جستجو در سایت توسط گوگل

نمایش نتایج 1 تا 4 از 4 مجموع

موضوع: هليكوباكتر پيلوري(اخبار و گزارشات)

 1. #1
  mahmoud.s آفلاین است تازه وارد
  تاریخ عضویت
  Jan 1970
  ارسالها
  5

  پیشفرض هليكوباكتر پيلوري(اخبار و گزارشات)

  لطفا درمورد عفونت دستگاه گوارش بنويسيد وراههاي جلو گيري از ان را بفرماييد.ودر تخصص چه پزشكي ميباشد؟ با تشكر فراوان.

 2. #2
  دکتر سید حمید سجاد آفلاین است مدیر کل سایت
  تاریخ عضویت
  May 2004
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  11,981
  Blog Entries
  3

  پیشفرض

  این مسئله در حیطه فوق تخصصان گوارش هست.
  زمان زیادی از کشف این عفونت به عنوان علت اصلی زخم معده نمیگذره.. اما تابحال بیش از 25000 مقاله رسمی در باره این عفونت در مجلات معتبر به چاپ رسیده.. داستانش خیلی مفصله.. اما من چند جمله ای رو میگم..امیدوارم بعدا مقاله بهتری تهیه بشه.

  این عفونت.. علت اکثر موارد زخم های معده هست.. و همینطور در بروز بعضی از سرطانهای گوارشی دخیل هست
  . اینکه چه طور این عفونت باعث زخم معده میشه هنوز کاملا شناخته نشده.در مناطق در حال توسعه ممکنه تا 80% جمعیت
  ممکن است تا سن 20 سالگی به عفونت فوق آلوده باشند. اما در کودکان آمریکائی موارد ابتلا اونقدر زیاد نیست.هر چه قدر سن بالا تر میره احتمال گرفتار شدن فرد هم بیشتر میشه.وضع بد اجتماعی اقتصادی و تحصیلات کمتر از عوامل تشدید کننده بروز این عفونت در فرد است. عوامل دخیل دیگر شامل.. تراکم جمعیت..زندگی در شرایط غیر بهداشتی.. غذا یا آب آلوده.. تماس با محتویات معده افراد آلوده. انتقال این بیماری از راه فرد به فرد.. و از راه های دهانی- دهانی یا دهانی مدفوعی انجام میشود.

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  ميكروب ها جايزه نوبل مي دهند

  هليكوباكترپيلوري نام يك باكتري منحصر به فرد است كه كاشفان آن جايزه نوبل پزشكي 2005 را ربوده اند
  هليكوباكتر پيلوري يا همان اچ‌پي، از موجوداتي است كه مشابه‌اش را در طبيعت كمتر مي‌توان ديد. يك باكتري مارپيچي كه برخلاف باكتري‌هاي ديگر، اسيد معده بر آن كارساز نيست.


