معصومه حيدري/عضو هيات علمي دانشكده پرستاري مامايي دانشگاه شاهد/کلينيک سلامت خانواده/خونريزي پرده بکارت معيار دقيقي نيست
بکارت به روايت طب


هايمن(Hymen) يا همان پرده بكارت، غشايي است كه تمام يا قسمتي ازدهانه واژن را مي‌پوشاند. «هايمن» لغتي يوناني است به معناي پوست يا پرده كه از نام الهه ازدواج و عروسي يونانيان گرفته شده است...


يونانيان باستان از اين لغت براي انواع پرده‌ها از جمله پرده‌اي كه قلب را احاطه مي‌كند (پريكارد)، استفاده مي‌كردند، اما با گذشت زمان، كاربرد آن به پرده بكارت محدود شد.

در نخستين مراحل رشد جنيني، هيچ ورودي‌اي به واژن وجود ندارد. لايه باريك بافتي كه در اين مرحله واژن را مي‌پوشاند، قبل از تولد به طور ناقص تقسيم مي‌شود، اين لايه بعدها پرده بكارت را به وجود مي‌آورد. بسياري از افراد تصور مي‌كنند پرده بكارت، داخل واژن قرار دارد. در صورتي كه اين‌طور نيست. پرده بكارت، بخش خارجي اندام جنسي است و دقيقا در ورودي دهانه آن قرار دارد. پرده بکارت كه يک چين غشايي نامنظم است و از اپيتليوم شاخي تشکيل شده، درست در مدخل ورودي واژن قرار دارد و در واقع به منزله در ورودي واژن است و اولين بار با مقاربت، معاينه خشن، ضربه و جراحي پاره مي‌شود. معمولا پرده بکارت يک يا چند سوراخ کوچک دارد که خون‌ريزي قاعدگي از آن خارج مي‌شود. اگر اين پرده اصلا سوراخ نداشته و به طور کامل واژن را بسته باشد، خون قاعدگي در پشت آن تجمع مي‌يابد و در رحم انباشته مي‌شود و بر اثر پس زده‌شدن به داخل حفره صفاقي مي‌تواند سبب بيماري اندومتريوز و نازايي شود که اين مورد بسيار نادر است.

پارگي پرده بکارت


‌رشته‌هاي عصبي در پرده كم هستند و به همين دليل در صورت آرامش جسمي و رواني پارگي آن معمولا بدون درد است. عمل پاره‌شدن پرده بهتر است در زماني كه بدن آرام است و هيچ اضطراب و خستگي وجود ندارد، انجام شود. ‌بنابراين نزديكي در اولين شب ازدواج و پس از مراسم طولاني عروسي توصيه نمي‌شود. ‌خانم‌ها بهتر است قبل از نزديكي براي آگاهي از نوع پرده‌شان به پزشك متخصص زنان مراجعه كنند. ‌ممکن است در برخي ‌موارد پرده بسيار ضخيم باشد كه براي پاره‌كردن آن، كمك پزشك مورد نياز باشد تا از بروز درد هنگام ارتباط جنسي جلوگيري شود. اين شيوه را بريدن پرده مي‌نامند. طي اولين نزديكي، پرده بكارت در چند جا پاره و به چند قطعه تقسيم مي‌شود. غالبا تا زماني كه زن، نوزادي به دنيا بياورد باقيمانده پرده در دهانه واژن وجود خواهد داشت. ‌در صورت تنگي دهانه واژن، بهتر است از كرم و ژله‌اي تسهيل‌كننده يا اسپري بي‌حس‌كننده استفاده كرد. ‌ضمن اينكه تحريك زن و خروج ترشحات از دهانه واژن، موجب نرم شدن دهانه واژن و سهولت ارتباط جنسي مي‌شود. گاهي پرده بكارت با يك يا دو بار نزديكي كاملا پاره نمي‌شود و هر دفعه قسمتي از آن پاره مي‌شود و كمي خون‌ريزي مي‌كند. ‌بدون پارگي پرده، اسپرم ريخته شده روي آن مي‌تواند موجب بارداري شود، زيرا اسپرم مي‌تواند از سوراخ پرده حركت كند و به طرف تخمك زن برود و باعث بارداري شود. ‌در اين موارد زن با پرده سالم باردار مي‌شود. ورزش‌هايي مانند سواركاري، دو، پرش و شنا هرگز باعث پاره شدن پرده دختر نمي‌شوند مگر اينكه وي طي حادثه‌اي و در هنگام بازي، سقوط كند و در همان زمان جسمي نوك تيز به پرده اصابت كند و موجب پارگي آن شود. ‌

