جستجو در سایت توسط گوگل

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج 1 تا 10 از 11 مجموع

موضوع: ترش كردن و سوزش سر دل(اخبار)

 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض ترش كردن و سوزش سر دل(اخبار)

  ‌حدود يك پنجم مبتلايان به «ريفلاكس»،همزمان دچار زخم‌ معده هستند
  مصرف غذا همراه با استرس ازعوامل ابتلا به «ريفلاكس» است

  سرويس: بهداشت و درمان - عمومي

  غذاي خورده شده از طريق لوله‌اي به نام مري وارد معده مي‌شود. هضم غذا در معده توسط اسيد و شيره معده آغاز مي‌شود اما هنگامي‌ كه دريچه مري كار خود را به درستي انجام ندهد، بازگشت اسيد و شيره معده به داخل مري باعث آزردگي مري مي‌شود. به بازگشت غيرعادي اسيد و شيره معده به داخل مري و آزرده شدن مري در اثر تماس با اين عوامل، بيماري ريفلاكس معده به مري يا به اصطلاح «ريفلاكس» گفته مي‌شود.

  به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، ديواره معده به دليل تماس مداوم با اسيد و شيره معده در مقابل اثرات مخرب آنها مقاوم شده است و بالعكس. ديواره مري به دليل اينكه به طور معمول در معرض تماس با اسيد و شيره معده نيست دفاع مناسبي هم در برابر اين عوامل ندارد. در حالت طبيعي دريچه‌اي به نام دريچه مري بين مري و معده قرار دارد كه اجازه مي‌دهد غذا از مري وارد معده شود، ولي از بازگشت غذا و شيره معده به مري جلوگيري مي‌كند. اگر دريچه مري وظيفه خود را به درستي انجام ندهد، يعني به خوبي بسته نشود يا بي‌موقع باز شود، اسيد و شيره معده به داخل مري برمي‌گردند و به ديوار مري آسيب مي‌رساند و بيمار دچار ريفلاكس مي‌شود.

  علل ابتلا به ريفلاكس و روش‌هاي پيشگيري از آن

  هنوز به ‌درستي علت ايجاد ريفلاكس مشخص نشده است اما برخي عوامل باعث بروز و تشديد اين بيماري مي‌شوند كه پرخوري، سريع غذا خوردن و كامل نجويدن غذا يا مصرف غذا همراه با استرس و نگراني، خوردن غذاهاي بسيار چرب، تند و شور، مصرف ادويه و فلفل زياد، سيب زميني سرخ شده و غذاهاي فوري، انواع سس‌هاي چرب و پرنمك (به‌ويژه سس قرمز)، استفاده از نان‌هايي كه خمير آنها به خوبي نمي‌پزد مانند نان باگت، سفيد و بربري، چاقي و افزايش وزن، دراز كشيدن در فاصله كوتاه پس از غذا، مصرف دخانيات، الكل و نوشابه‌هاي گازدار، استرس و پوشيدن لباس‌هاي تنگ از جمله آن‌ها هستند.

  رعايت اين توصيه‌هاي تغذيه‌اي، ‌روش زندگي مناسب و ورزش منظم (حداقل روزانه 30 دقيقه پياده روي) در كاهش علايم يا پيشگيري از ابتلا به ريفلاكس موثر است. همچنين كنترل استرس و تعديل فشارهاي رواني در كنترل ريفلاكس مي‌تواند بسيار اثرگذار باشد و ممكن است جويدن آدامس در بهبود علايم اين بيماري در برخي از بيماران موثر باشد.

  علايم ريفلاكس

  ترش كردن (احساس بازگشت مايع تلخ يا ترش از معده به دهان)، سوزش زيرجناغ سينه مهمترين علايم ريفلاكس هستند البته بيماران مبتلا به ريفلاكس ممكن است علايم ديگري مانند درد در زير جناغ سينه، گير كردن غذا، حالت تهوع (به خصوص هنگام صبح)، باد گلو و آروغ زدنهاي مكرر، جمع شدن بيش از حد بزاق در دهان و سرفه‌هاي مكرر بدون علت،‌ تلخ شدن دهان و برگشت آب و مواد غذايي از معده به دهان داشته باشند. بايد توجه داشت كه اگرچه علايم مهم ريفلاكس، ترش كردن و سوزش زير جناغ سينه هستند، اما بسياري از بيماران مبتلا به ريفلاكس، اين علايم را ندارند و از ساير علايم اين بيماري شكايت مي‌كنند.