  چند هفته قبل، نوبل پزشكي 2005 نصيب 2 دانشمندي شد كه حدود 22سال قبل، نوعي باكتري را در معده انسان شناسايي كرده بودند. <هليوباكتر پيلوري> نام اين باكتري تقريبا منحصر به فرد است كه بعد از 22 سال كاشفانش را صاحب جايزه نوبل كرده است. اما چرا <اچ‌پي> اين قدر مهم است؟
  هليكوباكتر پيلوري يا همان اچ‌پي، از موجوداتي است كه مشابه‌اش را در طبيعت كمتر مي‌توان ديد. يك باكتري مارپيچي كه نه تنها برخلاف باكتري‌هاي ديگر، اسيد معده بر آن كارساز نيست، بلكه درست بر عكس، محل زندگي‌اش را در همان نقطه‌اي انتخاب كرده است كه قتلگاه تقريباً همه باكتري‌‌هاي ديگر به حساب مي‌آيد؛ يعني معده و ابتداي روده كوچك.معده، فضايي است كه تقريبا هر روز به وسيله بيش از 2 ليتر شيره اسيدي معده شست‌وشو مي‌شود. شيره معدي نه تنها اسيدي است، بلكه حاوي آنزيم‌هاي گوارشي هم هست؛ همان آنزيم‌هايي كه پروتئين موجود در غذاها را تجربه مي‌كنند و البته باكتري‌ها را هم بي‌نصيب نمي‌گذارند، و تنها باكتري‌هايي مي‌توانند از شر آن در امان باشند كه يا به دور خود يك پوشش سخت مثل هاگ ايجاد كرده باشند يا مثل هليكوباكتر موذي باشند.
  دانشمندان تا ساليان سال فكر مي‌كردند به دليل همين خواص ضدميكروبي شيره معده، معده يك محيط استريل به حساب مي‌آيد، اما كشف هليكوباكتر در سال 1983 به افسانه عاري از ميكروب بودن معده پايان داده، حالا هليكوباكتر چطور مي‌تواند اين‌قدر هنرمند باشد؟
  اچ‌پي تنها يك ميكروب موقعيت‌شناس است. ماجرا اين است كه سطح داخلي معده با يك لايه موكوس در برابر شير معده محافظت مي‌شود. اگر اين‌طور نبود، شير معده خودش باعث سوراخ شدن معده مي‌شد. اچ‌پي درست از همين خاصيت استفاده مي‌كند در برابر آن كه از شر شير معده در امان باشد، اين لحاف محافظ را روي خودش هم مي‌كشد. به عبارتي، خانه خودش را زير موكوس معده بنا مي‌كند.
  غير از اين، اچ‌پي كارهاي ديگري هم بلد است. براي مثال، اگر مقداري از اسيد معده، زير منطقه حفاظت شده نفوذ كند، او به‌وسيله آنزيمي كه بر آن مسطح است و "اوره آز" نام دارد، باعث تبديل اوره ( كه به مقدار زياد در شير معده وجود دارد) به آمونياك و بيكربنات مي‌شود. هر دوي اينها خاصيت قليايي دارند و اسيد معده را خنثي مي‌كنند. به اين ترتيب، هيلوباكتر پيلوري حتي براي روز مبادا هم چاره‌انديشي كرده است.
  زندگي كردن در لايه موكوس معده، يك مزيت بزرگ ديگر هم براي اچ‌پي دارد و آن اين است كه سيستم دفاعي بدن و گلبول‌هاي سفيد هم نمي‌توانند عليه آن عمل كنند. به اين ترتيب اچ‌پي در واقع جايي زندگي مي‌كند كه دست هيچ گلبول‌ سفيدي به آن نمي‌رسد. اين به معناي آن نيست كه بدن انسان، هيچ واكنشي در برابر حضور هليكوباكتر در موكوس معده نشان نمي‌دهد، اتفاقاً سيستم دفاعي بدن، گلبول‌هاي سفيد زيادي را به جايي كه باكتري حضور دارد مي‌فرستد و درست به همين دليل است كه حضور اچ‌پي باعث ايجاد التهاب در معده مي‌شود.
  سال‌هاست كه مشخص شده اچ‌پي، متهم رديف اول در ايجاد التهاب و حتي زخم معده است و در نهايت، حتي مي‌تواند باعث ايجاد سرطان معده شود. تحقيقات نشان داده است برخي از انواع سرطان معده در 90 درصد موارد همراه با عفونت اچ‌پي بوده‌اند و در بيشتر آنها، بسياري با ريشه‌كن شدن اين ميكروب، پسرفت كرده است. همچنين معلوم شده است در 85 تا 90 درصد بيماران مبتلا به زخم معده دوازدهه (ابتداي روده كوچك) و 70 تا 90 درصد مبتلايان به زخم معده، اين باكتري در محل آسيب حضور داشته است.
  با وجود همه اينها، خيلي‌ها هم هستند كه اچ‌پي در دستگاه گوارشي آنها حضور دارد، اما نه به التهاب يا زخم‌معده مبتلا هستند و نه به سرطان. گفته مي‌شود در كشورهاي غربي حدود 60 درصد افراد بالاي 60 سال به اين ميكروب آلوده‌اند اما معلوم است كه شيوع ناراحتي‌هاي معده در اين جمعيت بسيار كمتر از اين است.
  نحوه انتقال اين باكتري از فردي به فرد ديگر، يا از محيط به فرد، هنوز كاملا معلوم نشده است، اما اين فرضيه وجود دارد كه اچ‌پي از طريق دهان به ديگران سرايت مي‌كند. به اين ترتيب، آب و غذاي آلوده به بزاق افرادي كه دچار اين اين عفونت هستند باعث آلودگي ديگران مي‌شود. محققان مي‌گويند از آنجا كه استانداردهاي بهداشتي در كشورهاي در حال توسعه پايين‌ترند، تقريبا همه افراد در اين كشورها تا سنين بزرگسالي به اچ‌پي آلوده مي‌شوند.
  ايجاد التهاب و زخم و سرطان معده، تنها هنرهاي هليكوباكتر پيلوري نيستند، اما در سال‌هاي اخير، مطالعات بيشتري روي اچ‌پي انجام شده برخي از مهم‌ترين نتايج اين تحقيقات به اين شرح‌اند:
  وجود گونه‌اي خاص از هليكوباكتر پيلوري در خون بيماراني كه دچار سكته مغزي شده‌اند، اين حدس را تقويت مي‌كند كه اين‌گونه اچ‌پي، احتمالا‌با‌فرايند<آتروا‌ اسكروز>كه باعث گرفتگي رگ‌هاي مغز مي‌شود، در ارتباط است.
  ‌ نتايج برخي مطالعات، اين فرضيه را پيشنهاد مي‌كند كه وجود علايمي مثل تهوع و استفراغ صبحگاهي در خانم‌هاي باردار كه ويار ناميده مي‌شود با حضور اچ‌پي در معده آنها ارتباط دارد. تحقيقات نشان داده است زنان مبتلا به ويار 10 برابر بيش از ديگران به اين عفونت آلوده بوده‌اند., هليكوباكتر در راه‌هاي هوايي برخي از كودكاني كه دچار مرگ ناگهاني شده‌اند هم يافت شده است. اين واقعيت، اين فرضيه را مطرح كرده است كه نشانگان مرگ ناگهاني كودكان شيرخوار كه تاكنون هيچ توضيح قانع‌كننده‌اي براي آن پيدا نشده، با عفونت با اچ‌پي در ارتباط است. به همين دليل است كه محققان توصيه مي‌كنند بزرگ‌ترها مراقب باشند، نوازادان با بزاق آنها تماس نداشته باشند و بهداشت را در استفاده از پستانك يا سرشيشه بچه‌ها رعايت كنند., با وجود همه اين مطالعات منفي، محققان مي‌گويند اچ‌پي ممكن است اثرات مثبتي هم داشته باشند. براي مثال دانشمندان آلماني گفته‌اند هليكوباكتر ممكن است باعث محافظت از كودكان در برابر برخي عفونت‌هاي خطرناك باشد. آنها در يك مطالعه 250 كودك 5 تا 8 ساله را بررسي كردند و ديدند 54 درصد ديگر كه به هليكوباكتر آلوده بودند، 3 ماه پيش از آزمايش به نوعي اسهال مبتلا نشده بودند، در حالي كه 76 درصد ديگر كه آلوده نبودند، به اين نوع اسهال مبتلا شده بودند., به اين خاطر، محققان توصيه كرده‌اند كه اگر چه بايد عفونت با هليكوباكتر پيلوري را به‌وسيله آنتي‌بيوتيك‌هاي خاصي كه تجويز مي‌شود، ريشه‌كن كرد ولي بهتر است اين كار پس از دوران كودكي انجام شود.

