابل درمان و کنترل می باشد . کورتیکوستروئیدها در دوزهای بالا به منظور کنترل بیماری و خالی کردن پوست از تاول است . کورتیکوستروئیدها با غذا یا بلافاصله بعد از آن و همراه آنتی اسید باید داده شود .
  بررسی روزانه وزن ـ اندازه گیری BP ـ چک قندخون و کنترل V/S لازم است .
  داروهای ایمنوسا پرسیو مثل آزاتیوپرین یا ایموران ـ سیکلوفسفاید ( سیتوکسان Cytoxan) برای کمک به کنترل بیماری و کاهش مقدار استروئیدهای مصرفی داده می شود .
  پلاسمافورز(Plasmaphoresis) ـ برای کاهش سطح آنتی بادیها .
  سایر روش های درمان ـ داپسون ـ داروهای ضد مالاریا ـ سیکلوسپورین ها ـ فتوکموتراپی .

  *تشخیص های پرستاری :
  درد در حفره دهان مربوط به تاول و نکروز
  صدمه به تمامیت پوست بدلیل تاول زایی و سائیدگی
  عفونت بدلیل فقدان سد حفاظتی پوست و مخاط
  کاهش حجم مایعات و به هم خوردن تعادل الکترولیتها به علت اتلاف مایع بافتی .
  اضطراب و عدم تطبیق مؤثر به علت ظاهر پوست .
  * اقدامات مراقبتی و درمانی:
  برطرف کردن درد و ناراحتی دهان :
  رعایت دقیق بهداشت دهان برای کمک به تولید مجدد سلول های اپی تلیوم ـ استفاده از محلول های دهانشویه برای تسکین مناطق زخمی ـ چرب کردن لبها ـ بخار آب سرد برای مرطوب کردن
  برای حفظ هیدراسیون مصرف مایعات سرد و غیر محرک مثل آب سیب و انگورتوصیه می شود برای حفظ وضعیت تغذیه ای دادن وعده های کوچک غذا و مکرر حاوی پروتئین و کالری مفید است.
  اگر بیمار توانایی غذا خوردن نداشته باشد از روش Total parenteral Nutrition ( TPN) استفاده شود .
  مراقبت از پوست
  پانسمانها با حمام های سرد و مرطوب اثر تسکین دهنده و حفاظتی دارند . در بیمارانی که ضایعات وسیع و دردناک دارند قبل از شروع مراقبتهای پوستی باید مسکن داده شود . مناطق بزرگ تاول دار بوی خاصی دارد که با کنترل عفونت ثانویه این بو کاهش می یابد . پس از حمام باید پوست را خشک کرد و با استعمال یک پودر غیر محرک توانایی حرکت راحت بیمار در بستر را ایجاد نمود . نوار چسب هرگز نباید روی پوست استفاده کرد زیرا امکان افزایش تاول ها وجود دارد .

  *کنترل عفونت
  بعلت اختلال در عمل حفاظتی پوست فرد بیمار مستعد عفونت می شود . خود تاول نیز استعداد عفونی شدن دارد و ایجاد سپتی سمی نیز بدنبال آن ممکن است . برای پیشگیری از عفونت پوست باید تمیز باشد . بافتهای مردة آن پاک شود . عفونت علت اصلی مرگ است . بدلیل تغییر یا پوشانده شدن علایم عفونت بوسیله کورتیکو ستروئید ها باید ناچیز ترین شکایات مورد بررسی قرار گیرد .آنچه که باعث مرگ ومیر در بیماران میشود عفونت است.
  V/S و T باید ثبت شود و بیمار از نظر لرز بررسی شود . آزمایشات کشت میکروبی صورت گیرد . کارکنان امور درمانی باید روش های صحیح شستشوی دست را بکار ببرند . کارگران خدمات برای گردگیری از کهنة نم دار وزمین شوی مرطوب استفاده کنند .

  *تعادل الکترولیتها
  کاهش Nacl مسئول بسیاری از نشانه های سیستمیک ناشی از این بیماری بوده که با تزریق سرم فیزیولوژی درمان می شود . مقادیر زیادی پروتئین و خون از مناطق برهنه پوستی دفع می شود برای حفظ حجم خون و غلظتهای پلاسمایی پروتئین و Hb ممکن است از درمان با اجزاء خون استفاده شود.