  ريفلاكس باعث چه مشكلاتي مي‌شود؟

  علايم ريفلاكس مي‌توانند در فعاليت‌هاي روزانه بيمار اختلال ايجاد كنند. همچنين برخي علايم ريفلاكس با بيماريهاي ديگر اشتباه گرفته مي‌شوند. به عنوان نمونه درد قفسه سينه ناشي از ريفلاكس ممكن است با دردهاي قلبي اشتباه گرفته شود. در چنين مواردي بايد بيماري خطرناكتر (در اين مورد بيماري قلب عروق) به دقت بررسي شود تا پس از اطمينان درباره مبتلا نبودن بيمار به مشكل قلبي، وضعيت او را در رابطه با ريفلاكس بررسي شود چرا كه «ريفلاكس» بيماري آزار دهنده‌اي است نه خطرناك. از سايرعوارض ريفلاكس، بروز خراشيدگي و زخم در ناحيه مري مي‌توان اشاره كرد كه با تشخيص به‌موقع و درمان مناسب به راحتي مي‌توان اين عوارض را كنترل كرد.

  روش مناسب در برخورد با ريفلاكس

  اگربا رعايت توصيه‌هاي تغذيه‌اي، در پيش گرفتن ‌روش زندگي مناسب و كاهش استرس، در مدت كوتاهي علايم ريفلاكس بهبود چشمگيري پيدا نكند، بيماران به پزشك مراجعه كنند چرا كه بر اساس مطالعات انجام شده در ايران، ‌حدود يك پنجم افراد مبتلا به ريفلاكس، همزمان دچار زخم‌هاي معده يا اثني عشر هستند و حدود نيمي از افراد مبتلا به ريفلاكس به روده تحريك پذير مبتلا هستند بنابراين بررسي، تشخيص و درمان مناسب بيماريهاي همزمان از اهميت به سزايي برخوردار است.

  درمان ريفلاكس

  خوشبختانه امروزه داروهاي بسيار موثري براي درمان ريفلاكس وجود دارند. در بيش از نيمي از موارد مبتلايان به ريفلاكس نياز به درمان درازمدت با دارو دارد. داروهايي مانند امپرازول را مي‌توان براي مدت طولاني (حتي سال‌ها) استفاده كرد. اگرچه عوارض معدودي بر اثر استفاده از اين داروها گزارش شده است، اما كنترل علايم ريفلاكس در درازمدت با اين دسته داروها بسيارموفقيت آميز و مطمئن است.

  انجام عمل جراحي براي درمان ريفلاكس

  امكان انجام اعمال جراحي ضد ريفلاكس در بيماراني وجود دارد كه علايم بيماري آن‌ها با دارو كنترل مي‌شود اما با كاهش يا قطع دارو علايم دوباره بروز مي‌كند اما عمل جراحي براي افرادي كه پاسخ مناسبي به درمان دارويي نداده‌اند، مناسب نيست. امروزه اين اعمال جراحي به روش لاپاراسكوپيك انجام مي‌شوند. انجام عمل جراحي مي‌تواند عوارضي داشته باشد كه معمولا كوتاه مدت و گذرا هستند.

  حدود 75 درصد افرادي كه عمل جراحي آنها موفقيت آميز بوده است، پس از 10 سال نيز مشكلي نخواهند داشت،‌ اما در حدود 30-20 درصد بيماران ممكن است پس از عمل نيز مجددا نياز به مصرف دارو داشته باشند بنابراين ضروري است قبل از تصميم به عمل جراحي با پزشك متخصص گوارش مشورت كرد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  يك راه حل ساده براي درمان سوزش سردل


  متخصصان با بازبيني چندين مطالعه مختلف در چند سال اخير به اين نتيجه رسيده‌اند كه جويدن آدامس به مدت 30 دقيقه بعد از صرف وعده غذايي، براي بهبود سوزش سردل و ترش كردگي موثر است.