  سرطان معده
  شايع‌ترين سرطان در ميان مردان ايراني، سرطان معده است. اين مسئله وقتي اهميت بيشتري پيدا مي‌كند كه بدانيم سرطان معده به دلايل نامعلومي در برخي كشورهاي غربي مثل ايالات متحده به شدت كاهش يافته و در حال حاضر ميزان بروز سالانه آن در آمريكا 9 مورد در هر 100 هزار نفر است. درست در نقطه مقابل، كشورهايي هستند كه شيوع اين سرطان در آنها بسيار زياد است، مثل ژاپن كه ميزان بروز بيماري در آن به 100 مورد در هر 100 هزار نفر مي‌رسد.مطالعات مختلفي انجام شده است تا دلايل اين تفاوت روشن شود.
  در نهايت، آنچه مشخص شده اين است كه بيش از نژاد و زمينه‌هاي وراثتي، شرايط محيطي و به‌خصوص، عادات غذايي در ميزان شيوع اين بيماري نقش دارند. مطالعات نشان داده‌اند كه ميزان بروز اين بيماري در مهاجران ژاپني كه به آمريكا سفر كرده‌اند، نسبت به ژاپني‌هاي ساكن در خود اين كشور، كمتر شده است.
  همه اينها نشان مي‌دهد، اگر چه هنوز معلوم نيست چرا بعضي‌ها به سرطان معده مبتلا مي‌شوند اما توصيه‌هايي وجود دارد كه با عمل به آنها مي‌شود خطر ابتلا به اين سرطان را كمتر و كمتر كرد.مطالعات نشان مي‌دهد در ژاپن، كشوري كه بيشترين شيوع سرطان معده را داراست، 65 درصد افراد بالاي 50 سال، آلوده به هليكوباكتر پيلوري هستند و در سال‌هاي اخير كه مبارزه با اين عفونت، جدي‌تر گرفته شده شيوع سرطان معده هم در اين كشور كمتر شده است. دانشمندان مي‌گويند افرادي كه مخاط معده‌شان آلوده به اچ‌پي است، 3 تا 6 برابر بيش از ديگران در معرض خطر ابتلا به سرطان معده قرار دارند.
  www.salamat.ir
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  باكتري معده با كم‌خوني وفقرآهن ارتباط دارد


