پوشيدن لباس‌هاي تنگ، فشار زيادي به معده وارد مي‌كند و موجب تشديد رفلاكس (بازگشت اسيد معده به مري) مي‌شود.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، رفلاكس يا برگشت مواد اسيدي معده به مري، بيماري شايع و ناراحت كننده‌اي است و اگر به طور مرتب رخ دهد gerd ناميده مي‌شود.

اگر شما با يك احساس سوزش دردناك در سينه‌تان پس از خوردن غذا آشنا هستيد، ممكن است، دچار برگشت محتويات اسيدي معده به مري يا gerd باشيد و برگشت اسيد به دهانتان را احساس مي‌كنيد و سوزش سر دل شكايتي معمول است.

سوزش سر دل مكرر يا در شب، مايع شورمزه كه به طرف دهانتان برگشت مي‌كند، احتياج مكرر به استفاده، از آنتي اسيدها، آروغ فراوان يا قي كردن، علايمي كه بعد از صرف غذا و با خم شدن روي چيزي يا دراز كشيدن بدتر مي‌شوند، بلع مشكل و يا دردناك از علايم شايع ديگر رفلاكس معده است.

درد سينه‌اي كه توسط gerd ايجاد مي‌شود، ممكن است، شبيه آنچه كه در مشكلات قلبي است، احساس شود، پس براي اطمينان بايد تمام دردهاي سينه توسط پزشك بررسي شود.

تغيير در عادات زندگي يا داروها اغلب مي‌توانند gerd را كنترل كند، به طوري كه غذاهاي خاصي ممكن است اسيد معده را افزايش دهد يا عضله‌ي دريچه تحتاني مري را شل كرده و به احتمال زياد gerd را ايجاد كند، بهتر است از قهوه، چاي و نوشيدني‌هاي كولادار (با يا بدون كافئين) نوشيدني‌هاي گاز دار، غذاهاي چرب و ادويه‌دار، ‌نعناع، شكلات، پياز و گوجه فرنگي و از هر غذاي ديگري كه به نظر مي‌رسد، معده شما را تحريك كند يا باعث درد شود پرهيز كنيد.

مصرف سيگار به احتمال زياد مي‌تواند، علايم را تشديد ‌كند.

رفلاكس (برگشت) اغلب وقتي كه به صورت طاقباز مي‌خوابيد، رخ مي‌دهد چون مايعات داخل معده به راحتي به عقب بر مي‌گردند، سعي كنيد سرتخت‌خوابتان را 10 تا 15 سانتي‌متر بالا ببريد.

براي اين منظور دو جعبه يا هر چيز مستطيل شكل را در زير پايه‌هاي قسمت سر تخت قرار دهيد.

يا يك چيز شيب‌دار را زير بالش‌تان بگذاريد، تشك يا تمام تخت خود را بدون استفاده از چند بالش شيب‌دار كنيد، چون در اين صورت فشار بر روي معده افزايش مي‌يابد كه موجب تشديد علايم مي‌شود.

در برخي موارد نادر gerd ممكن است به تغيير عادات زندگي و يا دارو جواب ندهد، در اين صورت جراحي ممكن است ضروري باشد.

گفتني است: هنگام صرف غذا، غذا از طريق لوله‌اي كه مري ناميده مي‌شود به معده منتقل مي‌گردد در انتهاي تحتاني مري حلقه عضلاني به نام اسفنكتر تحتاني مري وجود دارد، اين حلقه‌ مانند دريچه يك طرفه عمل مي‌كند و به غذا اجازه مي‌دهد تا به معده وارد شود اما از برگشت آن به مري جلوگيري مي‌كند.

مصرف سيگار، فشار بر معده، غذاها و داروهاي خاص يا مشكلات پزشكي مي‌تواند اسفنكتر تحتاني مري را تضعيف كند و منجر به رفلاكس (بازگشت غذا) شود.

برگشت مداوم مواد اسيدي مي‌تواند مري را تحريك كرده و باعث سوزش، فشار يا التهاب شود، اسيد معده در نهايت مي‌تواند باعث به وجود آمدن زخم در مري شود.

افراد براي كنترل علايم در هر وعده‌ي غذايي بايد حجم مصرف غذا را كاهش دهند، به نحوي كه معده كاملا پر شود.بلافاصله بعد از صرف غذا دراز نكشيد و چند ساعت صبر كنيد. از سفت بستن كمر و پوشيدن لباس‌هاي تنگ پرهيز كنيد.

وزن اضافي را كم كنيد، زيرا اضافه وزن نيز مي‌تواند فشار بيشتري بر معده وارد كند و منجر به رفلاكس شود.

برخي بيماري‌ها با علايم ديگر كه در اثر gerd ممكن است به وجود آيد، شامل سرفه‌هاي مستمر، تنگي نفس حتي آسم درد گوش،‌ گلودردهاي مزمن صبحگاهي، گرفتگي صدا، شانس ابتلا به سرطان مري و معده را افزايش مي‌دهد.