  به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، اين متخصصان تاكيد كردند كه آدامس جويدن براي خنثي كردن اسيدهاي معده كه سبب بروز حساسيت‌ها و سوزش سر دل مي‌شوند، بسيار موثر است.

  اين گزارشات تاييد مي‌كند آدامس جويدن نه تنها بازدم شما را تازه و خوش بو مي‌كند بلكه براي برطرف كردن علائم ترش كردگي نيز مفيد است.

  به گزارش روزنامه ديلي تلگراف، آدامس جويدن اسيدهاي معده را كه به مري راه پيدا مي‌كنند دوباره به درون معده باز مي‌گرداند.

  بنابراين گزارش، ريفلاكس همان سوزش سردل يا به اصطلاح ترش كردن است.اين واكنش احساس ناخوشايندي است كه اگر شدت يابد، غير قابل تحمل مي‌شود. توصيه‌هاي تغذيه‌اي و درمان سنتي براي رفع اين مشكل شامل خوردن سيب، شير و يا عرق نعنا بوده است. ريفلاكس در واقع بازگشت محتويات معده به مري است كه معمولا نيم تا دو ساعت بعد از خوردن غذا اتفاق مي‌افتد.

  به گزارش ايسنا، آنچه باعث سوزش مري مي‌شود، اسيد معده و هورمون پپسين است. اين هورمون به مخاط مري آسيب مي‌رساند و در صورت تداوم به ضعف شديدي در اين ناحيه منجر مي‌شود كه در درازمدت ممكن است اين عارضه بدخيم و آزار دهنده شود. علامت بارز اين مشكل، سوزش سردل يا احساس درد همراه با سوزش زير جناغ سينه است اما گاهي ريفلاكس با بيماريهاي ديگري مثل ناراحتي قلبي و تنفسي اشتباه گرفته مي‌شود.

  به گفته پزشكان، چاقي و بارداري ريفلاكس را تشديد مي‌كنند. اين عارضه گوارشي يك مشكل جدي است كه بايد هرچه زودتر براي درمان آن اقدام شود. اگر ريفلاكس براي مدت طولاني بدون درمان رها شود، مي‌تواند به مشكلات بيشتر و جدي‌تري مثل اختلال در بلع شامل بلع دردناك و خونريزي‌هاي گوارشي ناشي از ناحيه زخم شده مري منجر شود.

  گاهي اوقات علائم سوزش سردل به صورت سوء تغذيه، ترش كردن، درد در قسمت بالاي شكم يا سينه، برگشت غذا يا مايع به داخل دهان يا افزايش توليد بزاق از سوي بيمار توصيف مي‌شود كه تشخيص صحيح آن البته با پزشك متخصص است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  دکتر رضا ملک‌زاده مي‌گويد چاقي و غذاهاي آماده از مهم‌ترين علل شيوع ريفلاکس در ايران هستند
  افزايش آمار ريفلاکس در کشور

  احساس ترش كردن و سنگيني معده، احساسي است كه دست‌کم براي يك بار هم که شده، همه‌مان تجربه‌اش را كرده‌ايم اما اگر ترش‌كردن مدام تكرار شود، اختلالي به نام ريفلاكس، خود را نشان مي‌دهد؛ اختلالي که اين روزها رو به افزايش است و تحقيقات نشان مي‌دهد که 20 درصد تهراني‌ها را مبتلا کرده است...

  60 درصد ايراني‌ها هم اضافه‌ وزن دارند و پزشکان، اضافه وزن را يكي از مهم‌ترين عوامل بروز ريفلاكس مي‌دانند. دكتر رضا ملك‌زاده، فوق‌تخصص بيماري‌هاي گوارشي و استاد دانشگاه علوم پزشكي تهران درباره اين مشکل و علل به وجود آمدنش توضيح مي‌دهد.


