نمایش نتایج 1 تا 6 از 6 مجموع
 1. #1
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض واکسیناسیون سرخجه

  آیا شما به واکسن mmr نیاز دارید؟

  ▪ شما به واکسن نیاز ندارید اگر :

  ▪ دریافت دو دوز واکسن سرخک داشته اید.

  ▪ تست خون شما وجود ایمنی علیه اوریون، سرخک و سرخجه را نشان دهد.

  ▪ اگر معیارهای بالا وجود ندارد یا در صورت وجود شرایط زیر باید واکسن تجویز گردد.

  ▪ خانم غیر باردار در سنین بچه زایی

  ▪ حضور در دانشگاه یا مدرسه حرفه ایی

  ▪ حضور در بیمارستان ، شبکه بهداشتی، مدرسه یا مراکز نگهداری بچه ها

  ▪ قصد سفر خارجی یا مسافرت دریایی

  ● در موارد زیر واکسن توصیه نمی شود :

  ▪ زن باردار یا باردار شدن در ۴ هفته آینده

  ▪ سابقه حساسیت آلرژیک تهدید کننده حیات به ژلاتین یا آنتی بیوتیک نئومایسین

  ▪ ابتلا به سرطان ، اختلالات خونی یا بیماریهای درگیر کننده سیستم ایمنی

  ● عوارض جانبی

  ▪ اکثر مردم به دنبال دریافت واکسن هیچ گونه عارضه ای نشان نمی دهند.

  ▪ حدود ۱۵ درصد از مردم ۷-۲ روز بعد از واکسیناسیون دچار تب می شوندو ۵% نیز دچار ضایعات پوستی خفیفی می شوند. برخی از زنان، نوجوان یا بزرگسالان به درد یا سفتی مفصل موقتی دچار می شوند.

  ▪ کمتر از یک مورد در یک میلیون تزریق، عارضه آلرژیک جدی به دنبال دارد.

  در سال های اخیر برخی گزارش های جدید، نگرانی هایی در مورد ارتباط بین واکسن mmr و اوتیسم برانگیخته اند. با این حال گزارش های معتبر دانشگاه اطفال آمریکا، انستیتو پزشکی و مرکز کنترل و پیشگیری بیماری (cdc) بر این عقیده اند که هیچ توجیه علمی بین این دو وجود ندارد.

  براساس گزارش این سازمان اوتیسم اغلب در سنین ۳۰-۱۸ ماهگی تشخیص داده می شود که این زمان با زمان دریافت واکسن mmr همپوشانی دارد. اما این همراهی بروز در زمان نباید باعث در نظر گرفتن یک ارتباط غلط گردد.

  منابع انگلیسی در باره واکسن سرخجه برای علاقه مندان
  http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/e...cle/002026.htm
  http://www.vaccineinformation.org/rubella/qandavax.asp

 2. #2
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض نکات مهم در باره واکسن سرخجه

  1- از تماس کودک خود با کودک یا فرد بالغی که دانه های قرمز رنگ پوستی دارد، جلوگیری کنید، زیرا ممکن است سرخجه داشته باشد.

  2- در صورت مشاهده دانه های قرمز رنگ روی پوست کودک، مانع رفتن او به مدرسه شوید.

  3- در صورت مبتلا شدن کودک به سرخجه، از تماس او با خانم های باردار جلوگیری کنید.

  4- اگر کودک شما گرفتار سرخجه است، تنها با کودکانی می تواند ارتباط داشته باشد که علیه سرخجه واکسینه شده یا پیش از این دچار بیماری شده باشند.

  5- واکسن سرخجه برای همه خوب است، به جز برای افراد زیر:

  کسانی که سرطان دارند؛ در حال حاضر کورتن مصرف می کنند؛ شیمی درمانی می شوند؛ تحت اشعه درمانی هستند؛ بیماری حاد تب داری دارند یا سیستم ایمنی شان به هر دلیلی ضعیف است.

  6- در صورتی که نمی دانید قبلاً سرخجه گرفته اید یا نه، و یا واکسن آن را زده اید یا نه، می توانید به راحتی با یک آزمایش به این نکته پی ببرید.

  7- در طول بیماری از مصرف هر نوع داروی اضافی بدون مشورت با پزشک خودداری کنید.

  8- در این بیماری رژیم غذایی خاصی نیاز نیست.

  9- اگر به سرخجه مبتلا شدید و علائمی همچون قرمزی چشم ، تب بالا، سرفه های شدید، سردرد ، خواب آلودگی زیاد یا بروز خونریزی غیر معمول یک هفته پس از بیماری(به صورت خونریزی لثه، بینی، رحم یا لکه های خونی پراکنده در سراسر پوست) را داشتید، سریعا به پزشک مراجعه کنید، زیرا این ها علائم خطرناکی هستند و پزشک باید حتماً از آن ها با خبر شود.