  *کاهش اضطراب
  بیمار نگرانیهای طبیعی دارد که ممکن است با توجه مناسب تیم درمانی کاهش یابد . به بیمار فرصت اظهار نگرانیها ـ ناراحتیها و احساسات نا امیدانه اش داده شود . توجه به نیازهای روانی بیمار و دادن آموزش به بیمار و خانواده اش ـ ترتیب دادن ملاقاتهای بیشتر و طولانی با نزدیکان اثر تقویت کنندة روحی دارد .
  جهت کاهش اضطراب مشاورة روانپزشکی انجام شود .

  *آموزش به بیمار پمفیگوس
  پمفیگوس یک بیماری غیر عفونی و غیر مسری است و درمان آن طولانی می باشد و لیکن با رعایت نکات توصیه شده قابل کنترل است : درمان شما بر سه اصل استوار است : ۱) مصرف صحیح دارو
  ۲) رعایت کامل بهداشت ۳) رعایت رژیم غذائی مناسب

  *چند نکته:
  پرهیز از تنشهای روحی روانی و عاطفی اصل اساسی درمان شماست
  دقت در مصرف دقیق و منظم داروها ( کورتون ، ایموران و … )
  پرهیز جدی از قطع ، کاهش و یا افزایش خود سرانه میزان دارو
  پرهیز از مصرف داروها بخصوص کورتن با معده خالی
  بعلت مصرف کورتون احساس گرسنگی بیشتری دارید با مصرف مواد پرحجم
  (میوه ، سبزیجات و لبنیات بدفعات زیاد ) گرسنگی را کنترل نمائید .
  در صورت استفاده از شربت معده ، یک ساعت بعد از مصرف کورتون شربت معده استفاده شود .
  داروهایی مثل آلندرونات و استئومد، آمپول ویتامین D و … برای جلوگیری از پوکی استخوان تجویز میشود . آنها را زیر نظر پزشک بطور مرتب مصرف نمائید .
  نحوه مصرف آلندورانات (استومد) :داروناشتا همراه با دوونیم لیوان آب میل شودهمچنین تا نیم ساعت دراز نکشید و پیاده روی نمایید. از عوارض شایع آلندرونات تحریک ازوفاژ می باشد.

  بیماری شما غیر عفونی و غیر مسری است و هیچ خطری متوجه خانواده و نزدیکان شما نمی باشد .
  از تماس با افرادی که مبتلا به بیماری مسری و عفونی هستند ( حتی سرماخوردگی ) خودداری نمایید ( مقاومت شما به علت مصرف کورتون و داروهایی چون ایموران … کمتر میباشد) .
  پرهیز از دستکاری ضایعات و ایجاد زخم و جراحت در پوست و مخاط .
  پیشگیری از عفونت دهان و دندان و شستشوی کامل دهان بعد از هر بار تغذیه
  ( غرغره با بیکربنات ) .
  شستشو و حمام روزانه با آب ولرم و با صابون و شامپوی ملایم ( با نظر پزشک )
  پوست را با حوله نرم و با ملایمت کامل خشک نمائید .
  کنترل روزانه و ثابت نگهداشتن وزن بدن ( پرهیز از چاقی )
  انجام مرتب ورزشهای سبک و پرهیز از خستگی مفرط و کارسنگین
  رژیم غذایی شما باید حاوی پروتئین فراوان ( تخم مرغ ، گوشت ، ماهی ، حبوبات و مرغ … ) لبنیات فراوان ( شیر، ماست ) مایعات کافی میوه و سبزیجات متنوع باشد .
  رژیم غذایی شما باید کم کربوهیدرات ، کم نمک و کم چربی باشد ( محدودیت کامل مواد قندی و نشاسته ای ) .
  غذا به مقدار کم و دفعات میل شود .
  دقت کامل در شستشوی و ضد عفونی مواد خوراکی (میوه و سبزیجات … )
  در صورت بروز علائمی چون ناراحتی گوارشی ، خونریزی معده ، خون در مدفوع ، تب ، دردهای استخوانی ، درد قفسه سینه به پزشک معالج خود اطلاع دهید .
  کنترل فشار خون و انجام آزمایشات دوره ای توصیه شده توسط پزشک
  پرهیز از حاملگی در طول درمان
  جوشگاه تاولها به مرور زمان از بین می رود
  آخرین ویرایش توسط دکتر نادر در تاریخ 31-May-2010 انجام شده است
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 7. #7
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  بيماري پوستي تاولي "پمفيگوس ولگاريس" با روشهاي جديد قابل درمان است

  عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران گفت: بيماري پوستي تاولي پمفيگوس ولگاريس با روشهاي جديد قابل درمان است.
  دکتر کامران بليغي متخصص پوست و مو در حاشيه برگزاري همايش ويژه متخصصين پوست در گفت و گو با ايرنا گفت: در بين کشورهاي مختلف، ايران بيشترين ميزان شيوع اين بيماري را دارد.
  وي ادامه داد: هم اکنون حدود دو هزار بيمار مبتلا به پمفيگوس در بيمارستان رازي که بزرگترين بيمارستان پوست کشور است تحت درمان قرار دارند.
  وي اضافه کرد: آمار دقيقي از تعداد مبتلايان به اين بيماري در دست نيست، اما بطور تقريبي چهار تا پنج هزار نفر درايران مبتلا به اين بيماري التهابي پوستي هستند.
  اين متخصص پوست تصريح کرد: پمفيگوس يک بيماري پوستي تاولي کشنده است و زماني بروز مي کند که بدن بيمار آنتي بادي هايي را توليد کند که به پروتئين هاي سلول هاي خودي حمله مي کنند و سلول هاي پوست را که بطور طبيعي به هم متصل هستند از هم جدا مي کند.
  عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران يادآور شد: ضايعات اين بيماري التهابي پوست در قسمت هاي مختلف بدن و صورت و دهان ظاهر مي شود.
  وي با بيان اينکه اين بيماري، بيماري سختي است و در صورت عدم درمان به مرگ فرد مي انجامد، گفت: اين دسته از بيماران به خاطر ايجاد ضايعات بد شکل ، ظاهري زشت پيدا مي کنند و همچنين اين ضايعات همراه با بوي بدي مي باشد که در نهايت منجر به طرد شدن بيمار از اجتماع مي شود.
  اين متخصص پوست با اشاره به اينکه درمان اين بيماري پيچيده و سخت است، ادامه داد: هم اکنون درمان هاي جديدي براي درمان بيماران مبتلا به پمفيگوس ايجاد شده است، اما با وجود درمان هاي جديد، همچنان قدم اول و مهم در درمان، استفاده از روشهاي کلاسيک و داروهاي کورتوني است.
  وي در خصوص ميزان شيوع اين بيماري گفت: از هر يک ميليون نفر ده نفر به اين بيماري تاولي پوستي مبتلا مي شوند.


  چند مورد گزارش تحقیقات در این مورد


  http://www.daneshnews.com/articles/v...id=22&nid=2320


  http://tumj.tums.ac.ir/archive/vol66...abstract-8.pdf
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 8. #8
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  نقل قول ارسالی توسط دکتر سید حمید سجاد مشاهده موضوع
  تاثير استفاده از شيوه درمان پالس در بيماري پمفيگوس بيشتر است

  يافته‌هاي تحقيق چاپ شده در مجله دانشگاه علوم پزشكي نشان مي‌دهد استفاده از روش پالس نسبت به شيوه كلاسيك در درمان بيماري پمفيگوس ولگاريس موثرتر است.

  بيماري پمفيگوس ولگاريس شايع‌ترين شكل پمفيگوس در سرتاسر جهان از جمله ايران است كه در صورت فقدان تشخيص و درمان به موقع در ‪ ۱۰۰‬درصد موارد منجر به مرگ مي‌شود.

  در اين تحقيق اثر درمان كلاسيك (كورتون خواراكي همراه باايموران خوراكي) نسبت به تاثير روش‌هاي درماني پالس سيكلوفسفاميد و پالس كورتيكو استروييد در درمان بيماري مذكور مقايسه شده است.

  تحقيق فوق براساس كارآزمايي باليني شاهددار تصادفي با ماهيت طولي انجام گرفته و بيماران‌از مهر ماه ‪ ۷۵‬تا آبان ‪ ۸۱‬شمسي مورد مطالعه قرار گرفتند.

  يافته‌هاي اين تحقيق نشان مي‌دهد از ‪ ۶۰‬بيمار درمان شده به روش كلاسيك ‪۳۷‬ بيمار معادل ‪ ۶۱/۴‬درصد بهبودي كامل و ‪ ۱۶‬بيمار معادل ‪ ۲۸/۷‬درصد بهبودي نسبي حاصل كردند.

  يافته‌هاي‌اين تحقيق حاكي‌است كه همچنين از ‪۲۵‬بيمار درمان شده به روش پالس ‪ ۲۴‬نفر معادل ‪ ۹۶‬درصد بهبودي كامل داشته‌اند.