  سلامت: آقاي دکتر! احساس ترش کردن و سوزش سردل چقدر شيوع دارد؟

  تحقيقات متعددي درباره اين مشکل که در طب به آن ريفلاكس مي‌گويند، ‌انجام شده و نتايج اين تحقيقات نشان مي‌دهند که ريفلاكس، شيوع وسيعي پيدا كرده است؛ به گونه‌اي كه 20 درصد تهراني‌ها ريفلاكس دارند. اگر هر فردي به‌طور متوسط حداقل هفته‌اي يك بار ترش كند، ريفلاكس دارد و معمولا با علايمي همچون حالت تهوع صبحگاهي، سوزش سر جناغ‌سينه، احساس ترش كردن، احساس درد گلو، گير كردن غذا در گلو خود را نشان مي‌دهد و حتي گرفتگي صدا در صبح، گوش درد، گلودرد و سينوزيت هم مي‌تواند به دليل برگشت اسيدمعده يا همان ريفلاكس باشد.

  سلامت: چه عواملي سبب بروز ريفلاكس مي‌شوند؟

  ريفلاكس چند علت مهم دارد كه به عنوان ريسك‌فاكتورهاي احتمالي در بروز آن موثر هستند. يكي از علل آن، چاقي است. در حال حاضر وزن بيش از 60 درصد ايراني‌ها بالاتر از حد طبيعي است و 20 درصد مردم هم چاق هستند. اين چاقي يكي از عواملي است كه باعث افزايش ريفلاكس در كشور ما شده است. دومين علت، نوع موادغذايي است كه مصرف مي‌شود. در گذشته موادغذايي‌اي كه مردم مصرف مي‌كردند، بسيار سالم‌تر و كم‌حجم‌تر بود اما در حال حاضر، مصرف غذاهاي سرخ‌كرده و حجيم، جايگزين غذاهاي سنتي و سالم سابق شده است. اين نوع موادغذايي باعث بروز ريفلاكس مي‌شوند.

  سلامت: آيا مي‌توان گفت مصرف موادغذايي آماده و فست‌فودها نيز در بروز ريفلاكس نقش دارند؟

  بله؛ در حال حاضر مصرف موادغذايي بسته‌بندي‌شده و آماده افزايش پيدا كرده و به اين موادغذايي، مواد افزودني زيادي مي‌افزايند. اين مواد افزودني معمولا سديم و نيترات است كه در بروز ريفلاكس تاثير دارد. احتمال ريفلاكس در افرادي كه از کودکي عادت به مصرف فست‌فودها، چيپس، پفك، نوشابه‌هاي گازدار و سس كچاپ دارند، در بزرگسالي بيشتر است.

  سلامت: چه افرادي بيشتر در معرض ابتلا به ريفلاكس هستند؟

  2 گروه بيشتر از بقيه در معرض ابتلا به ريفلاكس هستند؛ يكي افرادي كه پرخور و چاق هستند، به ويژه اگر چاقي‌شان در نواحي شكم و لگن باشد. دومين گروه، دختران در سنين 17، 18 ساله‌اند كه چاق نيستند ولي عادت به خوردن موادغذايي ترشي مانند لواشك و آلوچه دارند که سبب بيماري ريفلاكس مي‌شود.

  سلامت: آيا استرس هم مي‌تواند عاملي براي ابتلا به ريفلاكس باشد؟

  معمولا آدم‌هايي كه مضطرب هستند و استرس دارند، نشانگان روده تحريك‌پذير دارند و بر همين اساس 50 درصد كساني كه ريفلاكس دارند، نشانگان روده تحريك‌پذير نيز دارند. بنابراين افراد مبتلا به ريفلاكس، نبايد حرص و جوش بخورند، بايد تمرين كنند كه تحملشان زياد باشد و آدم‌هاي صبوري باشند، چون استرس بر بروز ريفلاكس موثر است.

  سلامت: ريفلاكس قابل‌درمان است؟

  بله. درمان بيماري ريفلاكس همراه رژيم غذايي مناسب موثر خواهد بود. فردي كه مبتلا به ريفلاكس است اگر از غذاهاي شور، ترش و تند و چرب پرهيز كند و در كنار آن دارو هم مصرف كند، به راحتي درمان مي‌شود اما اگر فرد مبتلا به ريفلاكس رژيم غذايي را رعايت نكند، ريفلاكس تا آخر عمر با او خواهد بود.