  نتايج يك پژوهش جديد حاكي ازآن است كه عفونت باكتري "هليكوباكتر پيلوري " معده با افزايش خطر كمبود آهن و كم‌خوني مرتبط است.

  به گزارش خبرگزاري "رويترز هلث"ازنيويورك، پژوهشگران دانشگاه" تگزاس" آمريكا اعلام كردند كه براي نخستين باردرتحقيقي بر روي بيماران بزرگسال در آمريكا به وجود ارتباط مستقيمي بين باكتري مذكور و كمبودآهن ونيز كم خوني فقر آهن دست يافتند.

  پيش ازاين آشكارشده‌است كه عفونت باكتري هليكوباكترپيلوري موجب التهاب معده و بيشتر انواع زخم معده مي‌شود و نيزخطرابتلا به سرطان معده را افزايش مي‌دهد.

  وجود عفونت هليكوباكتر پيلوري خطر كمبود آهن و و كم‌خوني فقر آهن را به ترتيب ‪ ۱/۴‬و ‪ ۲/۶‬برابر افزايش مي‌دهد.

  عفونت اين نوع باكتري با انواع ديگر كم خوني نيز تا حد كمتري مرتبط است .

  پژوهشگران ياد شده اكنون درتلاش هستند تا در تحقيقي ديگر به بررسي اين موضوع بپردازند كه آيااز بين بردن باكتري هليكوباكترپيلوري مي‌تواند به بهبود كمبود آهن در كودكان منجر شود يا خير.

  باكتري هليكوباكتر پيلوري ‪ ۲۰‬سال پيش در معده انسان كشف شد و تاكنون تحقيقات بسياري بر روي آن انجام شده است.

  منبع: ‪ ۱۵ American Journal of Epidemiology‬ژانويه ‪۲۰۰۶‬
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی
گیفت کارت
تبلیغات در ایران سلامت