هر فشاری که به ناحیه مهبل وارد بشه امکان داره این فشار به لایه بکارت هم منتقل بشود.بعضی از دختران ممکنه وقتی برای اولین بار از تامپون استفاده می کنند لایه بکارت آنها آسیب ببیند( در این زمینه تحقیقی انجام شده است).بطور مکرر این مطلب به گوش میرسه ممکنه با فعالیت های ورزشی مثل اسب سواری یا دوچرخه سواری و یا حتی با انجام استمناء لایه بکارت آسیب ببینه یا اینکه سوراخ ورودی گشاد تر شود ولی تاکنون هیچ مدرک مستدل علمی در این زمینه وجود ندارد...ولی به هر حال نمی شود امکانش را رد کرد و تحقیقات خیلی کمی هم در این زمینه انجام شده است.در یک تحقیق مشخص شده که 49% دختران زیر 15 و 39% دختران زیر 18 بین یک یار چند بار انگشت خودشان را وارد مهبل کرده اند برای اینکه حس کنجکاوی خودشونو در موردبدنشان ارضاء کنند... که طبیعتا به روی حالت طبیعی لایه بکارت تاثیر دارد.در عین حال گزارش شده بین 63-36% دخترانی که تحت یک مطالعه بوده اند از انگشت برای تحریک جنسی واژن خودشون استفاده کرده اند که اینهم بی تاثیر نیست.

الاستیسیته لایه بکارت در دختران متفاوت هست.یک باوری در همه جوامع وجود داره مبنی بر اینکه وارد شدن آلت , انگشت , و ابزارهای جنسی باعث گشاد کردن مجرای بکارت می شود. بر خلاف باور عمومی که گفته میشه ژیمناستیک , اسب سواری , و دیگر ورزشها باعث آزار و گشاد شدن لایه بکارت می شود با مطالعه ای که روی 300 دختر در یک تحقیق صورت گرفته این باور ثابت نشده و شواهد قانع کننده ای پیدا نشده است.هیچ تعریف دقیق طبی مبنی بر اینکه تا چه حد گشاد بودن سوراخ بکارت عادی هست و تا چه حد به مسائل دیگر ارتباط دارد... وجود ندارد. لایه بکارت به دلائل غیر مقاربتی متعددی ممکن است که تغییر کند ... طوری که حتی ممکنه بطور طبیعی در چند سال اول عمر دختر بچه دچار تغییراتی بشود.

در یک مطالعه در سال 94 که روی 300 دختر انجام شده مشخص شده گشاد شدگی مجرای بکارت در دخترانی که از تامپون استفاده کرده اند نسبت به کسانی که از پد استفاده کرده اند کمی بیشتر بوده است. اما با اینحال چون هیچ معیار استانداردی برای گشاد بودن لایه بکارت وجود ندارد نمی توان ثابت کرد که تامپون باعث گشاد شدن مجرا شده است.