  سلامت: ريفلاكس عمدتا در چه سني بروز پيدا مي‌كند؟

  ريفلاكس در هر سني مي‌تواند به وجود بيايد اما اوج آن در سن 17، 18 سالگي است. زماني كه نوجوانان غذاهاي ترش و شور و چرب مصرف مي‌كنند و احتمال ابتلا به ريفلاكس از 40 سالگي به بعد در افرادي كه چاق و بي‌تحرك هستند، بيشتر است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  ترش کردن معده، بیماری های دیگری را در پی دارد


  دکتر امیرحسین فقیهی، متخصص گوارش و کبد، و دانشیار مرکز آموزش درمانی رسول اکرم (ص) گفت:

  «ترش کردن و سوزش گلو از علایم مشهود رفلکس اسید معده (بازگشت اسید معده به مری) است و می‌تواند زنگ خطری برای سایر بیماری‌ها باشد.

  غذا خوردن، خواب و بوی مواد غذایی باعث ایجاد حرکات دودی شکل و ترشح اسید در معده می گردند و دریچه‌ای که حد فاصل معده و مری قرار دارد، مانع بازگشت و رفلکس اسید به مری می‌شود.

  این دریچه در طول شبانه روز چندین مرتبه باز و بسته می‌شود و در صورتی که دریچه حایل به دلایلی پایداری خود را از دست بدهد، اسید به مری باز می‌گردد.

  با رفلکس اسید معده به مری، ترشحات بزاق به منظور کاهش و خنثی کردن خاصیت اسید افزایش می‌یابد. همچنین حرکات دودی مری، اسید را به معده باز می گرداند تا به بافت مری آسیب نرساند.

  آلرژی، سینوزیت، گلودرد، سرفه مزمن، تنگی نفس و حتی آسم می‌توانند در اثر رفلاکس اسید معده به وجود آیند که در مرحله اول باید ترش کردن معده درمان شود تا بدن به داروها جواب دهد.

  در صورت عدم درمان این بیماری، مری ملتهب و متورم می شود و لقمه غذا در گلو گیر می‌کند و سلامت شخص را به خطر می اندازد.

  کاهش وزن ، خوردن غذاهای کم حجم، اجتناب از مصرف غذاهای چرب و فست فودها و قهوه از جمله عوامل پیشگیرانه از بروز رفلکس اسید معده (ترش کردن غذا) هستند.»  دکتر بابک رضایی ، متخصص گوارش نیز بیان می کند:
  ریفلاکس معده

  «ترش کردن معده یا سوزش سر‌ دل به تنهایی عامل خطرناک و نگران کننده‌ای نیست. افزایش اسید معده و ورود آن به مری موجب تحریک و در نهایت ایجاد زخم در دیواره مری می‌شود که در صورت تکرار، زمینه بروز سرطان را تقویت می‌کند.

  البته افراد باید توجه داشته باشند که سوزش سر‌دل یا همان ترش کردن معده می‌تواند عوارض بیماری‌های دیگری مانند بیماری‌های قلبی باشد که در صورت بروز، باید به سرمنشا آن توجه شود.

  زمینه بروز این حالت در افرادی که دارای ناراحتی‌های معده هستند، بیشتر مشاهده می‌شود. استفاده از غذاهای چرب و سرخ کردنی ، نوشابه‌ها، آجیل، شکلات و آب نبات ، ادویه‌جات، مرکبات، فست‌فودها (سوسیس و کالباس)، آب‌غوره و آب‌ نارنج، خیار، کاهو و سبزی خام از جمله مواردی ست که موجب تحریک و افزایش اسید معده می‌شود.

  پوشیدن لباس‌های تنگ به ویژه گن در زنان با وارد کردن فشار بر اندام‌های داخلی مانند معده، موجب تحریک معده و ورود اسید معده به مری می‌شود که در این حالت ترش کردن یا سوزش سر دل اتفاق می‌افتد.