  10- نکته آخر این که خود درمانی نکنید. دانه های قرمز روی پوست علل فراوانی دارد که تشخیص علت آن فقط به عهده پزشک است.

 3. #3
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  تزریق واکسن سرخک، اوریون و سرخجه موجب ابتلا به اوتیسم نمی‌شود.


  بر اساس یک مطالعه بزرگ که به تازگی انجام شده است، تزریق واکسن سرخک، اوریون و سرخجه موجب ابتلا به اوتیسم نمی‌شود.

  به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از رویترز ، این مطالعه نشان می‌دهد که هیچ مدرکی تزریق این واکسن را در دوران کودکی با ابتلا به این اختلال ارتباط نمی‌دهد.

  این مطالعه که در شماره روز سه‌شنبه “آرشیو بیماری در دوران کودکی” منتشر شده است، نشان داد، هیچ مدرکی از هر گونه واکنش ناهنجار زیستی ناشی از تزریق واکسن سرخک، اوریون و سرخجه وجود ندارد که بتواند به ارتباط میان این واکسن و اوتیسم اشاره کند.

  “دیوید براون” محقق “سازمان محافظت از سلامت” انگلیس که این مطالعه را بررسی کرده است، گفت این مطالعه واقعا نظر مبنی بر بی‌خطر بودن این واکسن‌ها را تایید می‌کند.

  وی افزود، این مطالعه اکنون آنقدر محکم است که نیازی به انجام مطالعات بیشتر در این زمینه وجود ندارد.

  در سال ‪ ،۱۹۹۸‬دکتر “اندرو ویکفیلد” از “بیمارستان آزاد سلطنتی” در لندن و همکارانش با ابزار اینکه واکسن سرخک، اریون و سرخجه موجب ابتلا به اوتیسم می‌شود بحث داغی را میان دانشمندان به راه انداختند.

  براون گفت، “این یک مطالعه بزرگ است و امیدواریم که مردم دوباره بتوانند به واکسن سرخک، اریون و سرخجه اطمینان کنند.”
  به گفته وی از آنجا که والدین، زدن واکسن سرخک به کودکانشان را متوقف کرده‌اند، این بیماری در انگلستان دوباره شایع شده است.

 4. #4
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض خبر : صرفا برای محققان

  واکسن‌هاي سرخجه و سرخک در انگلستان دردسرساز شدند


  سلامتيران: محققان مي‌گويند ترزيق تک‌دوز واکسن سرخجه و سرخک مي‌تواند موجب واکنش حساسيتي مرگبار باشد.


  به گفته محققان انگليسي، پس از تزريق واکسن اين بيماري‌ها که به صورت تک‌دوز تلقيح مي‌شود، احتمال شوک آنافيلاکسي افزايش مي‌يابد.


  به تازگي گزارش‌هاي زيادي از بروز اين شوک پس از تزريق اين واکسن‌ها در جنوب‌غربي انگلستان گزارش شده است که موجب نگراني دانشمندان شده است. شوک آنافيلاکسي يک واکنش بسيار نادر پس از تزريق واکسن مي‌باشد. اين شوک در مواردي مي‌تواند بسيار خطرناک باشد و موجب از بين رفتن کودکان شود. اغلب اين شوک در اثر ورود يک ماده جديد به بدن و واکنش حساسيتي بدن به آن رخ مي‌دهد

 5. #5
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  بر اساس آخرين نتايج بررسي‌ها در كشور:
  97 درصد زنان زير 40 سال ايراني عليه سرخجه ايمن هستند


  رييس اداره بيماريهاي قابل پيشگيري با واكسيناسيون وزارت بهداشت با بيان اين كه نتايج نمونه‌گيري خوشه‌اي در كشور حاكي از ايمني بالاي 97 درصد زنان 25 تا 40 ساله ايراني عليه سرخجه است، اعلام كرد: به لحاظ ايمني بالا واكسيناسيون زنان ايراني عليه سرخجه انجام نمي‌شود.

  دكتر عبدالرضا استقامتي در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران اظهار كرد: بر اساس برنامه‌هاي سازمان جهاني بهداشت پس از بسيج ملي واكسيناسيون سرخك و سرخجه در ايران با همكاري يونيسف 7 هزار نمونه خون تهيه شد تا ميزان ايمني در سنين مختلف مورد ارزيابي قرار گيرد.

  وي افزود: نتايج بررسي‌ها حاكي از آن است كه ايمني كودكان زير 5 سال عليه سرخجه 53 درصد و عليه سرخك 93 درصد است كه با تغيير برنامه واكسيناسيون كشوري از واكسيناسيون سرخك به تنهايي به واكسيناسيون mmr‌ (سرخجه، سرخك و اوريون) ميزان ايمني عليه سرخجه در كودكان زير 5 سال نيز افزايش مي‌يابد.

