گل محمدی در تسكین سردرد وبهبود اختلالات گوارشی موثر است

تهران - بر اساس تحقیقات انجام شده در دانشگاه علوم پزشكی مشهد 'گل محمدی ' در تسكین سر درد و بهبود اختلالات گوارشی نقش موثری دارد .


به گزارش دانشگاه علوم پزشكی مشهد ، در مقاله كه توسط دكتر احمد قربانی استادیار فیزیولوژی و دكتر حسن رخشنده استادیار فارماكولوژی به سومین همایش طب الرضا(ع) ارائه شده تاثیر گل محمدی در بهبود علائم سردرد و مشكلات گوارشی مورد بررسی قرار گرفته است .

در این مقاله آمده است : تركیباتی نظیر آفزلین ، سیترونلول ، گرانیول ، لینالول ، ترپن ها و كامفرول در گل محمدی شناسایی شده اند و در طب سنتی برای گل محمدی خواص متعددی از جمله سردرد ، رفع یبوست و بهبود سایر اختلالات گوارشی بیان شده است .

همچنین تاثیر بر سیستم عصبی از جمله (خاصیت ضد دردی ، ضد تشنجی و خواب آوری )، اثرات قلبی ، اثرات بر سیستم تنفسی ( ضد سرفه ، اتساع مجاری هوایی )اثرات ضد میكروبی و اثرات آنتی اكسیدانی از دیگر خواص گل محمدی به شمار می رود .

گیاهان دارویی از دیرباز به عنوان یكی از مهمترین ابزارهای انسان برای درمان بیماریها بوده اند . گل محمدی یكی از گیاهان دارویی شناخته شده است كه جایگاه شاخصی در طب سنتی و اسلامی ایران دارد .

گل محمدی، با نام علمی Rosa damas cena گیاهی بسیار معطر از خانواده rosasea است كه در سرتاسر دنیا به دلیل زیبایی بی نظیرش به عنوان گل تزئینی كاشته می‌شود و در ایران برای تهیه گلاب واسانس به كار می‌رود.