  استفاده از برخی داروها در بیماران مبتلا به فشار خون بالا و نیز مصرف سیگار و الکل از دیگر عوامل بروز سوزش سر معده هستند. مصرف چای در حالت گرسنگی و بعد از غذا میزان اسید معده را افزایش می‌دهد.

  کاهش وزن، کاهش حجم غذای معده و شیب تختخواب (طوری که سر در قسمت بالا قرار بگیرد) از جمله راهکارهای موثر در درمان این حالت هستند. نوشیدن آب در چنین حالتی موجب رقیق شدن اسید معده و دفع آن می‌شود.»
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  يک متخصص گوارش:
  ترش کردن معده در بلندمدت زمينه بروز سرطان را تقويت مي‌کند
  هيچ نوع داروي لاغري در سطح بين‌المللي تاييد نشده است


  يک متخصص گوارش با بيان اينکه ترش کردن معده يا سوزش سر‌دل به تنهايي عامل خطرناک و نگران کننده‌اي نيست، گفت: افزايش اسيد معده و ورود آن به مري موجب تحريک و در نهايت ايجاد زخم در ديواره مري مي‌شود که در صورت تکرار زمينه بروز سرطان را تقويت مي‌کند.

  دکتر بابک رضايي در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا منطقه زنجان، افزود: البته افراد بايد توجه داشته باشند که سوزش سر‌دل يا همان ترش کردن معده مي‌تواند عوارض بيماري‌هاي ديگري مانند بيماري‌هاي قلبي باشد که در صورت بروز بايد به سرمنشا آن توجه شود.

  وي با بيان اينکه زمينه بروز اين حالت در افرادي که داراي ناراحتي‌هاي معده هستند، بيشتر مشاهده مي‌شود تصريح کرد: استفاده از غذاهاي چرب و سرخ کردني، نوشابه‌ها، آجيل، شکلات و آبنبات، ادويه‌جات، مرکبات، فست‌فودها (سوسيس و کالباس)، آب‌غوره و آب‌ نارنج، خيار، کاهو و سبزي خام از جمله موارديست که موجب تحريک و افزايش اسيد معده مي‌شود.

  رضايي در ادامه نسبت به پوشيدن لباس‌هاي تنگ هشدار داد و اظهار داشت: پوشيدن لباس‌هاي تنگ به ويژه گن در زنان با وارد کردن فشار بر اندام‌هاي داخلي و معده، موجب تحريک معده و ورود اسيد معده به مري مي‌شود که در اين حالت ترش کردن يا سوزش سر معده اتفاق مي‌افتد.

  اين متخصص داخلي همچنين استفاده از برخي داروها در بيماران مبتلا به فشار خون و مصرف سيگار و الکل را از ديگر عوامل بروز سوزش سر معده نام برد و افزود: مصرف چاي در حالت گرسنگي و بعد از غذا ميزان اسيد معده را افزايش مي‌دهد.

  وي کاهش وزن، کاهش حجم غذاي معده، شيب تختخواب به صورتي که سر در قسمت بالا قرار بگيرد را از جمله راهکارهاي موثر در درمان اين حالت برشمرد و ابراز کرد: نوشيدن آب در چنين حالتي موجب رقيق شدن اسيد معده و دفع آن مي‌شود.

  رضايي در پايان نسبت به افزايش تبليغات داروهاي لاغري در برخي رسانه‌ها هشدار داد: متاسفانه بسياري از افراد بدون آگاهي از نوع ترکيبات اين نوع مواد، مبادرت به خريد و استفاده از آنها مي‌کنند که تا‌کنون هيچ توجيه علمي و بهداشتي براي آنها يافت نشده است.

  وي در پايان تاکيد کرد: افراد توجه داشته باشند که هيچ داروي لاغري تاييد شده‌اي در سطح بين‌المللي وجود ندارد و عوارض و بيماري‌هاي حاصل از مصرف آنها ناشناخته است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  «ريفلاکس» شايع‌ترين بيماري گوارشي قرن


  ايسنا: به گفته يک فوق‌تخصص گوارش کودکان، 54 درصد علل مرگ کودکان را سوءتغذيه تشکيل مي‌دهد و يکي از عوارض بيماري ريفلاکس سوءتغذيه است.


