ریفلاکس معده تهدیدی برای بروز سرطان

کسانی که دچار ترش کردن می‌شوند، گرفتار شل شدن متناوب اسفنکتر مری (دریچهٔ ورودی مری به معده) هستند. این درچه به‌طور طبیعی یک طرفه است. اما اگر باز شود، محتویات معده به درون مری و حتی دهان باز می‌گردد. این مواد ترش مزه گاهی با آروغ و گاهی در اثر پرخوری بر می‌گردد.
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، درمان نکردن بیماری ریفلاکس معده، احتمال ابتلا به بیماری سرطان معده را افزایش می دهد.
ترش کردن، سوزش سردل و درد قفسه سینه از علائم شایع بیماری ریفلاکس است. ۴ درصد افراد، یک بار در هفته و ۷ درصد روزانه این بیماری را تجربه می‌کنند.

حدود چهل درصد مردم جامعه، حداقل هر ماه یک مرتبه ترش می کنند و سوزش پشت جناغ سینه پیدا می کنند. در کشورهای غربی ۷ تا ۱۰ در صد مردم این بیماری را به طور متوسط یا شدید دارند. تعداد زیادی از افراد جامعه بیماری آنها خفیف است و ممکن است به پزشک هم مراجعه نکنند.

این بیماری چند برابر شایعتر از زخم معده است. بیماری برگشت معده به مری در سنین بالاتر از ۴۰ شایعتر است ولی زنان باردار بیشتر از بقیه افراد به این بیماری مبتلا می شوند

کنترل و کاهش وزن، تغییر در نوع تغذیه و رژیم غذایی، پرهیز از استراحت کردن بعد ازخوردن غذا در ۸۰ درصد موارد برای پیشگیری از این بیماری توصیه می‌شود.

محققان می گویند، غذاهای آماده دارای کالری زیاد و چربی فراوان هستند که همین امر موجب تشدید دفعات بروز ریفلاکس معده می ‌شود.

عوارض بیماری برگشت از معده به مری
۱- عوارض تنفسی شامل حملات تنگی نفس و خس خس سینه شبیه به آسم، عفونت های تنفسی و سرفه مزمن
۲- زخم شدن مری (۵ در صد موارد)
۳- تنگ شدن مری در ۴ تا ۲۰ درصد موارد که بصورت اشکال در بلع غذای جامد تظاهر می کند.
۴- مستعد شدن مری برای ایجاد سرطان چنانچه سالها بیماری ادامه یابد و معالجه صحیح صورت نگیرد مخاط مری تغییراتی پیدا می کند و مستعد تبدیل به سرطان از نوع آدنوکارسینوما می شود