  دكتر استقامتي ادامه داد: نتايج بررسي‌ها در كشور نشان مي‌دهد كه گروه 5 تا 25 ساله واكسينه شده عليه سرخك و سرخجه در بسيج ملي داراي ايمني 97 تا 99 درصدي هستند اين بيانگر موفقيت‌آميز بودن بسيج ملي واكسيناسيون عليه سرخك و سرخجه است كه 2 سال گذشته در كشور انجام شد.

 6. #6
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  10 تا 30 درصد زنان حامله نسبت به ويروس سرخجه حساس هستند

  احتمال ايجاد عوارض در واكسيناسيون سرخك و سرخچه (mr) بسيار كم است.

  دكتر جودتي رييس دانشگاه علوم پزشكي تبريز گفت: طرح واكسيناسيون mr (سرخك - سرخجه ) بزرگترين طرح واكسيناسيون كشوري است كه از 15 آذر ماه جاري به مدت 3 هفته اجرا و متولدين سالهاي 56 تا 76 را تحت پوشش قرار مي‌دهد.

  وي افزود: سرخك و سرخجه در كشور ما كنترل شده و هدف از اين واكسيناسيون حذف دو بيماري مهم سرخك و سرخجه است كه اين طرح در كشورهاي عراق، تركيه، افغانستان و پاكستان اجرا شده و قرار است تا سال 2010 اين بيماري در دنيا حذف شود.

  وي در خصوص تعداد افراد واجد شرايط واكسيناسيون mr گفت: بر اساس اين طرح ملي قرار است 33 ميليون نفر در كشور عليه سرخك و سرخجه واكسينه شوند و تعداد افراد واجد شرايط واكسيناسيون در استان آذربايجان شرقي حدود 1 ميليون و 700 هزار نفر است كه از اين تعداد 600 هزار نفر جمعيت روستايي، 600 هزار نفر جعميت مدارس، پادگانها، دانشگاهها، خوابگاهها، زندانها و 600 هزار نفر جمعيت آزاد را شامل مي‌شود.

  دكتر جودتي تصريح كرد: براي انجام طرح واكسيناسيون mr، يكهزار نفر در سطح استان ساماندهي شده‌اند كه از اين تعداد 2500 نفر كادر درماني هستند و 1500 نفر از سازمانهاي ديگر مثل آموزش و پرورش با اين طرح همكاري دارند.

  وي اظهارداشت: تمام مراكز بهداشتي ـ روستايي و شهري استان و 27 بيمارستان دانشگاه آمادگي صد درصد براي انجام اين واكسيناسيون دارند و انتظار ما از مردم اين است كه به ابعاد بيماري و عوارض ناشي از آن دقت كنند و خودشان جهت انجام واكسيناسيون به صورت مستقيم به مركز مراجعه كنند.

  وي در مورد عوارض احتمالي اين واكسيناسيون گفت: احتمال ايجاد عوارض در اين واكسيناسيون بسيار كم است و مردم نبايد هيچگونه نگراني در اين مورد داشته باشند كه عوارض اين واكسيناسيون شامل مواردي مثل تب، تورم محل تزريق و بثورات جلدي است كه با درمانهاي خانگي قابل كنترل است.

  دكتر جودتي اظهارداشت: سرخك يك بيماري ويروسي است كه منجر به التهاب ريه و مغز مي‌شود و احتمال مرگ و مير نيز در اين بيماري وجود دارد.

  وي ادامه داد: در حال حاضر 40 ميليون نفر در دنيا به اين بيماري مبتلا هستند كه 1 تا 5 درصد در كشورهاي پيشرفته و 10 تا 30 درصد در كشورهاي در حال توسعه و عقب مانده مرگ و مير دارد و در كل 880 هزار نفر در دنيا به علت سرخك جان خود را از دست مي‌دهند.

  رييس دانشگاه علوم پزشكي تبزير در مورد اهميت توجه به بيماري سرخجه اظهارداشت: سرخجه يك بيماري ويروسي است كه هر 4 تا 6 سال يكبار به حالت اپيدمي در دنيا ديده مي‌شود و توجه به آن در زنان حامله داراي اهميت است چون 10 تا 30 زنان حامله نسبت به اين ويروس حساس هستند؛ همچنين اين ويروس از طريق جفت به جنين منتقل مي‌شود و باعث ايجاد عوارضي مثل كري، كوري، اختلال در رشد، اختلال در سيستم قلب و عروق و عقب ماندگي ذهني نوزاد مي‌شود و هزينه‌اي كه نوزاد مبتلا به سرخجه مادرزادي به دنبال دارد چيزي حدود 3 تا 30 هزار دلار است.

  وي در پايان گفت: واكسن‌هاي mr استفاده شده در طرح عمومي واكسيناسيون كشوري از كشور هندوستان خريداري شده و نحوه تزريق به صورت زير جلدي است

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0