  بر اساس يافته‌هاي اين تحقيق، ميانگين مدت زمان بستري در بيماران درمان شده به روش كلاسيك با ‪ ۴۲‬روز در برابر ‪ ۱۶‬روز شيوه پالس‌تراپي ، بيشتر بوده است.

  محققان اين مطالعه نتيجه گرفته‌اند كه بكارگيري شيوه پالس‌تراپي در درمان بيماري پمفيگوس ولگاريس نسبت به‌شيوه كلاسيك درمان اين بيماري علاوه‌بر تاثير بيشتر عوارض جانبي كمتري نيز دارد.

  خبر گزاری ایرنا
  در باره این مطلب تاکنون تماس های زیادی را از کاربرانمان داشته ایم.گمان کنم توضیحی در این مورد لازم باشد.
  همانطور که در بخش های دیگر متوجه شده اید ما به دلیل وظیفه اطلاع رسانی که به عهده داریم خود را لازم میدانیم تا در باره همه جوانب گزارشات تحقیقاتی اطلاع رسانی کنیم. بعضی از این گزارشات جنبه تحقیقاتی دارد و بیشتر به کار پزشکان می آید.اگر بیمار ما و یا خانواده های آنها این گزارشات را می بینند نباید تصور کنند روشی که پزشکشان بکار بسته است اشکالی دارد.پزشکانی که نسبت به درمان این بیماری اقدام می کنند پزشک متخصص پوست هستند و خیلی بهتر از این سایت در جریان آخرین اخبار مربوط به این بیماری هستند. هر تصمیمی که در باره شما اتخاذ کرده اند مسلما با در نظر گرفتن همه جوانب بوده و اینطور نیست که اگر در یک منبع اطلاعاتی نتایج خوب یک روش گزارش می شود پس باید برای همه بیماران از این روش استفاده شود.
  شاید اگر یک بیمار هم تحت نظارت من و تحت درمان من باشد لزومی نبینم که حتما از این روش استفاده کنم.
  طبابت به همین معنی است یعنی برای هر بیمار بهترین تصمیمی گیری متناسب با وضع و حال وی.ما به هیچ عنوان قصد دخالت در کار همکاران را نداریم و هیچ ادعائی هم نداریم .این مطالب جنبه تخصصی دارد و فقط پزشک
  شما حق دارد در باره اینکه چه روشی مناسب بیمار وی است اظهار کند و نه بنده و نه شما حق اظهار نظر نداریم

  بنابراین هیچ دلیلی برای بی اعتمادی به پزشکتان وجود ندارد

 9. #9
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  پمفيگوس كودكان: گزارش دو مورد

  بيماري پمفيگوس در كودكان نادر است و در بررسي مقالات تاكنون فقط 71 مورد گزارش شده است. اما دو مورد پمفيگوس ولگاريس (سنين 15 و 13 سالگي) را از خوزستان و از بين 147 بيمار مبتلا به پمفيگوس كه در يك فاصله زماني 1368 تا 1379 به مركز پوست دانشگاه علوم پزشكي اهواز مراجعه كردند، گزارش مي كنيم. مبناي تشخيص هر يك از دو بيمار، يافته هاي باليني و هيستوپاتولوژي بوده است.

  پمفيگوس كودكان: گزارش دو مورد

  يعقوبي رضا*,اميديان محمد,سينا نيلوفر

  * گروه پوست، دانشگاه علوم پزشکی اهواز، بخش پوست، بیمارستان سینا  بيماري پمفيگوس در كودكان نادر است و در بررسي مقالات تاكنون فقط 71 مورد گزارش شده است. اما دو مورد پمفيگوس ولگاريس (سنين 15 و 13 سالگي) را از خوزستان و از بين 147 بيمار مبتلا به پمفيگوس كه در يك فاصله زماني 1368 تا 1379 به مركز پوست دانشگاه علوم پزشكي اهواز مراجعه كردند، گزارش مي كنيم. مبناي تشخيص هر يك از دو بيمار، يافته هاي باليني و هيستوپاتولوژي بوده است. يك بيمار را فقط با كورتيكواستروئيد خوراكي و ديگري را علاوه بر استروئيد سيستميك با داپسون، جهت كاستن عارضه استروئيد، درمان نموديم. پيگيري طولاني مدت بيماران جهت شناخت شعله ور شدن ناگهاني بيماري و عوارض داروهاي ايمينوساپرسيو ضروري است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 10. #10
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  پمفيگوس، پوست هاي تاول زده
  http://www.qudsdaily.com/archive/138...04/page20.html
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت