صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج 1 تا 10 از 14 مجموع
 1. #1
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض مننژيت(مقالات و گزارشات)

  مننژيت چيست ؟

  التهاب پرده هاي مغزي مننژيت نام دارد که اگر اين التهاب رخ دهد و به موقع درمان نشود مي تواند عوارض جدي به دنبال داشته باشد .
  علل:

  ويروسها ، باکتريها ، قارچها ، بيماريهايي چون سرطان ، ايدز ، سل ، سيفليس ، خونريزي پرده هاي مغزي و سارکوئيدوز .

  انواع مننژيت:

  1. مننژيت عفوني ( ويروسي ، باکتريايي و ... ) .

  2. مننژيت غير عفوني ( سرطان و ... ) .

  علائم :

  تب ، تشنج ، سردرد ، بيحالي ، سفتي گردن ، تحريک پذيري ، تهوع ، استفراغ ، شيرنخوردن کودک ، کم خوني ، ترس از نور ، ازدياد فشار خون داخل جمجمه اي به صورت ملاج برجسته و دوبيني ( لوچي ) ، يبوست ، لکه هاي قرمز پوستي .

  پيشگيري و درمان :

  از آن جا که شيوع بيماري مننژيت در سنين شير خواري ، نوزادي و کودکي بالا است ، هوشياري و دقت عمل اولياي کودک تاثير به سزايي در پيگيري هر بيماري عفوني و پيشگيري آن دارد . مثلا وقتي کودک به بيماريهايي ساده اي چون اوريون ، اسهال و استفراغ ، يا به بيماريهايي چون سل و فلج اطفال دچار شد ، بايد بيماري را جدي گرفته و به پزشک مراجعه کنيد زيرا همه اين اختلالات مي توانند زمينه ساز ابتلاي کودک به مننژيت باشند . سرماخوردگيهاي مکرر کودکان واختلالات گوارشي در جوانان و کودکان و تب و تشنج ، همگي مي توانند فرد را دچار مننژيت کنند . رعايت بهداشت فردي و اجتماعي براي کودک و ساير افراد خانواده و تجويز به موقع داروها و به ويژه آنتي بيوتيک توصيه شده توسط پزشک و رعايت رژيم غذايي و دارويي مناسب بسيار ضرورت دارند . در صورت بروز هر کدام از علائم مننژيت که قبلا ذکر شد ، بايد با پزشک معالج مشورت شود و در انجام آزمايشات خوني يا ادراري و مدفوع و مايع مغزي نخاعي ( مايع نخاع کمر ) نبايد سهل انگاري کرد . در صورتي که مننژيت عفوني باشد پزشک معالج آنتي بيوتيک مورد نظر را براي درمان بيماري همراه با سرم و داروهاي ضروري تجويز خواهد کرد و در صورتي که علت مننژيت غير عفوني باشد بايد ابتدا علت آن را ريشه يابي کرده و آن را درمان نمود . در صورت بروز مننژيت در فردي از افراد منزل ، رعايت دقيق مواد سرايت عفونت ويروسي و باکتريايي الزامي است . نکته قابل توجه اين که امروزه اگر به موقع مننژيت را تشخيص داده و درمان کنيم بيمار به کلي بهبود خواهد يافت و هيچ گونه عوارضي در آينده نخواهد داشت اما اگر اقرامات درماني و پيشگيري به موقع صورت نگيرد عوارضي چون فلج اعصاب مغز و بدن همراه با کري ، کوري و ... رخ خواهد داد .
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 2. #2
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  مننژيت باكتريايي شنوايي كودكان را به خطر مي‌اندازد


  يك تحقيق جديد نشان مي‌دهد در كودكان مبتلا به نوع خاصي از مننژيت باكتريايي، كاهش شنوايي شايع‌تر است. مننژيت باكتريايي شايع‌ترين علت كاهش شنوايي است. در مطالعه جديدي كه در شماره سپتامبر مجله "آرشيو جراحي گوش و حلق و بيني-سر و گردن" منتشر شده است محققان دانشكده پزشكي "بيلور" گزارش‌هاي پزشكي ‪ ۱۷۱‬كودك را كه به دليل ابتلا به مننژيت باكتريايي در بيمارستان بستري شده بودند، بررسي كردند. اين كودكان در طول دوران بستري خود در بيمارستان تحت آزمايش‌هاي شنوايي قرار گرفتند. در اين آزمايش‌ها ديده شد كه تقريبا يك سوم از كودكان يعني ‪ ۳۰/۶‬درصد از آنها دست كم در يك گوش خود كاهش ضعيف شنوايي داشتند. شيوع كاهش شنوايي در كودكان مبتلا به مننژيت پنوموني "استرپتوكوك" ‪ ۳۵/۹‬درصد بود كه با ‪ ۲۳/۹‬درصد كودكان مبتلا به مننژيت "نايسريا" قابل مقايسه بود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 3. #3
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  مننژيت در كمين حاجيان  وقتي دبيرستان بوديم در كتاب‌هاي درسي‌مان درباره برخي از بيماري‌ها نظير مننژيت چيزهايي ياد گرفتيم. فهميديم كه اين بيماري در دسته بيماري‌هاي عفوني هستند كه بسيار هم خطرناك است. اين بار مي‌خواهيم درباره اين بيماري بيشتر توضيح دهيم، زيرا هر سال با بازگشت حاجيان از سفر حج، ابتلا به اين بيماري در كشور چند برابر مي‌شود. اول بايد بگوييم كه مننژيت همان عفونت پرده‌هاي مغزي است. اين پرده‌ها براي محافظت از مغز در برابر ضربه‌ها بسيار مؤثرند و مايعي كه در بين آنها وجود دارد موجب شناور شدن مغز در سر شده و مقداري از وزن آن‌ را نيز مي‌گيرد و نگه داشتن آن‌ را بر روي گردن بسيار آسان‌تر مي‌كند. اين بيماري همان طور كه از قديم شنيده‌ايد، خطرناك است و مي‌تواند كشنده باشد اما در صورتي كه به موقع شناسايي شود، كاملاً بي‌خطر است و حتماً بيمار با ابتلا به آن نمي‌ميرد بلكه اين موضوع به تشخيص به موقع پزشك معالج بستگي دارد.

  اين بيماري در مدارس، مهدكودك‌ها، سفر حجاج و به‌طور كلي در مكان‌هايي كه افراد زيادي در مدت يك تا دو ساعت با هم تماس دارند شيوع پيدا مي‌كند. عوامل ايجادكننده اين بيماري بسيار گسترده است كه از معروف‌ترين آنها مي‌توان به ميكروبي به نام مننگوكوك اشاره كرد. اين ميكروب در حلق جاي مي‌گيرد و در مخاطات تجمع يافته و تهاجم پيدا مي‌كند و به اين ترتيب عفونت را ايجاد كرده و بيماري تظاهر پيدا كند. اما وقتي فرد بيمار مي‌شود، تب، سردرد شديد، سفت شدن گردن (به اين ترتيب كه بيمار نمي‌تواند سرش را به جلو خم كند) به همراه تهوع و استفراغ از مهم‌ترين نشانه‌هايي است كه مي‌توان براي ابتلا به اين بيماري درنظر گرفت. خوشبختانه اين بيماري واكسني دارد كه مانع تهاجم ميكروب‌ها مي‌شود اما از تجمع آنها در حلق نمي‌تواند جلوگيري كند. به اين ترتيب افرادي كه واكسن مننژيت مي‌زنند به اين بيماري مبتلا نمي‌شوند اما مي‌توانند ناقل اين بيماري باشند. از اين رو، براي حاجيان قبل از سفر حج واكسن اين بيماري زده مي‌شود اما چون امكان دارد اين افراد طي سفر ناقل اين بيماري شوند، بايد احتياط بيشتري را به خرج داد. به طوري كه در سال گذشته قبل از ورود حاجيان به كشور به آنها داروهايي داده شد كه در صورت ناقل بودن نيز احتمال انتقال بيماري از آنها به افراد ديگر به حداقل برسد.

  جالب است بدانيد كه براي ابتلا به اين بيماري كافي است فرد سالم به مدت يك ساعت زير يك سقف با بيمار زندگي كند، در اين صورت احتمال سرايت بسيار بالا مي‌رود. همان‌طور كه گفته شد تشخيص سريع، يكي از اقدامات مهم براي نجات اين بيماران است و يكي از راه‌هاي تشخيص آن، كشيدن آب نخاع فرد مشكوك به اين بيماري است كه اغلب انجام اين اقدام با مخالفت خانواده وي روبه‌رو مي‌شود زيرا آنها به غلط تصور مي‌كنند كه اين كار مي‌تواند موجب فلج شدن فرد شود و آن‌ را به روز ديگري موكول مي‌كنند. همين موضوع مي‌تواند تشخيص را به تأخير انداخته و گاهي به مرگ بيمار منجر شود.

  هفته نامه سلامت
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 4. #4
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  يک متخصص عفوني اطفال تاكيد كرد:
  ضرورت استفاده از واکسن هموفيلوس آنفلوانزا براي جلوگيري از بروز مننژيت‌ها


  با اضافه کردن واکسن هموفيلوس آنفلوانزا به جدول ايمن سازي کودکان کشورمان مي‌توان از وقوع بسياري از مننژيت‌ها جلوگيري کرد.

  دکتر « عليرضا فهيم زاد » فوق تخصص عفوني اطفال و عضو مرکز تحقيقات عفوني اطفال در گفت وگو با خبرنگاربهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) علوم پزشکي ايران با بيان مطلب فوق گفت: از مهمترين عوامل مننژيت‌ها عامل عفوني هموفيلوس آنفلوانزا است که واکسن اين ميکروب در حال حاضر در کشورهاي پيشرفته وجود داشته اما در ايران جزو برنامه‌هاي ايمن سازي کودکان نيست.

  وي با اشاره به وجود کري و کوري به عنوان عوارض ناشي از مننژيت در کودکان تاکيد کرد: واکسن هموفيلوس آنفلوانزا بايد جزء اولويت‌هاي بهداشتي درماني و در جدول ايمن سازي کودکان کشورمان قرار گيرد تا از وقوع بسياري از مننژيت‌ها جلوگيري به عمل آيد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 5. #5
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  واكسن جديد مننژيت مصونيت نوزادان را در برابر اين بيماري افزايش مي‌دهد

  محققان انگليسي و كانادايي گفتند، نوعي جديدي از واكسن مننژيت مصونيت نوزادان شش ماهه را در برابر اين بيماري افزايش مي‌دهد.

  به گزارش پايگاه اينترنتي خبرگزاري رويترز، اين واكسن كه توسط شركت داروسازي سوييسي "نووارتيس" ساخته شده است چهار نوع از رايج‌ترين انواع مننژيت "منينگوكوكال" (‪ ، (meningococcal‬يك بيماري باكتريايي بالقوه كشنده كه باعث التهاب غشاي اطراف مغز و ستون فقرات مي‌شود، هدف قرار مي‌دهد.

  اين واكسن بيشتر روي نوزادان به ويژه نوزادان سه تا‪ ۱۲‬ماهه موثر است.

  به گفته "متيو اسنيپ" از "دانشگاه آكسفورد" انگليس، يك واكسن قديمي‌تر كه اكنون در آمريكا به فروش مي‌رسد مصونيت ضعيفي در نوزادان، كه در معرض بيشترين خطر ابتلا به مننژيت قرار دارند، ايجاد مي‌كند.

  اسنيپ در يك نامه الكترونيكي نوشت، اين واكسن اميد مي‌دهد كه شايد بتوان شمار نوزاداني كه دچار اين بيماري كشنده مي‌شوند را به ميزان قابل ملاحظه‌اي كاهش داد.

  در تحقيقي كه در مجله "انجمن پزشكي آمريكا" منتشر شده است، اسنيپ و همكارانش ايمني و تاثير اين واكسن جديد را كه "‪"MenACWY‬نام دارد، روي ‪ ۴۲۱‬نوزاد در انگليس و كانادا بررسي كردند.

  اين واكسن چهار نوع مننژيت باكتريايي: ‪ Y ، C ، A‬و ‪ W-135‬را هدف قرار مي‌دهد.

  در اين مطالعه ديده شد، دست كم ‪ ۹۲‬درصد از نوزاداني كه اين واكسن را در دو، سه و چهارماهگي دريافت كردند نسبت به اين چهار نوع مننژيت آنتي بادي توليد كردند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 6. #6
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  يك متخصص :
  70 درصد مننژيت‌ در كودكان زير 5 سال بروز مي‌كند

  يك متخصص بيماريهاي كودكان اعلام كرد: 70 درصد بيماري مننژيت در كودكان زير 5 سال اتفاق مي‌افتد.

  دكتر شمس‌الله كارخانه در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، بيماري مننژيت را يكي از بيماريهاي حاد و واگير دستگاه عصبي و يكي از عفونت‌هاي جدي و خطرناك مغز خواند و تصريح كرد:

  مننژيت يا التهاب پرده‌هاي اطراف مغز و نخاع توسط انواع مختلف باكتريها، ويروسها و قارچها ايجاد مي‌شود كه مهمترين نوع آن مننژيت باكتريال است.

  وي با بيان اين كه اين بيماري در افراد بالاي 60 سال، بيماران جراحي اعصاب يا مبتلا به اختلال دستگاه ايمني رو به افزايش است، خاطرنشان كرد: اين بيماري در فصل زمستان و بهار ايجاد مي‌شود.

  اين متخصص گفت: ‌اين بيماري اغلب در مناطق شلوغ، شهرها و مراكز پرازدحام بروز مي‌كند اما امكان بروز اين مننژيت در مناطق روستايي و خلوت نيز وجود دارد.

  دكتر كارخانه علايم اين بيماري را تب با علامت نامشخص، سردرد، ‌استفراغ جهنده، سفتي گردن،‌ تشنج و قرمزي و بثورات پوستي، كاهش سطح هوشياري خواند و با اشاره به اين كه اين بيماري در بيشتر موارد از افراد حامل كه عده آنها به مراتب بيشتر از بيماران است به افراد سالم منتقل مي‌شود، اظهار كرد: ‌انتقال بيماري از طريق مستقيم صورت مي‌گيرد.

  وي با بيان اين كه ميزان بروز اين بيماري در زنان و مردان يكسان است، افزود: مننژيت در كودكان و نوجوانان بيشتر ديده مي‌شود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 7. #7
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  تب و سفتي گردن از علايم بيماري مننژيت باكتريايي است

  مبتلايان به مننژيت باكتريايي داراي علايمي مثل تب، سردرد، بي‌حالي، تحريك‌پذيري و سفتي گردن هستند.

  به گزارش سرويس «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، حدود سه چهارم موارد مننژيت حاد باكتريال قبل از 15 سالگي رخ مي‌دهد كه با شيوع بيشتر علايم بيماري در طي 1 تا 7 روز پيشرفت مي‌كند.

  تشخيص مننژيت حاد باكتريال از روي كشت csf (مايع مغزي نخاعي)، خون و مايعات حاصل از ضايعات پورپوريك صورت مي‌گيرد به طوري كه csf مبتلايان به مننژيت حاد باكتريال داراي يك هزار تا 10 هزار نوتروفيل در هر ميكروليتر است و در اغلب بيماران ميزان گلوكز به كمتر از 40 ميلي‌گرم در دسي ليتر مي‌رسد.

  لازم به ذكر است: مننژيت به معني التهاب لپتومننژها است كه توسط روندهاي عفوني يا غيرعفوني ايجاد مي‌شود؛ شايعترين انواع مننژيت عفوني شامل انواع مننژيت باكتريايي، ويروسي، سلي و قارچي است و شايعترين علل مننژيت غيرعفوني سرطانها هستند.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 8. #8
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  بنا بر نتايج يك پايان‌نامه:

  عدم انجام واكسيناسيون به موقع در كودكان باعث بروز مننژيت مي‌شود


  نتايج يك پايان‌نامه در دانشگاه علوم پزشكي تبريز نشان داد كه عدم انجام واكسيناسيون روتين و به موقع و مراقبت‌هاي ويژه در كودكان موجب بروز بيماري مننژيت مي‌شود.  به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، طي پايان‌نامه‌اي كه به بررسي علل مننژيت در كودكان (يك ماهه تا دوازده ساله) توسط فرشيد پوررضا و عسگر قرباني با راهنمايي سعيد منصوري در دانشكده‌ي پزشكي دانشگاه علوم پزشكي تبريز تهيه شد آمده است: با توجه به آمارهاي ارائه شده اين نتيجه حاصل مي‌شود كه بين برخي از مسايل اپيدميولوژيك باليني و آزمايشگاهي در ايران و كشور‌هاي غربي اختلافات زيادي است.  مننگو آنسفاليت اوريوني به عنوان شايع‌ترين علت مننژيت و پنوموكوك به عنوان شايع‌ترين علت براي مننژيت باكتريال از وجود مهم اين اختلاف است.  عدم انجام واكسيناسيون روتين عليه بيماري اوريون در ايران سبب شده كه ميزان بالايي از موارد ابتلا به بيماري اوريون و مننگو آنسفاليت اوريوني را داشته باشيم كه به عنوان شايع‌ترين علت مننژيت آسپيتك مطرح مي‌شود.  از نكات بسيار مهم وجود برتري p.m.n در c.s.f در اوايل بيماري در چند مورد از بيماران اوريوني بود كه سپس در سير بيماري به برتري لنفوسيت‌ها تبديل شد.  تاثير درمان نگهدارنده به بيماران از اهميت والايي برخودارست، كه جهت جلوگيري از مورتاليتي بسيار موثر است.  در زمينه مننژيت باكتريال در آمار كشورهاي غربي h آنفوانزا شايع‌ترين علت بيماري است، در حالي كه در اين منطقه افزايش دو برابر شيوع بيماري مننژيت پنوموكوكي نسبت به h آنفوآنزا داشته‌ايم از آنجايي كه اكثريت موارد مننژيت باكتريال عمدتا در سنين زير يك سال رخ مي‌دهد، نگاه دقيق به تمامي علايم شيرخواران اهميت حياتي پيدا مي‌كند، در اين سنين انتظار بروز علايم كلاسيك بيماري را نبايد داشت. پس بايد به فكر بيماري بود تا بتوان تشخيص صحيح بيماري را گذاشت. تب و استفراغ به عنوان شايع‌ترين علايم بيماري در اين سنين بايد راهنماي ما جهت رد يا تاييد بيماري مننژيت باشد.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 9. #9
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  واكسن جديد مننژيت به همه‌گيري اين بيماري خاتمه مي‌دهد

  طبق مطالعاتي كه اخيرا انجام شده است، واكسن جديد مننژيت به همه گيري‌هاي مخربي كه در صد سال گذشته غرب آفريقاي غربي را گرفتار كرده است، پايان مي‌دهد.

