جام جم آنلاين: كنترل بيماري‌هاي تنفسي «حملات آسم» و «برونشيت تنفسي» از طريق گياهان دارويي براي نخستين بار امكان پذير و ميسر شد.

به گزارش ايرنا، دكتر حميد روحي بروجني پس از چندين سال تحقيق و پژوهش علمي به خاصيت ضد آسم و ضد برونشيتي داروي گياهي «گل ختمي» و گياه «زنجبيل» دست يافت.

اين فوق تخصص بيماري‌هاي ريوي گفت: با توليد قطره‌هايAlthea Officinalis استحصال شده از گل ختمي و قطره دارويي Zingeber استحصال شده از زنجبيل، و مصرف آن حملات آسم و بيماري‌هاي برونشيت تنفسي در بيماران كاهش مي‌يابد.

بروجني افزود:اين روش در سال گذشته در مجلات معتبر پزشكي كشورهاي آسيايي ثبت و به تاييد رسيد.

به گفته‌ وي، مبتلايان به حملات آسم و بيماري‌هاي عفونتي تنفسي از جمله برونشيت پس استعمال اين دو قطره در يك دوره درماني مشخص، بهبود نسبي يافته‌اند و اين دو داروي جديد با موفقيت تجويز و نتيجه داد.

روحي يادآور شد: حملات بيماري آسم در افراد مبتلا به اين عارضه به دليل عدم درمان به موقع رخ مي‌دهد و در آن افراد دچار تنگي تنفس شديد مي‌شوند در صورت عدم درمان به موقع اين بيماري، فرد دچار ايست تنفسي مي‌شود.

اين فوق تخصص بيمارهاي ريوي و تنفسي گفت: برخي از افراد مبتلا به برونشيت و عفونت‌هاي تنفسي به دليل فشار خون در مصرف دارو دچار مشكل مي‌شوند، كه اين دو قطره تاثيري بر روي بيماري فشار خون بيماران مبتلا به آسم و برونشيت نمي‌گذارد.

به گفته‌ وي، بيماري برونشيت يك نوع بيماري است، كه آن را نه مي‌توان با آنتي بيوتيك كامل و نه با قطع آنتي بيوتيك، درمان كرد.

وي، ابتلا به برونشيت تنفسي در فصول مختلف را يكي از رايج‌ترين انواع بيماري‌هاي در بين مردم دانست و گفت: افراد مبتلا به برونشيت و آسم، دچار عفونت‌هاي تنفسي مي‌شوند و در تنفس دچار مشكل مي‌شوند.

دكتر حسن يوسفي معاون پژوهشي دانشگاه علوم پزشكي چهارمحال وبختياري نيز با تاييد اجراي اين طرح گفت: طرح تحقيقاتي گياهان دارويي گل ختمي و زنجبيل در شهركرد اجرا شد.

دكتر حميد روحي بروجني به همراه دكتر حجت الله روحي بروجني متخصص فارماكولوژي در چهارمحال و بختياري اين طرح را براي نخستين بار اجرا كردند.