  دکتر علي اکبر سياري با اشاره به اينکه بيماري ريفلاکس بيماري شايع گوارشي قرن در سنين مختلف است، يادآور شد: «علت به وجود آورنده اين بيماري برگشت اسيد معده به داخل مري است و شروع بيماري در هر سني امکان‌پذير بوده و داراي علايم متفاوتي است.» وي در خصوص علل بيماري ريفلاکس گفت: «علت اصلي اين بيماري کاملا مشخص نشده است، ولي باز شدن اسفنگتر تحتاني مري به طور غيرطبيعي و طولاني شدن زمان استراحت اسفنگتر، يکي از عوامل اصلي در ايجاد و تشديد ريفلاکس است.» دکتر سياري در خاتمه به افراد مبتلا به بيماري ريفلاکس توصيه کرد که قبل از سير شدن دست از غذا خوردن کشيده و از خوردن غذاهاي چرب دوري کنند. مايعات را با حجم کم و به دفعات مصرف کرده و از خوردن غذاي داغ نيز امتناع کنند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 7. #7
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  چند راه كار ساده خانگي براي درمان سوزش سر دل

  همه ما ممكن است گاهي اوقات دچار حالت ترش كردگي معده شويم كه در اين وضعيت ميزان اسيد معده افزايش مي‌يابد و به اصطلاح معده اسيدي مي‌شود.

  به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، در مقاله جديد مركز پزشكي تخصصي مايوكلينيك چند راه حل ساده براي درمان مشكل ترش كردن معده ارائه شده است.

  اين مشكل زماني بروز مي‌كند كه غدد گوارشي در معده اسيد زيادي ترشح مي‌كنند و وقتي مقدار آنها از حد معمول بيشتر شود، احساس سوزش سردل بروز مي‌كند كه با مصرف غذاهاي ادويه دار تشديد مي‌شود.

  كارشناسان چندين اقدام خانگي را پيشنهاد مي‌كنند كه براي درمان اين حالت مفيد و موثر هستند.

  به گزارش شبكه خبري تورنتو نيوز، از مصرف نوشيدني‌هاي گازدار و حاوي كافئين پرهيز كرده و چاي گياهي را جايگزين آن كنيد. هر روز يك ليوان آب ولرم بنوشيد.

  موز، هندوانه و خيار را در رژيم غذايي روزانه خود بگنجانيد. در ضمن آب هندوانه هم براي درمان ترشي معده بسيار مفيد است.

  هر روز يك ليوان شير بنوشيد. حتما آخرين وعده غذايي را 2 تا 3 ساعت قبل از رفتن به رختخواب مصرف كنيد. بعلاوه همواره وعده‌هايي غذايي كوچك، منظم و سروقت داشته باشيد. از مصرف موادي مثل سركه، غذاهاي ادويه‌اي، ترشي و خيارشور خودداري كنيد. فاصله‌هاي طولاني مدت بين هر وعده غذايي يكي ديگر از عوامل افزايش اسيد معده است. بنابراين توصيه مي‌شود زمان بين وعده‌ها را كوتاه‌تر كنيد اما وقت مشخصي را در هر روز به خوردن اختصاص دهيد. مقداري برگ نعناع را در آب جوش بجوشانيد و اين جوشانده را يك ليوان بعد از هر وعده غذايي مصرف كنيد.

  مكيدن مقداري ميخك عطاري يك راه كار موثر ديگر در اين زمينه است. ليمو، بادام و ماست هم به عنوان خوردني‌هايي شناخته شده هستند كه اسيد معده را كاهش داده و سوزش سردل را بهبود مي‌دهند. سيگار و الكل هر دو اسيد معده را افزايش مي‌دهند اما در عوض جويدن آدامس به دليل توليد بزاق و كمك به حركت غذا در مجاري گوارشي، علائم سوزش سردل را كاهش مي‌دهد. زنجبيل به هضم غذا كمك مي‌كند چه به صورت پودر و يا به صورت كپسول باشد.