انواع پرده بکارت


در نظر داشته باشيد كه هيچ پرده بکارتي دقيقا شبيه ديگري نيست. اندازه و شكل آن از فردي به فرد ديگر بسيار متفاوت است. انواع رايج پرده بكارت عبارتند از:


• پرده بكارت حلقوي: به صورت حلقه‌اي دور ورودي واژن را مي‌پوشاند.


• پرده بكارت ارتجاعي: انعطاف‌پذير و قابل‌ارتجاع است و هنگام اولين رابطه زناشويي پاره نمي‌شود يا به طور جزئي پاره مي‌شود و هيچ خون‌ريزي‌اي ندارد.


• پرده بكارت دو سوراخي يا تيغه‌اي: يك تيغه ممتد در طول ورودي واژن دارد.


• پرده بكارت غربالي (سوراخ‌سوراخ): به طور كامل در عرض مهبل كشيده شده اما سطح آن سوراخ‌سوراخ است.


• پرده بکارت شاخه‌دار: اغلب به صورت کنگره‌اي و داراي اضلاعي از شکاف در طرفين است.


• پرده بدون سوراخ يا بسته: گاهي در دختراني كه به سن بلوغ مي‌رسند، پرده بسته است و خون قاعدگي پشت آن جمع مي‌‌شود و نمي‌تواند خارج شود در نتيجه باعث بروز درد خواهد شد، اينگونه افراد بايد به پزشك مراجعه كنند تا طي عمل جراحي و ايجاد برشي در سطح پرده، اين مشكل برطرف شود.


• پرده بکارت کنگره‌اي: کمياب است و کمتر وجود دارد.

خون پرده بکارت


معمولا پس از پارگي پرده بکارت خون‌ريزي کم و بيش شديدي ايجاد مي‌شود. لازم است اين خون را از خون قاعدگي تمييز دهيم. خون قاعدگي داراي فيبرينوژن کمتر است بنابراين ديرتر لخته مي‌شود و سلول‌هاي واژينال در آن بسيار زياد است در حالي که خون حاصل از پرده بکارت سريع‌تر لخته مي‌شود و حاوي مقادير کمي سلول واژينال است. لبه‌هاي پارگي جديد در پرده بکارت معمولا زخمي و قرمز رنگ است و آثار خون لخته‌شده در آن مشاهده مي‌شود. بعد از حدود يک هفته، لبه‌هاي بريدگي از مخاطي مشابه مخاط پرده پوشيده شده و بعد از حدود دو هفته لبه‌هاي زخم نسبتا گرفته مي‌شوند. ‌نکته مهم اين است که لبه‌هاي پارگي چون آزاد هستند و به هم اتصال ندارند هيچ وقت به هم جوش نمي‌خورند و اگر دو تکه پارگي به هم دوخته شوند محل ترميم به صورت يک اسکار برجسته روشن مشخص خواهد شد. ‌تاکيد مي‌کنم پرده بکارت فقط و فقط بر اثر ضربه مستقيم به آن يا مقاربت پارگي پيدا مي‌کند و جز ضربه مستقيم هيچ مورد ديگري باعث پارگي آن نمي‌شود.

عدم خون‌ريزي برخي از زنان در اولين رابطه جنسي


در حالتي که زن هنگام نزديكي، آرام و بدون تنش باشد، زمان كافي براي عشق‌ورزي داشته باشد، با طرف مقابل خود احساس راحتي كند و دهانه واژنش به اندازه كافي مرطوب باشد، دخول به نرمي انجام مي‌شود و به اين ترتيب ممکن است زن در اولين ارتباط خون‌ريزي نداشته باشد. ‌اما اگر زن مضطرب باشد يا بترسد و پاهايش را جمع كند دهانه واژن تنگ خواهد شد و هنگام دخول خون‌ريزي و درد خواهد داشت.

پاسخ به 3 پرسش رايج


درباره اين مساله، پرسش‌ها و ابهامات زيادي بين مردم وجود دارد که از ميان آنها 3 پرسش زير را مي‌توان جزو شايع‌ترين‌ها دانست:


آيا ممکن است با يک بار مقاربت پرده بکارت از بين برود؟


بله، از آنجا که پرده بکارت دقيقا در مدخل ورودي واژن قرار دارد، معمولا طي اولين مقاربت از بين مي‌رود، حتي اگر مقاربت به طور کامل انجام نشده باشد.

آيا سقوط از ارتفاع مي‌تواند باعث پارگي پرده بکارت شود؟


خير، سقوط از ارتفاع، بلند کردن جسم سنگين، کوهنوردي و موارد مشابه به هيچ عنوان نمي‌توانند باعث پارگي پرده بکارت شوند. البته ممکن است در اثر سقوط يا انجام کارهاي سنگين مقداري خون‌ريزي از دستگاه تناسلي مشاهده شود که در هيچ‌کدام از موارد مربوط به پارگي پرده نيست فقط به خاطر فشار وارده بر رحم مکانيسمي مشابه قاعدگي دارد يعني فشار به رحم باعث خون‌ريزي يا لکه‌بيني در فرد مي‌شود. ‌تاکيد مي‌کنم پرده بکارت فقط و فقط در اثر ضربه مستقيم به آن يا مقاربت پارگي پيدا مي‌کند و جز ضربه مستقيم هيچ مورد ديگري باعث پارگي آن نمي‌شود.

خون‌ريزي در اثر پارگي پرده بکارت چه مقدار است؟


حداقلي براي خون‌ريزي در اين حالت نداريم. ممکن است در حد يك يا دو قطره باشد يا شايد هم بيشتر باشد ولي حداکثر به اندازه آغشته شدن يك عدد پوشک خواهد بود و چيزي که مسلم است اين است که اين خون‌ريزي نبايد ادامه داشته باشد و معمولا در عرض يك يا دو دقيقه تمام مي‌شود. اگر در مواردي خون‌ريزي ادامه داشت احتمال پارگي‌هاي اطراف واژن مطرح مي‌شود که در اين صورت حتما بايد ترميم شود و اين مسئله بيشتر زماني اتفاق مي‌افتد که مقاربت بدون رضايت زن و با مقاومت وي و اصرار طرف مقابل انجام شود که در اين موارد بايد پارگي واژن ترميم شود. در پايان تاکيد مي‌کنم که پرده بکارت ملاک مطمئني براي تشخيص سلامت جنسي دختران نيست و انواعي از پرده بکارت وجود دارد که خون‌ريزي ايجاد نخواهد شد و در اين موارد بهتر است حتما قبل از ازدواج به پزشک يا ماما مراجعه شده و برگه گواهي سلامت دريافت شود.


خودارضايي نيز مي تواند باعث آسيب پرده بکارت شود. پرده بکارت بافتي بسيار حساس و نازک دارد كه نسبت به کوچک‌ترين تحريک آسيب‌پذير است. گرچه تحريکات کوچک و مختصر آسيب کامل به پرده بکارت نمي‌رساند ولي همين آسيب جزئي كه برگشت‌ناپذير و قابل تشخيص است نيز سبب حساس شدن مي‌شود. احتمال پارگي پرده بکارت بر اثر خودتحريکي و پيامدهاي رواني ناشي از آن وجود دارد.

هفته نامه سلامت