  به گزارش پايگاه اينترنتي آسوشيتدپرس، اين واكسن جديد از ابتلا به مننژيت نوع آ كه مرگبارترين شكل اين بيماري است و عمدتا در آفريقا ديده مي‌شود پيشگيري مي‌كند.

  دكتر "نورمن نوآ" كارشناس بهداشت عمومي در "دانشكده بهداشت و پزشكي گرمسيري لندن" نتايج اوليه آزمايش اين واكسن را نويدبخش خواند.

  اين واكسن كه به تازگي در ‪ ۶۰۰‬كودك نوپا در "مالي" و "گامبيا" آزمايش شده است با يك واكسن نسبتا جديد مننژيت كه براي كودكان آمريكايي توصيه شده است ارتباطي ندارد.

  واكسن جديد سطح پادتن را در بدن ‪ ۲۰‬برابر واكسن‌هاي كنوني بالا برد.

  عوارض جانبي واكسن جزيي و شامل حساس شدن پوست و ماهيچه محل تزريق واكسن بود.

  مننژيت عفونت باكتريايي پرده‌هاي مغز و طناب نخاعي است. سفت شدن گردن، تب بالا، سردرد و تهوع از علائم مننژيت است.

  اين بيماري عمدتا كودكان را مبتلا مي‌كند و جان ‪ ۱۰‬درصد از كودكان مبتلا را مي‌گيرد.

  اين بيماري حتي در افرادي كه زنده مي‌مانند مي‌تواند به آسيب طولاني عصب شناختي و كاهش شنوايي منجر شود.
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

 10. #10
  دکتر نادر آفلاین است مدیر کل انجمن ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2004
  موقعیت
  آمریکا
  ارسالها
  38,906

  پیشفرض

  مننژیت و التهاب پرده های مغز

  مننژیت عفونت و التهاب پرده های مغزی و مایع مغزی – نخاعی می باشد که دور مغز و نخاع را احاطه کرده اند ویروسها، باکتریها و قارچها همگی می توانند باعث ایجاد مننژیت شوند. شدت عفونت بستگی به عامل عفونتزا دارد. مننژیتها باکتریائی که در کل شدیدتر از سایر مننژیتها
  می باشند و نیاز به درمان سریع با آنتی بیوتیک دارند. البته علت اکثر موارد مننژیت ویروسها
  می باشند.
  ● علائم و نشانه ها
  در خیلی از موارد علام اولیه مننژیت با آنفولانزا اشتباه گرفته می شود. گر چه ممکن است ابتلا به مننژیت بیش از یک دوره ۲-۱ روزه برای نشان دادن علائم اولیه آن فرصت لازم داشته باشد، ولی گاهی این بیماری یک سیر برق آسا و سریعاً کشنده را پیدا می کند.
  اگر کسی مبتلا به مننژیت باکتریال شود، هرگونه تأخیر در درمان باعث افزایش خطر بروز آسیبهای دائمی در فرد می شود. بنابراین در صورتیکه شما یا یکی از اعضای خانواده شما علائم زیر را نشان دادند، باید سریعاً بدنبال مراقبتهای پزشکی رفته و با یک پزشک در این زمینه مشورت کنید:
  ▪ تب بالا
  ▪ سردرد شدید
  ▪ نهوع و استفراغ همراه با سردرد
  ▪ گیجی
  ▪ تشنج
  ▪ بی خوابی و یا سخت از خواب بیدار شدن
  ▪ گردن سفت و کم حرکت
  ▪ حساسیت به نور
  ▪ کاهش تمایل به نوشیدن و یا خوردن
  ● علائم در نوزادان
  نوزادان و شیرخواران کوچک ممکن است علائم کلاسیک مننژیت مثل درد و یا گردن سفت را نداشته باشند، و بجای آن علائمی مثل گریه مداوم، بطور غیر طبیعی خواب آلوده بودن و یا بی قرار بودن و کاهش میل به غذا را داشته باشند. گاهی ملاج بچه برجسته می شود و یک علامت خیلی دیررس قراراگرفتن بدن در یک حالت اسپاسم ولی نه بصورت انقباض بلکه در حالت کشیدگی کامل عضلات می باشد که به آن اپیستوتونوی می گویند.
  ● عامل ایجاد کننده مننژیت
  ۱- مننژیت باکتریال :گرچه این نوع مننژیت علائم وخیم تری نسبت به سایر انواع مننژیت دارد ولی در صورت تشخیص سریع و درمان با آنتی بیوتیک، کاملاً درمان پذیر بوده و از وقوع عوارض آن جلوگیری می شود. شایعتربن راه ورود باکتری به پرده های مغز و درگیر شدن آن، ورود باکتری به جریان خون بوده و از طریق جریان خون به پرده های مغز و مایع مغزی – نخاعی دسترسی پیدا می کند. شایعترین باکتریهای ایجاد کننده مننژیت شامل: پنوموکوک ، مننگوکوک ، هموفیلوس گروه b، و لیستریا مونوسیتوژن می باشد. علاوه بر مسیر جریان خون، بعضی از موراد مننژیت در اثر تهاجم مستقیم باکتری به پرده های مغز ایجاد می شوند، که معمولاً از طریق عفونت گوش یا سینوس و یا از طریق شکستگی در جمجمه، باکتری خود را به پرده های مغزی می رساند.
  ۲- مننژیت ویروسی : مننژیت های ویروسی معمولاً خفیف بوده و دوره بیماری آنها مدت ۱۰ روز و یا کمتر طول می کشد. یکی از شایعترین ویروسهائی که باعث مننژیت می شوند « انتروویروسها »هستند و این گروه از ویروسها معمولاً در اواخر تابستان و اوائل پائیز بیشتر باعث بیماری می شوند. سایر ویروسهای دیگری که می توانند باعث مننژیت شوند شامل: اوریون، تب خال و ویروس نیل غربی و ... می باشند . آنتی بیوتیک در درمان مننژیت ویروسی بی اثر بوده و درمان شامل تحت نظر قرار دادن بیمار برای جلوگیری از عوارض بیماری می باشد.
  ۳- مننژیت قارچی : یکی از قارچهائی که باعث مننژیت در افراد با نقص ایمنی ( مثل بیماران مبتلا به AIDS ) می شود، « کریپتوکوک » است که در صورت عدم درمان و تشخیص به موقع می تواند باعث مرگ بیمار شود. سایر قارچها نیز گاهی باعث مننژیت می شوند که از نظر علائم، شبیه سایر انواع مننژیت بوده ولی یک روند بسیار کند و موذی داشته و بخاطر علائم خفیف آن گاهی تشخیص صحیح دیر داده می شود.
  ۴- مننژیت مزمن : بعضی از ارگانیسمها که رشد بسیار کندی دارند در صورتی که به پرده های مغز تهاجم کنند، نه بصورت علائم حاد، بلکه مزمن خود را نشان خواهند داد. یعنی که سیر علائم بیماری به مدت چهار هفته یا بیشتر طول می کشد. البته علائم کلی آن مثل سردرد، تب، استفراغ و اختلال هوش و حواس فرد مثل مننژیت حاد است ولی علائم بسیار خفیف تر از آن بوده و در مدت زمان طولانی تری خود را نشان می دهند. این نوع مننژیت نادر است.
  ۵- سایر انواع مننژیت : مننژیت می تواند در اثر حساسیت به دارو، بعضی از انواع سرطانها یا بیماریهای التهابی مثل لوپوس رخ دهد.
  ● عوامل خطر
  چندین عامل خطر وجود دارد که کودکان و یا بزرگسالان را در معرض خطر بالاتری برای عفونت مننژیت قرار می دهد.
  ۱- سن: کودکان زیر ۵ سال، جوانان بین ۲۴-۱۸ سال و افراد سالمند بیش از سایر گروههای سنی در معرض ابتلا به مننژیت قرار دارند.
  ۲- زندگی در محیطهای شلوغ و دسته جمعی : دانشجویانی که در خوابگاه زندگی می کنند، پرسنل نظامی مستقر در پایگاههای نظامی، کودکان ساکن در مدارس شبانه روزی و یا مراکز نگهداری و تربیت کودکان، همگی مکانهای مناسبی برای ابتلا به مننژیت خصوصاً نوع مننگوکوکی آن می باشد. زیرا در مکانهای شلوغ عفونت می تواند سریعاً در بین گروه وسیعی از افراد پخش شود.
  ۳- حاملگی : در فرد حامله احتمال ابتلا به عفونت لیستریا ( بنام لیستریوزیس ) بالاتر از حالت عادی است و در ضمن این باکتری نیز یکی از عوامل ابتلا به مننژیت می تواند باشد. در ضمن زن حامله مبتلا به لیستریا ریسک عفونت فرزندش نیز بالا می رود.
  ۴- افرادی که دارای مشاغلی هستند که با حیوان سرو کار دارند: مثل کشاورزان ، دامپروران و ... که با حیوانات اهلی سر و کار دارند نیز در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به عفونت لیستریا هستند. که آن هم می تواند منجر به ابتلا به مننژیت لیستریائی شود.
  ۵- عواملی که باعث تضعیف سیستم ایمنی می شوند : مثل بیماری AIDS ، دیابت، مصرف داروهای سرکوب کننده ایمنی، یا عمل جراحی برداشتن طحال همگی می توانند فرد را در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به بیماری ایدز دهند.
  ● چه موقع باید بدنبال مراقبت و توصیه های پزشکی رفت؟
  اگر شما یا یکی از اعضای خانواده شما علائم و نشانه های مننژیت را بروز داد مثل تب، سردرد شدید، تهوع و استفراغ و سفتی گردن باید سریعاً بدنبال مراقبتهای پزشکی رفت. گرچه عفونت مننژیت ویروسی بدون درمان نیز اکثراً در عرض چند روز بهبود پیدا می کند ولی مننژیت باکتریائی در صورت عدم درمان به موقع عوارض وخیمی خواهد داشت.
  البته بدون انجام تستهای بیمارستانی نمی توان از روی علائم بطور قاطع نوع مننژیت را حدس زد. همچنین در صورتیکه فرد مبتلا به مننژیت با کسی تماس نزدیکی داشته ( مثلاً همکاران وی در محل کار، افراد خانواده و یا همکلاسی های کودک ) باید به پزشک اطلاع داد زیرا این افراد نیز ممکن است به درمان برای جلوگیری از ابتلا به مننژیت نیاز داشته باشند.
  ● بیماریابی و تشخیص
  پس از ویزیت بیمار، پزشک با توجه به تاریخچه پزشکی بیمار، انجام معاینات پزشکی و درخواست تستهای تشخیصی خاص می تواند مننژیت را تشخیص دهد. در طول معاینه پزشک بدنبال شواهد عفونت در اطراف سر، بینی، گلو و پوست روی ناحیه نخاع است. علاوه بر این تستهای زیر ممکن است برای بیمار درخواست شود.
  ۱- کشت گلو: گاهی کشت گلو می تواند باکتری مسبب مننژیت را شناسائی کند که این خصوصاً برای انتخاب صحیح آنتی بیوتیک می تواند مؤثر باشد.
  ۲- تسهای تصویربرداری : عکسهای ساده و یا CT اسکن از سینه ، کاسه سر و یا سینوسها ممکن است هر گونه تورم و التهاب را مشخص کند و این تستها همچنین می تواند در شناسائی عفونت در سایر نقاط بدن نیز کمک کننده باشند.
  ۳- آزمایش مایع مغزی نخاعی : در این تست، از نقطه ای در کمر بیمار وارد فضای حاوی مایع مغزی نخاعی شده و مقداری از آنرا جهت آزمایش استفاده می کنند، این تست تشخیصی قطعی برای مننژیت می باشد. در این آزمایش معمولاً قند مایع مغزی نخاعی پائین، تعداد گلبولهای سفید آن بالا رفته است. در بررسی مایع مغزی نخاعی همچنین گاهی می توان نوع باکتری را که باعث مننژیت شده است مشخص کرد.
  ۴- تستPCR : خصوصاً اگر پزشک به مننژیت ویروسی شک کند، از این تست می توان برای تشخیص نوع ویروسی ( بوسیله شناسائی DNA یا RNA آن ) استفاده کرد.
  اگر بیمار مننژیت مزمن را بعلت ابتلاء به سرطان و یا یک بیماری التهابی دارد. ممکن است تستهای دیگری برای تشخیص بیماری وی مورد نیاز باشد.
  ● عوارض
  همانطور که پیش از این ذکر شد، هر چه مدت زمانی که فرد مبتلا به مننژیت بدون درمان بوده است، بیشتر باشد، عوارض بیماری بیشتر خواهد بود. این عوارض شامل :از دست دادن شنوائی، از دست دادن بینائی، اختلال گفتاری، اختلالات یادگیری و مشلات رفتاری و گاهی حتی فلج اندمها می تواند باشد. از عوارض غیر عصبی این بیماری می توان به اختلال کارکرد کلیه ها و یا غدد فوق کلیوی اشاره کرد. غدد فوق کلیوی در پاسخ به شرایط استرس با ترشح هورمونهائی مثل کورتیزول، بدن را در مقابله با این استرسها محافظت می کند. در بدترین شرایط نیز با توجه به اینکه عفونت سیستم عصبی می تواند خیلی سریع منتشر شود، این بیماری می تواند در صورت عدم درمان بیمار را به حالت شوک برده و باعث مرگ او شود.
  ● درمان
  درمان سریع با آنتی بیوتیکهای وریدی اصل اول درمان مننژیت است تا از ایجاد عوارض وخیم جلوگیری شود. نوع آنتی بیوتیک با توجه به نوع باکتری ( که از آزمایش مغزی نخاعی می توان برای شناسائی آن استفاده کرد) تعیین می شود. البته ممکن است تا زمانیکه جواب آزمایش آماده شود، پزشک از یک آنتی بیوتیک وسیع الطیف که بر علیه بسیاری از باکتریها مؤثر است، استفاده کند و پس از آماده شدن جواب مایع مغزی - نخاعی، آنتی بیوتیک اختصاصی تر باکتری را که اکنون مشخص شده را برای بیمار تجویز کند.
  علاوه بر آنتی بیوتیک، پزشک ممکن است بر حسب موقعیت و وضعیت بیمار، درمانهائی را برای تورم بافت مغز، شوک، تشنج و یا کم آبی وی در نظر بگیرد. اگر بیمار دچار عفونت در ناحیه سینوسها و یا استخوان پشت گوش شده است، شاید نیاز شود که عفونت این فضاها تخلیه شود. همچنین هرگونه مایعی که بین بافت مغز و پرده های مغزی تجمع پیدا کرده است لازم شود که تخلیه گردد.
  در مننژیت ویروسی همانطور که پیش از این ذکر شد، آنتی بیوتیک جایگاهی ندارد ولی بیشتر موارد آن در عرض حدود یک هفته ( با یا بدون درمان ) بهبود می یابند. موارد خفیف مننژیت ویروسی معمولاً با استراحت در بستر، خوردن مایعات و داروهای ضد درد برای کاهش درد و تب بیمار درمان می شود. البته اگر ویروس تب خال عامل بروز مننژیت ویروسی باشد ممکن است تجویز بعضی از داروهای ضد ویروس مؤثر باشد.
  ● پیشگیری
  بعضی از انواع مننژیت مسری می باشد. شما ممکن است باکتری را از فرد بیمار در حالیکه وی با عطسه یا سرفه آنها را وارد هوا می کند دریافت کنید. همچنین استفاده از سیگار ، مسواک و وسائل تغذیه مثل قاشق، چنگال و ظرف غذای فرد بیمار نیز می تواند باعث انتقال بیماری به دیگران شود. زندگی کردن و یا کار کردن با کسی که مبتلا به بیماری شده است هم می تواند باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری شود.
  افراد می توانند با اجتناب از ویروسهای عامل مننژیت ریسک ابتلای خود را پائین بیاورند. این ویروسها اکثراً ویروسهای مولد عفونتهای معده ای – روده ای می باشند، با رعایت بهداشت فردی می توان تا حدی از خطر ابتلا به آنها را کاست.
  برای کاهش ریسک ابتلا به لیستریا نیز خصوصاً در زنان حامله توصیه می شود که گوشت باید کاملاً پخته شود و بعد مورد استفاده قرار گیرد و همچنین از خوردن پنیری که از شیر غیر پاستوریزه درست شده باید اجتناب کرد.
  رعایت موارد ساده بهداشتی و در رأس آن شستشوی دقیق دستها می تواند یکی از روشهای عالی برای حفظ سلامتی انسانها باشد. خصوصاً به کودکان باید شستن صحیح دستها را آموخت. هر دو سطح دست ( پشت و کف دست) باید کاملاً با صابون آغشته شده و بعد با آب کاملاً شسته شود. شستشوی دست خصوصاً پس از توالت ، پس از دستکاری حیوانات اهلی و یا پس از حضور طولانی مدت در مکانهای شلوغ عمومی توصیه می شود. همچنین باید با مصرف غذاهای سالم که حاوی میوه ها، سبزی های تازه و غلات کامل می باشند و استراحت کافی و ورزش منظم سیستم ایمنی بدن را تقویت کرد.
  ● ایمن سازی : بعضی از اقسام مننژیت باکتریائی را می توان با واکسیناسیون پیشگیری کرد.
  ۱- واکسن هموفیلوس آنفولانزای نوع b :این واکسن که در بعضی کشورها در برنامه واکسیناسیون اجباری آنها قرار دارد ، از ابتلا به بعضی از انواع مننژیت که این باکتری عامل آن است جلوگیری می کند.
  ۲- واکسن کونژوکه پنوموکوکی (PCV ۷ ) : این واکسن نیز در بعضی از کشورها در برنامه ایمن سازی کودکان آنها قرار دارد و به کودکان زیر ۲ سال تزریق می شود. البته کودکان بین ۲ تا ۵ سال نیز که در خطر بالائی برای ابتلا به این باکتری باشند مثل مبتلایان به بیماریهائی قلبی مزمن، بیماریهای ریوی و یا بعضی از انواع سرطان ها نیز، کاندید دریافت این واکسن می باشند.
  ۳- واکسن پلی ساکاریدی پنوموکوک (PPV) : این واکسن برخلاف واکسن قبلی که به کودکان تزریق می شد، به بزرگسالان تزریق می شود. این واکسن برای تمام افراد بالی ۶۵ سال و همچنین بزرگسالان جوانتر و کودکان مبتلا به نقص سیستم ایمنی و یا بیماریهای مزمن مثل دیابت، کم خونی داسی شکل و بیماریهای قلبی نیز توصیه می شود.
  ۴- واکسن کونژوگه مننوگوکوک: در خرداد ماه سال ۱۳۸۴ این واکسن مجوز استفاده برای گروههای زیر را دریافت کرد : کودکان ۱۲-۱۱ سال،در بدو ورود به دبیرستان (حدود ۱۵ سالگی) و دانشجویان ساکن خوابگاهها در سال اول ورود به دانشگاه.  دانشگاه علوم‌پزشکی بوشهر
  عضو تحریریه علمی ایران سلامت

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0