  همچنين نوشيدن يك ليوان شربت آب ليمو يك ساعت قبل از ناهار علائم اين مشكل را كاهش مي‌دهد. علاوه بر اين‌ها مصرف سبزيجاتي مثل كلم، كدو حلوايي، لوبيا، هويج و پياز بهاري در كاهش علائم ترش كردگي معده موثر است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 8. #8
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  براي بهبود علائم رفلاكس از آدامس نعنايي استفاده كنيد

  يك متخصص گوارش گفت: جويدن آدامس نعنايي، ph دهان را افزايش داده و موجب بهبود علائم رفلاكس معده و پيشگيري از ترش كردن معده مي‌شود.
  دكتر مهران بهبهانيان در گفت وگو با ايسنا، اظهار داشت: بازگشت غذا از معده به مري كه به رفلاكس و يا ترش كردن معده معروف است، موجب سوزش و ايجاد حالت‌هاي نامناسب در فرد مي‌شود.

  وي افزود: جويدن آدامس‌هاي نعنايي و تند كه ph دهان را افزايش مي‌دهد، علائم رفلاكس معده را كاهش داده و مانع ترش كردن معده مي‌شود.

  بهبهانيان تصريح كرد: البته جويدن بيش از حد آدامس نيز موجب مشكلات بهداشتي دهان و دندان و ابتلا به نفخ مي‌شود و توصيه مي‌شود تنها در زمان بروز علائم رفلاكس آدامس جويده شود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 9. #9
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  يك متخصص گوارش:
  غذا خوردن در مکان آرام باعث پيشگيري از سوزش معده يا ترش کردن مي‌شود
  غذاهاي فيبردارمانع از ترش كردن مي‌شود
  پياده‌روي، سوزش معده را تسکين دهد
  يك متخصص گوارش اظهار كرد: غذا خوردن در مکاني آرام و بدون استرس از سوزش معده و ترش کردن جلوگيري مي‌کند.

  دکتر فرشته عطيفي متخصص گوارش در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) واحد علوم پزشکي ايران گفت: خوردن و آشاميدن در حالت بسيار آرام و کند رمز پيشگيري از سوزش معده است. اين آرامش سبب مي‌شود که فرد لقمه‌ها را بيشتر جويده و بزاق بيشتري توليد كند که موجب خنثي شدن اسيد معده مي‌شود.

  وي افزود: همچنين نوشيدني‌هاي شيرين به خصوص در شب چنين عارضه‌اي را به همراه خواهد داشت و برعکس غذاهاي سرشار از فيبر مانع از ترش کردن مي‌شود.

  وي تصريح کرد: مصرف خوراکي‌هاي سرشار از فيبر احتمال ابتلا به سوزش معده را 20تا درصد کاهش داده و اين غذاها مانع از بروز سرطان مري نيز مي‌شود.

  دکترعطيفي تاکيد کرد: اضافه وزن و چاقي نيز درصد ابتلا به سوزش معده را افزايش مي‌دهد زيرا به معده فشار فوق العاده‌اي وارد شده و احتمال برگشت غذا به مري زياد است. پياده روي روشي است که مي‌تواند سوزش معده را تسکين دهد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 10. #10
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  رفلكس معده و روده كشنده نيست


  گروهي از متخصصان كالج پزشكي مايوكلينيك به شواهد علمي، مبني بر كشنده نبودن بيماري رفلكس معده و روده دست يافته‌اند.

  به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، پژوهشگران اعلام كردند كه اين مشكل متداول كه با بيماريهايي چون سرطان‌ها و آسم در ارتباط است، خطر مرگ و مير را در مبتلايان نسبت به افراد سالم افزايش نمي‌دهد.

  اين مطالعه روي 50 هزار داوطلب صورت گرفته و نتايج آن در مجله آمريكايي گاسترواينترولوژي منتشر شده است.

  اين پژوهشگران خاطرنشان كردند؛ با وجودي كه تعداد زيادي از افراد در آمريكا با مشكل رفلكس اسيد معده و روده مواجه هستند، اما احتمال ابتلاي اين افراد به سرطان بسيار نادر است.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت